Exeter - 31 July - Results

Races:13
Finishers: 119
PBs 44 (37%)
Power of Ten results: Here

. Race : 26 800m Mens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 4 01:56.54 Lewis Cotterill U20 Newquay & Par
2 2 01:56.99 Charlie Thurstan V40 Birchfield H / Midland Masters
3 3 01:57.54 Nathan Brown U20 Erme Valley
4 6 01:57.97 Joshua King Bournemouth
5 7 01:58.34 Oliver M Williams White Rock
6 9 01:58.64 Will Bond U17 Exeter
7 8 02:01.60 James Alcock U17 Torbay
8 10 02:05.31 Tomer Tarragano U20 Brighton & Hove / Hercules Wimble
.
.
. Race : 25 800m Mens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 1 01:56.84 Stephen Morris Cardiff / Dsw Para Academy
2 12 02:02.28 Joseph Kelliher U20 Wimborne
3 15 02:04.80 Thomas Mason U15 Exeter
4 13 02:06.67 Harry Cunningham U15 Swindon
5 16 02:09.47 Steven Berrisford U23 Kingston & Poly / Exeter Uni
.
.
. Race : 23 800m Mens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 19 02:10.22 Tommy Hummel U15 Wells City / Yeovil
2 26 02:10.44 Adam Leworthy U15 North Devon
3 23 02:10.55 Sam Mills U15 Exeter
4 18 02:13.15 Iwan James Smith U17 Cardiff
5 20 02:14.37 Jack Wilkinson U17 North Somerset
6 22 02:15.57 Bernard Mealing U17 Wells City / Yeovil
7 25 02:15.84 Oliver Woodmason U15 City Of Plymouth
8 134 02:16.36 James White U17 Wells City
.
.
. Race : 21 800m Mens D
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 28 02:15.10 Joe Dix U15 Tavistock
2 29 02:20.61 Morgan Alcock U15 Torbay / Newton Abbot
3 30 02:25.50 Jack Harvey U13 Wells City / Yeovil
4 31 02:30.13 Zachary Rayner U13 Wakefield
5 33 02:42.11 Jim Durston V50 South West Rr
6 32 02:57.62 William Harrison U13 Torbay
.
.
. Race : 24 800m Womens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 86 02:12.88 Naomi Reid U20 Cardiff
2 87 02:17.05 Emma Ryder U20 Tavistock
3 88 02:17.80 Madeleine Johnson U17 Dorchester
4 89 02:19.91 Holly Bigger U17 Wells City / Yeovil
5 90 02:21.07 Jasmine Stone U15 Exeter / Tiverton
6 92 02:22.47 Rebecca Pierce Team Bath / Walton
7 91 02:22.66 Maddy Herbert U17 Dorchester / Team Dorset
.
.
. Race : 22 800m Womens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 93 02:20.31 Heidi Taylor U15 Poole Ac
2 100 02:26.28 Joely Bytheway U20 Tavistock / Cornwall Schs
3 94 02:27.98 Ella Isaias U15 Erme Valley
4 101 02:28.78 Emily-jae Mason U17 Cwmbran
5 95 02:29.81 Hannah Taunton Taunton
6 97 02:29.88 Demi-marie Goddard U17 Poole Ac
7 99 02:30.75 Millie Ayres U15 North Devon
8 96 02:30.99 Iona Farquharson U13 Torbay
9 98 02:32.94 Thea Piercy U13 Mendip
.
.
. Race : 20 800m Womens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 102 02:24.96 Poppy Northcott U13 City Of Plymouth
2 104 02:29.48 Jessica Spry U15 Newquay & Par
3 107 02:30.79 Kerrie Shanley U15 Newquay & Par
4 103 02:31.45 Emma Harrison U15 Torbay / Newton Abbot
5 105 02:37.44 Lucy Acott U13 Mendip
6 106 02:38.42 Abbi Oscroft U15 North Devon
7 133 02:40.83 Lily Bates U17 Torbay Ac
8 108 02:42.13 Millie Redman U13 North Somerset
9 138 02:46.26 Alice Clarke U13 Exeter H
10 110 02:47.43 Louise Jeffries V55 Team Bath / South West Vet
11 109 02:53.00 Catherine Harman V45 Exeter
.
.
. Race : 14 1500m Mens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 34 03:53.51 Callum Jones Newquay & Par / Bristol Uni
