Sportcity Grand Prix - 27 May - Results and Report

Races: 28
Finishers: 307
PBs 118 (38%)
Power of Ten results: Here

Report

MARKHIM Lonsdale took the limelight at SportCity as he broke the 15-year-old British Milers’ Club Under 20 men’s 800m record held by Ricky Soos
The 18-year-old smashed his personal best with a time of 1mins 46.97secs to eclipse Soos’ mark of 1:47.18 set in 2002 and earn himself a £250 bonus for breaking 1mins 47secs in a Grand Prix fixture.
The eighteen 800m races certainly provided plenty of excitement with a UK Age 15 best of 1:50.05 by Halifax teenager Max Burgin as he raced to victory in the C race.
There were also European Junior Championship qualifying marks by Ben Greenwood behind Lonsdale in the A race plus teenager Anna Burt in the women’s 800m A race and yet again for Harriet Knowles-Jones in the 1500m.
In addition 16-year-old Burt added the Commonwealth Young Games qualifying mark over two laps while 15-year-old Anna Smith (1500m), Oliver Dustin and Alex Botterill (both 800m) are in contention for the trip the Bahamas.

MEN’S 800M
The gasp-inducing moment of the night undoubtedly came from Markhim Lonsdale’s tremendous victory in the 800m.
As Markhim crossed the line to stop the clock a fraction under 1min 47secs at 1:46.97 the appreciative crowd broke into spontaneous acclaim having witnessed a special performance by the 18-year-old.
The time not only smashed his previous best of 1:48.77 but also lifted him to fifth in the UK but also first place in the UK Under 20 Rankings and seventh in the All-Time U20 lists.
That’s not bad for just his second race of the summer season and first 800 after a 400m loosener in the North East Counties Championships (though a PB of 48.77secs was a hint of something special to come).
“I knew nothing about the record so that is brilliant,” said Lonsdale.
“This is only my first 800m of the season so to come out and run a PB like that is a real surprise. I knew I was in good shape after the 400m but thought I would be running around 1:49.
Not to be over-looked behind Lonsdale Under 20 rival Ben Greenwood (Perth Strathay) also broke his PB to finish fifth in a time of 1:48.80 to go second on the UK Rankings and, crucially, was inside the qualifying standard of 1:49.00 for the European Junior Championships – which he had just missed by 0.09secs at the Loughborough International the previous weekend.
Former Olympian Tom Lancashire gave his legs a rare stretch over two laps and was third behind 2014 Commonwealth Games finallist Guy Learmonth.
MEN’S 800M B-C
Unleashing a terrific finish Loughborough-based John Bird notched up a PB of 1:48.90 as the top three men broke 1:50 in the B race.
“That’s a big PB by nearly a second so I am very happy with that,” said Bird who is coached by Rob Denmark.
Apart from Lonsdale the other jaw-dropping performance in the men’s 800m races came from teenager Max Burgin in the C race.
Burgin only turned 15 the previous Friday (May 23rd) having recently notched up a UK and European Age 14 record of 1:52.08 at the BMC Gold Standard meeting at Trafford last month.
Going through the bell in a shade under 53 seconds Burgin bided his time as he tracked junior Ryan Green through 600m before striking down the home straight.
“I’m still in shock with that time and I guess it will only sink in later,” said Burgin.
Morpeth junior Green was rewarded for the battle with Burgin with a PB of 1:50.56 in second as he sliced 1.37secs off the PB he set when winning the F race at Solihull two weeks earlier – so he took full advantage of his automatic promotion to a higher level race.
OTHERS
The top four in the E race all ran PBs as they dipped inside 1:52.5 led by junior Josh Allen edging out teenager Oliver Dustin, whose time of 1:51.61 lifted him into second behind Burgin the UK U17 Rankings.
F winner Andrew McAslan also notched up a PB as did teenager Jed Skilton in the I race with 1:56.62 which sliced over two seconds from his best.
“That was well worth the five hours drive from Poole,” said the 16-year-old Dorset teenager.

MEN’S 1500M A
It won’t go down as one of his greatest wins but James McMurray did what he had to do to win the A race.
“The pace really slowed down on the penultimate lap so then it was just a case of waiting to kick and make sure of the victory,” said McMurray, who made his decisive move down the back straight.
“I have done quite a few 800m races recently and this was my first 1500m and I am sure there is much more to come.”
