Tipton - 14 Aug - Results

Races:14
Finishers: 148
PBs 43 (29%)
Power of Ten results: Here

800m A Time :20:24
Heat:1
1 1:54.28 5 Harry Baxter SENM Lincoln Wellington/Coventry Uni
2 1:54.35 11 Joseph Tuffin U20M Rushcliffe/Birmingham Uni
3 1:54.40 1 Grant Anderson U23M Stockport/Birmingham Uni
4 1:55.68 6 Robert Warner SENM Blackburn/Loughborough Students
5 1:55.71 7 Sam Harding SENM Wells City/Yeovil
6 1:56.85 12 Iestyn Williams U20M Carmarthen
7 1:57.04 8 Richard de-Camps SENM Cheltenham
.
800m B Time :20:43 .
Heat:1 .
1 1:57.11 13 Jack Bonser U23M Wolverhampton & Bilston
2 1:57.79 16 Michael Proffitt U23M Bristol & West
3 1:58.01 15 Anthony Parkes SENM Tamworth/Sheffield Uni
4 1:58.99 14 Jonathan Hiorns SENM Notts
5 1:59.83 17 Elliot Richards U23M Cardiff/Birmingham Uni
6 2:00.31 21 Simon Dill SENM Swindon/St. Mary's Uni
7 2:03.57 19 Jack Benstead U20M Corby
.
800m C Time :20:14 .
Heat:1 .
1 1:57.70 24 Conor Smith U20M Swansea/Swansea Uni
2 1:58.77 20 Sam Cullen U23M City of York/Sheffield Hallam Uni
3 1:58.97 29 Will Ferguson V35M CLC Striders
4 2:00.17 26 Henry Brocklehurst SENM Bournville Harriers
5 2:00.55 30 Clark Roberts SENM Coventry/Edge Hill Uni
6 2:00.79 23 Archie Roberts U23M Tipton/Birmingham Uni
7 2:01.75 27 Ellery Cole U17M Team Bath
8 2:01.87 28 Jake Dyer U20M Notts
9 2:02.57 25 Connor Jones U23M Ludlow/Telford AC
.
800m D Time :20:34 .
Heat:1 .
1 2:03.77 35 Steven Payne U23M Bracknell AC
2 2:05.36 38 Joshua Robins U15M Birchfield H
3 2:05.46 184 Max Price U15M Halesowen
4 2:06.87 34 Jake Minshull U15M Coventry
5 2:07.25 43 Andrew Woods U20M Tamworth
6 2:07.30 37 James Hoult U23M Halesowen
7 2:07.69 185 Sebastian Clarke U17M Gloucester AC
8 2:08.06 36 Daniel Steventon-Box U15M Wolverhampton & Bilston
9 2:08.41 39 Luke Sheppard SENM Worcester
10 2:09.17 41 Dylan Wootton U17M Tipton
11 2:09.18 40 Sam mcFall U17M Birchfield H
.
800m E Time :20:48 .
Heat:1 .
1 2:10.41 50 Matthew Pollard V35M Bournville Harriers
2 2:10.55 51 Andrew Prole U17M Tipton
3 2:12.38 49 Lynden Hunt U17M Tipton
4 2:12.77 45 Dominic Price U20M Halesowen
5 2:17.11 42 Jamie Hickinbottom U17M Wolverhampton & Bilston
6 2:18.89 58 Ed Wilson V35M City of Stoke
7 2:20.22 62 Alfie Ratcliffe U23M Birmingham Uni
8 2:24.05 56 Jack Gunning U15M Swindon
9 2:24.69 59 Benjamin Ferguson U15M Tipton
10 2:27.88 63 Peter Mountain V60M Bristol & West/South West Vets
.
800m F Time :20:29 .
Heat:1 .
1 2:13.62 46 Izzy Parry-Jones U23W Swansea
2 2:18.21 53 Issy Cotham U23W Wolverhampton & Bilston/Birmingham Uni
3 2:21.54 54 Molly Andrews U20W Wolverhampton & Bilston
4 2:23.25 61 Penny Oliver U23W Coventry/Exeter Uni
5 2:24.56 60 Isobel Davis U23W Coventry
6 2:27.27 57 Hannah Robinson SENW Notts
.
