Brighton - 29 May - Results

Races:24
Finishers: 220
PBs 115 (52%)
Power of Ten results: Here

BMC 800m A
1 01:47.87 Elliot Giles SENM Birchfield H
2 01:48.43 Spencer Thomas U23M Brighton Phoenix
3 01:49.38 George Mills U23M Brighton Phoenix/Brighto
4 01:49.96 Canaan Solomon U23M Woodford Green Essex Lad
5 01:50.16 Archie Davis U23M Brighton Phoenix
6 01:51.51 Finley Bigg U23M Brighton Phoenix/Chiches
7 01:51.74 Angus Harrington U20M Blackheath & Bromley/Sur
.
800M BMC B
1 01:53.64 Adam Moore U23M Windsor Slough Eton & Ho
2 01:54.10 Charlie Wyllie U23M Dorking & Mole Valley/Ke
3 01:54.90 Charlie Baldwin SENM Worthing/St. Mary's Uni
4 01:54.99 Declan Neary U23M Brighton Phoenix/Brighto
5 01:55.45 Ben Healey SENM Winchester/Sussex Uni
6 01:55.94 Luca Bigg U20M Brighton Phoenix
.
800M BMC C
1 01:55.30 Jack Dickson U17M Kingston & Poly
2 01:55.88 Oliver Johnson U23M Brighton Phoenix
3 01:55.99 Harry Tullett U20M Chelmsford
4 01:56.11 Charles Crick U20M Tonbridge
5 01:58.30 Mike Cummings SENM Herne Hill/Hardley
6 01:59.25 Isaac Elam U17M Hastings AC
.
BMC 800M D
1 01:57.68 Thomas Thayre U20M Crawley
2 01:57.88 Adam Firsht U17M Brighton & Hove
3 01:58.25 Aaron Duncan U17M Lewes
4 01:58.64 Daniel Dunlop U20M Brighton & Hove
5 01:58.96 Sam Wilkinson U20M Brighton & Hove
6 01:59.47 Amon Triba U23M Highgate/LSE/Germany
7 02:00.07 Liam George U20M City of Derry/St. Mary's
.
800M BMC E
1 02:00.47 Matthew Grindrod U17M Eastbourne
2 02:00.47 Joshua Genco-Russo U20M Woking
3 02:00.50 Paul Laslett V35M Southampton
4 02:01.51 Sam Shaw U20M Kingston & Poly
5 02:01.70 Adam Kimber U20M City of Portsmouth
6 02:04.27 Bradley Stanger U17M Crawley
7 02:05.53 Paul Howard V35M Brighton & Hove
8 02:06.22 Ryan Morrissy U20M Hastings AC
9 02:06.36 Joe Clayson U20M Brighton & Hove
.
800M BMC F
1 02:02.44 Henry Teague-Smith SENM Worthing
2 02:02.57 Atticus Mohapi-Dobouny U17M Lewes
3 02:04.01 Ellie Baker U23W Shaftesbury Barnet
4 02:05.22 Shelayna Oskan-Clarke SENW Windsor Slough Eton & Ho
5 02:07.57 James Spencer U20M Woking
6 02:10.07 Dylan Bolton U20M Hastings AC
.
800M BMC G
1 02:03.36 Harvey Grant U17M Brighton and hove
2 02:05.33 Thomas Hardman U20M Guildford & Godalming
3 02:05.48 Alex Dunn U17M Sutton & District
4 02:06.10 Dylan Hanslow U17M Crawley
5 02:06.13 Jason Harrold SENM Crawley
6 02:06.77 Cassius Hebden U17M Brighton Phoenix
7 02:06.89 Fenton Davoren U17M Tonbridge/Lewes
8 02:08.03 William Napier U20M Eastbourne
9 02:08.34 Adrian Haines V50M Crawley/British Airways/
.
