Trafford Grand Prix - 20 Aug - Report and Results

Races: 24
Finishers: 223
PBs 52 (23%)
Power of Ten results: Here

Video
Link to videos of the meeting are available HERE

Photos
Link to Photos taken on the night by D Greenwood at www.darkstarphotos.com

Mens 800m A Mens 800m B Womens 800m B
Mens 800m A Mens 800m B Womens 800m B
Mens 1500m A Mens 1500m A Mens 1500m B
Mens 1500m A Mens 1500m A Mens 1500m B
Womens 1500m A Womens 1500m A Womens 1500m B
Womens 1500m A Womens 1500m A Womens 1500m B
Womens 1500m C Womens 5000m A Womens 5000m A
Womens 1500m C Womens 5000m A Womens 5000m A
Mens 3000m A Mens 10,000m A
Mens 3000m A Mens 10,000m A

Report

MEN’S 800 A-B
Jake Wightman ended his 2016 Grand Prix campaign as he started it with an emphatic victory. Wightman launched the BMC centenary season with victory over 1500m at Sports City and ended it with success in the 800m.
The 22-year-old Edinburgh AC international waited until the 600m mark before surging past 20-year-old Max Wharton , who had led the pack through the bell in 53.13secs.
Once Wightman hit the front he never looked like relinquishing his lead despite Richard Charles working hard to close the gap as the pair were the only two runners to break 1mins 50secs on the night.
“It was hard to get motivated this evening but I was nice to win again ,” said Wightman.
Wightman’s time of 1:49.18secs was two seconds slower than the PB he ran to win the Watford GP but it extends his unbeaten reign over five 800m this season.
Last season was marred by injury & illness and Wightman only manage a best of 3:40.05. This summer he has looked more his old self setting PBs in the 400m (48.34secs) and 800m (1:47.13) to win the BMC Grand Prix at Watford.
Third place in the Olympic trials earned him selection for the Europeans, where he finished seventh, but just missed the cut for Rio with the selectors opting to take just Chris O’Hare and Charlie Grice.

Rory Graham-Watson admitted that not even victory in the B race could disguise a disappointing summer.
“It has been a terrible season,” groaned Graham-Watson.
“I think I did too much mileage over the winter and consequently I have lost some of my speed in my legs. It was an experiment and it was a shame it was not worth it.
“But next summer I will be going back to the training I did the previous year and maybe that extra strength work will then pay off for me.”
At his best Graham-Watson was a regular A race contestant with a PB of 1:47.40, a time which he hasn’t got within two seconds off this summer.
MEN’S 800 C-G
In the supporting races there was no happier winner than Euan Martin in the G event.
“That is my first time under 1mins 54secs so I am delighted,” said Martin, who ran 1:53.77.
“I started the season late but I am getting stronger now.”
Runner-up Lewis Ashmore also clocked a PB of 1:55.44 .
In the E race Warrington AC’s Sam Dykes kept his form well under pressure from Chris Monk and was rewarded with a season’s best of 1:53.40 for victory.