800m G Time :20:19 .
Heat:1 .
1 2:23.75 73 Chelsea Wright U20W Birchfield
2 2:27.72 64 Shana Stewardson U15W Bridgnorth/Kidderminster & Stourport
3 2:28.13 68 Evie Cook U20W Sheffield & Dearne/Cardiff Met Uni
4 2:29.11 66 Grace Slater U17W Tipton
5 2:30.48 67 Edith Charlesworth U17W Wenlock
6 2:31.19 71 Bethany Walker U20W Tipton
7 2:32.91 65 Emily Muzio U15W Brighton & Hove
8 2:33.91 70 Sophie Groom U15W Bromsgrove & Redditch
9 2:35.66 69 Bella Fantom U17W Tipton
.
800m H Time :20:39 .
Heat:1 .
1 2:27.04 74 Michael Banks U15M Tipton
2 2:29.37 75 Tina Wickens V45W Gloucester
3 2:33.98 81 Phil Dolding V50M Newport
4 2:35.69 79 Suzanne Harding V40W Gloucester/Midland Masters
5 2:37.65 80 Brogan Pugh U15W Wolverhampton & Bilston
6 2:38.65 76 Natalie Ashley-Towell U20W Gloucester
7 2:38.97 84 Samantha Garside V35W Notts
8 2:40.51 83 Sydney Williams U15W Wolverhampton & Bilston
9 2:42.43 77 Esme Ranger U15W Bromsgrove & Redditch
10 2:45.25 78 Jessie Walker U15W Tipton
11 2:48.82 82 Ines Villalobos Finigan U15W BRAT
.
1500m A Time :20:55 .
Heat:1 .
1 3:52.21 88 Jonathan Shields U23M Sheffield & Dearne/Sheffield Hallam Uni
2 3:52.63 91 Adam Wright U23M Rugby & Northampton/Loughborough Students
3 3:53.48 87 Mathew Jackson SENM Liverpool H
4 3:54.16 86 Patrick Taylor U23M Birchfield H/Birmingham Uni
5 4:00.06 97 Daniel Maud U20M Charnwood
6 4:00.77 99 Archie Parkinson U17M Corby/Rugby & Northampton
7 4:01.51 95 Lewis Sternkopf U20M Worcester/Swansea Uni
8 4:05.40 94 Nick Hardy SENM Tipton/Leeds Beckett Uni/City of York
9 4:05.97 96 Andrew Ridley SENM Birchfield H/Birmingham Uni
10 4:07.15 98 Fergus McAuliffe U20M Charnwood
11 4:08.11 102 Luke Nuttall U17M Charnwood
.
1500m B Time :21:18 .
Heat:1 .
1 4:09.21 101 Kieren Coleman Smith U17M Charnwood
2 4:11.21 104 Bill Chesters U20M Cannock & Stafford
3 4:14.31 103 Vincent Dawson U17M Charnwood
4 4:17.32 100 Stephen Long V40M Notts
5 4:22.54 186 Jack Douglas U20M Charnwood
6 4:23.28 105 Jamie Day U17M Charnwood
7 4:25.76 109 Luke Richardson U15M Bromsgrove & Redditch
8 4:26.38 187 James Douglas V45M Charnwood
9 4:27.86 106 Carl Platt V35M City of Stoke/Midland Masters
10 4:29.10 110 Frederic Tremblay V40M Royal Sutton Coldfield/France
11 4:30.39 114 Matthew Wilkinson U20M Halesowen
12 4:30.97 113 Paul Jolliffe SENM Kings Heath
13 4:33.71 111 Nicole Roberts SENW Birchfield H
14 4:34.43 112 Abayomi Adedimeji SENM BRAT
15 4:35.07 183 Issac Morris U13M Cambridge & Coleridge
.
1500m C Time :21:12 .
Heat:1 .