800M BMC H
1 02:09.02 Marley Bigg U15M Brighton Phoenix
2 02:09.30 Oliver Berrisford U20M Crawley
3 02:11.15 Ruben Sezen U17M Worthing
4 02:12.31 Thomas Fox U15M Crawley
5 02:12.31 Oliver Francis U15M Lewes
6 02:13.08 Alfie Spurle U20M Chichester
7 02:22.26 Katie Hopkins U20W Woking
.
800M BMC I
1 02:09.93 George Taylor U17M Brighton & Hove
2 02:13.00 Max Dickson U17M Kingston & Poly
3 02:15.78 Thomas Keenan SENM Sutton & District
4 02:16.29 Jonas Judah U15M Hastings AC
5 02:16.32 Milly Dickinson U17W Brighton Phoenix
6 02:20.78 Henry Yelling U15M Brighton & Hove
.
800m BMC J
1 02:17.65 Annabel Hobday U20W Herne Hill
2 02:17.68 Saffron Moore U17W City of Portsmouth
3 02:19.75 Kyra Sethna-McIntosh U17W Croydon
4 02:21.14 Harmony Cooper U20W Hastings AC
5 02:22.20 Maisie Collis U17W Herne Hill
6 02:23.59 Daisy Palmer U17W Oxford City
7 02:24.92 Tatum Walker U17W Brighton & Hove
.
800m BMC K
1 02:17.06 Emily Dunkley U15W City of Portsmouth
2 02:18.55 Will Matthews U15M Brighton & Hove
3 02:20.11 Chloe Kornevall U17W Lewes
4 02:22.22 Isabella Hayes U17W Horsham Blue Star
5 02:22.80 Holly Wilkinson U17W City of Portsmouth
6 02:23.98 Alan Rolfe V50M Eastbourne
7 02:25.40 Louis Taub V40M Brighton & Hove
8 02:25.88 Maia Hardman U20W Brighton Phoenix
.
800m BMC L
1 02:16.76 Jacob Tupper U17M Brighton Phoenix
2 02:19.52 Samuel Colbourne U15M City of Portsmouth
3 02:21.48 Mia Billins U20W City of Portsmouth
4 02:22.20 Shannon Hopkins-Parry U17W Hastings AC
5 02:24.13 Steven Selby V50M Brighton Phoenix
6 02:25.12 Rosie Upton SENW Winchester/Sussex Uni
7 02:26.33 Becky Smart U23W Hastings AC
8 02:32.50 Stanley Holmes U15M Worthing
9 02:41.72 Finlay Stonehouse U15M Lewes
.
800m BMC M
1 02:15.33 Archie Guppy U13M Lewes
2 02:21.91 Emily Muzio U17W Brighton & Hove
3 02:23.05 Gracie Bernard U17W Brighton & Hove
4 02:24.88 Mollie Barrett U15W Brighton & Hove
5 02:26.37 Joshua Pay U17M Brighton & Hove
6 02:26.67 William Muzio U15M Brighton & Hove
7 02:28.97 Flora Davis U17W Brighton Phoenix
8 02:31.34 Jessica Lister U17W Crawley
9 02:36.53 April Hanslow U20W Crawley
.
1500M BMC A
1 03:49.85 Tom Eames U20M Brighton & Hove
2 03:54.81 Max Jones U23M Basildon/Havering/St. Ma
3 03:55.52 Thomas Niner SENM Brighton & Hove
4 03:59.45 Oliver Bright U17M Blackheath & Bromley
.
1500M BMC B
1 03:53.22 Joseph Pollard U20M Charnwood/St. Mary's Uni
2 03:55.27 Will Stockley U23M Team Bath/St. Mary's Uni
3 03:55.65 Callum Charleston U23M Aldershot Farnham & Dist
4 04:01.04 Liam Dunne U17M Chichester
5 04:03.08 Jack Woods U23M Worthing
6 04:05.13 Matthew Francis U20M Blackheath & Bromley
7 04:06.32 Sam Metcalf U23M Isle of Wight/Brunel Uni
8 04:06.34 Thomas Walker SENM City of Portsmouth
9 04:06.35 Leo Stallard U20MChichester
10 04:07.77 Ben Leen Smith U20M Ireland
11 04:12.45 Andrew Warburton SENM Notts/Herne Hill
12 04:13.26 Nick Storry SenM BrightonPhoenix
.
