Exeter - 28 May - Results

Races:11
Finishers: 116
PBs 63 (54%)
Power of Ten results: Here

. Race : 11 800m Mens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 6 01:58.82 Dean Smith City Of Plymouth
2 40 02:01.15 Oliver Smart U17 Tavistock Run Project
3 62 02:01.64 Alexander Mccartney U20 Newquay & Par / Truro School
4 29 02:01.77 Sam Cobb U17 Taunton / King's College Taunton
5 11 02:02.61 Will Bond U17 Exeter
6 35 02:03.26 Thomas Mason U17 Exeter
7 51 02:03.95 Max Watson U17 Taunton / King's College Taunton
8 34 02:04.28 Benjamin Hamblin U17 North Somerset
9 42 02:04.35 Jack Dutton U17 North Devon
10 56 02:04.52 Robbie Hawkins Yeovil / Yeovil Town
11 48 02:04.59 Richard Scott V45 South West Vets
.
.
. Race : 11 800m Mens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 65 02:04.16 Louis Chamberlain U17 Exeter
2 66 02:06.27 Oliver Woodmason U17 City Of Plymouth
3 113 02:07.29 Alex Knight U15 Team Bath
4 73 02:07.44 Adam Leworthy U17 North Devon
5 129 02:09.31 Samuel Hart U15 Torbay / Newton Abbot
6 124 02:09.64 Andrew Power U17 Taunton
7 133 02:14.20 Bradley Glover U15 Wells City
8 130 02:17.85 Jamie Van-de-velde U17 North Somerset
.
.
. Race : 11 800m Mens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 144 02:14.76 Leo Stockham U17 Wells City
2 141 02:15.70 William Pengelly U15 North Devon
3 159 02:17.45 Christopher Oliveira U13 North Devon
4 182 02:20.10 Jack Harvey U15 Wells City / Yeovil
5 184 02:30.56 Peter Mountain V60 Bristol & West / South West Vets
6 192 02:31.44 Ray Taylor V55 North Devon / Serpentine
7 213 02:34.72 Nicolas Maczugowski U13 Tavistock
8 207 02:37.49 Ben Tolson U15 Bideford
9 194 02:38.47 Liam Mcqueen-mason U13 Torbay
10 228 02:52.79 Conal Hasan Navruz U13 Stroud
.
.
. Race : 11 800m Womens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 370 02:10.83 Ellie Wallace U23 Westbury / Florida State Uni / Yate
2 371 02:11.35 Rosie Chamberlain Exeter / Cardiff Met Uni
3 369 02:12.33 Molly Canham U20 Exeter
4 372 02:15.35 Hayley Harvey City Of Plymouth
5 379 02:20.66 Scarlett Livingstone Exeter Harriers
6 374 02:24.44 Heidi Taylor U17 Poole Ac
7 373 02:24.79 Francesca Evered U17 Blackheath & Bromley
.
.
. Race : 11 800m Womens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 375 02:26.11 Hannah Smith U17 Deeside AAC
2 378 02:26.26 Emma Harrison U15 Torbay / Newton Abbot
3 377 02:26.65 Keira Devereux U15 North Somerset
4 380 02:29.88 Iris Courtney U15 Wimborne
5 383 02:30.97 Holly Leman-liberal U17 Torbay
.
.
. Race : 11 800m Womens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 388 02:33.97 Matilda Riggott U13 Tavistock
2 387 02:34.19 Natalya Smith U17 City Of Portsmouth
3 381 02:35.64 Millie Redman U13 North Somerset
4 389 02:36.01 Molly Colwell U13 Dorset Schs
5 392 02:37.96 Katie Rowe U13 Taunton
6 385 02:40.90 Ella Rogers U15 Torbay
7 390 02:43.87 Hannah Davison U15 Torbay
8 391 02:45.51 Grace Parkin U13 North Devon
.
.
. Race : 12 1500m Mens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 286 04:02.35 Peter Le Grice Bristol & West / Mounts Bay
2 334 04:04.16 Flynn Jennings U17 Bideford
3 327 04:04.87 Zack Nolan Coventry / Exeter Uni
4 297 04:05.55 Harris Mier U20 Cornwall Ac / Truro School
5 326 04:07.26 Callum Choules U23 North Devon / Brunel Uni London