MEN’S 1500 A-B
Tom Lancashire reckoned it was the first time he and good friend Andy Baddeley, GB team-mates at the Beijing Olympics in 2008, had raced each other since 2012.
Lancashire was happier with their re-union as he kicked clear at 1200m for an emphatic victory in 3:44.80. In contrast Baddeley, who has been making a steady comeback after long-term injury, was clipped on the knee by another runner and also had a twinge in a tight calf so ended up walking across the line.
With the problems he has endured one could understand his caution.
“It is nothing too serious but I felt the leg go tight,” said Baddeley.
For Lancashire, who is hoping to find some fast end-of-season races, the presence of his friend on the same track was a reason to celebrate.
“It is great to see Andy back racing again,” said Lancashire.
“He was one of my biggest rivals and was the main man a few years ago. It was nice to race him again even if it didn’t work out for him tonight.”
Tonbridge’s James West was runner-up in 3:45.62 with Trafford’s James Bowness recording a PB of 3:45.74 in third.
In the B race there was a first GP victory for Preston’s Parick Dever as he out-paced Derby’s Matthew White on the final lap.
“I have done a lot more 1500m races this season to get more experience and while this was outside my PB (3:48.19) I am pleased to win,” said Dever.
White just held onto second from 0.14secs from the fast-finishing Vidar Dahle of Norway.
MEN’S 1500 C-G
Joe Armstrong won’t forget the 100th anniversary of the Grand Prix Series as he celebrated his first appearance with an impressive victory in the C race.
Encouraged by his coach David Lowes to give the event a go the 18-year-old Morpeth Harrier timed his finishing burst to perfection as he edged past training partner Ross Tennant and George Corcoran in the final 10 metres for victory in a personal best time of 3:53.50.
“That is three seconds off my PB so I am delighted,” said Armstrong.
“I have now taken off 11 seconds from my best since joining David’s group so it has been a really good season for me. It is my first Grand Prix event so I see that as a good stepping stone for next season when I will be looking to get under 3:50.”
Runner-up Corcoran also clocked a PB of 3:53.55 with Tennant just missing his by 0.04secs and there were also PBs for 22-year-old Scott Stirling (3:54.37) and 18-year-old Chris Durney (3:55.57) as the runners took advantage of the lull in the blustery and wet conditions.
Host club athlete Daniel Lawton stamped his class on the D race as the 19-year-old sprinted clear at the 1200 mark to by win by almost two seconds in 3:58.69.
“I saved something for the last 200m as it was pretty windy down the home straight and I am delighted to get my first Grand Prix win,” said Lawton.
“It was more about racing tonight and it was a good experience for me.”

MEN’S 3000M
European Championship 5000m runner Jonathan Taylor ran away from the field in the closing as of the 3000m for an emphatic victory in 8:05.37.
“That is what I needed this evening,” said Taylor.
“I have not raced for a while so I wanted a run-out before doing a 5000m in Italy in a few weeks’ time when hopefully there will be a chance of a fast time.”
Marius Vedvik chased hard on the last lap, without ever looking like he would catch Taylor, to finish second in a season’s best of 8:07.53 while Adam Hickey was third.
Not that the Southend runner was happy with that performance – so he later went on to win the 10,000m! (see below).

MEN’S 10,000M
Adam Hickey was so disappointed with his run in the 3000m that just over an hour later he lined up for the 10,000m – and raced clear in the closing stages for a handsome victory in 29mins 51.64secs.
“I wanted to run a lot faster in the 3000m so I felt I needed to make amends,” said Hickey.
“I looked at the timetable and the only thing left was the 10,000m so I thought I would give it a go. It was a good training session though I am not sure that my legs will appreciate it in the morning. I might need to go for a swim instead!”
Also bear in mind that Hickey also ran a 3000m at the Manchester International the previous Wednesday making that 40 pretty swift laps of the track in four days.
“I love to race!” said Hickey, with a grin.
He also paid tribute to the musical accompaniment organised by meeting director Steve Green, who tried to bring a hint of Rio to Manchester with a samba band in the Trafford Stadium grandstand.
“I thought the samba band really helped and it was a nice touch,” said Hickey.


