Trafford Gold Standard - 27 June - Results

Races: 6
Finishers: 60
PBs 22 (37%)
Power of Ten results: Here

. Race : 5 BMC 800m Heat 1
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 615 01:52.40 Tiarnan Crorken Preston Harriers
2 613 01:52.92 Matthew Harris Rossendale
3 617 01:53.68 Andrew Mcaslan Sale Harriers Manchester
4 614 01:53.79 Ben Lee Vale Royal Ac
5 609 01:53.81 Dougie Ashcroft Preston Harriers
6 612 01:53.89 James Habergham Halifax Harriers
7 611 01:53.95 Mike Salter City Of Leeds Ac
8 616 01:54.61 Aaron Thorpe Sheffield & Dearne
9 610 01:56.63 Tom Clarke Liverpool Harriers
.
.
. Race : 5 BMC 800m Heat 2
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 671 01:48.36 David Palacio Spain
2 606 01:49.37 Stephen Knuckey Australia
3 604 01:49.42 Max Burgin Halifax Harriers
4 608 01:51.48 Cameron Field Liverpool Harriers
5 605 01:51.87 Luke Minns Blackpool Wyre & Fylde
6 607 01:51.88 Grant Muir Giffnock North
7 603 01:51.97 Dominic Brown Tonbridge
8 601 01:52.98 Cameron Bell Hallamshire Harriers
9 602 01:55.27 Alexander Birkett Kendal Ac
.
.
. Race : 5 BMC 800m Heat 3
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 620 01:55.75 Christopher Durney Preston Harriers
2 625 01:56.39 Jack Simpson Burton
3 622 01:57.08 Daniel Neal Preston Harriers
4 621 01:57.36 Chris Fance Warrington Ac
5 618 01:57.58 Luke Cotter Rotherham
6 619 01:57.66 Jack Dee-ingham Wigan & District
7 623 01:58.47 Thomas Rogerson Liverpool Harriers
.
.
. Race : 7 BMC 1500m Heat 1
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 640 03:48.80 Alex Brecker City Of Stoke Ac
2 639 03:49.14 Linton Taylor Newark Ac
3 632 03:50.61 David Horniman Trafford Ac
4 635 03:51.01 Jonathan Shields Sheffield & Dearne
5 627 03:51.78 Luke Betts Sale Harriers Manchester
6 631 03:52.38 Conor Healy Clonliffe
7 626 03:53.55 Andy Benson Preston Harriers
8 668 03:53.76 Danny Lawton Trafford Ac
9 628 03:54.71 Jacob Brown Vale Royal Ac
10 636 04:01.32 Fintan Stewart City Of Derry
11 638 04:03.37 Max Wharton Liverpool Harriers
.
.
. Race : 7 BMC 1500m Heat 2
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 647 03:50.43 Ben Potrykus Pitreavie
2 649 03:50.93 Sol Sweeney Perth Strathtay
3 654 03:51.34 Jamie Crowe Central
4 652 03:52.62 Jonathan Whan City Of Lisburn
5 650 03:53.77 Mike Tanner Sheffield Rc
6 651 03:54.21 Aidan Thompson Central
7 653 03:55.71 Nick Hooker City Of Leeds Ac
8 646 03:56.25 Ryan Page Lincoln Wellington
9 645 03:56.61 Colin O'mara United States
10 642 03:58.50 Dominic Walton Rossendale Harriers
11 641 03:59.48 Arun Dight Vale Royal Ac
12 644 04:03.23 Scott Macaulay Glasgow City
.
.
. Race : 7 BMC 1500m Heat 3
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 658 03:58.70 Michael Deason Shettleston
2 667 03:59.05 Anthony Addison Corstosphine Ac
3 657 04:00.13 Thomas Boardman Leigh Harriers
4 664 04:00.64 James Straw Lincoln Wellington
5 659 04:01.38 Nick Hardy Birchfield Harriers
6 666 04:01.48 Rory Leonard Morpeth Harriers
7 661 04:02.30 William Mycroft Enfield & Haringey
8 660 04:03.15 Jamie Mackinnon Victoria Park City Of Glasgow
9 663 04:03.59 Elliot Richards Cardiff Ac
10 662 04:04.85 Kieran Reay Birtley
11 655 04:05.91 Jack Allison City Of Leeds Ac
12 665 04:08.08 Jack Stubbings Warrington Ac

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013