Exeter - 26 June - Results

Races:12
Finishers: 108
PBs 60 (56%)
Power of Ten results: Here

. Race : 12 800m Mens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 1 01:54.28 Callum Jones Newquay & Par / Bristol Uni
2 6 01:54.54 Finn Birnie U20 Newquay & Par / Truro School
3 3 01:54.77 Dean Smith City Of Plymouth / Uwe
4 5 01:56.36 David Locke U17 Newport
5 10 02:00.93 Abdi Hasan U17 Yate / Westbury
6 8 02:01.80 Tc Chulu U20 South West Rr
.
.
. Race : 18 800m Mens B (Mixed)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 12 02:00.59 Jack Dutton U17 North Devon
2 14 02:02.13 Will Bond U17 Exeter
3 15 02:02.39 Joseph Kelliher U20 Wimborne
4 13 02:02.90 Michael Biss U20 Wells City / Yeovil
5 16 02:07.71 Johnny Livingstone U17 Exeter
6 128 02:08.44 Charlotte Taylor-green Bristol & West
7 17 02:11.34 Edward Smart U20 Tavistock Run Project
.
.
. Race : 14 800m Mens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 20 02:07.24 Thomas Mason U15 Exeter
2 21 02:08.39 William Nicolle U23 Taunton / Loughborough Students
3 25 02:08.74 Johan Hobbs U17 Westbury
4 23 02:11.89 Tommy Hummel U15 Wells City / Yeovil
5 22 02:12.36 Oliver Capps U15 Exeter
6 26 02:12.88 Sam Mills U15 Exeter
7 31 02:13.74 Alex Walker U17 North Devon
8 32 02:14.27 Toby Watson U15 Wells City / Yeovil
9 30 02:15.54 Simon Neave U17 North Devon
10 28 02:17.72 Cameron Bryson U15 Exeter
11 27 02:21.08 Leo Stockham U17 Wells City
12 24 02:23.84 Samuel Hart U15 Torbay / Newton Abbot
.
.
. Race : 16 800m Mens D
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 130 02:16.59 Fridruch Buschon U20 Kings College Taunton
2 34 02:19.44 Joe Dix U15 Tavistock
3 33 02:20.62 Daniel Maydew U15 Wells City / Yeovil
4 38 02:25.94 Jack Harvey U13 Wells City / Yeovil
5 39 02:26.20 Alastair Smith U13 Exeter
6 36 02:26.78 Daniel Fisher U15 Taunton
7 35 02:27.04 Morgan Alcock U15 Torbay / Newton Abbot
8 37 02:28.04 Samuel Holloway U13 North Somerset
9 131 02:28.93 Lucab Thiesen U17 Kings College Taunton
10 40 02:39.10 Ewan Dix U13 Tavistock
11 41 02:54.06 William Harrison U13 Torbay
.
.
. Race : 17 800m Womens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 79 02:12.07 Molly Canham U17 Exeter
2 83 02:15.17 Madeleine Johnson U17 Dorchester
3 80 02:17.05 Emma Ryder U20 Tavistock
4 84 02:18.65 Harriet Turner U17 North Devon
5 82 02:19.63 Caitlin Apps U20 Exeter
6 85 02:29.09 Stephanie Brooks U15 North Somerset
.
.
. Race : 15 800m Womens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 88 02:23.41 Tiffany Rees U15 Swansea
2 89 02:24.26 Isabella Colwell U15 Yeovil
3 99 02:25.70 Darcy Dryden U13 Yeovil
4 90 02:26.89 Hannah Taunton Taunton
5 92 02:30.57 Olivia Travers U15 Erme Valley
6 93 02:31.48 Anna Downs U20 Exeter
.
.
. Race : 13 800m Womens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 94 02:33.38 Emma Harrison U15 Torbay / Newton Abbot
2 96 02:40.47 Holly Leman-liberal U15 Torbay
3 98 02:41.31 Millie Redman U13 North Somerset
4 100 02:44.47 Abby Hughes U15 Taunton
5 95 02:47.77 Catherine Harman V45 Exeter