WOMEN’S 800 A-B
Sarah McDonald has been one of the most consistent performers in the 2016 Grand Prix season so it was fitting that she claimed victory in the 800m.
The 23-year-old claimed her third victory of the season after wins at Sports City (1500m) and Oxford, when she ran her PB of 2:01.10 as she developed into a top performer who made her senior international bow at the European Championships.
The pack, led by Katie Snowden, opted not to follow the pacemaker as she reached the bell in a fraction over 60 seconds. Snowden continued to lead from Mhairi Hendry down the back straight but no-one had an answer to McDonald when she hit the front.
Her winning time of 2:04.13 was the slowest of the summer’s Grand Prix races and way off the performance she delivered on a sunny afternoon in Oxford but McDonald was satisfied with her evening’s work.
“When I saw the conditions I took the view that it was about racing and not a time trial,” said McDonald.
“My 1500m background meant that I always finish strongly so I am pleased with that. It has been a good season for me and I cannot complain about my progress.”
Georgina Outten came through for second and Hendry completed the top three – coincidentally they are all aged 20.
The B race saw a one-two for sisters Venla and Aino Paunonen from Finland with the older Venla taking advantage of the fast 60.08secs split at the bell to record a PB of 2:07.78.
Reigning English Schools’ junior girls’ 800m champion Molly Canham worked really hard to stick with the Finnish pair but the 14-year-old found herself isolated which cost her the chance of attacking the UK Under 15s record of 2:06.22.
“We came here to have a go at the record but it was always going to be difficult in the conditions,” said Canham.
“Still it was a good work-out ahead of the England Championships next weekend.”

WOMEN’S 800 C-D
Derby’s Natalie Weir ran a season’s best of 2:11.95 – just 0.93secs off her PB – to win the C race and in the D event Cara Anderson burst into the lead down the home straight after leader Issy Cotham faded into the wind.
“I didn’t think the conditions were too bad for our race,” said Anderson.
Sale Manchester Harriers’ Emma Tilley finished second in a PB of 2:15.78 and Cotham dug in to also secure a PB of 2:16.80 in third.


WOMEN’S 1500M A-C
The A race ended up with arguably the strongest entry of the meeting with internationals Alison Leonard, Rosie Clarke, Jess Judd, Millie Courtney and Emelia Gorecka in the field.
Leonard, who is third in the UK Rankings for 800m, was always going to be hard to beat if it came down to a sprint finish and while Millie Courtney did her best to inject some pace in the blustery conditions it wasn’t sharp enough to give the Blackburn runner cause for concern.
“Mollie tried to wind it up so I just stuck on her shoulder,” said Leonard.
“My coach (Bud Baldaro) had told me to go with 300m remaining but I thought that’s a long way out so I waited until between 250/200 metres out and felt strong down the finish. I was pleased with my run.”
In the conditions Leonard’s winning time of 4:13.77 was respectable with Clarke and Courtney finishing within 0.17secs of each other in second and third respectively.
Birchfield Harriers’ Bryony Haines was happy with her second place in the B race as she narrowly failed to catch winner Christina Toogood of Norway.
“I have not raced that well tactically this summer but that was a lot better,” said 18-year-old Haines, who set her PB of 4:25.4 at a BMC meeting in Tipton.
“I am off to Loughborough University in September so that is a great opportunity for me.”
The C race witnessed one of the best finishes of the evening with 16-year-old Beth Barlow (4:35.36) of Manchester Harriers just holding off 19-year-old Trafford runner Sinead Bent (4:35.66) in a terrific duel down the home straight.
“I was hoping for close to 4:30 this evening having set my best (4:30.39) two years ago,” said Barlow, who led the whole of the last lap.
“Now we will see how it goes at the England Championships, where I have entered the 800m and the 1500m and then the UK School Games where I will be doing the 1500m.”

WOMEN’S 5000M
The samba band, organised by meeting organiser Steve Green, played on (under the sanctity of the grandstand) but a tremendous downpour was not the sort of encore that the four women wanted in the final race of the night at 8.45 as the heavens opened.
The rain literally bounced off the track so Lauren Howarth’s effort – ably assisted by coach-turned-pacemaker Steve Vernon - to win in a personal best of 15:44.28 was outstanding.
“That was so, so hard,” sad Howarth, who was soaked and shattered. “I could not have done that without Steve’s help and I am so pleased with the time.”
The time should give the 26-year-old from Leigh a huge boost in confidence and in better conditions Howarth will clearly go a lot faster.
Elinor Kirk, who is also coached by Vernon, followed the early pace but couldn’t sustain it and was over-taken by Katrina Wootton in the battle for second while Kate Hulls gamely kept it together in an isolated forth.