1 4:31.10 118 Thomas Bentley U15M Tipton
2 4:32.51 119 Silas Goshawk U20M Birchfield H
3 4:35.61 115 Sophie Tarver U23W Wirral/Loughborough Students
4 4:36.98 121 James Ingram U17M Telford AC
5 4:38.30 126 Matthew Bonney U20M Cannock & Stafford
6 4:38.85 125 Karl Hinett SENM Unattached
7 4:43.42 117 Rob Andrew V55M Royal Sutton Coldfield/Midland Masters
8 4:46.98 124 Finnan Roberts U13M Birchfield
9 4:47.23 120 Sabrina Sinha U20W Cambridge H/Birmingham Uni
10 4:47.29 130 Clark Woodhall V40M Tipton
11 4:48.34 127 Indienne King U15W Wreake & Soar Valley
12 4:52.06 129 Lexie Bull U15W Stroud
13 4:55.00 131 Pijus Tvardavskas U13M Birchfield
14 4:56.25 132 Robert Dowse SENM BRAT
15 4:59.03 128 Zoe Brickley U20W Wolverhampton & Bilston
16 5:02.86 123 Vicky Jackson SENW Cardiff
.
1500m D Time :21:04 .
Heat:1 .
1 4:57.31 138 Noah Sandland U15M Wolverhampton & Bilston
2 5:01.42 135 Lucy Matthews U23W Newcastle (Staffs)
3 5:01.69 141 Tracy Hinxman V45W Derby/Gloucester
4 5:02.13 139 Martyn Cole V55M Worcester
5 5:03.56 137 Hayley Winters V35W Gloucester
6 5:04.32 134 Kate Pugh U17W Oswestry
7 5:08.83 145 Lucie Tait-Harris V45W Telford AC
8 5:09.90 140 Emily-Jae Mason U17W Cwmbran
9 5:09.99 136 Ruby Richards U15W Wolverhampton & Bilston
10 5:11.14 142 Nick Seagrave V35M BRAT
11 5:14.22 143 Alex Westbury U15W Tipton
12 5:18.87 133 Ciara Muzio U15W Brighton & Hove
13 6:43.98 148 Barrie Roberts V75M Bournville Harriers/Welsh Masters
.
5000m A Time :21:36 .
Heat:1 .
1 14:43.80 151 Peter Brookes SENM Tipton
2 15:12.14 159 Tom Mahon SENM Wreake & Soar Valley/Nottingham Uni Cross Country &
3 15:14.59 188 Alex Lee SENM Cheltenham
4 15:18.88 155 Joe Smith SENM Tipton
5 15:29.16 152 Ian Williams SENM Tipton/Taf Running & Orienteering (TROTS)
6 15:55.88 160 Steve Brookes SENM Tipton/London Heathside
7 16:07.84 164 James Marshall V35M Droitwich
8 16:10.60 161 Jonathan Bradford SENM Birchfield H/Australia
9 16:11.23 165 Ben Foster V35M Dudley & Stourbridge
10 16:27.97 162 Joel Dungworth U20M Leicester
.
5000m B Time :20:10 .
Heat:1 .
1 16:06.48 168 Dean Bate SENM Tipton
2 16:16.45 167 Steven Dunsby SENM BRAT
3 16:21.85 181 Patrick Robinson U20M Coventry Godiva
4 16:34.22 169 Tom Isherwood V35M Dudley & Stourbridge
5 16:40.21 171 Gary Whitehouse V40M Tipton
6 17:00.92 182 Thomas Robinson U20M Coventry Godiva
7 17:09.78 170 James Jefferson V50M Tipton
8 17:17.29 175 Athanasios Tsolakis V40M BRAT/Birmingham Running & Triathlon Club
9 17:22.44 173 Adam Pollock SENM Worcester
10 17:53.40 176 William Pearce V35M CLC Striders
11 18:24.17 177 Beccy Tipping SENW BRAT
12 19:16.08 179 Laurence Heathcock V45M Tipton
13 20:50.09 180 Stuart Whitehouse V40M Tipton
DNF 178 Lynne Hill V40W Tipton
DNF 172 Teklay Gebrekidan U23M Birchfield H

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013