Brighton - 30 May - Results (Update with 1500m G)

Races:23
Finishers: 210
PBs 136 (65%)
Power of Ten results: Here

BMC 800m Race A
1 01:47.80 67 Elliot Giles SM Birchfield H
2 01:48.47 69 Spencer Thomas U23M Brighton Phoenix
3 01:48.78 72 Archie Davis U23M Brighton Phoenix
4 01:49.31 68 Sean Molloy SM Tonbridge/St. Mary's Uni
5 01:49.46 70 Finley Bigg U23M Brighton Phoenix
6 01:50.10 73 Jack Hallas SM Birchfield H/Leeds Beckett U
7 01:50.40 74 Ricky Lutakome U20M Sutton & District/Blackhea
8 01:50.82 35 Simon Coppard U20M Tonbridge
9 01:55.33 75 Nicholas Landeau SM Ealing/ Trinidad and Tobago
.
BMC 800m Race B
1 01:52.99 37 Christopher Dodd SM Eastbourne/Bristol Uni/Crawl
2 01:52.99 34 Charlie Baldwin SM Crawley/St. Mary's Uni
3 01:53.00 36 Elliott Dorey SM Glasgow City/St. Mary's Uni/
4 01:53.42 62 Declan Neary U23M City of York/Brighton Uni/
5 01:54.78 39 Tom Bowerman SM Aldershot Farnham & District
6 01:55.15 41 Billy White U23M Brighton Phoenix/Crawley
.
BMC 800m Race C
Race cancelled.
.
.
BMC 800m Race D
1 01:56.28 86 Joshua Schofield U23M City of York/Leeds Beckett
2 01:57.31 85 Tom Rickards U17M Reading AC
3 01:57.50 122 Jamie Webster U17M Bedford & County/London Sc
4 01:57.81 90 Jacques Cunningham Marsh U20M Medway & Maidstone
5 01:57.95 64 Ted Ntibazonkiza SM Shaftesbury
6 01:58.03 87 Harry Tullett U20M Chelmsford
7 01:58.25 88 Peter Guy U17M Blackheath & Bromley
.
BMC 800m Race E
1 01:59.55 103 Matthew Grindrod U17M Eastbourne
2 01:59.82 104 Ben Pattison U23M St. Albans AC/Brighton Uni
3 01:59.97 105 Redwan Sultan U17M Highgate
4 02:00.29 102 Calum Upton U23M Winchester/Sussex Uni
5 02:00.45 101 Tomer Tarragano U20M Brighton & Hove/Hercules W
6 02:00.66 106 Charlie Warren U20M Brighton Phoenix
.
BMC 800m Race F
1 01:59.08 123 Jack Dickson U17M Kingston & Poly
2 01:59.60 128 Sam Wilkinson U20M Brighton & Hove
3 02:00.60 127 Patrick McManus U23M Lewes
4 02:02.35 126 Adam Kimber U20M City of Portsmouth
5 02:03.14 124 Joe Clayson U20M Brighton & Hove
.
BMC 800m Race G
1 02:00.10 107 Aaron Duncan U15M Lewes
2 02:01.47 108 Paul Howard V35M Brighton & Hove
3 02:03.51 112 Josh Goldfinch U17M City of Portsmouth
4 02:06.26 113 Travis Hutchinson U20M Bodyworks
5 02:10.33 109 James Mountford SM Hastings AC
.
BMC 800m Race H
1 02:07.73 117 Jack Madden V35M Hastings AC
2 02:07.86 121 Peter Bannister SM Tonbridge
3 02:09.32 118 Steve Atkinson V50M Brighton Phoenix/Veterans
4 02:09.64 119 Yasmin Austridge U20W Blackheath & Bromley
5 02:12.83 114 Thomas Roe U17M City of Portsmouth
6 02:12.97 115 Max Dickson U15M Kingston & Poly
7 02:13.60 120 Louis Woods U15M Cambridge H
8 02:14.74 116 Zachary Elbourne U17M Brighton Phoenix/Phoenix T
.
