Tipton - 22 May - Results

Races:15
Finishers: 164
PBs 78 (48%)
Power of Ten results: Here

800m A Time :21:52
Heat:1
1 1:54.45 5 Psalm Roberts Nash U20 M Wolverhampton & Bilston
2 1:55.90 8 Chris Monk SEN M Mansfield
3 1:56.23 3 Cameron Field U23 M Liverpool H/Durham Uni
4 1:57.31 1 Aaron Cooper U23 M Herts Phoenix/Birmingham Uni
5 1:59.95 6 Thomas Coe U23 M Windsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni
.
800m B Time :21:47
Heat:1
1 1:54.80 14 Jacob Pickering U23 M Cheltenham/Birmingham Uni
2 1:56.02 10 Grant Anderson U23 M Stockport/Birmingham Uni
3 1:56.03 16 Adam Saul-Braddock U17 M Wolverhampton & Bilston
4 1:56.84 17 Harry Wells U20 M Gloucester
5 1:58.59 18 Jack Bonser U23 M Wolverhampton & Bilston
6 1:58.82 12 Mark Cottam U23 M Bristol & West/Birmingham Uni
7 1:58.83 13 Stephen Garrett U23 M Manx/Birmingham Uni
8 1:59.33 11 Daniel Carpenter U23 M Enfield & Haringey/Birmingham Uni
9 2:00.54 19 Alex Burrows U23 M Telford AC
. DNF 21 Jonathan Currie U23 M Tynedale/Birmingham Uni/Edinburgh AC
800m C Time :21:43
Heat:1
1 1:58.48 25 Joseph Martin U17 M Royal Sutton Coldfield
2 1:58.97 20 Thomas Bury U20 M Stroud
3 1:59.38 29 Henry Brocklehurst SEN M Bournville Harriers
4 1:59.51 23 Jack Collins U23 M Hercules Wimbledon/Birmingham Uni
5 1:59.85 27 Adnan Haq SEN M Rugby & Northampton
6 2:01.04 24 Dylan King U17 M Birchfield H
7 2:01.33 26 Jude Bush U17 M Derby
8 2:03.91 28 Jolyon Leavesley U17 M Corby
9 2:07.23 22 Harrison Hardy-Smith U17 M Cannock & Stafford
.
800m D Time :21:38
Heat:1
1 2:03.44 33 Ben Prince U20 M Birchfield H
2 2:03.91 41 Ben Smith U17 M Mansfield
3 2:05.05 35 Ryan Ashforth U23 M Cannock & Stafford
4 2:05.34 32 Marc Turner V45 M Halesowen/Midland Masters
5 2:05.64 30 Daniel Ashley U23 M Basildon/Birmingham Uni
6 2:06.64 34 Luke Richardson U15 M Bromsgrove & Redditch
7 2:11.47 39 Owen Jinks U15 M Halesowen
8 2:13.29 38 Jasper Cole U17 M Wolverhampton & Bilston
9 2:16.94 31 Samuel Avis U23 M Tonbridge/Birmingham Uni
.
800m E Time :20:49
Heat:1
1 2:07.99 50 James Drakeford SEN M Bournville Harriers
2 2:08.60 47 Sam mcFall U17 M Birchfield H
3 2:10.08 46 Max Price U15 M Halesowen
4 2:10.27 42 Silas Goshawk U20 M Birchfield H
5 2:10.40 45 Dylan Wootton U17 M Tipton
6 2:12.25 44 Katrina Simpson U20 W Halesowen
7 2:22.26 48 Jessica Keene U20 W Blackheath & Bromley/Birmingham Uni
8 2:25.39 192 Mark Fantom SEN M Tipton
.
800m F Time :20:57
Heat:1
1 2:18.45 117 Ella Semple U17 W Wolverhampton & Bilston
2 2:19.19 51 Issy Cotham U23 W Wolverhampton & Bilston/Birmingham Uni
3 2:20.30 55 Ruby Brook U15 W Stroud
4 2:21.25 57 Molly Andrews U20 W Wolverhampton & Bilston
5 2:21.55 61 Valentina Costa U15 W Derby
6 2:22.11 58 Charlotte Burrows U15 W Telford AC
7 2:24.93 54 Ruby Spencer U15 W Macclesfield
8 2:32.23 60 Florence Fuller U15 W Stroud
9 2:32.96 52 Lucy Semple U15 W Wolverhampton & Bilston
10 2:34.69 59 Edith Charlesworth U17 W Wenlock
.