6 103 02:52.38 Caitlin Graham U15 Torbay
7 102 02:56.53 Emma Luckham U13 Tavistock
.
.
. Race : 22 1500m Mens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 43 03:56.37 Luke Prior U23 Aldershot Farnham & District
2 45 03:56.37 Jake Smith U23 Cardiff / Cardiff Met Uni / Axe Val
3 51 04:00.53 Jack Amos U20 Canada
4 49 04:02.89 Jake Hughes City Of Plymouth / Windsor
5 47 04:06.65 Phil Burden V40 Taunton
6 50 04:12.86 Oliver Smart U23 Tavistock Run Project
7 52 04:13.65 Adam Wilson U23 Yate / Westbury
8 53 04:14.51 Joe Connors U23 Yate / Birmingham Uni / Westbury
9 55 04:16.89 Nathan Brown U20 Erme Valley
10 48 04:17.38 Ben Hawkins U23 Taunton
11 54 04:22.36 Ben Tull U23 Taunton / Cardiff Met Uni
.
.
. Race : 21 1500m Mens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 132 04:13.30 Ethan Pierce U20 Swindon
2 58 04:20.27 Alexander Mccartney U20 Newquay & Par / Truro School
3 57 04:21.89 Hamish James U17 North Devon
4 60 04:26.41 Louis Chamberlain U15 Exeter
5 59 04:26.66 William Rabjohns U13 Poole Ac
6 61 04:27.31 Charlie Cook U17 Wells City
7 63 04:31.76 Benjy Mccartney U17 Newquay & Par
8 56 04:37.41 Howard Bailey Exeter
9 64 04:38.71 Isaac Murray U15 Cornwall Ac
10 65 04:39.23 Oliver Woodmason U15 City Of Plymouth
.
.
. Race : 20 1500m Mens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 69 04:36.10 William Russell U15 Tavistock
2 68 04:39.97 Bernard Mealing U17 Wells City / Yeovil
3 66 04:41.01 Euan Botham U15 Tavistock
4 71 04:42.74 Dan Luckham U15 Tavistock
5 72 04:46.90 James Mckibbin U23 North Devon
6 70 04:49.86 Simon Tithecott V45 Torrington / North Devon
7 74 04:59.52 David Bedwell V60 Bristol & West / Midland Masters
8 75 05:01.37 Paul Thomas V55 South West Rr
9 134 05:07.99 Morgan Curry U20 Taunton
10 76 05:08.78 Louie Brunsdon U15 North Somerset
11 78 05:22.31 Jim Durston V50 South West Rr
12 77 05:23.84 Tim Mckee U20 Taunton / Bristol & West
.
.
. Race : 23 1500m Womens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 108 04:30.33 Heidi Tregenza Cornwall Ac
2 105 04:33.43 Grace Brock U20 Cornwall Ac
3 104 04:35.37 Kiara Frizelle U20 Cardiff
4 110 04:47.06 Eilish O'grady U23 Harrow / Exeter Uni
5 133 04:47.58 Ashia Wilson U15 Poole Ac
6 113 04:48.05 Scarlett Livingstone U13 Exeter
7 111 04:50.45 Jasmine Stone U15 Exeter / Tiverton
8 112 04:51.99 Katie Synge Charnwood / Loughborough
.
.
. Race : 19 1500m Womens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 114 04:54.45 Holly Bigger U17 Wells City / Yeovil
2 116 04:54.89 Lizzy Ingram U17 Yeovil / Wells City
3 117 04:54.97 Amelia Riggott U15 Tavistock
4 120 05:00.26 Julie Stroud Royal Navy
5 115 05:01.79 Alexandra Cutts V35 South West Rr / Exeter
6 129 05:02.39 Lucy Crossman U17 Kings College Taunton
7 121 05:04.14 Emily-jae Mason U17 Cwmbran
8 119 05:05.46 Phoebe Killen U20 Exeter / Exeter Uni
9 122 05:09.15 Charlotte Brown U17 Taunton
10 123 05:18.55 Thea Piercy U13 Mendip
11 124 05:26.43 Lucy Acott U13 Mendip
12 127 05:55.43 Josie Ratcliff U15 Torbay

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013