The top four all came out with season’s bests and tellingly there was just one PB in the windy conditions, Matthew Wigelsworth in sixth (3:48.67).
MEN’S 1500M B-C
In the B race Tonbridge athlete George Duggan did just enough to dig out victory from Norway’s Abduljaleel Hir in the closing strides while there was a PB for Coventry’s Jeremy Barnes in third.
Croydon’s 22-year-old Dominic Nolan is confident that he can break 3mins 50secs this summer after a morale-boosting win in the C race.
“That is just under two seconds off my PB and I feel there is a lot more left in the tank,” said Nolan, who kicked past Matthew Arnold with 200m to go after the AFD runner had made a bold run for home at the bell.
OTHERS
City of Derry runner Fintan Stewart was rewarded for his long run for home after reaching the bell 20 metres clear with a PB of 3:52.90 to win the D race.
Stewart didn’t falter at all on the final lap and came home almost five seconds clear of Sale Harriers Manchester junior Jake Spilsbury, who was rewarded with a PB of 3:57.45.
There was also a PB for winner Nathan Marsh (3:56.31) in the E race, in which 10 of the 14 runners recorded lifetime bests.
MEN’S 5000M A-B
Both men’s 5000m races delivered terrific sprint finishes revealing just how much was resting on each event,
In the A race it was a matter of personal pride that drove Leeds City runner Emile Cairess to a lung-bursting desperate sprint to the line to edge out Preston’s Parick Dever as just 0.17secs separated the pair at the finish in a 58-seconds last lap.
“AT BUCS Patrick beat me like that so I was determined to get him back,” said Cairess, who is a student at St Mary’s University.
“I cannot believe it to be honest as that is a big PB for me.”
Cairess certainly showed a fair turn of speed in that last 200m to break 14 minutes for the first time with his winning mark of 13:59.82 and looks capable of getting inside the European U23 qualifying standard of 13mins 55secs.
“I am sure I am capable of 13mins 55secs but whether I will get the opportunity of doing it now is another thing,” added Cairess.
“I have now had four tough races in as many weeks and it is time to get back into a block of training.”
For aspiring 5000m runners it is worth noting that twelve months ago in this same race the 19-year-old made his debut at the distance and dropped off the pace after 1k to finish 13th in a time of 14:31.16. What a difference a year makes.
Reflecting the solid pace throughout and the swift finale to the race the top five all clocked PBs with a further eight lifetime bests down the field for a total of 13 PBs from the 19 finishers.
The B race had a big prize resting upon as it was incorporating the trials for the European U20 Championships. Only Stroud’s Tom Mortimer had achieved the qualifying mark of 14mins 20secs on his debut in Solihull two weeks earlier but that didn’t prevent him from forcing the pace at the head of the field early in a bid to shake off his junior rivals.
Ultimately the pace wasn’t fast enough – though Scott Beattie dropped out just after 3k - for that so at the bell Mortimer was locked alongside junior rivals James Gormley, Ben Dijkstra with Will Richardson a stride behind as the quartet prepared to slug it out for the two automatic places.
Gormley won that battle while Mortimer dug deep to overhaul Dikstra in the final strides to secure the second spot and, as the only man with the qualifying time so far, his place in the team for Grosseto.
“I feel I can go quicker but I also have the 1500m in mind,” said Gormley.
Not so Mortimer for whom it was the 5000m or bust.
“I have never beaten Ben before so I am just thrilled,” said Mortimer.
Again 13 of the 21 finishers clocked PBs while in the C race Houghton Harriers’ junior Alex Brown led over half the field to lifetime bests.

Race : 16 . BMC 800m A (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 3 3 01:46.97 Markhim Lonsdale U20 Crook
2 5 5 01:48.22 Guy Learmonth Lasswade / Loughborough Students
3 1 1 01:48.56 Tom Lancashire Bolton
4 6 6 01:48.77 Kieran Kelly Raheny Shamrocks / Ireland
5 2 2 01:48.80 Ben Greenwood U20 Perth Strathtay
6 11 7 01:50.76 Max Wharton Liverpool
7 4 4 01:51.03 Jonny Monk U23 Leicester / Bristol Uni / Loughboro
.
.