BMC 800m Race I
1 02:07.49 93 Benjamin Hendry U20M Brighton Phoenix
2 02:08.60 97 Dylan Hanslow U15M Crawley
3 02:10.11 91 Jim Bennet M40M Southampton
4 02:10.50 99 Harry Sullivan-Jones U23M Brighton & Hove/UCL
5 02:11.68 100 Sam Kane U20M Brighton & Hove
6 02:12.52 92 Fiona de Mauny V35W Herne Hill
7 02:13.85 96 Maisie Grice U20W Aldershot Farnham & Distri
8 02:14.56 98 Andrew Phillips SM Brighton Phoenix
9 02:18.14 95 Theo Lewis U17M Sutton & District
.
BMC 800m Race J
1 02:14.38 76 Caitlin Millar SW Hastings AC
2 02:14.55 77 Maisie Collis U15W Herne Hill
3 02:14.93 81 Thomas Kimber U15M Crawley
4 02:17.11 78 Annabel Hobday U20W Herne Hill
5 02:18.39 57 Lucy Broderick U17W Reigate Priory
6 02:24.57 82 Alan Rolfe V50M Eastbourne
.
BMC 800m Race J2
1 02:13.97 55 Cassius Hebden U15M Brighton Phoenix
2 02:15.98 60 Milly Dickinson U17W Brighton Phoenix
3 02:17.07 54 Rachael Grass SW Hastings AC
4 02:17.66 59 Harmony Cooper U17W Hastings AC
5 02:19.62 52 Shen Wigfield Turner U15W
6 02:23.17 58 Megan Coffey U17W Walton
.
BMC 800m Race K
1 02:19.09 42 Annabel Carter SW Invicta East Kent/Loughborou
2 02:19.19 45 Rose Chaplin U17W Eastbourne
3 02:19.85 49 Chloe Kornevall U17W Lewes
4 02:20.84 47 Tia Forde U20W Crawley
5 02:20.88 44 Erin Bracknell U15W Crawley
6 02:21.19 43 Kiera Aslett U20W Crawley
7 02:21.59 48 April Hanslow U20W Crawley
8 02:22.49 50 Tatum Walker U15W Brighton & Hove
9 02:22.98 46 Poppy Craig-McFeely U15W Herne Hill
.
BMC 800m Race L
1 02:16.88 30 George Taylor U15M Brighton & Hove
2 02:17.61 27 Oliver Francis U15M Lewes
3 02:19.03 51 Henry Yelling U15M Brighton & Hove
4 02:19.20 26 Benjamin Connolly U15M Brighton Phoenix
5 02:19.94 25 Naomi Fonteyn U20W Brighton Phoenix
6 02:21.69 31 Jonathan Burrell V55M Lewes
7 02:22.37 29 Amelia McMurtrie U17W Rugby & Northampton
8 02:23.70 32 Emily Dunkley U15W City of Portsmouth
9 02:24.41 28 David McKeown-Webster V45M Arena 80/Southern Counties
10 02:25.82 33 Mia Edwards U17W Brighton Phoenix
.
BMC 800m Race M
1 02:19.18 38 Robert Nemeth M35M
2 02:26.89 20 Isabelle Brydon U15W City of Portsmouth
3 02:27.03 16 Maddie Bond U15W City of Portsmouth
4 02:28.43 17 Adam Morrissy U15M Hastings AC
5 02:28.61 21 Jess Corbett U15W Brighton & Hove
6 02:29.09 24 Saoirse McGuinness U17W Brighton Phoenix
7 02:30.44 18 Amalie Primdal U17W Crawley
8 02:31.44 22 Lacey Fowler U15W Brighton & Hove
9 02:34.07 23 Amy Hughes U15W Crawley
10 02:39.37 19 Nicole Boltwood U15W Chichester
.
BMC 800m Race N
1 02:24.10 10 Joshua Pay U15M Brighton & Hove
2 02:31.26 130 Francesca Clayton U15W Crawley
3 02:33.92 15 Tomas Harris U15M Crawley
4 02:34.34 13 Paul Gasson V60M Arena 80/Southern Counties
5 02:35.29 11 Flora Davis U15W Brighton Phoenix
.