. Race : 9 BMC 800m A (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 8 01:49.18 Jake Wightman Edinburgh Ac
2 13 01:49.97 Richard Charles Shaftesbury Barnet
3 5 01:50.80 Markhim Lonsdale Crook
4 7 01:51.46 Kevin Bell Border
5 2 01:52.21 Jack Hallas Birchfield Harriers
6 9 01:53.20 Max Wharton Liverpool Harriers
7 4 01:54.21 Nzimah Akpan Liverpool H / St. Mary's Uni
8 1 02:15.57 Nick Jensen Denmark
.
.
. Race : 8 BMC 800m B (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 17 01:51.03 Rory Graham-watson Windsor Slough Eton & Hounslow
2 15 01:51.40 David Proctor Sale Harriers Manchester
3 297 01:51.49 Haydon Carter Basingstoke
4 18 01:51.59 Tom Watson Central
5 14 01:52.51 Dean Cronin Ireland
6 10 01:53.37 Johan Svensson Sweden
.
.
. Race : 18 BMC 800m C (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 24 01:52.30 Dale Colley Central
2 22 01:52.44 Hugo Fleming Walton
3 20 01:52.60 Sondre Dingsar Norway
4 23 01:53.02 Kevin Woods Ireland
5 26 01:53.05 Kristoffer Janson Grindedal Norway
6 25 01:53.20 Ben Potrykus Pitreavie
7 27 01:54.87 James Habergham Halifax
.
.
. Race : 3 BMC 800m D (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 31 01:53.42 Thomas Murilo Heggã¸y U23 Norway
2 32 01:53.87 Massi Dendani U23 Bedford & County / Bedfordshire U
3 34 01:54.15 Jonathan Currie U23 Tynedale / Birmingham Uni / Edinbur
4 29 01:54.27 Jonothan Kay U23 Bolton
5 33 01:54.74 Aaron Thorpe U20 Sheffield & Dearne / Sheffield Ha
6 30 01:56.69 Matthew Loveridge Guernsey
7 28 01:57.36 Daniel Neal U23 Preston
.
.
. Race : 16 BMC 800m E (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 43 01:53.40 Sam Dykes Warrington Ac
2 36 01:54.45 Chris Monk Mansfield
3 44 01:54.98 Alexander Birkett Kendal
4 42 01:55.38 Jonathan Hiorns Notts
5 38 01:55.91 Ben Lee Vale Royal
6 37 01:55.94 Ben Read Wakefield
7 39 01:56.65 Vebjorn Borge Norway
8 41 01:58.83 Cameron Gilmour Edinburgh Ac
.
.
. Race : 1 BMC 800m F (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 46 01:56.78 Andrew De-camps Gloucester / Swansea Uni
2 49 01:57.13 Jonathon Beharrell U20 Kingston Upon Hull
3 48 01:57.78 Stephen Morris Cardiff / Federation Of Disabilit
4 50 01:57.98 Alan White Sale Harriers Manchester
.
.
. Race : 17 BMC 800m G (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 57 01:53.77 Euan Martin Falkirk
2 56 01:55.44 Lewis Ashmore Mansfield
3 60 01:58.08 Dougie Ashcroft Preston
4 58 02:03.24 James Wardman Rothwell
5 55 02:12.54 Thomas Farrugia Malta
.
.
. Race : 7 BMC 800m A (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 64 02:04.13 Sarah Mcdonald Birchfield Harriers
2 63 02:04.83 Georgina Outten Birchfield Harriers
3 68 02:05.14 Mhairi Hendry Victoria Park City Of Glasgow
4 72 02:05.46 Sara Kuivisto Finland
5 61 02:05.61 Zenitha Eriksson Finland
6 62 02:05.76 Katie Snowden Herne Hill
7 66 02:08.30 Rachel Mcclay Bracknell Ac
.
.