Race : 7 . BMC 800m B (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 9 3 01:48.90 John Bird Ipswich / Loughborough Students
2 13 7 01:49.21 Robert Needham Notts / Nottingham Trent Uni
3 10 4 01:49.72 Sean Molloy U23 Tonbridge / St. Mary's Uni
4 7 1 01:51.37 Alex Botterill U20 City Of York
5 8 2 01:51.67 Robert Umeokafor U23 Birchfield H / St. Mary's Uni
6 15 9 01:55.29 James Fradley U20 Newcastle (staffs)
.
.
Race : 6 . BMC 800m C (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 23 8 01:50.04 Max Burgin U17 Halifax
2 17 2 01:50.56 Ryan Green U20 Morpeth / St. Mary's Uni
3 16 1 01:50.75 David Proctor Sale Harriers Manchester / Rochda
4 18 3 01:52.02 Cameron Steven U20 Lasswade
5 22 7 01:52.35 Joseph Tuffin U20 Rushcliffe
6 19 4 01:57.27 Abdurrahman Hir U23 Norway
.
.
Race : 15 . BMC 800m D (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 25 2 01:51.01 Edward Dodd City Of Portsmouth / Portsmouth U
2 29 6 01:51.18 Christian Clausen U23 Denmark
3 28 5 01:51.51 Adam Spilsbury U20 Sale Harriers Manchester
4 26 3 01:51.54 Will Crisp U20 Swindon
5 32 9 01:52.95 Oliver Dane U20 Sheffield & Dearne
6 31 8 01:53.64 Luke Jones U23 Tamworth / Birmingham Uni
.
.
Race : 14 . BMC 800m E (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 34 2 01:51.22 Josh Allen U20 Middlesbrough (mandale)
2 36 4 01:51.61 Oliver Dustin U17 Border
3 37 5 01:52.12 Sam Harding U23 Wells City / Yeovil
4 38 6 01:52.42 Daniel Bebbington U23 Preston / Edge Hill Uni
5 33 1 01:54.54 Paul Scanlan Woodford Green Essex Ladies / Lee
6 41 9 01:55.39 Kieron White U23 Swansea / Liverpool Uni
7 40 8 01:55.99 James Habergham U23 Halifax / Leeds Beckett Uni / Black
8 39 7 02:03.72 Stephen Strange Basildon
.
.
Race : 13 . BMC 800m F (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 49 8 01:54.08 Andrew Mcaslan U23 Sale Harriers Manchester / Bath U
2 46 5 01:54.19 Sebastian Cheli Harrow / Cambridge Uni
3 44 3 01:54.44 Patrick Lucas U23 Croydon / Loughborough Students
4 47 6 01:54.62 Matthew Harris U23 Rossendale / Leeds Beckett Uni
5 48 7 01:55.73 Dale Colley Central
6 50 9 01:55.92 Ben Read U23 Wakefield / Leeds Beckett Uni
7 42 1 01:57.26 Thomas Randolph U20 Tamworth
8 43 2 01:58.39 Jonathan Currie U23 Tynedale / Birmingham Uni / Edinbur
.
.
Race : 11 . BMC 800m G (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 56 6 01:54.98 Ben Potrykus U23 Pitreavie / Heriot-watt Uni
2 55 5 01:55.50 Mohamed Ismail Mohamed Shaftesbury Barnet / St. Mary's U
3 52 2 01:56.11 Luke Edwards Edge Hill Uni / Liverpool Pembrok
4 374 9 01:56.66 Ted Ntibazonkiza U23 Shaftesbury
5 53 3 01:56.74 Aaron Thorpe U23 Sheffield & Dearne / Sheffield Ha
6 54 4 01:56.91 Tom Clarke U23 Liverpool H
7 57 7 01:58.82 Colin Daly U20 Trafford
8 58 8 02:00.83 Jonathan Hiorns Notts
.
.
Race : 5 . BMC 800m H (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 62 4 01:54.71 Alexander Birkett U20 Kendal
2 59 1 01:55.85 Daniel Preston U17 Liverpool H
3 64 6 01:56.25 Elliott Roberts U23 Preston
4 65 7 01:56.34 Aaron Cooper U23 Herts Phoenix / Birmingham Uni
5 63 5 01:56.81 Thomas Coe U23 Windsor Slough Eton & Hounslow /
6 60 2 01:56.90 Michael Macmillan U20 Stornoway
7 66 8 01:57.07 Adam Roberts U20 Preston
8 61 3 01:58.52 Alan White Sale Harriers Manchester
.
.
