Eltham - 22 May - Results

Races:11
Finishers: 114
PBs 45 (39%)
Power of Ten results: Here

BMC 800m A Race
1 1:51.43 Jack Higgins U20 M Bexley
2 1:51.52 Christian Von Eitzen U23 M Newham & Essex Beagles/Germany
3 1:51.83 Angus Harrington U20 M Blackheath & Bromley/Surrey Schs
4 1:54.68 Mohamed Ismail Mohamed SEN M Shaftesbury Barnet/St. Mary's Uni/Somalia
5 1:54.70 Charlie Baldwin SEN M Worthing/St. Mary's Uni
6 1:55.31 Oliver Bright U17 M Blackheath & Bromley
7 1:57.27 Isaac Brown U20 M Basildon/Essex Schs
8 1:57.61 Joseph O'Hara SEN M Bexley/St. Mary's Uni
9 1:59.50 Kieran Eland U23 M Tonbridge/Cardiff Met Uni
.
BMC 800m B Race
1 1:56.57 Jack Exley U20 M Thurrock
2 1:56.84 Charlie Eastaugh SEN M Hercules Wimbledon
3 1:57.15 Oliver Johnson U23 M Brighton Phoenix
4 1:57.20 Cameron Payas U23 M Tonbridge/Surrey Uni/Guildford & Godalming/Gibraltar
5 1:57.89 Joshua Olawunmi U20 M Cambridge H
6 1:58.08 Mike Cummings SEN M Herne Hill/Hardley
7 1:58.23 Jamie Rashbrook U17 M Basildon
8 2:00.15 Amon Triba U23 M Highgate/LSE/Germany
9 2:02.23 Thomas Walker SEN M City of Portsmouth
10 2:03.11 Harry Grace U23 M Aldershot, Farnham & District
11 DNS Liam George U20 M City of Derry/St. Mary's Uni
.
BMC 800m C Race
1 2:00.94 Jamie Putt U20 M Harlow AC
2 2:01.90 Taylor Newell U20 M Thurrock
3 2:03.08 Toby Linsell U17 M Basildon
4 2:05.37 Ryan Maunders U23 M Medway & Maidstone
5 2:07.13 George Keen U15 M Cambridge & Coleridge
6 2:07.34 Matthew Smith U15 M Blackheath & Bromley
7 2:08.01 Stuart McNally V40 M Dartford H
8 2:08.90 Ethan Fiore U15 M Cambridge H
9 2:09.50 Jean Charles Roghi V35 M Kent/France
10 2:13.40 Jad El-houssami SEN M Newham & Essex Beagles
.
BMC 800m D Race
1 2:14.78 Alexandra Millard U20 W Invicta East Kent
2 2:15.93 Louis Woods U17 M Cambridge H
3 2:17.37 Imogen Hadley U15 W Blackheath & Bromley
4 2:17.82 Wole Odele V50 M Cambridge H/Southern Counties Vets
5 2:19.04 Ella Newton U20 W Herne Hill/Cambridge H/Nottingham Trent Uni
6 2:26.82 Chloe Kornevall U17 W Lewes
7 2:28.63 Tatum Walker U17 W Brighton & Hove
.
BMC 800m Race E
1 2:18.87 Olivia Berry U17 W Blackheath & Bromley
2 2:21.32 Ailbhe Barnes U17 W Blackheath & Bromley
3 2:22.34 Hannah Clark U15 W Blackheath & Bromley
4 2:22.78 Holly Watson U15 W Chelmsford
5 2:23.79 Tania-Cyrena Cyrus SEN W Enfield & Haringey/East London U
6 2:25.08 Francesca Evered U17 W Blackheath & Bromley
.
BMC 800m Race F
1 2:23.20 Lily Meers U15 W Blackheath & Bromley
2 2:26.83 Cameron Kelly-Gordon U15 W Blackheath & Bromley
3 2:29.69 Olivia Wauters U15 W Blackheath & Bromley
4 2:34.39 Olivia Edwards U15 W Dacorum & Tring/Buckinghamshire Schs
5 2:40.23 Sofia-Plum Maher U15 W Blackheath & Bromley
6 2:41.83 Rebecca Miah SEN W Bexley
.
BMC 1500m Race A
1 3:54.26 Ben Murphy U23 M Tonbridge/Kent Uni
2 3:57.79 Stephen Strange SEN M Basildon
3 3:57.89 Will Stockley U23 M Team Bath/St. Mary's Uni
4 3:58.20 Callum Charleston U23 M Aldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni
5 3:59.60 Owen Hind SEN M Kent
