Trafford Gold Standard - 24 July - Results

Races:11
Finishers: 89
PBs 33 (37%)
Power of Ten results: Here

. Race : 5 BMC 800m Heat 1
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 601 01:49.10 Markhim Lonsdale Crook
2 606 01:49.17 Joseph Reid Cardiff Ac
3 609 01:49.28 Andrew Smith Pudsey & Bramley
4 603 01:49.64 John Bird Ipswich
5 604 01:49.81 James Gormley Sheffield & Dearne
6 608 01:50.78 Alexander Birkett Kendal Ac
7 607 01:54.20 Dominic Walton Rossendale Harriers
.
.
. Race : 5 BMC 800m Heat 2
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 611 01:49.64 Ahmed Bashir Farah Hillingdon
2 614 01:50.61 Grant Muir Giffnock North
3 618 01:50.77 Daniel Bebbington Preston Harriers
4 610 01:51.12 Michael Parry Colwyn Bay
5 695 01:54.19 Josh Allen Middlesbrough (mandale)
6 612 02:06.11 Tom Horton Hallamshire Harriers
.
.
. Race : 5 BMC 800m Heat 3
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 404 02:04.78 Jacqui Fairchild Preston Harriers
2 402 02:05.07 Hannah England Oxford City
3 401 02:05.14 Katy Brown Stewartry
4 406 02:05.60 Francesca Brint Sale Harriers Manchester
5 403 02:05.85 Rachael Franklin Manx
6 405 02:08.57 Alison Lundy Blackburn Harriers
7 407 02:09.61 Sarah Calvert Livingston
.
.
. Race : 5 BMC 800m Heat 4
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 622 01:52.05 Alex Beddoes Cook Islands
2 619 01:52.06 Ewan Dyer Woodford Green Essex Ladies
3 620 01:52.41 Matthew Harris Rossendale Harriers
4 615 01:53.01 David Proctor Sale Harriers Manchester
5 626 01:53.21 Kevin Woods Crusaders
6 621 01:54.49 Samuel Jones St. Albans Ac
7 624 01:55.69 Luke Minns Blackpool Wyre & Fylde
.
.
. Race : 5 BMC 800m Heat 5
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 627 01:53.17 Rocco Zaman-browne Manchester Harriers
2 632 01:53.34 Jonothan Kay Bolton United
3 629 01:53.84 Jonathon Beharrell Sheffield & Dearne
4 628 01:54.33 Harry Baxter Lincoln Wellington
5 630 01:56.19 Charlie Thurstan Birchfield Harriers
6 631 01:59.13 Alex Johnston Pitreavie Ac
.
.
. Race : 5 BMC 800m Heat 6
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 640 01:53.06 William Onek Sale Harriers Manchester
2 637 01:53.34 Ben Lee Vale Royal Ac
3 697 01:55.25 Stewart Millar Aberdeen
4 635 01:56.14 Christopher Boyle Victoria Park City Of Glasgow
5 639 01:56.20 Joshua Schofield City Of York Ac
6 634 01:57.20 James Adam Dundee Hawkhill
.
.
. Race : 5 BMC 800m Heat 7
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 411 02:11.14 Bethan Morley Ilkley
2 414 02:14.65 Christina Toogood Norway
3 409 02:20.18 Lauren Mcneil Mansfield
.
.
. Race : 7 BMC 1500m Heat 1
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 652 03:43.23 John Travers Ireland
2 649 03:47.14 Max Wharton Liverpool Harriers
3 651 03:47.60 James Young Morpeth Harriers
4 643 03:47.70 Max Burgin Halifax
5 642 03:48.75 Jacob Brown Vale Royal Ac
6 650 03:49.01 Joe Wilkinson Lincoln Wellington
7 645 03:49.82 Jack Crabtree Shaftesbury Barnet
8 646 03:50.50 Michael Ferguson Aberdeen
9 647 03:50.74 Jayme Rossiter Newham & Essex Beagles
10 653 03:51.99 Matthew Jackson Liverpool Harriers
11 644 03:52.89 Joshua Cowperthwaite Middlesbrough (mandale)
12 654 03:56.91 Oliver Dustin Border Harriers
13 648 03:57.36 Robert Warner Blackburn Harriers
.
.
. Race : 7 BMC 1500m Heat 2
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 657 03:51.27 Grant Anderson Stockport Harriers
2 662 03:51.29 Callum Jones Newquay & Par
3 661 03:51.86 Lewis Jagger Sheffield & Dearne
4 665 03:51.98 Xavier O'hare Trafford Ac
5 668 03:52.11 James Tartt Southport Waterloo
6 664 03:52.35 Jack Morris Stockport Harriers
7 659 03:52.65 Daragh Fitzgibbon Herne Hill
8 656 03:52.69 Lucian Allison Lincoln Wellington
9 638 03:53.10 David Mullarkey U20 Manx
10 658 03:53.75 David Devine Liverpool
11 660 03:57.57 James Heneghan Winchester
12 671 03:58.05 Jonathan Glen Inverclyde Ac
13 674 03:59.88 William Mycroft Enfield & Haringey
.
.
. Race : 7 BMC 1500m Heat 3
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 669 03:55.91 Kian Davis Preston Harriers
2 670 03:56.00 Joseph Ford Liverpool Harriers
3 690 03:56.14 Thomas Griffiths St. Helens Sutton
4 679 03:56.78 Jed Skilton Poole Ac
5 680 03:56.82 Conor Smith Swansea Ac
6 672 03:58.12 Jamie Mackinnon Cambuslang
7 675 04:00.47 Jack Nixon Stockport Harriers
8 677 04:01.00 David Rich Sale Harriers Manchester
9 678 04:01.70 Thomas Rogerson Liverpool Harriers
10 676 04:02.52 Daniel Payne Middlesbrough (mandale)
11 698 04:03.76 Phillip Winkler Morpeth Harriers
.
.
. Race : 7 BMC 1500m Heat 4
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 693 03:56.39 Micheal Power Ireland
2 689 03:59.41 Karl Griffin Ireland
3 694 04:00.15 Joshua Ward Cannock & Stafford
4 685 04:01.34 Aaron Brown Tipton Harriers
5 691 04:03.47 Niall Higham Preston Harriers
6 683 04:04.14 Jack Allison Leeds City
7 692 04:06.56 Andrew Kershaw Southport Waterloo
8 696 04:07.82 Liam Stanley Canada
9 684 04:08.52 Michael Barber London Schs
10 687 04:09.88 Alan Corlett Manx

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013