Race : 10 . BMC 800m I (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 71 5 01:56.62 Jed Skilton U17 Poole Ac
2 68 2 01:59.27 Adam Pratt Tynedale
3 73 7 02:00.09 Harry Dexter U20 Vale Royal
4 69 8 02:00.65 Luke Chesters Sale Harriers
5 67 1 02:01.01 Connor Tighe U20 Liverpool H
6 72 6 02:04.06 Dominic Speight U23 Hillingdon / Southampton Uni
.
.
Race : 3 . BMC 800m J (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 81 7 01:57.01 Matthew Gordon Havant / City Of Portsmouth
2 79 5 01:58.11 Oliver Freer U20 Leicester
3 77 3 01:58.66 Mikey Kingston U20 Trafford
4 75 1 01:59.49 Andrew Miles Vale Royal / Central Lancashire U
5 82 8 01:59.85 Thomas Walker City Of Portsmouth
6 78 4 02:01.26 Ben Mclaughlin U17 Leigh
7 83 9 02:03.62 Christian Woods U20 Liverpool H
.
.
Race : 12 . BMC 800m A (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 85 2 02:04.52 Anna Burt U20 Team Bath
2 89 6 02:06.36 Leah Barrow Windsor Slough Eton & Hounslow /
3 87 4 02:06.78 Emily Thompson U20 Banbury
4 88 5 02:07.06 Joceline Monteiro Chelmsford / Herts Phoenix / Portug
5 86 3 02:07.23 Kelsey Stewart U23 Aberdeen / Aberdeen Uni / Banchory
6 90 7 02:07.75 Molly Canham U17 Exeter
.
.
Race : 4 . BMC 800m B (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 93 3 02:08.18 Jade Maclaren Aberdeen / Strathclyde Uni
2 95 5 02:08.32 Keely Hodgkinson U17 Leigh
3 96 6 02:08.57 Emma Alderson U20 Liverpool H
4 92 2 02:10.79 Laura Mullin U20 Charnwood
5 91 1 02:12.49 Louise Joergensen Denmark
.
.
Race : 9 . BMC 800m C (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 101 3 02:10.42 Kirsty Fraser U23 Preston / Leeds Uni / Bedford & Cou
2 106 8 02:11.17 Saskia Huxham U17 Hallamshire
3 103 5 02:11.28 Kate Seary U23 Cardiff / Birmingham Uni
4 99 1 02:11.92 Cara Anderson Perth Strathtay / Derby Uni
5 107 9 02:12.54 Charlotte Buckley U17 Thames Valley
6 105 7 02:12.85 Bethany Williams U20 Mansfield
7 100 2 02:14.31 Rochelle Harrison Lincoln Wellington
8 102 4 02:15.32 Emma Tilley U23 Sale Harriers Manchester
.
.
Race : 2 . BMC 800m D (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 113 6 02:11.90 Amy Hinchly U20 Vale Royal / Sheffield Hallam Uni
2 112 5 02:12.67 Aine Cunningham U20 Sale Harriers Manchester
3 109 2 02:15.26 Grace Maddox U23 Preston / Leeds Uni
4 115 8 02:15.31 Rachel Atherton Leeds City / Leeds Beckett Uni
5 116 9 02:15.82 Emma Leask Shetland / Robert Gordon Uni / Aber
6 111 4 02:15.86 Anya Pigden U17 City Of Portsmouth
7 110 3 02:17.61 Taylor Hammond U20 Barnsley Ac
.
.
Race : 24 . BMC 1500m A (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 128 12 03:45.27 James Mcmurray U23 St. Albans Ac / St. Albans Stride
2 120 4 03:47.21 Chris Parr Gateshead
3 127 11 03:47.93 Jamie Williamson U23 Springburn / Lac Quelle Furth / Lou
4 124 8 03:48.02 Guy Smith Swansea / Cardiff Uni
5 129 13 03:48.21 Kyran Roberts U23 Carmarthen / Loughborough Student
6 117 1 03:48.67 Matthew Wigelsworth U23 Preston / Liverpool Uni
7 121 5 03:48.94 Archie Rayner U20 Mansfield
8 118 2 03:51.57 Kieran Wood U23 Cambridge & Coleridge / Cardiff M
9 122 6 03:52.54 Ossama Meslek U23 Leeds City / Huddersfield Uni / Ita
10 119 3 03:53.20 Kevin Kelly U23 St. Cocas / Ireland
11 375 14 03:55.08 Cameron Boyek Shidon
12 126 10 04:06.25 Christian Von Eitzen U23 St. Mary's Uni / Germany
.
