Eltham - 23 May - Results

Races:9
Finishers: 102
PBs 59 (58%)
Power of Ten results: Here

BMC 800m A Race
1 1:51.79 Elliott Dorey SEN M Glasgow City/St. Mary's Uni/Jersey
2 1:52.02 Edward Dodd SEN M City of Portsmouth/Portsmouth Uni
3 1:53.92 Jack Higgins U17 M Bexley
4 1:54.02 Jonny White U23 M City of Portsmouth/Portsmouth Uni
5 1:54.52 Finn Hutton U23 M Havering
6 1:55.08 Kieron Connor U23 M Croydon
7 1:56.01 Charlie Everest U20 M Chelmsford
.
BMC 800m B Race
1 1:54.33 Mitchel Cox U20 M Basildon
2 1:56.07 Joss Barber U20 M Blackheath & Bromley/King's College London
3 1:57.18 Thomas Walker SEN M City of Portsmouth
4 1:57.57 Niki Faulkner SEN M Bexley/Imperial College
5 1:57.67 Jamie Rashbrook U17 M Basildon
6 1:58.19 Jacques Cunningham Marsh U20 M Medway & Maidstone
7 1:58.53 Ben Collins U20 M Chichester
8 1:58.70 Harry Tullett U20 M Chelmsford
9 2:01.36 Patrick McManus U23 M Lewes
.
BMC 800m C Race
1 2:01.72 Sam Shaw U20 M Kingston & Poly
2 2:02.74 Regan Thomas U20 M Bexley
3 2:04.67 Toby Linsell U15 M Basildon
4 2:05.51 Neil Kirkham SEN M Victoria Park & Tower Hamlets
5 2:08.12 Benjamin Hendry U20 M Brighton Phoenix
6 2:09.02 Andrew Parmenter V40 M Cambridge & Coleridge
7 2:11.79 Jad El-houssami SEN M Newham & Essex Beagles
8 2:14.28 Mollie O'Sullivan U20 W Herne Hill
.
BMC 800m D Race
1 2:13.93 Ethan Fiore U15 M Cambridge H
2 2:14.09 Wole Odele V50 M Cambridge H/Southern Counties Vets
3 2:15.76 Rhiannon Dunlop SEN W City of Portsmouth/Shaftesbury Barnet
4 2:18.50 Amarisa Sibley U15 W Blackheath & Bromley
5 2:19.31 Briony Walsh SEN W Ashford AC/Canterbury Christ Church
6 2:20.12 Lara Atkinson U20 W Cambridge H
7 2:21.45 Naomi Fonteyn U20 W Brighton Phoenix
8 2:21.54 Emily Bonnett SEN W Yeovil/Southampton
9 2:26.67 Jordan Hinds U20 W Ilford
.
BMC 1500m Race A
1 3:55.92 Andrew Fyfe SEN M Belgrave
2 3:56.25 Oliver Lill U17 M Basildon
3 3:57.28 Cameron Payas U23 M Tonbridge/Surrey Uni/Guildford & Godalming/Gibraltar
4 3:58.40 Elliot Dee U20 M Bedford & County
5 3:58.96 Stephen Strange SEN M Basildon
6 3:59.59 Oliver Bright U17 M Blackheath & Bromley
7 4:02.32 Alec Finch 0
8 4:05.89 Marshall Smith U20 M Ashford AC
9 4:05.96 Jack Woods U23 M Crawley
10 4:06.35 Oliver Prior U20 M Ashford AC
11 4:10.13 Charlie Brisley U17 M Invicta East Kent
12 4:16.75 Chris Thomas SEN M Thames Valley
.
BMC 1500m Race B
1 4:00.96 Cameron Macrae U17 M Invicta East Kent
2 4:03.77 Aaron Samuel U17 M Ilford
3 4:04.11 Isaac Brown U20 M Basildon/Essex Schs
4 4:06.43 Ted Higgins U17 M Bexley
5 4:06.61 Lewis Mills U20 M Blackheath & Bromley
6 4:07.44 OJ Parmenter U17 M Cambridge & Coleridge
7 4:10.84 Marley Godden U20 M Medway & Maidstone