6 293 04:08.38 Sam Gentry U20 North Somerset
7 317 04:10.99 Ollie Lock U17 North Somerset
8 306 04:12.01 Ben Hawkins Taunton
9 329 04:14.75 Alex Male U20 Taunton
10 330 04:15.01 Sam Ponter U17 Taunton
11 335 04:19.14 Neil Kennedy Bristol & West
12 331 04:24.22 Joe Beaton U20 Tavistock
13 332 04:26.05 Phil Burden V40 Taunton / South West Vets
14 333 04:26.48 Liam Hallows U23 Erme Valley
.
.
. Race : 12 1500m Mens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 341 04:20.97 Luke Hamley U17 North Devon
2 340 04:21.15 Sam Mills U15 Exeter
3 336 04:23.05 Oliver Capps U15 Exeter
4 338 04:25.62 Archie Coates U15 Yeovil / Dorset Schs
5 337 04:26.82 William Rabjohns U15 Poole Ac
6 343 04:29.84 Daniel Maydew U17 Wells City / Yeovil
7 339 04:30.84 Callum Crawford Exeter / Loughborough Students
8 342 04:31.04 Benjy Mccartney U17 Newquay & Par
9 349 04:31.96 William Russell U17 Tavistock
10 351 04:32.55 George Thomas U15 North Devon
11 394 04:33.20 Grace Brock U20 Cornwall Ac
12 348 04:33.45 Tom Perry U17 Exeter
13 344 04:34.93 Blake Williams U15 Newquay & Par
14 352 04:35.51 Charlie Hague U13 Exeter
15 346 04:38.15 James Mckibbin U23 North Devon
16 350 04:38.73 Dylan Stoneman U15 Team Bath
17 347 04:42.31 Bernard Mealing U17 Wells City / Yeovil
18 345 04:43.87 Cameron Bryson U17 Exeter
.
.
. Race : 12 1500m Mens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 354 04:36.22 Ollie Campbell U15 North Somerset
2 360 04:40.02 Russell Forsbrook V40 Cheltenham / North Somerset
3 353 04:41.92 Myles Begley U17 Torbay / Newton Abbot
4 361 04:43.65 Oliver Smith U15 Exeter
5 363 04:43.75 Jonathan Hague V40 Exeter
6 362 04:44.03 Liam Gallantry Newquay & Par
7 358 04:44.27 Simon Tithecott V45 North Devon
8 356 04:44.92 William Maine U15 North Somerset
9 359 04:52.93 Louie Brunsdon U15 North Somerset
10 367 05:09.54 Oliver Castle U15 Wells City / Yeovil
11 365 05:13.56 Jack White U13 Taunton
12 368 05:15.73 Finn Tolson U15 Bideford
13 366 05:17.86 Jack Tithecott U13 North Devon
14 364 05:18.72 Peter Mountain V60 Bristol & West / South West Vets
.
.
. Race : 12 1500m Womens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 396 04:44.66 Hannah Taunton Taunton
2 395 04:46.84 Caitlin Apps U20 Exeter
3 400 04:47.40 Alice Murray-gourlay Taunton
4 397 04:50.69 Grace Roberts U15 Vale Royal
5 403 04:51.44 Amelia Riggott U15 Tavistock
6 402 04:53.57 Natasha Farrington U20 Tavistock
7 404 04:53.92 Izzie Leigh U17 Truro School
8 418 04:54.19 Phoebe Clark U17 Exeter
9 406 04:57.98 Sophia Wilson U17 Somerset Schs / Millfield Sch
10 399 04:59.88 Courtney Howard U20 Exeter
11 401 05:01.61 Eilish O'grady U23 Harrow / Exeter Uni / Ireland
12 407 05:03.86 Isabella Wrightam U15 Wreake & Soar Valley
13 405 05:15.53 Amy Nicholls U15 Bristol & West
.
.
. Race : 12 1500m Womens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 409 05:03.90 Iona Farquharson U15 Torbay
2 410 05:05.64 Isobel Rabjohns U17 Poole Ac
3 412 05:12.45 Hattie Bond U13 City Of Portsmouth
4 413 05:13.79 Ella-may Hards U23 City Of Salisbury / Exeter Uni
5 408 05:18.54 Eliza Banbury U17 North Devon
6 414 05:19.05 Freya Woodhead U13 Bideford
7 417 05:34.45 Mia Fordham U15 North Devon
8 416 05:51.73 Ella Shaw U13 Tavistock

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013