.
Race : 25 . BMC 1500m B (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 137 8 03:48.85 George Duggan U23 Tonbridge / Loughborough Students
2 144 15 03:49.24 Abduljaleel Hir U23 Norway
3 142 13 03:50.29 Jeremy Barnes U23 Coventry / St. Mary's Uni
4 135 6 03:50.93 John Sanderson Guildford & Godalming / Windsor S
5 133 4 03:51.44 Adam Scott U20 Fife
6 140 11 03:52.14 Benjamin Davies U20 Bedford & County
7 145 16 03:52.42 Alex Rieley U20 Mansfield / Birmingham Uni
8 134 5 03:52.45 Luke Betts Sale Harriers Manchester / Mcnees
9 132 3 03:52.56 Jaimie Roden Sale Harriers Manchester / Sheffi
10 160 03:52.80 Eoin Pierce Enfield & Harringey / Clonliffe /
11 130 1 03:53.51 Luke Duffy U17 Mansfield
12 136 7 03:54.81 Scott Greeves U23 City Of Norwich / East Anglia Uni
13 131 2 03:55.25 Michael Salter Leeds City
14 141 12 03:55.33 Michael Ferguson U23 Aberdeen / Aberdeen Uni / Banchory
15 138 9 04:03.15 Dave Ragan Basingstoke & Mid Hants / Sheffie
.
.
Race : 19 . BMC 1500m C (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 156 11 03:51.58 Dominic Nolan Croydon / Loughborough Students
2 153 8 03:52.85 Andrew Mariani Woodford Green Essex Ladies / Lou
3 147 2 03:53.76 David Sheldon U23 City Of Stoke / Loughborough Stud
4 148 3 03:53.87 Thomas Beasley Birchfield H
5 155 10 03:54.37 Matthew Arnold U23 Aldershot Farnham & District / S
6 151 6 03:54.48 Jordan Rowe U23 Colchester H / Loughborough Stude
7 150 5 03:54.90 James Mccrae U23 Nene Valley / Birmingham Uni
8 154 9 03:55.29 Adam Moore U20 Windsor Slough Eton & Hounslow /
9 152 7 03:56.17 Adam Speake Bristol & West / Bpp University
10 158 13 03:56.51 Lloyd Kempson Cambridge & Coleridge
11 162 17 03:56.66 Mike Cummings Herne Hill / Hardley
12 149 4 03:56.68 Andy Benson Preston / Trafford
13 161 16 03:57.04 Arun Dight U20 Vale Royal
.
.
Race : 20 . BMC 1500m D (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 170 8 03:52.90 Fintan Stewart U20 City Of Derry
2 164 2 03:57.45 Jake Spilsbury U20 Sale Harriers Manchester
3 176 14 03:57.50 Christopher Durney U20 Preston / Central Lancashire Uni
4 168 6 03:57.81 Tom Bowerman Aldershot Farnham & District / S
5 166 4 03:57.85 Callum Jones Cornwall / Bristol Uni / Newquay &
6 163 1 03:58.57 Jack Brennan U20 Harrogate
7 167 5 03:59.05 Stephen Morris Cardiff / Dsw Para Academy
8 165 3 03:59.28 Elliot Dee U20 Shaftesbury Barnet
9 173 11 03:59.54 Stan Willis U20 Bedford & County
10 175 13 03:59.70 Thomas Rogerson U20 Liverpool H
11 177 15 04:00.00 James Thie V35 Cardiff / Cardiff Met Uni
12 179 17 04:00.91 Alex Hampson U20 Nene Valley
13 178 16 04:01.54 David Mullarkey U20 Manx
14 171 9 04:02.99 Blake Moore U20 Windsor Slough Eton & Hounslow /
15 169 7 04:09.68 Joseph Pollard U20 Charnwood
16 174 12 04:12.28 Paddy Clark U23 Notts / Birmingham Uni
.
.
