Birmingham Uni Gold Standard - 05 June - Results

fjrigjwwe9r0contentitems:itembody

Races:6
Finishers: 40
PBs 23 (58%)
Power of Ten results: Here
T4a 19:25 BMC 3000mSC Womens
Position Time Vest No. Name Age Group Club
1 10:17.46 4 Emily Moyes U23F Aldershot Farnham & District
2 10:32.22 1 Victoria Weir U23F City of Plymouth
3 10:35.16 3 Lauren Cooper SF Parc Bryn Bach
4 11:34.39 5 Ella Shirley U23F Notts
.
T4b 19:40 BMC 3000mSC Mens
Position Time Vest No. Name Age Group Club
1 8:40.20 6 Doug Musson SM Notts
2 9:00.51 11 Daniel Owen SM Cheltenham
3 9:04.26 12 Matthew Seddon SM Bracknell
4 9:06.82 14 Kristian Imroth U20M Shaftesbury Barnet
5 9:06.86 15 Paul O'Donnell U23M Dundrum South Dublin
6 9:08.43 20 Remy Adebiyi U20M Newport
7 9:18.96 9 Abdulqani Sharif U23M Liverpool
8 9:23.87 8 Emmet Jennings SM Dundrum South Dublin
9 9:24.53 18 Lewis Mills U20M Blackheath and Bromley
10 9:25.18 21 Sergio Argul Saneustaquio U23M Birchfield
11 9:25.91 13 Logan Smith U23M City of Norwich
12 9:29.19 22 Sam Costley U23M Southampton
13 9:29.91 23 Joseph Turner SM Cheltenham
14 9:41.28 24 Leopoldo Burguete SM Marshall Milton Keynes
15 .
T6b 20:20 BMC 800m Men's A Race
Position Time Vest No. Name Age Group Club
1 1:49.08 26 Finley Mclear U20M Exeter
2 1:49.85 27 Josh Allen U20M Middlesborough Mandale
3 1:50.03 30 Oliver Carvell U20M Bridgnorth
4 1:51.90 31 Tom Dodd U23M Birchfield
5 1:53.31 33 Aaron Cooper SM Herts Phoenix
6 1:53.92 29 Cameron Reid U20M Chiltern
7 1:54.62 34 Paul Tobin SM Swansea
8 .
9
T6c 20:25 BMC 800m Women's A Race
Position Time Vest No. Name Age Group Club
1 2:07.34 39 Annie Testar U20F Stroud
2 2:07.63 38 Isabelle Scott SF MK Distance Project
3 2:07.82 35 Hannah England SF Oxford City
4 2:08.79 42 Laura Mullin U23F Charnwood
5 2:08.97 40 Sabrina Sinha U23F Cambridge
6 .
7
8
T6d 20:30 BMC 800m Men's B Race
Position Time Vest No. Name Age Group Club
1 1:55.26 43 Thomas Beasley SM Birchfield
2 1:56.00 46 Joseph Martin U17M Royal Sutton Coldfield
3 1:56.20 44 Adam Day U23M Chiltern
4 1:57.53 48 Ben Griffiths SM Birchfield
5 2:02.74 47 Lewis Sternkopf U23M Worcester
6 .
7
8
T6a 20:15 BMC 800m Women's B Race
Position Time Vest No. Name Age Group Club
1 2:09.70 51 Lizzie Harris SF Cardiff
2 2:10.68 50 Bryony Gunn U23F Birchfield
3 2:10.91 56 Hannah Brooks SF Crawley
4 2:13.75 54 Katrina Simpson U20F Halesowen
5 2:14.16 49 Natalie Bretherton U23F Camberley

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2019