. Race : 10 BMC 800m B (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 69 02:07.78 Venla Paunonen Finland
2 74 02:08.11 Aino Paunonen Finland
3 73 02:08.43 Molly Canham Exeter
4 71 02:10.36 Samantha Coleby Durham
5 75 02:13.04 Emma Alderson Southport Waterloo
6 70 02:13.79 Pamela Mã¤rzendorfer Austria
7 82 02:15.46 Bethany Williams Mansfield
.
.
. Race : 2 BMC 800m C (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 76 02:11.95 Natalie Weir Derby
2 79 02:12.54 Becky Townsend Leeds City / Birmingham Uni
3 80 02:13.72 Julie Dobbin U23 Victoria Park City Of Glasgow / G
4 83 02:14.09 Charlotte Gaughan Cardiff / Lse
5 81 02:14.81 Natasha Harrison U17 Stockport
6 77 02:15.66 Danielle Webb U20 Liverpool H
7 89 02:19.03 Rachel Hiberd Sale
.
.
. Race : 15 BMC 800m D (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 88 02:15.54 Cara Anderson Perth Strathtay
2 85 02:15.78 Emma Tilley Sale Harriers Manchester
3 92 02:16.80 Issy Cotham Wolverhampton & Bilston
4 91 02:17.80 Stephanie Mitchell Herne Hill
5 90 02:25.88 Nicole Gatt Malta
6 87 02:29.75 Gianella Bugeja Malta
.
.
. Race : 21 BMC 1500m A (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 106 03:44.80 Tom Lancashire Bolton
2 100 03:45.62 James West Tonbridge
3 101 03:45.74 James Bowness Trafford
4 105 03:46.41 John Ashcroft Liverpool Harriers
5 104 03:47.00 Adam Clarke Aldershot Farnham & District
6 102 03:47.15 William Paulson Stroud
7 112 03:47.84 Tuomo Salonen Finland
8 99 03:49.09 Panu Jantunen Finland
9 96 03:50.64 Chris Parr Gateshead
.
.
. Race : 13 BMC 1500m B (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 118 03:50.65 Patrick Dever Preston
2 110 03:51.48 Matthew White Derby
3 119 03:51.62 Vidar Dahle Norway
4 114 03:51.63 Ignacio García Spain
5 134 03:51.93 Ricky Harvie Windsor Slough Eton & Hounslow
6 113 03:52.10 Daniel Jarvis Liverpool Harriers
7 108 03:52.15 Jamie Crowe Central
8 107 03:54.37 Edward Dudgeon Edinburgh Ac
9 109 04:04.14 Alex Burrows Telford Ac
.
.
. Race : 5 BMC 1500m C (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 133 03:53.50 Joe Armstrong Morpeth
2 121 03:53.55 George Corcoran Kingston & Poly
3 131 03:53.96 Ross Tennant Cambridge & Coleridge
4 127 03:54.37 Scott Stirling Falkirk
5 135 03:54.52 Robert Warner Blackburn
6 136 03:55.57 Christopher Durney Preston
7 122 03:56.28 Chris Perry Vale Royal
8 130 03:57.32 Tom Bowerman Aldershot Farnham & District
9 124 03:58.14 Callum Jones Cornwall
10 125 03:59.89 Adrian Bailes Birtley
11 126 04:06.39 Michael Harrison Bedford & County
12 137 04:07.27 Richard De-camps Cheltenham
13 123 04:14.22 Cameron Bell Hallamshire
.
.
. Race : 6 BMC 1500m D (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 138 03:58.69 Daniel Lawton Trafford
2 139 04:00.34 Matthew Rawlings Reading Ac
3 142 04:01.23 Calum Mckenzie Corstorphine
4 144 04:01.63 Jacob Brown Vale Royal
5 141 04:02.12 Cameron Walker Mansfield