BMC 800m Race O
1 02:26.26 1 Eddie Harrison U15M Brighton Phoenix
2 02:35.33 5 Charlotte Sida U15W Lewes
3 02:35.59 7 Jack Tilford-Carey U15M Crawley
4 02:38.68 8 Hannah Miller U15W Bodyworks
5 02:39.71 3 Aoife Edwards U15W Brighton Phoenix
6 02:40.18 6 Madelaine Parmar U17W Brighton Phoenix
7 02:40.53 4 Valerie Parocki U15W Herne Hill
8 02:44.88 2 Hugo Lewis U15M Sutton & District
.
BMC 1500m Race A
1 03:47.39 67 Elliot Giles SM Birchfield H
2 03:48.82 134 Canaan Solomon U23M Woodford Green Essex Ladie
3 03:50.81 129 Rowan Axe SM Cardiff/St. Mary's Uni
4 03:52.50 136 Thomas Niner SM Brighton & Hove/Crawley
5 03:53.58 138 Joe Smith U17M Crawley
6 03:55.89 137 Thomas Randolph U20M Tamworth/St. Mary's Uni
7 03:57.08 133 George Grassly U20M Dorking & Mole Valley/Midd
.
BMC 1500m Race B
1 03:58.93 140 Callum Crawford-Walker U23M Annadale/St. Mary's Uni/Ne
2 04:00.59 144 Andrew Clarke SM Herne Hill
3 04:01.10 139 Jamie Bryant SM Tonbridge
4 04:02.35 143 Andrew Warburton SM Notts
5 04:02.53 151 Lewis Laylee U23M Dulwich/Birmingham Uni/Her
6 04:04.01 145 Matthew Francis U17M Blackheath & Bromley
7 04:05.63 146 James Hancock U23M Sutton & District/Exeter U
8 04:06.76 147 Bede Pitcairn-Knowles U20M Tonbridge
9 04:11.09 150 Samuel Southall U17M St. Mary's Richmond/Windso
.
BMC 1500m Race C
1 04:09.34 159 Thomas Thayre U20M Crawley
2 04:11.42 153 Leo Stallard U20M Chichester
3 04:13.15 158 Jacob O'Hara U20M City of Portsmouth
4 04:13.43 154 William Carey U17M Brighton Phoenix
5 04:13.74 156 Adam Dray U17M Haywards Heath
6 04:14.51 152 Noah Candy U20M Bodyworks
7 04:16.50 157 Sam Martin U17M Guildford & Godalming
8 04:18.77 149 Ned Potter U17M Chichester
9 04:24.10 155 Callum Crook U17M City of Portsmouth/Chiches
.
BMC 1500m Race D
1 04:15.75 160 Joe Ashley V35M Arena 80/Southern Counties
2 04:18.20 162 Ellie Baker U23W Shaftesbury Barnet
3 04:20.35 165 Ashley Williams U17M Horsham Blue Star
4 04:21.88 164 Anold Perana U17M Crawley
5 04:21.93 94 Beth Kidger SW Brighton Phoenix
6 04:23.48 167 Atticus Mohapi-Dobouny U17M Lewes
7 04:23.70 169 Theo Machin-Paley U15M Highgate
8 04:24.28 172 Simon Stebbings M45M Oxford City
9 04:24.42 161 Tom Stevens SM Southampton
10 04:25.00 178 Matty Smith U15M Horsham Blue Star
11 04:25.46 174 Harry Hyde U15M
12 04:26.26 173 Bailey Roberts U15M Aldershot Farnham & Distri
13 04:26.68 163 Isaac Elam U17M Hastings AC
14 04:26.76 171 Harvey Grant U15M Brighton & Hove
15 04:28.81 166 Jadon Dodson U17M Highgate
16 04:29.34 170 Olukorede Fasina U15M Tonbridge
.
BMC 1500m Race E
1 04:27.20 182 Thomas Hardman U17M Guildford & Godalming
2 04:31.47 183 Leah Harris U23W Worthing
3 04:32.38 177 Marco Galasso U15M Crawley
4 04:32.48 186 Jonas Judah U15M Hastings AC
5 04:33.06 179 Morgan Squibb U17W Blackheath & Bromley
6 04:34.40 175 Lewis Courtnage U17M Hastings AC
7 04:34.58 180 Grace Brock W Cornwall AC
8 04:34.69 200 Cameron Walker-Powell U15M City of Portsmouth
9 04:34.71 181 Yasmin Goater SW Highgate/Sheffield Hallam Un
10 04:36.09 176 Ellie Farrow U17W City of Portsmouth
11 04:40.21 188 Bethany Cook U15W Bodyworks
12 04:43.12 189 Davoren Fenton U15M Lewes
13 04:43.21 185 Eva Holland U15W Herne Hill
14 04:43.33 191 Olivia McDonald U17W Guildford & Godalming/Suss
15 04:43.99 192 Pippa Roessler U15W Aldershot Farnham & Distri
16 04:44.80 184 Lukas Harber U15M Worthing
17 04:47.37 187 Sofie Kent SW
18 04:49.00 190 Isabella Hayes U15W Horsham Blue Star
.
