Tipton - 17 July - Results

Races:13
Finishers: 135
PBs 62 (46%)
Power of Ten results: Here

800m A Time :21:14
Heat:1
1 1:52.55 3 James McCrae U23M Nene Valley/Birmingham Uni
2 1:52.89 166 Adrian Lloyd-Davies U20M Bridgenorth AC
3 1:53.51 1 John Ashcroft SM Liverpool H/Leeds Uni
4 1:54.13 165 Harry Wells U20M Gloucester AC
5 1:54.62 6 Charlie Thurstan V40M Birchfield H/Midland Masters
6 1:55.68 7 Aaron Brown V35M Tipton
7 1:55.77 2 Callum Jones SM Newquay & Par/Bristol Uni
8 1:56.51 4 Robert Warner SM Blackburn/Loughborough Students
9 1:56.75 9 Jack Bonser U23M Wolverhampton & Bilston
10 1:59.60 8 Max O'Sullivan U23M Owls Leicester
11 2:00.99 10 Jonathan Hiorns SM Notts
.
800m B Time :21:01
Heat:1
1 1:57.37 11 Alistair Rutherford SM Birchfield H/Birmingham City Uni/Mossley Hill
2 1:57.67 13 Ryan Shields U17M Birchfield H
3 1:59.58 25 Henry Brocklehurst SM Bournville Harriers
4 1:59.72 17 Connor Jones U23M Ludlow/Telford AC
5 1:59.85 14 Adam Visram Cipolletta U17M Solihull & Small Heath
6 2:00.24 16 Adnan Haq SM Rugby & Northampton
7 2:00.29 23 Ben Prince U20M Birchfield H
8 2:00.34 12 Dylan King U17M Birchfield H
.
800m C Time :20:10
Heat:1
1 1:59.70 21 Fraser Blackie U20M Edinburgh AC
2 2:00.48 18 Lewis Sternkopf U20M Worcester/Swansea Uni
3 2:00.71 22 Bill Chesters U20M Cannock & Stafford
4 2:00.74 24 Archie Roberts U23M Tipton/Birmingham Uni
5 2:00.89 27 Roman Watson-Quilter U17M Wreake & Soar Valley
6 2:01.70 20 Adam Barnes SM Birmingham Uni/Tipton
7 2:03.34 28 Peter Dear U23M Halesowen
8 2:03.54 19 Jolyon Leavesley U17M Corby
9 2:04.26 29 Jessica Judd SW Blackburn/Loughborough Students
10 2:06.18 170 Frederic Tremblay V35M RSB
11 2:08.64 26 James Hoult U23M Halesowen
.
800m D Time :20:47
Heat:1
1 2:01.91 30 James Drakeford SM Bournville Harriers
2 2:05.81 40 Ryan Hand U15M Birchfield
3 2:05.91 34 Dylan Wootton U17M Tipton
4 2:06.49 32 Luke Sheppard SM Worcester
5 2:06.69 37 Daniel Swain U17M Birchfield H
6 2:08.09 39 Christian Chapajong U15M Birchfield
7 2:09.12 33 Silas Goshawk U20M Birchfield H
.
800m E Time :20:56
Heat:1
1 2:08.61 35 Alison Lundy SW Blackburn/Run Fast
2 2:11.54 41 Hannah Brooks SW Crawley
3 2:16.29 50 Beth Sykes U17W Bromsgrove & Redditch
4 2:17.48 47 Susan McManus SW Birchfield H/Ireland
5 2:19.87 52 Charlotte Burrows U15W Telford
.
800m F Time :20:42
Heat:1
1 2:12.73 46 James Vaughan U15M Birchfield H
2 2:15.22 49 Lucca Watson-Quilter U17M Wreake & Soar Valley
3 2:17.12 44 Conal Smith U15M Birchfield H
4 2:18.04 43 Andrew Prole U17M Tipton
5 2:24.96 53 Benjamin Ferguson U15M Tipton
6 2:26.19 57 Mark Mountford V50M Telford AC
7 2:27.15 64 Michael Banks U15M Tipton
8 2:30.08 69 Thomas Lote U17M Telford AC
9 2:33.22 72 Daniel Hawes U15M Birchfield H
.
800m G Time :20:51
Heat:1
1 2:23.01 58 Shana Stewardson U15W Bridgnorth/Kidderminster & Stourport
2 2:23.28 55 Allegra Soutar U20W Cannock & Stafford
3 2:26.17 59 Rachel Coupe V45W Telford AC/Midland Masters
4 2:27.77 62 Izabella Thompson U20W Sparkhill
5 2:28.16 54 Kiera Griffiths U15W Aberdare Valley
6 2:32.13 63 Amelia Starling U20W Coventry Godiva
7 2:35.67 61 Bella Fantom U17W Tipton
.
800m H Time :20:04
Heat:1
1 2:31.13 67 Emilie Bullock U15W Birchfield H
2 2:32.24 66 Charli Sampson U15W Charnwood
3 2:36.80 65 Mar Ruiz-Monserrat U15W Charnwood
4 2:41.29 68 Abigail Cottam U15W Bridgnorth
5 2:43.87 167 Sydney Williams U15W Wolverhampton & Bilston
6 2:45.19 71 Isobel Eagle U15W Tipton
7 2:48.56 74 Katie Bevan U17W Tipton
.
Mile A Time :21:09
Heat:1
1 4:04.95 77 Will Richardson U23M Birchfield H
