Eltham - 24 May - Results

Races: 11
Finishers: 130
PBs 75 (58%)
Power of Ten results: Here

BMC 800m A Race
1 1:50.53 Sean Molloy U23 M Tonbridge/St. Mary's Uni
2 1:51.93 Nzimah Akpan U23 M Liverpool Harriers/St Mary's Uni
3 1:52.03 Hamza Kadir U20 M Shaftesbury Barnet
4 1:52.25 Max Pickard SEN M Brighton Phoenix
5 1:53.11 Joseph O'Hara U23 M Bexley/St. Mary's Uni
6 1:53.25 Charlie Baldwin U23 M Crawley/St. Mary's Uni
7 1:54.11 Dan Riddington U23 M Bracknell AC
8 1:54.33 Patrick Lucas U23 M Croydon/Loughborough Students
9 1:56.76 George Elliott U23 M Basildon/St. Mary's Uni
.
. BMC 800m B Race
1 1:54.30 Josh Eeles U20 M Brighton Phoenix
2 1:54.83 Mohamed Ismail Mohamed SEN M Shaftesbury Barnet/St. Mary's Uni
3 1:54.95 Aaron Bennett SEN M Southampton
4 1:55.51 Ramone Martinez-Rodney SEN M Victoria Park & Tower Hamlets
5 1:55.59 Paul Scanlan SEN M Woodford Green Essex Ladies/Leevale/Brunel Uni London/Ireland
6 1:56.22 Kieran Eland U23 M Tonbridge
7 1:56.24 Mike Cummings SEN M Herne Hill/Hardley
8 1:56.29 Feysel Nadew U20 M Herne Hill
9 1:56.45 Kieron Connor U20 M Croydon
10 1:58.46 Oliver Johnson U20 M Brighton Phoenix
11 1:59.02 Alec Finch U23 M Thurrock/Loughborough Students
.
. BMC 800m C Race
1 1:55.47 Eric Sapac SEN M Herne Hill/Australia
2 1:55.73 Oliver Lill U17 M Basildon
3 1:56.65 Cameron Payas U20 M Medway & Maidstone/Surrey Uni/Guildford & Godalming
4 1:56.67 Daniel Seagrove U20 M Tonbridge
5 1:57.58 Mitchel Cox U20 M Basildon
6 1:58.87 Christian Lee U20 M Tonbridge/Croydon
7 1:58.92 Bikram Singh U23 M Tamworth
8 1:58.98 Jack Higgins U17 M Bexley
9 1:59.57 Richard Macaulay SEN M London Heathside
10 1:59.96 Harry Swindells U20 M Brighton Phoenix
11 2:02.19 Noor Mohamoud U23 M Harrow
.
. BMC 800m D Race
1 2:01.16 Najibe Arbe U17 M Shaftesbury Barnet
2 2:01.27 Joseph Geller U17 M Woodford Green Essex Ladies
3 2:01.44 Zak Wort U17 M Kingston & Poly/Middlesex Schs
4 2:02.14 Steven Tester SEN M Tonbridge
5 2:02.77 Christopher McGurk SEN M Notts/Oxford Uni/Achilles
6 2:04.00 Revee Walcott-Nolan U23 W Luton/Woodford Green Essex Ladies/St. Mary's Uni
7 2:05.55 Tom Mackman U20 M Brighton Phoenix/Horsham Blue Star
8 2:05.84 Oscar Hussey U20 M Blackheath & Bromley/Dulwich
9 2:05.99 Stuart McNally V40 M Dartford H
10 2:06.02 Sidnie Ward U15 M Woodford Green Essex Ladies
11 2:06.21 Regan Thomas U17 M Bexley
.
. BMC 800m Race E
1 2:06.72 Ronnie Stowell U17 M Bexley
2 2:09.61 Mollie O'Sullivan U20 W Herne Hill
3 2:13.39 Martin Smith V35 M Bexley
4 2:13.95 Rosa Prideaux U23 W Chelmsford/Billericay
5 2:15.28 Alex Brothwell U15 M Brighton Phoenix
6 2:15.34 Sophie Dowle U20 W Crawley
7 2:15.89 Alice Harray U20 W Thames Valley
8 2:16.50 Ella Newton U20 W Herne Hill/Cambridge H
9 2:17.10 Charlotte Alexander U17 W Herne Hill/Crawley
10 2:17.15 Elizabeth Bentham U17 W Luton
.
. BMC 800m Race F
1 2:15.10 Samuel Hallett U20 M Medway & Maidstone
2 2:15.42 Saffron Moore U15 W City of Portsmouth
3 2:15.99 Zakia Mossi U15 W Blackheath & Bromley
4 2:18.54 Rufus Kent U20 M Shaftesbury Barnet
5 2:18.85 Annabel Hobday U17 W Kingston & Poly
6 2:20.75 Scarlett Kent U17 W Shaftesbury Barnet
7 2:22.26 Lia Radus U17 W Blackheath & Bromley
.
. BMC 800m Race G
1 2:24.55 Lucrezia Polloni U15 W Blackheath & Bromley
2 2:24.75 Lily Tappenden U17 W Blackheath & Bromley
3 2:28.25 Ethan Smith U15 M Bexley
4 2:29.19 Alexa Parker SEN W Bristol & West/Bristol Uni
