BMC Oxford Mile and 800m Races - 13th July Timetable and Start List

BMC timetable
Time Race First Name Surname Age Category Club
5.30 pm 800m Men E
Pace: 62.0 Jad El-houssami SEN Newham & Essex Beagles
Rowan Miell-Ingram U17 Radley
Jack Lipman U15 Oxfordshire Schs
Cameron Walker-Powell U15 City of Portsmouth
Quinn Miell-Ingram U15 Radley
Samuel Colbourne U15 City of Portsmouth
5.35 pm 800m Men C
Pace: 56.5 Henry Brocklehurst SEN Bournville Harriers
Hamza Hamiti U20 Qatar
Elhafiz Mahadi U17 Qatar
Ellery Cole U20 Team Bath
Max Cunningham U17 Preston
Alex Hampson U23 Nene Valley
Max Price U17 Birchfield H
Isaac Scott SEN Lancaster & Morecambe/UCL
5.40 pm 800m Men B
Pace: 55.5 Elliot Richards SEN Cardiff/Birmingham Uni
Max Walk U23 Birchfield H/Birmingham Uni/White Star (Belgium)
Fergus Allison U23 Stratford-upon-Avon/Brunel Uni London
Josh Beech SEN Abingdon
Iain Davies U23 Central/Cambridge Uni
Max Perry U20 Vale of Aylesbury
Chris Spinks SEN Havant/Nottingham Uni/City of Portsmouth
Thomas Walker SEN City of Portsmouth
5.45 pm 800m Women C
Pace: 68.0 Rebecca Pierce SEN Bristol & West/Walton
Sabrina Mannes U17 Blackheath & Bromley
Emily Reed U20 Coventry
Shana Stewardson U17 Kidderminster & Stourport
Lillian Wilcox U20 Telford AC
Nancy Britten U17 Mansfield
Sophie Lomas U15 Epsom & Ewell
Danielle Bonnici U15 Malta
5.50 pm 800m Women B
Pace: 66.0 Isabelle Cunningham U15 Preston
Sienna Richardson U15 Basingstoke & Mid Hants
Chloe Kornevall U17 Lewes
Lily Neate U17 Winchester
Isabella Beck U17 Winchester
Hannah Kinane U15 Swansea
Mia Billins U20 City of Portsmouth
Lucy Stevens U20 Rugby & Northampton
Scarlett Kent U20 Shaftsbury Barnet
5.55 pm 800m Women A
Pace: 61.0 Jacqueline Fairchild SEN Preston
Holly Archer SEN Cambridge & Coleridge
Kelly Hetherington SEN Fulham/Australia
Fiona de Mauny V35 Herne Hill
Sinead Denny SEN Dundrum South Dublin/Ireland
Helena Corbin SEN Herne Hill
6.00 pm 800m Men D
Pace: 58.0 Owen Stepney SEN Abingdon/Coventry Uni
James Meiklejohn SEN Thames Hare & Hounds/Hercules Wimbledon
Obied Bashir O Mohamed U17 Qatar
Clark Roberts SEN Coventry/Edge Hill Uni
Joseph McLeod SEN Coventry/Coventry Uni
Atticus Mohapi-Dobouny U17 Lewes
Mohammed Asaad Kemel U20 Qatar
6.05 pm 800m Men A
Pace 53.5 Victor Nutakor SEN Newham & Essex Beagles
Adam Wright SEN Rugby & Northampton/Loughborough Students
Ben Healey SEN Winchester/Brighton Uni
Joshua Olawunmi U20 Cambridge H
Oliver Park SEN Cambridge & Coleridge
Mike Cummings SEN Herne Hill/Hardley
6.15 pm Mile Men B
Pace: 63/2.06 Chey Blatchford-Kemp U23 Reading AC/St. Mary's Uni
Thomas Gostelow U23 Charnwood/Cardiff Met Uni
Calum Steer U20 Abingdon
Sean Byrne SEN Tipton/Army/City of Salisbury
Richard Ollington SEN Thames Hare & Hounds/Cambridge Uni
James Share SEN Poole Runners/Guildford & Godalming
Alex Crossland SEN Highgate
Dominic Jaques SEN Enfield & Haringey/Cambridge Uni
George Watson U23 Cheltenham/Loughborough Students
Alex Bampton SEN Highgate/UCL
Ben Cole SEN Tonbridge/Swindon
Simon Dill SEN Swindon/St. Mary's Uni
William Stanley SEN Victoria Park & Tower Hamlets
Craig Sharp V45 Central Park/Southern Counties Vets
6.25 pm Mile Women A
Pace: 72/2.24 Charlotte Dannatt U23 Camberley/Oxford Uni
Mandie Brandt V35 South Africa
Chloe Sharp U23 Central Park
Niamh Bridson Hubbard U23 Blackheath & Bromley/Cambridge Uni
Alice Harray U20 Thames Valley/Oxford Uni
Holly Thompson U23 Kilbarchan
Lydia Blythe U23 Reading AC/Edinburgh Uni
6.35 pm Mile Men A
Pace: 60/2.00 Mohamed Mohamed SEN Hillingdon/Thames Valley/Somalia
Aaron Phelps SEN Stroud
Jake Shelley SEN Shaftesbury Barnet
Patrick Dever SEN Preston/Loughborough Students
Jeremy Dempsey U23 Shaftesbury Barnet/Cambridge Uni
Sam Blake SEN Cardiff/Cardiff Uni/Australia
Guy Smith SEN Swansea/Cardiff Uni
Josh Carr SEN Thames Hare & Hounds/Cambridge Uni
Tom Mortimer U23 Stroud/Loughborough Students
Andy Benson SEN Preston/Trafford
Alexander Birkett U23 Kendal
Peter Cameron SEN Edinburgh AC/Cambridge Uni
Luke Cotter SEN Rotherham/Oxford Uni

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2019