Race : 18 . BMC 1500m E (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 194 15 03:56.31 Nathan Marsh U23 Tonbridge / Leeds Uni
2 183 4 03:57.12 Toby Cooke U23 Winchester / Birmingham Uni
3 181 2 03:57.64 Michael Kershaw Cardiff
4 191 12 03:57.80 Jack Goddard U20 Windsor Slough Eton & Hounslow
5 188 9 03:58.11 Jacques Maurice U17 Harrogate
6 192 13 03:58.94 Peter Cameron Edinburgh Ac / Cambridge Uni
7 189 10 04:00.20 Finley Thompson U23 Lincoln Wellington / Leeds Becket
8 186 7 04:00.36 James Wignall Sale Harriers Manchester / Bangor
9 195 16 04:00.72 Kieran Reay Birtley / Leeds Beckett Uni
10 187 8 04:01.31 Stephen Garrett U23 Manx / Birmingham Uni
11 190 11 04:01.33 Ellis Garamszegi U23 Wolverhampton & Bilston / Cardiff
12 193 14 04:02.93 Danny Ray U20 Reading Ac
13 184 5 04:05.70 Harry Halford U20 Wolverhampton & Bilston / Coventr
14 185 18 04:14.28 Nathan Townsend U20 Trafford
.
.
Race : 22 . BMC 1500m F (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 203 8 04:02.77 Kieran Hedley U20 Morpeth
2 202 7 04:03.96 Nathan Dunn U20 Preston
3 201 6 04:04.76 Joseph Ford U20 Liverpool H
4 207 12 04:06.34 Jamie Mackinnon U20 Victoria Park City Of Glasgow
5 197 2 04:06.37 Ryan Moore U23 Vale Royal / Leeds Beckett Uni
6 204 9 04:06.76 Lewis Sternkopf U20 Worcester
7 212 17 04:07.01 Alex Doyle U17 Vale Royal
8 182 18 04:07.60 Jack Stubbings U20 Warrington
9 200 5 04:10.82 Adam Wilson U23 Yate / Westbury
10 198 3 04:11.60 Drew Pollock U17 Cambuslang
11 196 1 04:13.97 Xavier O'hare U17 Trafford
12 199 4 04:15.63 Ben Everson U23 Trafford / Bath Uni
13 208 13 04:16.46 Matthew Richards Swansea / Pembrokeshire
14 211 16 04:24.52 Kyle Dentith U20 Liverpool H
.
.
Race : 21 . BMC 1500m A (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 220 8 04:16.07 Harriet Knowles-jones U20 Warrington Ac
2 224 12 04:17.15 Jacqueline Fairchild Trafford
3 222 10 04:19.11 Amy Griffiths U23 Aldershot Farnham & District / S
4 214 2 04:20.28 Erin Wallace U20 Giffnock North
5 218 6 04:20.49 Jemma Reekie U20 Kilbarchan
6 215 3 04:20.57 Olivia Mason U17 Border
7 213 1 04:24.67 Megan Davies U23 Sale Harriers Manchester / Birmin
8 225 13 04:24.92 Cari Hughes U20 Menai
9 217 5 04:26.12 Sarah Healy U17 Ireland
10 219 7 04:26.29 Emily Williams U17 Kettering
11 221 9 04:28.85 Laura-jane Smith Notts / Nottingham Uni
.
.
Race : 17 . BMC 1500m B (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 233 8 04:22.51 Anna Smith U17 Newark Ac
2 239 14 04:25.74 Caroline Ford Cambridge H / Loughborough Studen
3 231 6 04:26.81 Philippa Stone U20 Middlesbrough (mandale) / Durham
4 236 11 04:32.05 Lydia Hallam U23 Havering / Birmingham Uni
5 237 12 04:32.30 Christina Toogood Norway
6 235 10 04:32.94 Izzy Parry-jones U20 Cwmbran / Swansea
7 234 9 04:34.45 Zara Knappy U23 Rotherham / Leeds Uni / Keighley &
8 238 13 04:35.43 Beth Barlow U20 Salford H
9 232 7 04:37.36 Isabel Rodriguez U23 City Of Norwich / East Anglia Uni
10 226 1 04:37.64 Bella Williams U20 Lincoln Wellington
11 228 3 04:40.35 Jodie Spencer Vale Royal / Chester Uni
12 227 2 04:44.52 Laura Riches Leigh / Bangor Uni / Notts
13 230 5 04:45.08 Louise Rudd V40 Stockport / Lytham St. Annes / Nort
.
.
