Brighton - 31 May - Results

Races: 15
Finishers: 132
PBs 81 (61%)
Power of Ten results: Here

800m Race BMC A
1 01:47.57 Kyle Langford U23 Shaftesbury Barnet
2 01:47.69 Elliot Giles SEN Birchfield H
3 01:48.35 Spencer Thomas U23 Brighton Phoenix
4 01:48.66 Sean Molloy U23 Tonbridge/St. Mary's Uni
5 01:49.49 Finley Bigg U20 Brighton Phoenix
6 01:49.59 Ricky Lutakome U20 Sutton & District/Blackheat
7 01:49.69 Archie Davis U20 Brighton Phoenix
.
800m Race BMC B
1 01:51.51 Ian Crowe-Wright U23 Brighton & Hove/Birmingham
2 01:52.44 Christopher Dodd SEN Eastbourne/Bristol Uni/Brig
3 01:52.79 Max Pickard SEN Brighton Phoenix
4 01:54.22 Daniel Eeles U23 Brighton Phoenix/St. Mary's
5 01:54.26 Tom Bowerman SEN Aldershot
6 01:54.47 Oliver Johnson U20 Brighton Phoenix
7 01:55.18 Daniel Richards U20 Orion
8 01:55.64 Ross Skelton Sen Brighton Phoenix
9 01:58.00 Brodie Denholm U20 Brighton & Hove
.
800m Race BMC C
1 01:57.74 Simon Coppard U17 Tonbridge
2 01:58.17 Sam Rogers U20 Brighton Phoenix
3 01:58.79 Charles Crick U17 Tonbridge
4 01:59.04 Joe Body U20 Hastings AC
5 01:59.21 Jack Woods U23 Crawley
6 01:59.74 Simon Dill SEN Swindon/St. Mary's Uni
7 01:59.76 George Crocker U20 Crawley
8 02:00.07 Harry Swindells U20 Brighton Phoenix
.
800m Race BMC D
1 01:58.60 Ashley Gorton U20 Brighton Phoenix
2 01:59.37 Isaac Harding U20 Tonbridge
3 02:03.86 Will Stockley U20 Team Bath/Wiltshire Schs
4 02:04.04 Jack Dickson U15 Kingston & Poly
5 02:05.81 Ben Walters U17 Lewes
6 02:05.92 Tom Mackman U20 Brighton Phoenix/Horsham Bl
7 02:10.42 Ryan Morrissy U17 Hastings AC
8 02:14.68 Stuart Pelling SEN Eastbourne
.
800m Race BMC E
1 02:04.50 Sam Wilkinson U17 Brighton & Hove
2 02:05.06 Charlie Warren U17 Brighton Phoenix
3 02:06.47 Alex Jago U23 Arena 80/Brighton & Hove
4 02:06.86 Adam Firsht U15 Brighton & Hove
5 02:07.25 Travis Hutchinson U20 Bodyworks
6 02:07.51 Aaron Duncan U15 Lewes
7 02:07.64 Adrian Haines V50 Crawley/British Airways/Sou
8 02:09.28 Samuel Sheppard U17 South London
.
800m Race BMC F
1 02:06.15 Alec Maurice U15 Tonbridge AC
2 02:07.52 Josh Goldfinch U17 City of Portsmouth
3 02:11.65 Ellie Farrow U17 City of Portsmouth
4 02:13.44 Mark Cage V45 Lewes
5 02:14.02 Fiona de Mauny SEN Walton/Herne Hill/Hailsham/
6 02:15.48 Max Andrews U23 Brighton Phoenix
7 02:15.56 Maia Hardman U17 Brighton Phoenix
.