2 4:07.07 75 Kieran Clements SM Shaftesbury Barnet
3 4:18.03 78 Kadar Omar Abdullahi U23M Birchfield H/Ethiopia
4 4:23.64 79 Jonathan Goringe SM Birchfield H/Kettering
5 4:30.54 80 Ed Banks SM Birchfield H
6 4:39.11 85 Richard Latimer V35M Rugby & Northampton
7 4:39.51 83 Daniel Robinson V35M BRAT
8 4:42.99 84 Carl Platt V35M City of Stoke/Midland Masters
9 4:49.17 86 Paul Jolliffe SM Kings Heath
10 4:51.49 88 Calvin Scoltock V45M Bromsgrove & Redditch/Midland Masters
.
Mile B Time :20:37
Heat:1
1 4:50.46 92 Luke Moses U17M Telford AC
2 4:53.98 87 Lewis Duval U17M Royal Sutton Coldfield
3 4:57.62 90 Katie Ingle SW Royal Sutton Coldfield
4 4:58.18 96 James Ingram U17M Telford AC
5 4:59.16 94 Max Price U15M Halesowen
6 5:00.65 93 Becky Straw SW Birchfield H/Birmingham Uni
7 5:02.33 95 Karl Hinett SM Unattached
8 5:04.90 89 Lynden Hunt U17M Tipton
9 5:10.25 99 Ed Wilson V35M City of Stoke
10 5:14.35 98 Alex Dickson U15M Birchfield H
11 5:17.59 97 Howard Bush V45M Tamworth
12 5:33.29 100 Lucy Matthews U23W Newcastle (Staffs)
13 5:33.45 103 Tracy Hinxman V45W Derby/Gloucester
14 5:34.67 101 Nick Seagrave V35M BRAT
15 5:50.72 102 Alex Westbury U15W Tipton
16 5:52.37 105 Derek Bolton V55M Tamworth/Midland Masters
17 5:55.97 106 Stuart Whitehouse V40M Tipton
18 6:01.89 104 Cameron Lomax U15M Tipton
.
3000m A Time :21:43
Heat:1
1 8:09.72 108 Richard Weir SM Derby
2 8:16.63 109 Joe Wilkinson U23M Lincoln Wellington/Loughborough Students
3 8:29.17 113 Alastair Watson V40M Notts/Hermitage
4 8:33.03 110 Shaun Evans U23M Royal Sutton Coldfield
5 8:34.68 112 Omar Ahmed SM Birchfield H/Rotherham
6 8:34.71 115 Sam Johnson U23M Derby/St. Mary's Uni/Aldershot, Farnham & District
7 8:38.97 114 Richard de-Camps SM Cheltenham
8 8:42.34 117 Benjamin West U20M MK Distance Project
9 8:43.85 116 Daniel Owen SM Cheltenham/Sale Harriers Manchester
10 8:46.92 121 Nick Hardy SM Tipton/Leeds Beckett Uni/City of York
11 8:50.54 119 Louie Boot U20M Solihull & Small Heath/West Midlands Schs
12 8:57.78 125 Will Ruiz SM Blackheath & Bromley
.
3000m B Time :21:29
Heat:1
1 8:54.78 127 Alex Jolly U20M Birchfield H/Sheffield Hallam Uni
2 9:00.60 132 Christopher Hicks SM Birmingham Uni
3 9:08.72 133 Jenson Connell U17M Mansfield
4 9:10.32 138 Sam Marsh U17M Heanor
5 9:11.45 139 Jennifer Nesbitt SW Worcester/Bath Uni
6 9:12.70 140 Ben Foster V35M Dudley & Stourbridge
7 9:14.81 144 Mark Ince V40M BRAT/Midland Masters
8 9:16.61 167 Josh Robins U15M Birchfield
9 9:18.53 129 Joel Dungworth U20M Leicester
10 9:19.53 142 Steven Dunsby SM BRAT
11 9:20.58 135 William Kay U17M Telford AC
12 9:20.68 131 Sam mcFall U17M Birchfield H
13 9:23.48 136 Stephen Long V40M Notts
14 9:26.28 137 Stephen Corbishley SM Tipton
15 9:27.76 141 James Jefferson SM Tipton
16 9:29.85 128 Alfie Meade U23M Birchfield H
17 9:53.98 143 Abayomi Adedimeji SM BRAT
.
3000m C Time :19:59
Heat:1
1 9:31.10 146 Juliet Potter V35W Charnwood
2 9:56.29 149 Tom Bentley U15M Tipton
3 9:59.17 148 Matthew Wilkinson U20M Halesowen
4 10:05.98 147 Floren Scrafton SW Yate/A.D. Marathon/Westbury/Oxford Uni
5 10:13.49 169 Ella Semple U17W Birchfield H
6 10:40.95 154 Ellie Leather U23W Yate/Westbury/Fresno State
7 10:42.80 155 Cameron-Ellie Mander U17W Wrekin College Triathlon Club
8 10:45.41 153 Vicky Jackson SW Cardiff
9 10:47.58 157 Rosie Hamilton-James U17W Westbury/Yate
10 10:48.19 156 George Silbery U23M Unknown
11 11:08.42 161 Charlotte Bush U20W Tamworth
12 11:15.97 159 Annwen Gammon U20W Cardiff
13 11:17.71 162 Bethany Walker U20W Tipton

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013