BMC 1500m Race F
1 04:43.70 199 Archie Rowles U15M Brighton & Hove
2 04:44.25 193 Jonah Davies U17M Hastings AC
3 04:45.95 194 Thomas Keenan SM Sutton & District
4 04:46.42 201 Holly Wilkinson U15W City of Portsmouth
5 04:46.82 213 Emma Gill U20W Brighton & Hove
6 04:47.57 204 Thomas Fox U15M Crawley
7 04:47.58 202 Jessica Neal U17W Blackheath & Bromley
8 04:50.77 196 Lois Dooley U17W Brighton & Hove
9 04:52.31 203 Ailbhe Barnes U15W Cambridge H
10 04:52.41 195 Nicole Ainsworth U17W City of Portsmouth
11 04:53.97 209 Matilda Stevens-Cox U15W Herne Hill
.
BMC 1500m Race G
1 04:37.66 211 Carlos Nieto-Parr U15M Hastings AC
2 04:49.09 206 Rebecca Losh U15W Brighton & Hove
3 04:53.12 207 Sophie Markwick U23W Hastings AC/St. Mary's Uni
4 04:54.13 215 Eloise Key U15W Bodyworks
5 04:55.33 210 Alice Wright U17W Brighton Phoenix/Crawley
6 04:55.74 216 Alice Wood U23W Tonbridge/Birmingham Uni
7 04:56.15 217 Harriet Bloor U17W Hailsham
8 04:56.74 218 Paul Johnson V55M Southampton/South West Vet
9 04:56.95 212 Erika Body U15W Hastings AC
10 04:57.91 220 Ellen Donald U15W Highgate
11 05:01.36 208 Steven Selby V50M Brighton Phoenix
12 05:03.17 219 Hannah Clark U15W Blackheath & Bromley
13 05:06.16 214 Nigel Herron V50M Brighton Phoenix/Veterans
.
BMC 1500m Race H
1 04:54.21 241 Ollie Spinks U13M
2 04:54.90 240 Barney Hastings U13M
3 04:56.70 222 Mia Billins U17W City of Portsmouth
4 04:56.95 225 Olivia East U15W City of Portsmouth
5 04:57.49 232 Sebastien Behuret SM Brighton Phoenix
6 04:58.85 382 Poppy Palmer Malins U15W Brighton & Hove
7 04:59.26 223 Shannon Hopkins-Parry U15W Hastings AC
8 05:11.79 229 Eadie Yelling U15W Brighton & Hove
9 05:12.14 226 Imogen Matthews U20W Chichester
10 05:13.24 224 Abigail Hughes U20W Eastbourne
11 05:15.98 228 Jesse Mackarel U15M Horsham Blue Star
12 05:18.05 231 Sophie Morris U15W Horsham Blue Star
13 05:20.72 230 Sid DeLara V60M Southampton/Vegan
14 05:20.92 12 Eleanor Purdue U20W City of Portsmouth
15 05:21.21 239 Lizzie Hastings U13W
16 05:41.53 234 Kit Monti U15M Brighton & Hove
17 05:45.23 238 Christopher Berry V60M Brighton Phoenix
18 05:59.80 237 Allanah Clayton U15W Brighton & Hove
.
