Tipton - 18 June - Results

Races:13
Finishers: 145
PBs 96 (66%)
Power of Ten results: Here
5000m B Time :20:14
Heat:1
1 158 15:58.87 Richard Bayliss V40 M Bournville Harriers
2 143 16:14.33 Steve Brookes SEN M Tipton/London Heathside
3 164 16:17.86 Trevor Shawn Osborne SEN M Dudley & Stourbridge
4 159 16:21.59 Ben Foster V35 M Dudley & Stourbridge
5 162 16:27.38 Gary Whitehouse V45 M Tipton
6 186 16:29.45 Steven Dunsby V35 M BRAT
7 165 16:44.32 James Vaughan U17 M Birchfield H
8 166 16:54.40 Thomas Bentley U17 M Tipton
9 170 16:59.82 Tom de Jong SEN M Birmingham Uni
10 163 17:00.14 Sam Davey U17 M Worcester
11 167 17:01.45 George Loxton U20 M Birmingham Uni
12 169 17:03.76 Matthew Vaughan U20 M Telford AC
13 168 17:08.83 Ben Smith U20 M Aberdare Valley
14 171 17:17.48 Molly Browne SEN W BRAT/Coventry Uni
15 175 18:07.08 Darrell Bodin V45 M Dudley & Stourbridge
16 173 18:19.05 Garry Palmer V45 M Wolverhampton & Bilston
17 172 18:39.16 Ben Beaumont SEN M BRAT
18 177 18:45.78 Lynne Hill V40 W Tipton
19 174 18:46.93 Laurence Heathcock V45 M Tipton
20 176 19:18.42 Rachel See SEN W Cheltenham
.
800m C Time :20:20
Heat:1
1 20 2:02.51 Peter Dear U23 M Halesowen
2 21 2:03.95 Gabe Morris V35 M Shrewsbury/Midland Masters
3 92 2:03.95 William Stanway U15 M Sale Harriers Manchester
4 22 2:04.47 James Hoult SEN M Halesowen
5 23 2:05.46 Adam Bodin U20 M Dudley & Stourbridge
6 27 2:05.72 Dylan Wootton U17 M Tipton
7 26 2:06.43 Lynden Hunt U17 M Tipton
8 25 2:12.44 Josh Turner U17 M Halesowen
9 28 2:15.12 Jamie Stacey U17 M Stroud
.
800m B Time :20:25
Heat:1
1 11 1:57.47 Liam Rawlings U17 M Oswestry
2 12 1:58.11 Luke Vine SEN M Tipton
3 13 1:58.42 Sam Richardson U20 M Notts AC
4 185 1:59.99 Ammatai Ben Israel U23 M Coventry/Coventry Uni
5 18 2:00.12 Conall Green U23 M Birchfield H
6 16 2:00.52 Joseph McLeod SEN M Coventry/Coventry Uni
7 178 2:02.83 Ryan Hand U15 M Birchfield
8 15 2:04.00 Hugo Villalobos Finigan U20 M Birchfield H
9 17 2:05.53 Andrew Bowers SEN M Gloucester/Gloucestershire Uni
.
800m G Time :20:28
Heat:1
1 54 2:33.85 Zara Buchanan U15 W Royal Sutton Coldfield
2 58 2:34.09 Sydney Williams U15 W Wolverhampton & Bilston
3 59 2:35.05 Holly Graham U17 W Tipton
4 57 2:37.77 Mya Woodward U15 W Tipton
5 60 2:38.25 Sophie Banks U15 W Tipton
6 56 2:41.38 Ines Villalobos Finigan U15 W BRAT
7 61 2:41.87 Becky Palmer V40 W Wolverhampton & Bilston
8 62 2:52.04 Louise Jeffries V60 W Team Bath/South West Vets
.