800m Race BMC G
1 02:13.70 Yasmin Austridge U20 Blackheath & Bromley
2 02:14.40 Alice Harray U20 Thames Valley
3 02:14.77 Rosa Prideaux U23 Chelmsford/Billericay
4 02:16.20 Max Dickson U15 Kingston & Poly
5 02:16.79 Kelsi Cornish U17 Blackheath & Bromley
6 02:17.93 Alan Rolfe M50 Eastbourne Rovers
7 02:18.14 Amelia Casey U17 Thames Valley
8 02:18.40 Kiera Aslett U17 Crawley
9 02:18.43 Tallulah Jeffes U17 Winchester
10 02:18.48 Maisie Grice U20 Aldershot
11 02:28.02 Bluebell Cooke U15 Stevenage & North Herts
.
800m Race BMC H
1 02:17.15 Dylan Hanslow U15 Crawley
2 02:17.21 Matt James U17
3 02:17.50 Jonathan Knight U15
4 02:20.12 Lucy Broderick U15 Reigate Priory
5 02:20.28 Nicole Ainsworth U15 City of Portsmouth
6 02:20.58 Zippy Grice V45 Aldershot
7 02:23.69 Amelia McMurtrie U15 Rugby & Northampton
8 02:24.77 Rose Chaplin U15 Eastbourne
9 02:32.56 Joe Tyler U17 Brighton Phoenix
.
800m Race BMC I
1 02:19.70 Jonathan Burrell V50 Lewes
2 02:20.26 Daisy Palmer U15 Oxford City
3 02:21.01 Erin Bracknell U15 Crawley
4 02:21.65 David McKeown-Webster V45 Arena 80/Southern Counties
5 02:22.51 Mike Bannister M50 Brighton and Hove
6 02:22.85 Eimhin Wellings U15 Brighton Phoenix
7 02:22.86 Theo Lewis U15 Sutton & District
8 02:23.10 April Hanslow U20 Crawley
9 02:23.51 Tatum Walker U15 Brighton & Hove
10 02:28.08 Ella Matthews U15 Brighton & Hove
11 02:28.29 Matilda Atkins U17 City of Portsmouth/City of
12 02:31.38 Amalie Primdal U15 Crawley AC
13 02:34.98 Ella Mundy U20 Lewes
.
1500m Race BMC A
1 03:54.41 Josh Eeles U20 Brighton Phoenix
2 03:54.86 Tom Eames U17 Brighton & Hove
3 03:55.37 George Grassly U20 Dorking & Mole Valley/Middl
4 03:56.56 Max Jones U20 Basildon
5 03:57.41 Joshua Schofield U20 City of York/Leeds Beckett
6 03:59.93 Declan Neary U23 City of York/Brighton Uni/B
.
1500m Race BMC B
1 04:04.65 George Pool U17 Hastings AC
2 04:06.62 William Broom U17 Chichester
3 04:07.93 Calum Upton U23 Winchester/Sussex Uni
4 04:08.41 Ewan Bate U17 Dorking & Mole Valley
5 04:10.09 Angus Harrington U17 Blackheath & Bromley/Surrey
6 04:15.62 Thomas Thayre U17 Crawley
7 04:17.46 James Hancock U23 Sutton & District/Exeter Un
.
1500m Race BMC C
1 04:15.97 Ben Short SEN Horley Harriers
2 04:18.04 Joe Ashley V35 Arena 80/Southern Counties
3 04:21.83 Conrad Meagher U23 Chichester/Cambridge Uni
4 04:21.97 Felix Vaughan U15 Reigate Priory
5 04:22.31 William Carey U15 Brighton Phoenix
6 04:23.14 Brodie Keates U20 Chichester
7 04:24.30 Dean Cooper-Cunningham SEN Edinburgh AC
8 04:27.64 Lenny Weaver U20 Worthing/Team Synergy RC
9 04:32.12 Nicholas David Smith U15 South London
10 04:34.81 Joe Seal U15 SLH
11 04:37.37 Alex Brothwell U15 Brighton Phoenix
12 04:43.30 Henry Taylor U17 Brighton & Hove
.
