BMC Milton Keynes - 11 Aug - Start Lists & Timetable (Pacers updated)

Pacing
Phil Crout will pace Mens A Race
Kadar Omar Abdullahi will pace Mens B Race
Charlene Thomas & Gemma Kersey will pace trhe Womens A race

BMC races
The 3 races will start at 7:45pm
o 7.45pm Men’s ‘B’ Race
o 8.10pm Women’s ‘A’ Race
o 8.35pm Men’s ‘A’ Race
o BMC entry desk will be open from 5.30pm in the MK clubhouse.

Other
o There will be a mobile bar, with beer on tap along with an assortment of other bottled beer and alcohol.
o At least 4 “street food” outlets intended that these stay open till 10pm so that runners in the later BMC races don’t miss out!
o Spectators permitted in lane 4 (obviously except around start and finish)
o Music / DJ

Race Number Name Age group Club
.
Men's A Race 8.35pm Pace: Phillip Crout 66/67 laps
1 Doug Musson SEN Notts/Nottingham Trent Uni
2 Jack Crabtree U23 Shaftesbury Barnet
3 Graham Rush V35 Cheltenham/Blackheath & Bromley
4 Alex Brecker SEN City of Stoke/Warwick Uni/Birchfield H
5 Ollie Lockley SEN Manx/Aldershot, Farnham & District
7 Oliver Fox U23 Wells City/Yeovil/Cambridge Uni
8 Nick Earl SEN City of Norwich
9 Owen Hind SEN Kent/West Texas A&M Uni
10 Mohamed Mohamed SEN Hillingdon/Somalia
11 Josh Carr SEN Thames Hare & Hounds/Cambridge Uni
12 Gus Cockle U23 Aldershot, Farnham & District/UCL
13 Jamie Parkinson SEN Thames Hare & Hounds/Oxford Uni
14 Joe Wilkinson U23 Lincoln Wellington/Loughborough Students
15 Roger Poolman SEN Cambridge Uni/Highgate
16 Mathew Jackson SEN Liverpool H
17 Tom Austin SEN Poole AC/St. Mary's Uni/Bournemouth
18 Ryan Burling SEN Guernsey/Herne Hill
20 Oliver Barbaresi U20 Menai
21 Alan Corlett SEN Manx
22 Sam Johnson U23 Derby/St. Mary's Uni/Aldershot, Farnham & District
23 Damian Nevins V35 Harrow
24 Luke Prior U23 Aldershot, Farnham & District/Yeovil/St. Mary's Uni
.
Men's B Race 7.45pm Pace: Kadar Omar Abdullahi 69/70 laps
26 Omar Ahmed U23 Birchfield H
27 Jack Bancroft SEN Wells City/Bristol & West/Exeter Uni/Bristol & West
29 Mohamed Hashi SEN Ealing Southall & Middx
30 Alexander Leprêtre SEN Barnet/Shaftesbury Barnet
31 Ben Cole SEN Tonbridge/Swindon
32 Josh Lunn SEN Bedford & County
33 Luuk Metselaar SEN Thames Hare & Hounds/Oxford Uni/Netherlands
35 David Wilson SEN Thames Hare & Hounds/Cambridge Uni/United States
36 James Turner SEN Brighton & Hove/Lewes
37 Daniel Owen SEN Cheltenham/Sale Harriers Manchester
39 Ed Banks SEN Birchfield H
40 Jonathan Goringe SEN Birchfield H/Kettering
41 Charles Wheeler U23 MK Distance Project
42 George Wheeler U23 MK Distance Project/Nottingham Uni
43 Luke Evans V35 Bristol & West
44 Andrew Warburton SEN Notts/Herne Hill
.
Women's A Race 8.10pm Pace 1: Charlene Thomas 74 laps;
Pace 2: Gemma Kersey 77/78 laps
101 Emelia Gorecka SEN Aldershot, Farnham & District
102 Jessica Judd SEN Blackburn/Loughborough Students
103 Emily Hosker Thornhill SEN Aldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni
104 Rebecca Murray SEN Bedford & County/Brunel Uni London
105 Becky Straw SEN Birchfield H/Birmingham Uni
106 Nicole Roberts SEN Birchfield H
107 Nicole Taylor SEN Tonbridge/Brighton Uni
108 Pippa Woolven SEN Wycombe/Birmingham Uni/Blackheath & Bromley/Run Fast
109 Tamara Armoush SEN Birchfield H/Jordan
110 Emily Moyes U23 West Suffolk/St. Mary's Uni
112 Eleanor Davis SEN Bristol & West
113 Isabel Clark SEN Serpentine
114 Rachael Franklin SEN Manx
115 Niamh Brown U20 Aldershot, Farnham & District/Birmingham Uni
116 Laura Gent SEN Aldershot, Farnham & District/Birmingham Uni
117 Emily Ruane U23 Herts Phoenix/Cambridge Uni
118 Sara Treacy SEN Birchfield H/Dunboyne/Run Fast/Ireland
119 Stacey Ward SEN Herne Hill/St. Albans Striders
120 Dani Chattenton U23 MK Distance Project/Oxford Uni
121 Charlotte Dannatt U20 Camberley/Oxford Uni/Woking
122 Sarah Mercier SEN Guernsey
123 Louise Perrio V35 Guernsey
124 Georgia Campbell SEN Jarrow & Hebburn
125 Floren Scrafton SEN Yate/A.D. Marathon/Westbury/Oxford Uni
126 Emma Bond U23 Rugby & Northampton/St. Mary's Uni
127 Louise Webb SEN Southampton

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013