6 140 04:08.98 Jake Lonsdale Preston
.
.
. Race : 20 BMC 1500m E (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 150 04:02.40 Oliver Newton Kingston Upon Hull
2 155 04:02.54 James Wignall Sale Harriers Manchester
3 146 04:03.36 Thomas Rogerson Liverpool Harriers
4 157 04:06.23 Nathan Townsend Trafford
5 154 04:06.62 Scott Pilkington Corstorphine
6 149 04:06.87 David Mullarkey Manx
7 145 04:11.97 Jordan Scott Morpeth
8 151 04:12.79 Dean Richardson City Of Stoke
9 147 04:13.54 Aaron Jarvis Liverpool Harriers
10 153 04:13.58 Amrik Gill Leicester
.
.
. Race : 22 BMC 1500m A (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 165 04:13.77 Alison Leonard Blackburn
2 163 04:15.44 Rosie Clarke Epsom & Ewell
3 171 04:15.61 Melissa Courtney Shaftesbury Barnet
4 170 04:17.82 Kristine Eikrem Engeset Norway
5 167 04:19.28 Jessica Judd Chelmsford
6 172 04:20.44 Jacqueline Fairchild Trafford
7 174 04:20.76 Katie Kirk Lagan Valley / Ireland
8 159 04:21.03 Revee Walcott-nolan Luton
9 160 04:21.33 Emma Mitchell Ireland
10 162 04:21.81 Kate Holt City Of Stoke
11 158 04:23.38 Karin Storbacka Finland
12 173 04:26.25 Emelia Gorecka Aldershot Farnham & District
.
.
. Race : 14 BMC 1500m B (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 180 04:28.22 Christina Toogood Norway
2 184 04:28.94 Bryony Haines Birchfield Harriers
3 182 04:29.52 Jodie Judd Chelmsford
4 177 04:29.76 Abigail Howarth Leigh
5 178 04:30.04 Rochelle Harrison Lincoln Wellington
6 181 04:30.37 Georgia Malir Leeds City
7 183 04:31.41 Sophie Tarver Wirral
8 179 04:31.77 Philippa Bowden Aldershot Farnham & District
9 175 04:31.96 Megan Davies Sale Harriers Manchester
10 176 04:32.72 Natalie Whitty Guernsey
11 191 04:35.11 Zara Knappy Keighley & Craven
12 195 04:37.06 Jessica Craig North Down
13 185 04:37.60 Olivia Mason Border
14 186 04:44.80 Caroline Ford Cambridge Harriers
.
.
. Race : 19 BMC 1500m C (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 199 04:35.36 Beth Barlow Manchester Harriers
2 197 04:35.66 Sinead Bent Salford Harriers
3 189 04:38.58 Emily Beedham Trafford
4 192 04:39.31 Katie Palfreeman Hallamshire
5 196 04:41.31 Vicki Cronin Trafford
6 193 04:43.32 Francesca Brint Sale Harriers Manchester
7 198 04:43.34 Alice Moore Barnsley Ac
8 194 04:44.61 Anne-laure Larriviere Notts / France
9 190 04:45.06 Katie Buckley Bury
10 188 04:50.24 Katy Whiteoak Stockport
.
.
. Race : 12 BMC 3000m A (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 214 08:05.37 Jonathan Taylor Morpeth
2 206 08:07.50 Marius Vedvik Norway
3 204 08:10.53 Adam Hickey Southend
4 213 08:15.83 Bjarnar Lillefosse Norway
5 202 08:19.65 Charlie Hulson Sale Harriers Manchester
6 212 08:22.38 Robbie Fitzgibbon Brighton Phoenix
7 219 08:24.53 Graham Rush Cheltenham
8 208 08:25.58 Jake Shelley Shaftesbury Barnet
9 203 08:26.10 Mathew Jackson Liverpool Harriers
10 201 08:27.40 Will Richardson Birchfield Harriers