1500m Race BMC D
1 04:28.31 Almi Nerurkar U17 Brighton Phoenix
2 04:30.94 Alexandra Brown U17 Herne Hill/Hercules Wimbled
3 04:32.26 Callum Crook U17 City of Portsmouth/Chichest
4 04:36.81 Edward Armitage U15 Bodyworks
5 04:38.45 Patrick Connolly U15 Brighton and Hove
6 04:39.48 Bethany Cook U15 Bodyworks
7 04:39.93 Peter Bannister SEN Tonbridge
8 04:40.25 Eva Holland U15 Herne Hill
9 04:41.79 Amy Miller U15 Blackheath & Bromley
10 04:42.53 Saffron Moore U15 City of Portsmouth
11 04:43.80 Dominique Corradi U17 Sutton & District
.
1500m Race BMC E
1 04:42.68 Zachary Elbourne U17 Brighton Phoenix/Phoenix TC
2 04:43.01 Olivia Wiseman U17 City of Portsmouth/Chichest
3 04:44.49 Isabella Hayes U15 Horsham Blue Star
4 04:45.69 Harmony Cooper U17 Hastings AC
5 04:47.00 Lukas Nerurkar U15 Brighton Phoenix
6 04:47.17 Olivia McDonald U17 Guildford & Godalming/Susse
7 04:47.41 Rosie Hammond U15 Herne Hill
8 04:49.09 Gareth Hutchinson V45 Seaford
9 04:49.87 Lois Dooley U15 Brighton & Hove
.
1500m Race BMC F
1 04:48.25 Joseph Luker U15 Brighton & Hove
2 04:51.38 Maya Ramnarine U15 Hastings AC
3 04:56.57 Rebecca Losh U15 Brighton & Hove
4 05:00.90 Erika Body U15 Hastings AC
5 05:01.54 Alice Wright U15 Brighton Phoenix/Crawley
6 05:08.77 Alexandria Baker-Jones U15 Medway & Maidstone
7 05:23.34 Amber Blake U15 Bodyworks
.
3000m Race 1
1 08:34.60 Stephen Ferroni U23 Brighton & Hove
2 08:45.56 Daniel Stidder U20 Brighton Phoenix/Crawley/Cr
3 08:46.13 Gary Foster SEN Hastings AC
4 08:51.21 Reuben Hoyte U20 Brighton Phoenix
5 08:53.68 Jack Leitch U20 Worthing/Edinburgh Uni
6 08:55.79 Jamie Knapp SEN Southampton/Loughborough St
7 08:58.99 Joshua Burgess SEN Lewes
8 08:59.70 Russell Mullen SEN Haywards Heath
9 09:00.88 William Cork U23 City of Norwich/Brighton &
10 09:00.97 Thomas Niner SEN Brighton & Hove
11 09:05.33 Sebastian Cirillo SEN Eastbourne/Brighton Uni/Bri
12 09:05.74 Ashley Humphreys SEN Eastbourne
13 09:05.99 Leo Brewer U17 Brighton Phoenix
14 09:13.78 Leo Stallard U17 Chichester
15 09:13.82 Ethan Fincham U17 Team Synergy RC
16 09:26.26 Graham Godden V45 Brighton & Hove
.
3000m Race 2
1 09:27.64 Alan Silvester V35 Arena 80
2 09:38.91 Ben Morton U20 Chichester
3 09:55.77 Jon Bowditch V35 Arena 80
4 10:02.19 Caroline Hoyte V45 Arena 80/Worthing
5 10:11.41 Milan Watson SEN Brighton Phoenix
6 10:11.77 Ash Dorrington SEN Brighton Phoenix
7 10:15.90 Tara Bage U20 Brighton Phoenix
8 10:17.58 Tom Hooper SEN Brighton Phoenix
9 10:19.89 Rachel Gifford SEN Worthing/Brunel Uni London
10 10:20.47 Stacey Clusker SEN Hastings
11 10:27.26 Mark Cossey V40 Brighton Phoenix
12 10:28.24 Ruby Wilson U13 Brighton & Hove
13 10:44.71 Archie Rowles U15 Brighton & Hove
14 10:56.68 Naomi Fonteyn U17 Brighton Phoenix

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013