Loughborough Gold Standard - 06 June - Results

Races:6
Finishers: 57
PBs 17 (30%)
Power of Ten results: Here

16 Time No. BMC 800m Men Race A Club
1 1:49.22 28 Jamie Williamson Loughborough Students
2 1:49.95 26 Ossama Meslek Leeds City
3 1:50.13 32 Sean Molloy Tonbridge
4 1:50.27 29 Max Wharton Liverpool H
5 1:51.25 25 Robert Needham Notts AC
6 1:52.05 31 Josh Allen Middlesbrough (Mandale)
7 1:52.14 23 Robert Umeokafor Birchfield Harriers
8 1:53.11 27 Dan Wilde Loughborough Students
9 1:56.73 24 Sebastian Anthony Loughborough Students
.
15 Time No. BMC 800m Men Race B Club
1 1:53.30 19 James Marchant Loughborough Students
2 1:53.61 20 Jacques Maurice Harrogate
3 1:54.62 16 Christian Byron Birchfield Harriers
4 1:54.96 13 Adam Wright Loughborough Students
5 1:54.98 14 Nick Armstrong Loughborough Students
6 1:55.20 18 Alasdair Kinloch WSEH
7 1:55.51 11 Aaron Brown Tipton
8 1:56.11 15 Fergus McAuliffe Charnwood
9 1:56.41 21 David Sheldon Loughborough Students
.
14 Time No. BMC 800m Women Club
1 2:05.36 4 Jessica Judd Loughborough Students
2 2:05.91 2 Revee Walcott-Nolan Luton
3 2:06.30 6 England Hannah Oxford City AC
4 2:07.38 3 Georgie Hartigan Birchfield Harriers
5 2:13.89 8 Lydia Hallam Havering AC
6 2:23.03 5 Grace Smith East Midlands (Match)
7 2:24.59 7 Victoria Weir City of Plymouth
8 2:26.71 1 Natalie Thompson Loughborough Students (Match)
.
22 Time No. BMC 1500m Men Race A Club
1 3:43.45 38 Sol Sweeney Perth Strathtay
2 3:45.30 40 George Duggan Loughborough Students
3 3:47.48 47 Alex Gruen MK Distance Project
4 3:47.68 36 Lewis Moses Loughborough Students
5 3:48.07 39 Ben Greenwood Perth Strathtay
6 3:48.12 42 Joe Wilkinson Loughborough Students
7 3:48.45 46 Robert Warner Loughborough Students
8 3:48.52 44 Joshua Lay Rugby & Northampton
9 3:50.94 43 Nicholas Landeau Ealing Sothall & Middlesex
10 3:56.77 45 Jack Crabtree Shaftesbury Barnett
.
23 Time No. BMC 1500m Men Race B Club
1 3:49.65 56 Yusuf Bizimana VP & TH
2 3:49.80 52 Scott Beattie Morpeth
3 3:50.14 49 Rory Leonard Morpeth Harriers
4 3:50.69 61 James McCrae Nene Valley
5 3:51.82 58 Joshua Cowperthwaite Middlesbrough (Mandale)
6 3:53.26 60 Shaun Evans Royal Sutton Coldfield
7 3:54.04 54 Joseph Tuffin Rushcliffe
8 3:54.82 57 Jeremy Barnes Coventry Godiva
9 3:55.18 48 Harry Lane Loughborough Students
10 3:55.70 59 Mike Tanner Birchfield H
11 3:57.27 53 Ryan Page Lincoln Wellington
12 3:59.86 50 Freddie Hessian Loughborough Students
13 4:24.32 51 Harrison Smith Basildon
.
24 Time No. Womens 1500m BMC & Match Club
1 4:30.12 67 Rosie Johnson Loughborough Students
2 4:30.53 66 Suzannah Monk Loughborough Students
3 4:32.84 69 Rebecca Murray Bedford & County
4 4:42.53 63 Katie Ingle Royal Sutton Coldfield
5 4:44.54 68 Alex Barbour Loughborough Students
6 4:52.46 1 Claudia Nevett Loughborough Students (Match)
7 4:57.60 3 Megan Paynter Army (Match)
8 5:27.76 4 Catriona Wardsell Army (Match)

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013