Mens 3000m A race
1 08:29.97 276 James Westlake SM Crawley
2 08:30.41 62 Declan Neary U23M City of York/Brighton Uni/
3 08:31.10 265 Lachlan Wellington U20M City of Portsmouth
4 08:33.49 266 Max Pickard SM Brighton Phoenix
5 08:40.42 267 Joshua Burgess SM Lewes
6 08:41.15 272 Gary Foster SM Hastings AC
7 08:42.66 283 Kevin Moore SM Brighton and Hove
8 08:45.49 279 Kevin Rojas V35M Brighton & Hove
9 08:46.41 273 Chris Bird V35M Chichester
10 08:46.44 286 James Kingston U17M Tonbridge
11 08:47.07 270 Kieran Lindars U23M Bodyworks
12 08:47.85 274 Howard Bristow V40M Brighton & Hove/Crawley/Th
13 08:50.38 275 George Pool U17M Hastings AC
14 08:52.97 281 Fraser Gordon U17M Tonbridge
15 08:54.88 284 Leo Brewer U17M Brighton phoenix
16 08:55.74 271 Jack Woods U23M Crawley
17 08:58.04 285 Tomer Tarragano U20M Brighton & Hove/Hercules W
18 08:59.61 280 Theo Doran U17M Aldershot Farnham & Distri
19 09:06.80 282 Ben Morton U20M Chichester
20 09:07.37 278 Calum Upton U23M Winchester/Sussex Uni
.
Mens 3000m B Race
1 09:14.07 292 Morgan Rhodes U23M MedwayTri
2 09:27.05 289 Jamie Bedwell U23M Bodyworks
3 09:32.83 290 Callum Stone U17M Crawley
4 09:38.54 288 Graham Godden V50M Brighton & Hove
5 09:45.39 291 Paul Howard V35M Brighton & Hove
6 09:46.07 293 Ash Dorrington SM Brighton Phoenix
7 09:50.26 297 Alex Begley V40M Brighton & Hove
8 09:53.48 309 Paul Weir SM Brighton Phoenix
9 09:56.20 299 Charles Taylor U20M Lewes
10 09:57.69 277 Russell Mullen SM Haywards Heath
11 09:59.76 294 Jon Bowditch V35M Arena 80
12 10:04.79 298 Tom Hooper V35M Brighton Phoenix
13 10:15.22 296 Alfie Spurle U17M Chichester
14 10:23.14 295 Chris de Mauny V35M Walton/Hailsham/Herne Hill
15 10:25.06 301 Mark Halls V50M Brighton & Hove
16 10:33.69 302 David Skidmore V40M Unattached/Rotary
17 10:35.11 300 Justin Eggins V40M Chichester
18 11:17.74 307 Andrew David Edmonds V40M Hastings AC
19 11:42.07 303 David McKeown-Webster V45M Arena 80/Southern Counties
20 13:04.31 308 Andrew Haig V70M Brighton Phoenix
.
Womens 3000m
1 09:33.06 244 Georgie Grgec SW Herne Hill/New Zealand
2 09:40.03 243 Katy Hedgethorne SW Cambridge & Coleridge/Manche
3 09:50.19 245 Jessica Mitchell U20W Havering
4 09:57.77 249 Ella Newton U20W Herne Hill/Cambridge H
5 09:59.29 242 Charlotte Alexander U17W Herne Hill/Crawley
6 09:59.83 251 Natasha Lodge SW Herne Hill
7 10:00.03 247 Tara Bage U23W Brighton Phoenix/UCL/Highg
8 10:00.25 246 Lizzie Clarke U20W Weald Tri/Kent Schs
9 10:13.39 252 Dominique Corradi U17W Sutton & District
10 10:16.57 257 Louise Nash U23W Hastings AC/St. Mary's Uni
11 10:17.47 248 Olivia Stillman U20W Herne Hill
12 10:21.51 253 Emma Burgess SW Highgate
13 10:26.82 256 Emiko Salvi U17W Reigate Priory
14 10:28.12 264 Emily Proto W Arena 80
15 10:29.77 258 Emma Navesey SW Haywards Heath
16 10:30.18 254 Zoe Tompkins U20W Herne Hill
17 10:33.39 255 Phoebe Anderson U17W Windsor Slough Eton & Houn
18 10:51.33 259 Maya Ramnarine U17W Hastings AC
19 11:08.93 261 Rachel Gorman SW Brighton Phoenix
20 11:10.99 260 Bobby Searle SW Brighton Phoenix
21 12:57.42 263 Amelia Culshaw V45W Running Somewhere Else/Bri
22 15:00.09 262 Judith Matthews V55W Brighton Phoenix

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013