11 218 08:28.23 Scott Beattie Morpeth
12 217 08:34.11 Joshua Bull Derby
13 215 08:40.56 Tom Horton Hallamshire
14 205 09:00.18 Liam Burthem Liverpool Harriers
.
.
. Race : 11 BMC 3000m B (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 233 08:43.35 Jonathan Shields Sheffield & Dearne
2 225 08:43.90 Gareth Griffiths Tipton
3 221 08:44.97 Bruno Lima Salford Harriers
4 299 08:45.16 Stuart Gibson Cambaslang
5 229 08:46.20 Marc Rigg Brown Keswick
6 226 08:47.68 Will Beauchamp Salford Harriers
7 223 08:48.48 David Rigby Salford Harriers
8 234 08:52.72 Josh Lunn Bedford & County
9 227 08:52.76 James Gray Sheffield & Dearne
10 224 08:54.61 Bob Hodgson Border
11 222 08:54.92 George Lowry Jarrow & Hebburn
12 235 08:59.52 Matthew Sutton Trafford
13 231 09:01.36 Matthew Williams Notts
14 228 09:12.51 Jake Thomas Livingston
15 220 09:30.15 Alex Brown Houghton Harriers
.
.
. Race : 24 BMC 5000m A (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 239 15:44.28 Lauren Howarth Leigh
2 243 16:07.39 Katrina Wootton Coventry / Coventry Uni
3 241 16:23.88 Elinor Kirk Swansea
4 240 16:43.25 Kate Hulls Bristol & West
.
.
. Race : 23 BMC 10000m A (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 300 29:51.64 Adam Hickey Southend
2 253 30:15.66 Jack Parslow Dacorum & Tring
3 298 30:22.03 Wondiye Fokre Leeds
4 251 30:39.73 Carl Avery Morpeth
5 246 30:46.13 Jack Bancroft Wells City
6 248 30:55.46 Mark Jenkin Bideford
7 245 30:57.00 Tom Cornthwaite Salford Harriers
8 252 30:57.71 Nigel Martin Sale Harriers Manchester
9 271 30:57.73 Niall Sheehan Newham & Essex Beagles
10 247 31:05.06 Shane Robinson Lincoln Wellington
11 250 31:56.86 Rob Wilson Highgate
12 266 32:01.08 Jonathan Laybourn Highgate
13 265 32:07.12 Alan Corlett Manx
14 258 32:08.88 Howard Bristow Brighton & Hove
15 264 32:10.83 Bryn Reynolds Clapham Chasers
16 270 32:11.21 Thomas Straughan Morpeth
17 263 32:11.24 James Savage Kent / Chorlton
18 269 32:27.25 James Turner Brighton & Hove
19 259 32:30.09 Timmy Davies Leeds City
20 274 32:30.66 John Franklin Serpentine
21 261 32:38.53 Mario Grech Malta
22 262 32:55.69 Adam Stacey Canada
23 267 33:18.42 Daniel Robinson Brat
.
.
. Race : 4 BMC 10000m B (Mixed)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 256 33:13.05 Dermot Cummins West Waterford/Corstorphine/Ir
2 294 33:13.54 Chris Prior V35 Salford H
3 289 33:23.19 Jonny Evans U23 Jarrow & Hebburn/Northumbria U
4 287 33:29.55 Jeff Prest V40 Trafford/Northern Vets
5 282 33:53.16 Bryan Clark V35 Corstorphine
6 278 34:41.20 Christopher Tully V35 Salford H
7 281 34:59.92 Lee Dover Houghton Harriers
8 283 36:04.88 Alexander Davidson Falkirk
9 275 39:00.75 Josann Attard Pulis Malta
10 296 39:15.93 Peter Fairclough Sutton St Helens
11 295 39:16.25 Rachael Fairclough Sutton St Helens
12 290 45:10.84 Anna Neufeld V40 Chorlton/Germany

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013