8 4:12.56 Hamish Reilly U17 M Medway & Maidstone
9 4:12.97 Alex Leggatt U23 M Blackheath & Bromley/Durham Uni
10 4:20.97 Luke Meridew U17 M Basildon
11 4:24.18 Jalen Pople U15 M Bexley
.
BMC 1500m Race C & Open
1 4:29.46 Georgie Grgec SEN W Herne Hill/New Zealand
2 4:33.38 Yasmin Austridge U20 W Blackheath & Bromley
3 4:35.63 Morgan Squibb U17 W Blackheath & Bromley HAC
4 4:36.09 Elsa Palmer U20 W Dorking & Mole Valley
5 4:40.02 Ellie Dolby U15 W Blackheath & Bromley
6 4:45.26 Saffron Moore U17 W City of Portsmouth
7 4:48.64 Emiko Salvi U17 W Reigate Priory
8 4:50.12 Anna Weston SEN W Invicta East Kent
9 4:55.60 Phoebe Bowen U15 W Herne Hill
10 4:55.88 Tilly Stevens-Cox U15 W Herne Hill Harriers
11 4:58.59 Ailbhe Barnes U15 W Cambridge H
12 5:00.26 Clare Elms V50 W Dulwich Runners
13 5:00.80 Lucy Elms U20 W Blackheath & Bromley HAC
14 5:08.75 Hannah Clark U15 W Blackheath & Bromley
15 5:09.33 Lucy Marlow SEN W Cambridge H
16 5:28.24 Ruby Wyles U20 W Guildford & Godalming
DNF Eva Holland U15 W Herne Hill
DNF Stephen Smythe V60 M Cambridge Harriers
.
BMC 5000m Race A
85 14:46.18 Roger Poolman SEN M Cambridge Uni/Highgate
84 14:48.18 Robert Thompson SEN M Hillingdon
92 15:09.39 Alex Crossland SEN M Highgate
97 15:11.72 Ben Shearer V40 M Cambridge H
86 15:13.00 Rob Wilson SEN M Highgate
88 15:14.07 Maxwell Dumbrell SEN M Brighton Phoenix
93 15:26.65 Rick Weston SEN M Serpentine/Ipswich Jaffa
105 15:36.26 Jonny Earl 0
87 15:42.84 Andrew Brooker SEN M London Heathside
100 15:43.01 Leo Stallard U20 M Chichester
96 15:49.36 Jonathan Laybourn SEN M Highgate
104 15:50.41 Andrew Inglis V40 M Cambridge H
99 15:50.80 Gareth Anderson SEN M Kent
102 15:50.88 Prashan D. Silva M P SEN M Leeds City/Singapore
98 15:55.34 Peter Lighting V35 M Kent
101 15:55.58 Jim Davies V35 M Southampton/Southampton
103 16:27.08 Ben Morton U20 M Chichester
95 16:32.69 Sean Fitzpatrick SEN M Kent
94 DNF Sean Renfer SEN M Highgate/Switzerland
.
BMC 5000m Race B
121 15:56.77 Christopher Dormenval SM Unknown
124 16:27.12 Mitchell Horne U20 M Bexley AC
113 16:31.23 Katy Hedgethorne SEN W Cambridge & Coleridge/Manchester Uni
109 16:35.65 Richard Mann SEN M Hillingdon/Swansea Uni
108 16:37.21 Hannah Viner U23 W Highgate/King's College London
107 16:39.64 Sean Parker-Harding SEN M Brighton Phoenix
110 16:44.51 Stuart Beaney V40 M Kent
115 16:57.03 David Reader V40 M Cambridge H
118 17:01.03 Sarah Lovewell SEN W City of Stoke/Cambridge Uni
117 17:07.11 Rob Shearer V35 M Cambridge H
111 17:29.73 Harry Collins SEN M Medway & Maidstone
116 18:43.76 Christian Poulton V50 M Cambridge H

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013