1500 BMC C
1 04:09.05 Ned Potter U20M Chichester
2 04:10.03 Adelle Tracey SENW Guildford & Godalming/St
3 04:11.12 Adam Dray U17M Haywards Heath
4 04:11.80 Hugo Hewitt U20M Crawley
5 04:13.08 Callum Crook U20M City of Portsmouth/Chich
6 04:15.85 Ryan Martin U17M Aldershot Farnham & Dist
7 04:15.85 Ash Williams U17M Horsham Blue Star
8 04:15.86 Matthew Freeman SENM Bath Uni/Reading AC
9 04:22.53 Beth Kidger SENW Brighton Phoenix
10 04:26.55 Ciara Everard SENW University College Dubli
11 04:48.86 Abigail Nolan U23W Coventry
.
1500M BMC D
1 04:14.05 Adam Hudson U17M Sutton & District/Chilte
2 04:15.95 Spencer Bateman U17M Sutton & District
3 04:18.40 Ethan Hodges U20M Hastings Runners/Hasting
4 04:19.67 Benjamin Connolly U15M Brighton Phoenix
5 04:23.15 Gemma Kersey SENW Basildon/Middlesex Uni
6 04:27.96 Lukas Harber U15M Worthing
.
1500M BMC E
1 04:25.00 Cameron Walker-Powell U15M City of Portsmouth
2 04:29.00 Marco Galasso U17M Crawley
3 04:31.31 Adam O'Hara V40M City of Portsmouth
4 04:33.67 Almi Nerurkar U20W Brighton Phoenix
5 04:34.83 Elsa Palmer U20W Dorking & Mole Valley
6 04:34.92 Yasmin Goater SENW Highgate
7 04:36.00 Jonathan Bennett U15M City of Portsmouth
8 04:41.57 Olivia McDonald U20W Guildford & Godalming/Su
9 04:42.61 Louis Woods U17M Cambridge H
10 04:46.47 Dominique Corradi U20W Sutton & District
.
1500M BMC F
1 04:44.08 Barney Hastings U13M
2 04:47.51 Hannah Clark U15W Blackheath & Bromley
3 04:49.41 Lily Meers U15W Blackheath & Bromley
4 04:49.42 Isobel Mannion U20W Basingstoke & Mid Hants
5 04:49.67 Ailbhe Barnes U17W Blackheath & Bromley
6 04:54.19 Poppy Palmer-Malins U17W Brighton & Hove
7 04:55.97 Eleanor Strevens U15W Eastbourne
8 04:57.08 Eddy Purser U15M City of Portsmouth
9 04:58.48 Bradley Whitlock U15M City of Portsmouth
10 04:59.79 Holly Watson U15W Chelmsford
.
1500 BMC G
1 04:48.91 Olivia East U15W City of Portsmouth
2 04:58.41 Mia Edwards U17W Brighton Phoenix
3 04:59.14 Eadie Yelling U15W Brighton & Hove
4 05:00.53 Ellie Mclean U15W Eastbourne
5 05:00.96 Ciara Muzio U17W Brighton & Hove
6 05:01.05 Paul Johnson V55M Southampton/South West V
7 05:20.08 Ellie Osmond U17W Blackheath & Bromley
.
1500 BMC H
1 04:59.12 Sophie Nurse U15W Lewes
2 05:02.14 Sophie Morris U15W Horsham Blue Star
3 05:03.03 Charlie Wright U15M Lewes
4 05:03.69 Charlie Beckley U17M Horsham Blue Star
5 05:04.86 Rhian Male SW Lewes
6 05:04.86 Aoife Edwards U15W Brighton Phoenix
7 05:13.21 Jesse Mackarel U15M Horsham Blue Star
8 05:14.16 Georgia Hope U17W Sutton & District
9 05:14.68 Lizzie Hastings U15W Lewes
10 05:17.12 Isabella Louth U15W Blackheath & Bromley
11 05:24.71 Bertie Brooking U17W Brighton & Hove
12 05:25.83 Laura Vickers SENW Hastings AC
13 05:32.08 Madeleine Badruzaman U15W Brighton Hove
14 05:53.98 Allanah Clayton U15W Brighton Hove
.