6 3:59.93 Ted Higgins U20 M Bexley
7 4:00.31 Jack Woods U23 M Worthing
8 4:00.59 Niki Faulkner SEN M Highgate/Imperial College
9 4:01.07 Oliver Lill U20 M Basildon
10 4:02.04 Conall McGinness U20 M Cambridge & Coleridge
11 4:02.04 Oliver Prior U20 M Ashford AC
12 4:02.17 Adam Wood U20 M Ashford AC
13 4:06.29 Marshall Smith U20 M Ashford AC
14 4:11.62 Matthew Francis U20 M Blackheath & Bromley
15 4:14.17 Christopher McGurk SEN M Notts/Achilles/Kent
.
BMC 1500m Race B
1 4:08.55 Louis Small U17 M Ashford AC
2 4:10.13 Marley Godden U23 M Medway & Maidstone
3 4:12.78 Su-Min Lee SEN M Kent/Cambridge Uni
4 4:13.49 Henry Taylor U20 M Brighton & Hove
5 4:13.55 Alex Jago SEN M Arena 80/Brighton & Hove
6 4:14.71 Jack Small U17 M Ashford AC
7 4:18.58 Calum Fraser SEN M Kent/Bath Uni
8 4:19.26 Jacob Harrison U17 M South London
9 4:19.74 Sonny Maund U15 M St. Mary's Richmond
10 4:25.50 Benjamin Harrison U17 M South London
11 4:34.72 Christo Chilton U15 M South London
.
BMC 1500m Race C
1 4:31.78 Georgia Hayes U20 W Reading AC
2 4:36.25 Charlotte Alexander U20 W Herne Hill
3 4:37.68 Lia Radus U20 W Shaftesbury Barnet
4 4:45.22 Aimi Weightman U15 W Shaftesbury Barnet
5 4:50.37 Lara Atkinson U20 W Cambridge H
6 4:50.97 Briony Walsh SEN W Ashford AC/Canterbury Christ Church
7 4:51.94 Clare Elms V55 W Dulwich/Blackheath & Bromley/Veterans/Kent
8 4:57.90 Lily Newton U20 W Herne Hill/Cambridge H
9 5:07.97 Sarah Hanley SEN W Kent
10 5:13.73 Isabel Bradley SEN W Kent
11 5:16.49 Lucy Marlow SEN W Cambridge H/Achilles
12 5:19.99 Matilda Stevens-Cox U17 W Herne Hill
13 5:39.53 Amelie Willars U15 W Blackheath & Bromley
.
BMC 5000m Race A
1 14:51.13 Eliot Buckner SEN M Newham & Essex Beagles/Loughborough Students
2 14;51.58 Cameron Macrae U20 M Invicta East Kent
3 14:53.65 Jamie Bryant SEN M Tonbridge
4 14:57.43 Charlie Brisley U20 M Invicta East Kent
5 15:06.04 Ross Braden SEN M Blackheath & Bromley/Kent Uni
6 15:12.84 Jonny Earl SEN M Hercules Wimbledon
7 15:18.34 Ben Shearer V40 M Cambridge H
8 15:21.56 Joseph Massingham U23 M Rotherham/Cambridge Uni
9 15:33.14 Matt Welsh SEN M Belgrave
10 15:35.62 Chris Law U23 M Holmfirth/St. Mary's Uni
11 15:41.96 Andrew Inglis V40 M Cambridge H
12 15:43.07 Matthew Sharp V40 M Hercules Wimbledon
13 15:54.13 Peter Lighting V35 M Kent
14 DNF Sam Brashaw U23 M Warwick Uni
.
BMC 5000m Race B
1 16:11.03 Andrew Grigg SEN M Herne Hill Harriers
2 16:16.78 Adam Paterson SEN M Kent
3 16:18.31 Barnaby Day V35 M Kent
4 16:19.65 Ben Cook V35 M Kent
5 16:24.88 Tom Marshall V40 M Kent
6 16:27.27 James MacDonald V35 M Cambridge H/Ravens City of London
7 16:27.79 Jonathan Beatty V40 M Kent
8 16:28.21 Daniel Pettitt SEN M Kent/Manchester Uni
9 16:32.83 Robin Jones V45 M Herne Hill
10 16:41.26 Sophie Harris SEN W Swansea
11 16:59.22 Stuart Beaney V45 M Kent
12 17:07.15 Thomas Thain SEN M Kent
13 17:39.13 Eric Dol SEN M Herne Hill Harriers
14 18:57.47 Paul Mccrone V50 M Kent

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2019