Race : 23 . BMC 1500m C (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 251 12 04:33.65 Katie Lowery U20 Warrington Ac
2 247 8 04:34.33 Lucy Robinson U23 Wakefield / Leeds Uni
3 243 4 04:34.95 Mia Roberts U17 Deeside AAC
4 253 14 04:39.42 Claudia Cowan U20 Sale Harriers Manchester
5 245 6 04:40.66 Esme Davies U17 Eden Runners
6 254 15 04:41.20 Fian Sweeney U20 Birchfield H / Exeter Uni / Ireland
7 244 5 04:42.26 Lauren Joanne Ferris U20 Warrington Ac
8 242 3 04:42.63 Rhiannon Dunlop City Of Portsmouth
9 248 9 04:42.70 Juliet Downs U20 Sale Harriers Manchester
10 255 16 04:44.08 Bethan Strange U20 Liverpool H
11 249 10 04:44.10 Danielle Webb U20 Liverpool H / Loughborough Studen
12 241 2 04:44.40 Natasha Sinha U23 Cambridge H
13 246 7 04:46.27 Ellen Downs U23 Stockport / Sheffield Uni
14 250 11 04:48.29 Sofie Kent Aldershot Farnham & District / W
15 240 1 04:48.79 Abbie Oliver U20 Liverpool H
16 252 13 04:52.57 Anina Atkinson U23 Sheffield & Dearne / Leeds Becket
.
.
Race : 27 . BMC 5000m A (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 268 13 13:59.82 Emile Cairess U23 Leeds City / St. Mary's Uni
2 257 2 13:59.99 Patrick Dever U23 Preston / Loughborough Students
3 282 27 14:01.37 James West U23 Tonbridge / Loughborough Students
4 261 6 14:03.29 Christopher Olley U23 Tonbridge / Imperial College
5 270 15 14:05.25 Graham Rush Cheltenham / Gloucestershire Uni /
6 277 22 14:08.20 Jack Morris Stockport
7 256 1 14:08.72 Sigurd Ruud Skjeseth U23 Norway
8 280 25 14:08.74 Barry Keane U23 Ireland
9 278 23 14:09.46 Nick Earl City Of Norwich / Melbourne Uni
10 265 10 14:11.33 Paulos Surafel U23 Enfield & Haringey / St. Mary's U
11 275 20 14:11.78 Jamie Dee U23 Shaftesbury Barnet
12 276 21 14:19.63 Joe Wilkinson U23 Lincoln Wellington / Sheffield Un
13 259 4 14:22.02 Ben Bradley U23 Aldershot Farnham & District / S
14 269 14 14:25.53 Stuart Mccallum U23 Winchester / Birmingham Uni
15 271 16 14:44.87 Nigel Martin Sale Harriers Manchester
16 266 11 14:54.26 Gus Cockle U23 Aldershot Farnham & District / U
17 262 7 14:57.63 Corey De'ath U23 Tonbridge / St. Mary's Uni
18 274 19 14:57.92 Cameron Field U23 Liverpool H / Durham Uni
19 272 17 15:00.01 Bradley Wattleworth U23 Woodford Green Essex Ladies / Bir
.
.
Race : 28 . BMC 5000m B (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 294 12 14:21.97 James Gormley U20 Sheffield & Dearne
2 286 4 14:22.43 Tom Mortimer U20 Stroud
3 292 10 14:22.66 Ben Dijkstra U20 Leicester / Beacon Hill
4 296 14 14:24.78 Will Richardson U20 Birchfield H
5 305 23 14:28.33 Linton Taylor U23 Newark Ac / Leeds Uni
6 291 9 14:34.78 Jonathan Shields U20 Sheffield & Dearne / Sheffield Ha
7 308 26 14:35.99 Harry Powell U23 Kingston Upon Hull / Hull Uni
8 287 5 14:36.21 Robert Warner Blackburn / Loughborough Students
9 295 13 14:38.85 Jack Nixon Stockport
10 285 3 14:42.81 Alex Goodall Windsor Slough Eton & Hounslow /
11 310 28 14:45.98 Carl Avery Morpeth
12 309 27 14:46.27 Jack Douglas U23 Bedford & County / Coventry Uni
13 300 18 14:46.98 Stuart Gibson Cambuslang / Whitemoss
14 306 24 14:50.40 James Straw Lincoln Wellington / Sheffield Ha
15 293 11 14:51.41 Abdulqani Sharif U23 Liverpool H / St. Mary's Uni / Alde
16 299 17 14:51.66 Karl Darcy Bolton
17 283 1 14:57.13 Oliver Mott Cheltenham / Bristol Uni
18 301 19 15:05.89 Matthew Barnes V35 Sale Harriers Manchester
19 298 16 15:10.66 Jay Ferns U23 Loftus & Whitby / Manchester Uni
20 307 25 15:15.27 Luke Prior U20 Wells City / Yeovil / St. Mary's Un
21 303 21 15:30.69 Shane Robinson Lincoln Wellington / Birmingham U
.