2 35 03:55.68 Finn Birnie U20 Newquay & Par / Truro School
3 39 04:01.13 James Thie V40 Cardiff
4 38 04:03.88 Jake Hughes City Of Plymouth / Windsor Slough
5 36 04:04.26 Harris Mier U17 Cornwall Ac / Truro School
6 40 04:05.66 Phil Burden V40 Taunton
7 10 04:06.76 Tomer Tarragano U20 Brighton & Hove / Hercules Wimbl
8 42 04:08.21 Ben Hawkins U23 Taunton
9 41 04:10.16 Liam Dunne U23 Chichester
10 43 04:10.54 Michael Proffitt U23 Bristol & West
11 44 04:11.24 Joe Connors U23 Yate / Birmingham Uni / Westbury
12 37 04:11.59 Jac Smith U20 Cardiff
13 46 04:13.01 Tc Chulu U20 South West Rr
.
.
. Race : 19 1500m Mens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 49 04:09.46 Liam Stanley U23 Canada
2 45 04:12.13 Joachim Tranvag Exeter Uni / Norway
3 56 04:16.44 Jack Williams U23 Southampton
4 50 04:16.82 Lewis Phillips U17 Cleethorpes
5 5 04:19.33 Michael Barber U20 Canada
6 52 04:19.45 Peter Grist Frome
7 61 04:20.83 Joe Ponter U15 Taunton Ac
8 58 04:22.71 Louis Chamberlain U15 Exeter
9 54 04:22.92 Sam Ponter U17 Taunton
10 55 04:23.11 William Rabjohns U13 Poole Ac
11 57 04:23.17 Oliver Capps U15 Exeter
12 53 04:26.72 Tom Heal U15 Taunton
13 51 04:27.45 Jack Dutton U17 North Devon
.
.
. Race : 18 1500m Mens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 60 04:20.69 Alexander Mccartney U20 Newquay & Par / Truro School
2 135 04:23.14 David Fisher U17 Switzerland
3 65 04:23.28 Matthew Quarterman U17 Wells City
4 68 04:27.37 Liam Hallows U20 Erme Valley
5 64 04:27.93 Benjy Mccartney U17 Newquay & Par
6 62 04:29.81 Ben Smith U17 Aberdare Valley
7 66 04:31.20 Howard Bailey Exeter
8 63 04:32.65 Henry Cullen U15 Doncaster
9 69 04:34.27 John Hancock U23 North Devon
10 72 04:35.00 Harry Mills Exeter
11 70 04:37.08 Daniel Maydew U15 Wells City / Yeovil
12 67 04:39.48 Charlie Hague U13 Exeter
13 71 04:45.80 James Mckibbin U23 North Devon
.
.
. Race : 16 1500m Mens D
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 59 04:29.58 Alex Flack U20 Yeovil
2 75 04:33.37 Isaac Murray U15 Cornwall Ac
3 76 04:34.79 Simon Neave U17 North Devon
4 77 04:40.86 Cameron Bryson U15 Exeter
5 78 04:48.79 Liam Gallantry Newquay & Par
6 80 04:55.18 Kevin Archer V65 Weymouth / South West Vets
7 79 05:01.08 Morgan Curry U20 Taunton
8 132 05:01.34 David Bedwell V60 Bristol & West
9 81 05:01.62 Louie Brunsdon U15 North Somerset
10 85 05:20.27 Adam Stobbs V45 Exeter
11 84 05:29.52 Oliver Castle U15 Wells City / Yeovil
12 83 05:45.64 Sam Barnaby U13 Torbay
.
.
. Race : 15 1500m Womens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 111 04:39.51 Molly Canham U17 Exeter
2 112 04:39.91 Katy Hedgethorne Cambridge & Coleridge
3 117 04:55.62 Natasha Farrington U17 Tavistock
4 114 04:57.84 Vicky Jackson Cardiff
5 119 05:00.47 Annwen Gammon U20 Cardiff
6 118 05:16.02 Courtney Howard U17 Exeter
.
.
. Race : 17 1500m Womens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 121 04:45.05 Alice Murray-gourlay Taunton
2 124 04:50.20 Chloe Olford U17 Newton Abbot
3 125 04:56.50 Phoebe Clark U15 Exeter
4 123 05:08.92 Sophia Wilson U15 Somerset Schs / Millfield Sch
5 122 05:10.68 Isobel Rabjohns U15 Poole Ac
6 127 05:13.71 Abi Greenslade U15 Exeter
7 126 05:16.41 Charlotte Brown U17 Taunton
8 129 05:29.91 Ella Rogers U13 Torbay

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013