800m D Time :20:32
Heat:1
1 180 2:10.82 Yakoub Imran U20 M Birchfield
2 95 2:10.97 Amelia Samuels U20 W Wolverhampton & Bilston
3 35 2:13.17 Andrew Prole U20 M Tipton
4 37 2:15.25 Benjamin Ferguson U15 M Tipton
5 38 2:15.79 Michael Banks U17 M Tipton
6 34 2:16.14 Charlotte Hey U17 W Royal Sutton Coldfield
.
1500m A Time :20:40
Heat:1
1 64 3:52.46 Callum Jones SEN M Bristol Uni/Bristol & West
2 66 3:54.52 Kurt Taylor SEN M Bristol & West
3 67 3:54.70 Joshua Moody SEN M Bristol & West
4 71 3:55.67 Alex Crossland SEN M Highgate
5 68 3:56.91 Richard de-Camps SEN M Cheltenham
6 72 3:59.04 Harry Wells U20 M Gloucester/Cardiff Uni
7 78 3:59.37 Finn Antony Lydon U23 M Charnwood/Heriot-Watt Uni/Carnethy
8 182 4:01.08 Harry Dyall U20 M Wolverhampton & Bilston
9 77 4:04.31 Ellis Garamszegi U23 M Wolverhampton & Bilston/Cardiff Uni
10 75 4:04.76 Charlie Davis U23 M Blackheath & Bromley/Birmingham Uni
11 74 4:07.92 Alex Jolly U23 M Birchfield H/Sheffield Hallam Uni
12 73 4:08.59 Keelan Hopewell U20 M Solihull & Small Heath
13 76 4:08.60 Vincent Dawson U17 M Charnwood
14 79 4:10.04 Joe Connors U23 M Yate/Birmingham Uni/Westbury
.
1500m D Time :20:48
Heat:1
1 118 4:49.24 Cameron Lomax U15 M Tipton
2 115 4:54.36 Nick Seagrave V35 M BRAT
3 117 4:55.36 Amelia Hartshorn U15 W Halesowen
4 122 4:57.22 Lucie Tait-Harris V45 W Telford AC
5 123 5:03.44 Hayley Winters V35 W Gloucester
6 126 5:04.98 Stuart Whitehouse V40 M Tipton
7 125 5:14.54 Jade Charlton U15 W Tipton
8 120 5:15.28 Briony Bishop U20 W Gloucester
9 184 5:16.52 Rosa Shadforth-Groucott U15 W Tipton
10 127 5:25.76 Peter Eckersley V60 M BRAT
.
1500m B Time :20:55
Heat:1
1 82 4:01.11 Felix Rusby U23 M Wells City/Yeovil/Bristol Uni
2 81 4:12.34 Luke Moses U20 M Telford AC
3 85 4:12.57 Jamie Day U17 M Charnwood
4 84 4:12.71 Sam Mannings U17 M Halesowen
5 83 4:12.80 Joe Smith SEN M Tipton
6 86 4:13.17 Raul Simmons-Perez U23 M Trent Park/Warwick Uni
7 183 4:13.32 Max Price U17 M Birchfield
8 89 4:14.77 Alex Veloso U17 M Solihull & Small Heath
9 88 4:17.24 Luke Ingram SEN M Owls Leicester
10 90 4:17.32 Shaun Pinch U20 M Aberdare Valley
11 91 4:17.80 Daniel Swain U20 M Birchfield H
12 113 4:38.55 Matthew Hogg U20 M Wolverhampton & Bilston
.
1500m C Time :21:02
Heat:1
1 93 4:20.03 Baljeev Kandola U23 M Leamington
2 97 4:24.06 William Kay U17 M Mercia Fell/Dudley & Stourbridge
3 98 4:26.09 Lachlan Macphail U20 M Halesowen
4 101 4:31.08 Calvin Scoltock V50 M Bromsgrove & Redditch/Midland Masters
5 94 4:31.26 Iwan James Smith U17 M Aberdare Valley
6 111 4:32.02 Christopher Burrows SEN M BRAT
7 105 4:34.16 Sebastian Clarke U20 M Gloucester
8 100 4:35.96 Paul Jolliffe SEN M Kings Heath
9 103 4:38.83 Noah Sandland U15 M Wolverhampton & Bilston
10 96 4:38.89 Matthew Wilkinson U20 M Halesowen
11 104 4:47.07 Vicky Jackson SEN W Cardiff
12 108 4:47.18 Zoe Brickley U20 W Wolverhampton & Bilston
13 114 4:47.72 Daniel Lewis SEN M Tipton
14 110 4:53.29 Matilda Ashley U17 W Gloucester
15 112 4:54.52 Bethan Dyall U17 W Wolverhampton & Bilston
.