800m G Time :20:53
Heat:1
1 2:26.93 65 Izabella Thompson U20 W Sparkhill
2 2:28.41 66 Bella Fantom U17 W Tipton
3 2:28.67 70 Lucy Evans U20 W Wolverhampton & Bilston
4 2:29.38 62 Susannah Davies SEN W Tipton
5 2:30.92 63 Leah Spencer U17 W Birchfield H
6 2:31.77 64 Shana Stewardson U15 W Bridgnorth/Kidderminster & Stourport
7 2:31.81 71 Alex Westbury U15 W Tipton
8 2:34.46 69 Emma Bendle U15 W Stroud
9 2:39.41 194 Jessie Walker U15 W Tipton
10 2:40.13 67 Emily Pearce U15 W Cannock & Stafford
.
800m H Time :21:02
Heat:1
1 2:22.58 73 Benjamin Ferguson U15 M Tipton
2 2:25.09 74 James Brazier U17 M Wolverhampton & Bilston
3 2:29.08 72 Michael Banks U15 M Tipton
4 2:33.18 75 Adam Crisp U17 M Wolverhampton & Bilston
5 2:34.38 76 Jack Cunningham U15 M Tipton
6 2:36.24 199 Anaya Powis U15 W Stroud
7 2:46.51 77 Isobel Eagle U15 W Tipton
8 2:52.49 78 Katie Bevan U17 W Tipton
9 2:55.01 79 Hannah Tavner U15 W Stroud
.
1500m A Time :20:14
Heat:1
1 3:58.45 80 Shaun Evans U23 M Royal Sutton Coldfield
2 3:59.21 83 Daniel Preston U20 M Liverpool H
3 4:01.25 82 Mike Tanner SEN M Birchfield H/Rotherham
4 4:03.30 86 Liam Rawlings U17 M Oswestry
5 4:03.63 195 Ryan Shields U17 M Birchfield
6 4:03.66 87 Ben Griffiths SEN M Birchfield H
7 4:06.51 85 Joshua Ward U20 M Cannock & Stafford
8 4:07.31 90 Ed Banks SEN M Birchfield H
9 4:13.46 91 Bill Chesters U20 M Cannock & Stafford
10 4:16.80 88 Max O'Sullivan U23 M Owls Leicester
11 4:20.22 93 Peter Mumford U23 M Notts/Birmingham Uni
.
1500m B Time :21:10
Heat:1
1 4:14.64 92 Callum O'Neill U23 M Newbury/Birmingham Uni
2 4:15.13 98 Harry Dyall U20 M Wolverhampton & Bilston
3 4:15.73 96 James Wardle U15 M Rushcliffe
4 4:17.74 101 Joshua Robins U15 M Birchfield H
5 4:18.19 104 Alex Stapleton U17 M Birchfield H
6 4:18.41 100 Sam Mannings U15 M Halesowen
7 4:19.66 97 Jordan Boam U23 M Mansfield/Derby Uni
8 4:20.84 94 Jenson Connell U17 M Mansfield
9 4:22.99 103 Shaun Barnsley SEN M Tipton/Central Lancashire Uni
10 4:23.34 95 Archie Roberts U23 M Tipton/Birmingham Uni
11 4:25.58 102 Noah Bennett U15 M Rugby & Northampton
12 4:26.93 99 Jake Martin U17 M Derby
13 4:27.16 108 Abayomi Adedimeji SEN M BRAT
14 4:27.79 107 Frank Morgan U15 M Carmarthen
15 4:34.12 109 James Vaughan U15 M Birchfield H
.
1500m C Time :21:18
Heat:1
1 4:34.30 114 Nathan Warren V35 M BRAT
2 4:38.09 111 Lynden Hunt U17 M Tipton
3 4:43.17 196 Jensen Peake U15 M Birchfield
4 4:47.34 116 Ed Parry U15 M Rushcliffe
5 4:47.47 112 Paul Jolliffe SEN M Kings Heath
6 4:52.39 113 Andrew Prole U17 M Tipton
7 4:54.62 118 Sofie Kent SEN W Aldershot, Farnham & District/Wolverhampton Uni
8 4:55.12 120 Lily Saxon U15 W Solihull & Small Heath
9 4:56.01 121 Allegra Soutar U20 W Cannock & Stafford
10 4:56.93 119 Abigail Saker U20 W Halesowen
11 4:58.72 124 Beth Rawlinson U15 W Wenlock
12 5:03.17 123 Lizzy Edge U15 W Rushcliffe
13 5:11.03 198 Amy Harland U15 W Birchfield
.
