Watford Gold Standard - 03 May - Results

Races: 6
Finishers: 57
PBs 18 (32%)
Power of Ten results: Here

800m BMC Men A
1 1:51.45 Shaun Wyllie U23 Bracknell AC/St. Mary's Uni
2 1:51.56 Ben Greenwood U20 Perth Strathtay
3 1:51.67 Michael Wilson U23 Sunderland/Birmingham Uni
4 1:51.87 James McCarthy U23 Chiltern/Warwick Uni
5 1:52.48 Rory Graham-Watson SEN Windsor Slough Eton & Hounslow/
6 1:53.15 Scott Greeves U23 City of Norwich/East Anglia Uni
7 1:53.24 Christy Williams U23 West Sussex
8 1:53.49 James Downing
9 1:56.14 Charlie Baldwin U23 Crawley/St. Mary's Uni
.
.
800m BMC Men B
1 1:51.97 Ashley Sandall U23 Nene Valley
2 1:52.50 Ricky Lutakome U20 Sutton & District/Blackheath &
3 1:53.00 Rasmus Kisel U23 Cambridge Uni/Estonia
4 1:54.37 Paul Scanlan SEN Woodford Green Essex Ladies/Lee
5 1:54.62 Andrew Mariani SEN Woodford Green Essex Ladies/Lou
6 1:54.93 Luke Duffy U17 Mansfield
7 1:55.10 Andrew Walshe SEN Thames Valley/St. Mary's Uni
8 1:55.45 Caspar Eliot SEN Bristol & West/Oxford Uni
9 1:56.95 Scott Halsted U23 Bracknell AC/St. Mary's Uni
10 1:57.29 Eric Sapac SEN Herne Hill/Australia
11 2:00.26 Dominic Speight U23 Hillingdon/Southampton Uni
.
.
800m BMC Women
1 2:05.53 Isabelle Boffey U20 Enfield & Haringey
2 2:05.83 Khahisa Mhlanga U20 Chelmsford
3 2:07.57 Claire Tarplee SEN Solihull & Small Heath/Loughbor
4 2:09.55 Emily Thompson U20 Banbury
5 2:11.02 Molly Canham U17 Exeter
6 2:15.74 Faye Fullerton SEN Havering
7 2:15.98 Alex Shaw U17 Guildford & Godalming
.
.
1500m BMC Men A
1 3:49.64 James West U23 Tonbridge/Loughborough Students
2 3:50.00 Lascelles Hussey U23 Herne Hill/Birmingham Uni
3 3:50.18 John Sanderson SEN Guildford & Godalming/York Uni
4 3:50.38 Archie Davis U20 Brighton Phoenix
5 3:50.49 Christian Von Eitzen U23 St. Mary's Uni/Germany
6 3:50.67 William Gray SEN Brighton & Hove/Birmingham Uni/
7 3:51.18 Nicholas Landeau U23 Ealing Southall & Middx/Trinida
8 3:51.49 Josh Trigwell SEN Newham & Essex Beagles
9 3:51.76 Harvey Dixon SEN Aldershot Farnham & District/P
10 3:52.85 Max Pickard SEN Brighton Phoenix
11 3:53.36 Ricky Harvie U23 Windsor Slough Eton & Hounslow/
12 3:53.57 Daniel Jarvis U23 Liverpool H/St. Mary's Uni
13 3:55.44 Daniel Eeles U23 Brighton Phoenix/St. Mary's Uni
14 3:57.20 James Senior SEN City of Norwich
15 3:58.46 Tom Bowerman SEN Aldershot Farnham & District/S
.
.
1500m BMC Men B
1 3:50.91 Jeremy Barnes U23 Coventry/St. Mary's Uni
2 3:53.17 Will Perkin U20 Chiltern
3 3:53.74 Jamie Parkinson SEN Dartmoor Runners/Oxford Uni/Pud
4 3:54.00 Alasdair Kinloch U20 Tonbridge
5 3:54.24 James McCrae U23 Nene Valley/Birmingham Uni
6 3:55.04 George Garthcote U23 AFD
7 3:55.43 Billy White U23 Brighton Phoenix
8 3:55.61 Lloyd Kempson SEN Nene Valley
9 3:55.86 Ryan Green U20 Morpeth/St. Mary's Uni
10 3:55.98 Abdishakur Abdulle SEN Hillingdon
11 4:00.09 Josh Eeles U20 Brighton Phoenix
.
.
1500m BMC Women
1 4:17.63 Jessica Judd U23 Chelmsford/Loughborough Student
2 4:25.35 Julia Cooke SEN Birchfield H/Birmingham Uni/Run
3 4:29.39 Phoebe Barker U20 Tonbridge
4 4:42.08 Jodie Judd U20 Chelmsford

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013