5 2:31.04 Maayan Radus U15 W Blackheath & Bromley
.
. BMC 1500m Race A
1 3:52.10 Ross Skelton SEN M Brighton Phoenix/St. Mary's Uni/Crawley
2 3:52.45 Luke Conway SEN M Newham & Essex Beagles
3 3:56.70 Max Jones U20 M Basildon
4 3:57.00 Max Wharton U23 M Liverpool H/St. Mary's Uni
5 3:57.02 Declan Neary U23 M City of York/Brighton Uni/Brighton Phoenix
6 3:58.09 Thomas Butler U20 M Barnet/St. Mary's Uni/Shaftesbury Barnet
7 3:58.28 Daniel Stidder U20 M Brighton Phoenix/Crawley/Crawley
8 3:58.48 Mohamed Hashi SEN M Ealing Southall & Middx/Greenwich University
9 3:59.79 Jack Woods U23 M Crawley
10 4:02.59 Danny Ray U20 M Reading AC
11 4:03.36 Joe Smith U17 M Crawley
12 4:09.28 Mukhtar Farah U20 M Ealing Southall & Middx/St. Mary's Uni
13 4:12.42 Brodie Denholm U20 M Brighton & Hove
.
. BMC 1500m Race B
1 4:04.10 Marshall Smith U20 M Ashford AC
2 4:04.72 Matthew Francis U17 M Blackheath & Bromley
3 4:05.28 Andre Coggins SEN M Enfield & Haringey/St. Mary's Uni
4 4:05.53 Daniel Kennedy SEN M Blackheath & Bromley
5 4:06.33 Ben Winfield U17 M Shaftesbury Barnet/Hertfordshire Schs
6 4:10.34 Daniel Riley U17 M Basildon
7 4:11.35 Peter Guy U17 M Blackheath & Bromley
8 4:15.80 Conall McGinness U17 M Huntingdonshire
9 4:18.34 Anold Perana U17 M Crawley
10 4:18.59 Ted Higgins U17 M Bexley
11 4:18.83 Khahisa Mhlanga U20 W Chelmsford
12 4:19.33 Callum Stone U15 M Crawley
13 4:19.58 Tamara Armoush SEN W Birchfield H/Jordan
14 4:22.57 Hamish Reilly U15 M Medway & Maidstone
.
. BMC 1500m Race C
1 4:33.46 Hannah Viner U23 W Highgate/King's College London
2 4:33.54 India Weir U20 W Thames Valley
3 4:36.36 Kosana Weir U20 W Thames Valley
4 4:36.39 Naomi Toft U15 W Blackheath & Bromley
5 4:37.62 Matthew Crane U17 M Bexley
6 4:40.22 Yasmin Austridge U20 W Blackheath & Bromley
7 4:40.26 Maia Hardman U17 W Brighton P
8 4:40.64 Morgan Squibb U15 W Blackheath & Bromley
9 4:45.36 Lara Atkinson U17 W Cambridge H
10 4:46.42 Emily Bullis U23 W Basildon
11 4:46.83 Yasmin Goater SEN W Guildford & Godalming/Sheffield Hallam Uni
12 4:48.54 Tara Bage U20 W Brighton Phoenix
13 4:50.61 Pippa Roessler U15 W Reigate Priory
14 4:51.76 Elizabeth Miller U17 W Tonbridge
15 4:52.56 Lucy Broderick U15 W Reigate Priory
16 4:53.70 Isabella Bradley W 0
17 4:57.89 Olivia Dowle U20 W Crawley
18 5:08.87 Olivia Berry U15 W Blackheath & Bromley
19 5:11.53 Bethany Panton U15 W Blackheath & Bromley
.
. BMC 5000m Race A
1 14:39.60 Abdishakur Abdulle SEN M Hillingdon
2 15:04.63 Neil Phillips V35 M Kent/St. Mary's Uni
3 15:07.58 James Westlake SEN M Crawley
4 15:13.25 Kevin Moore SEN M Brighton & Hove
5 15:15.30 Lawrence Avery V35 M Kent
6 15:19.19 Daniel Robinson V35 M BRAT
7 15:20.25 Jeevanesh Soundararajah SEN M Loughborough Students/Singapore
8 15:23.02 Darren Southcott SEN M Woodford Green Essex Ladies
9 15:25.29 Jamie Knapp SEN M Southampton/Loughborough Students
10 15:25.91 Jonathan Laybourn SEN M Highgate
11 15:31.69 Ben Shearer V40 M Cambridge H
12 15:34.00 Darryl Davison SEN M Highgate
13 15:40.29 Peter Lighting V35 M Kent
14 15:42.40 Alexander Davy SEN M Leeds City/Serpentine
15 15:43.93 Neil Wellard U23 M Kingston & Poly
16 15:45.94 Daniel Hunt V35 M Southampton
17 15:56.76 Phil Dickens V35 M Cambridge H
18 16:31.61 Robert Laing V40 M Kent
19 17:14.21 Christian Poulton V50 M Cambridge H
20 18:30.86 Rob Shearer V35 M Cambridge H

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013