1500m D Time :20:42
Heat:1
1 4:54.77 126 Zoe Brickley U20 W Wolverhampton & Bilston
2 4:56.68 137 Natalie Hatfield U15 W Bromsgrove & Redditch
3 4:56.72 127 Cameron-Ellie Mander U17 W Wrekin College Triathlon Club
4 4:57.53 125 Olivia Martin U15 W Abingdon
5 5:02.92 136 Lexie Bull U15 W Stroud
6 5:03.87 135 Bethan Dyall U15 W Wolverhampton & Bilston
7 5:05.76 128 Ruby Richards U15 W Wolverhampton & Bilston
8 5:09.37 133 Emilie Bullock U15 W Wolverhampton & Bilston
9 5:09.66 130 Grace Tavner U17 W Stroud
10 5:15.70 129 Freya Batkin U15 W Kettering
11 5:23.00 131 Hayley Winters V35 W Gloucester
.
1500m E Time :20:34
Heat:1
1 5:27.99 140 Phoebe Clark U15 W Tipton
2 5:30.32 143 Andrew Lewis V60 M Shrewsbury
3 5:31.40 141 Gaia Bowerman U15 W Stroud
4 5:33.84 142 Cameron Lomax U15 M Tipton
5 5:39.17 145 Abbie Fryer-Winder U15 W Buxton
6 5:49.75 144 Sydney Williams U15 W Wolverhampton & Bilston
.
3000m A Time :22:06
Heat:1
1 8:38.21 146 Jonathan Goringe SEN M Birchfield H/Kettering
2 8:40.09 152 Ben Robinson SEN M Bristol & West/Gloucestershire Uni
3 8:41.43 156 Stuart Hawkes V40 M Tipton/Kidderminster & Stourport
4 8:45.20 148 Richard de-Camps SEN M Cheltenham
5 8:47.21 150 Fynn Batkin U20 M Kettering
6 8:51.27 147 Omer Ahmed U23 M Birchfield H
7 8:53.53 149 Philip Wilson SEN M Tipton/Lancaster Uni/Cornwall AC
8 8:56.64 155 William Bryan U23 M Southampton/Birmingham Uni
9 9:10.60 157 Daniel Robinson V35 M BRAT
10 9:10.60 153 Milan Campion U20 M Notts
11 9:10.82 160 Ian Williams SEN M Tipton/Taf Running & Orienteering (TROTS)
12 9:28.11 158 Joe Connors U23 M Yate/Birmingham Uni/Westbury
13 9:30.65 162 James Jefferson SEN M Tipton
14 9:37.73 161 Scott Carpenter U23 M Gloucester
.
3000m B Time :21:32
Heat:1
1 9:12.79 163 Matthew Chronicle U20 M Rugby & Northampton
2 9:14.01 168 Joel Dungworth U20 M Leicester
3 9:15.22 171 Stephen Corbishley SEN M Tipton
4 9:20.24 170 Richard White V35 M Tipton
5 9:27.11 169 Xavi Salcedo U17 M Wreake & Soar Valley/4Life Tri
6 9:30.00 167 Dean Bate SEN M Tipton
7 9:36.38 164 Aidan Daniel U23 M Birmingham Uni
8 9:38.76 165 Jack Rushby U20 M Lincoln Wellington
9 9:39.90 172 Andy McQue V35 M Vale Royal
10 9:48.89 176 Ben Carrington V35 M Tipton
11 9:57.45 177 Matthew Wilkinson U20 M Halesowen
12 10:07.21 174 Tom Bentley U15 M Tipton
13 10:11.43 175 Daniel Brazier V35 M Wolverhampton & Bilston
.
3000m C Time :20:08
Heat:1
1 10:11.29 182 Amie Williams SEN W Tipton
2 10:12.15 179 Louisa Whittingham U20 W Macclesfield/Birmingham Uni
3 10:20.72 183 Clark Woodhall V40 M Tipton
4 10:37.96 180 Jade Littlechild U20 W Team Bath
5 10:38.84 178 Jess Humphreys U17 W Wolverhampton & Bilston
6 10:43.45 185 Robert Dowse SEN M BRAT
7 10:50.49 181 Jordan Waine U20 W Saffron AC
8 11:02.16 184 Lydia Attwell U17 W Stroud
9 11:03.44 189 Charlotte Bush U20 W Tamworth
10 11:13.15 190 Nick Seagrave V35 M BRAT
11 11:16.80 188 Bethany Walker U17 W Tipton
12 11:20.44 191 Peter Eckersley V60 M BRAT

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013