3000m BMC Mens A & B
1 08:12.08 Dane Blomquist U23M Aldershot Farnham & Dist
2 08:14.97 Max Heyden U20M Aldershot Farnham & Dist
3 08:17.92 Henry McLuckie U20M Shaftesbury Barnet
4 08:28.82 Stephen Ferroni U23M Brighton & Hove
5 08:30.33 Chris Rainsford SENM Highgate/Loughborough St
6 08:34.87 Max Pickard SenM Brighton Phoenix
7 08:35.05 Tomer Tarragano U20M Brighton & Hove/Hercules
8 08:35.70 Ben Savill SENM Croydon/Sussex Uni/Lewes
9 08:36.24 Leo Brewer U20M Brighton Phoenix
10 08:36.69 Philip Sewell SENM Aldershot Farnham & Dist
11 08:38.04 Lewis Mills U20M Blackheath & Bromley
12 08:39.16 Joe Blacknell U20M Aldershot Farnham & Dist
13 08:55.63 Reuben Hoyte U23M Brighton Phoenix/Royal H
14 08:56.59 Ben Johnson SENM Southport Waterloo/Lough
15 08:59.63 Callum Wilson U23M South London/St. Mary's
16 08:59.63 Kieran Lindars SENM Bodyworks
17 09:01.54 Callum Myatt U20M Blackheath & Bromley
18 09:01.58 Callum Wilson U23M South London/St. Mary's
19 09:02.76 Sam Martin U17M Guildford & Godalming
20 09:05.43 Sebastian Cirillo SENM Eastbourne/Brighton Uni/
21 09:09.17 Noah Canby U20M Bodyworks
22 09:10.28 Henry Taylor U20M Brighton & Hove
23 09:19.62 Joe Godwood U23M Witney/Chichester Uni
24 09:26.72 Theo Doran U20M Aldershot Farnham & Dist
25 09:31.06 Charlie Levett U20M Bodyworks
.
3000m BMC Mixed
1 09:33.10 Jonah Davis U17M Hastings AC
2 09:46.05 Lewis Courtnage U17M Hastings AC
3 09:51.34 Reece Lincoln U17M Hastings AC
4 10:06.66 Ben Gillham U20M Sutton & District
5 10:12.70 Archie Guppy U15M Lewes
6 10:26.40 Poppy Craig-McFeely U17W Herne Hill
7 10:58.20 Tony Rickwood V40M Brighton Phoenix
8 10:58.61 Paul Hewitt V45M Run Academy Worthing
9 11:00.44 Mark Halls V55M Brighton & Hove
10 11:40.89 Woody Rickwood U15M Brighton Phoenix
11 12:21.15 Madelaine Parmar U17W Brighton Phoenix
.
3000m Women BMC
1 09:20.3 Taylor Nicole SENW Tonbridge/Brighton Uni
2 09:23.7 Law Phoebe U23W Kingston & Poly/St. Mary
3 09:45.1 Viner Hannah SENW Highgate/King's College
4 09:47.6 Harris Leah U23W Worthing
5 09:51.6 Alexander Charlotte U20W Herne Hill
6 09:53.7 Bage Tara U23W Brighton Phoenix/UCL/Hig
7 09:55.4 Cook Bethany U17W Bodyworks
8 10:04.3 Hoyte Caroline V45W Arena 80/Worthing
9 10:07.6 Horton Ruby U17W Aldershot Farnham & Dist
10 10:21.6 Navesey Emma SENW Haywards Heath
11 10:23.2 Burrell Grace U20W Basildon
12 10:23.3 Bloor Harriet U17W Hailsham
13 10:37.7 Knotkova-Hanley Darja U20W Haywards Heath
14 10:48.4 Wood Alice SENW Tonbridge/Birmingham Uni

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013