800m A Time :21:06
Heat:1
1 3 1:55.00 Joseph Martin U17 M Royal Sutton Coldfield
2 1 1:55.37 Adam Saul-Braddock U20 M Wolverhampton & Bilston
3 5 1:55.97 Jack Bonser U23 M Wolverhampton & Bilston
4 9 1:56.96 Henry Brocklehurst SEN M Bournville Harriers
5 8 1:56.98 Archie Banks U20 M Charnwood
6 7 1:57.52 Max Walk U23 M Birchfield H/Birmingham Uni/White Star (Belgium)
7 4 1:57.63 Andrew Smith U23 M Poole Runners/Loughborough Students
8 6 1:58.18 Otis Mondir SEN M Bristol & West/UWE
9 2 1:58.24 Tom Mortimer U23 M Stroud/Loughborough Students
.
800m F Time :21:11
Heat:1
1 181 2:22.97 Zoe Gilbody U13 W Wrekin Tri Club
2 47 2:23.77 Savannah Causer U20 W Birchfield H
3 50 2:25.47 Lillian Wilcox U20 W Telford AC
4 46 2:26.00 Amelia Newell U15 W Gloucester
5 48 2:26.35 Charlotte Gilbody U17 W Shropshire Schs
6 51 2:27.97 Abigail Preston U17 W Wolverhampton & Bilston
7 52 2:31.11 Tracy Hinxman V45 W Derby/Gloucester
.
800m E Time :21:15
Heat:1
1 41 2:18.50 Iris Downes U15 W Shrewsbury
2 40 2:19.35 Charlotte Burrows U17 W Telford AC
3 39 2:19.92 Ruby Brook U15 W Stroud
4 45 2:21.11 Sarah Ward SEN W Harborough/Corby
5 42 2:24.23 Rebecca Pierce SEN W Bristol & West/Walton
6 179 2:24.86 Kara Ingram U17 W Birchfield
.
5000m A Time :21:37
Heat:1
1 135 14:53.43 George Watson U23 M Cheltenham/Loughborough Students
2 131 15:13.05 Tom Bains SEN M Tipton
3 132 15:30.13 Jon Morris SEN M Wolverhampton & Bilston/Unattached
4 140 15:31.35 Haydn Arnall U23 M Rugby & Northampton
5 149 15:35.77 James Marshall V35 M BRAT
6 152 15:38.24 Dean Bate V35 M Tipton
7 153 15:39.67 Scott Hudspith SEN M Coventry
8 148 15:41.07 Mark Ince V40 M BRAT/Midland Masters
9 150 15:42.56 Robert Meredith SEN M Dudley & Stourbridge
10 144 15:52.50 Dylan Gillett U20 M Telford AC/Warwick Uni
11 142 15:52.63 Olly Sheppard SEN M Bristol & West
12 138 15:54.03 Martin Williams V40 M Tipton/Police
13 145 15:54.15 Joseph Reardon U17 M Aberdare Valley
14 155 15:55.20 Harrison Read SEN M Abingdon
15 147 16:05.46 Hayley Carruthers SEN W Birchfield H
16 136 16:05.60 Daniel Robinson V35 M BRAT
17 151 16:12.79 Dougal Burrowes U23 M Trent Park
18 157 16:17.15 Eamonn Morrissey SEN M Ireland
19 146 16:19.96 Richard White V35 M Tipton
20 154 16:26.07 Stephen Long V40 M Notts

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2019