.
Race : 8 . BMC 5000m C (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 334 24 15:00.50 Alex Brown U20 Houghton Harriers
2 315 5 15:02.60 Will Beauchamp Salford H / Manchester Metropolit
3 317 7 15:03.93 Tim Raynes Blackburn
4 320 10 15:04.12 Alex Bellew Leeds City / Durham Uni / Hercules
5 331 21 15:06.74 Matthew Grieve Border / Leeds Beckett Uni / Northe
6 321 11 15:07.96 Matthew Sheen U23 Vale Royal / Leeds Beckett Uni
7 314 4 15:14.36 Alan Corlett Manx
8 322 12 15:16.55 Matthew Williams Notts
9 313 3 15:19.20 David Devine Liverpool H
10 312 2 15:22.21 Nick Hardy Birchfield H / Leeds Beckett Uni /
11 332 22 15:25.67 Joe Monk U23 Blackburn / Lancaster Uni
12 335 25 15:29.42 Eoin Taggart U23 Ireland
13 316 6 15:31.38 John Paul Carty Ireland
14 328 18 15:33.21 Patrick Vis Leeds City / Leeds Uni / Southport
15 329 19 15:45.22 Daniel Kashi Sale Harriers Manchester / Bangor
16 333 23 15:59.66 Robert Male Rugby & Northampton / Birmingham
17 326 16 16:06.14 Lee Dover Houghton Harriers
18 325 15 16:12.40 Mark Pearce U23 Shaftesbury Barnet / Birmingham U
19 327 17 17:06.83 Ethan Ackroyd U17 Deeside AAC
20 330 20 17:37.17 Callum Wilson U20 Doncaster / St. Mary's Uni
.
.
Race : 26 . BMC 5000m A (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 349 14 15:34.82 Jessica Judd U23 Chelmsford / Loughborough Student
2 339 4 16:09.14 Phoebe Law U23 Kingston & Poly
3 341 6 16:11.48 Philippa Bowden U23 Aldershot Farnham & District / B
4 343 8 16:13.99 Naomi Taschimowitz Shaftesbury Barnet / Ucl
5 344 9 16:25.26 Kate Holt City Of Stoke
6 337 2 16:31.48 Bronwen Owen U23 Scarborough / Leeds Unii
7 345 10 16:32.59 Emily Hosker Thornhill Aldershot Farnham & District / N
8 350 15 16:33.51 Nicole Taylor U23 Tonbridge / Brighton Uni
9 340 5 16:43.83 Anna Tait U23 Victoria Park City Of Glasgow / G
10 358 23 16:44.07 Phoebe Barker U20 Tonbridge
11 336 1 16:45.36 Hannah Viner U23 Highgate / King's College London
12 347 12 16:50.11 Emma Clayton Leeds City
13 355 20 16:57.84 Georgia Malir U23 Leeds City / Leeds Uni
14 356 21 16:57.99 Abigail Howarth Leigh / Cardiff Uni
15 359 24 17:05.72 Jodie Judd U20 Chelmsford
16 357 22 17:07.42 Ashley Scott-wilson Highgate / United States
17 346 11 17:15.35 Bryony Gunn U20 Birchfield H / Loughborough Stude
.
.
Race : 1 . BMC 3000SC A (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 371 12 08:53.56 Doug Musson Notts / Nottingham Trent Uni
2 367 8 08:58.40 Lachlan Oates Shettleston / Glasgow Uni
3 373 14 09:11.41 Rory Chesser Ennis Track / Newham & Essex Beag
4 369 10 09:16.23 James Senior City Of Norwich
5 363 4 09:19.35 Michael Deason Shettleston / Glasgow University
6 361 2 09:26.71 Daniel Owen Cheltenham / Sale Harriers Manche
7 368 9 09:31.00 Aidan Thompson U23 Central / Stirling Uni
8 372 13 09:32.50 Josh Lunn Bedford & County
9 366 7 09:42.86 Michael Wright Central
10 362 3 09:52.75 George Lewis U20 East Cheshire
11 364 5 10:13.73 Jake Barraclough U23 Bedford & County / Birmingham Uni

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013