BMC Tipton - 16 July - Start Lists and Timetable

Race 9 800 A 20:41
Lane Num First Surname AG Sex Club
1 5 Adrian Lloyd-Davies U20 M Bridgnorth/Cardiff Met Uni
2 6 Aaron Phelps SEN M Stroud
3 1 Adam Wright SEN M Rugby & Northampton/Loughborough Students
4 2 Kadar Omar Abdullahi SEN M Birchfield H/Ethiopia
5 3 Joe Ewing U20 M Edinburgh AC
6 4 John Howorth U20 M Team Bath/Cardiff Uni
7.1 7 Ryan Shields U17 M Birchfield H
7.2 8 Harry Baxter SEN M Lincoln Wellington/Coventry Uni
8.1 9 Daniel Carpenter U23 M Enfield & Haringey/Birmingham Uni
8.2 10 Harry Wells U20 M Gloucester/Cardiff Uni
.
.
Race 2 800 B 20:00
Lane Num First Surname AG Sex Club
1.1 14 Max Walk U23 M Birchfield H/Birmingham Uni/White Star (Belgium)
1.2 15 Hamza Hamiti U20 M Qatar
2.1 16 Jonathan Hiorns SEN M Notts
2.2 17 Sha Janally SEN M City of Stoke/Watford Joggers
3 11 Jack Bonser U23 M Wolverhampton & Bilston
4 12 Michael Proffitt U23 M Bristol & West/Birmingham Uni
5 13 Liam Rawlings U17 M Oswestry
6 18 Elhafiz Mahadi U17 M Qatar
7.1 19 Otis Mondir SEN M Bristol & West/UWE
7.2 20 Charlie Thurstan V40 M Birchfield H/Midland Masters
8.1 21 Sam Richardson U20 M Notts AC
8.2 22 Henry Brocklehurst SEN M Bournville Harriers
.
.
Race 5 800 C 20:15
Lane Num First Surname AG Sex Club
1.1 26 Peter Dear U23 M Halesowen
1.2 27 Alex Jolly U23 M Birchfield H/Sheffield Hallam Uni
2.1 28 Alfie Meade U23 M Birchfield H/Durham Uni
2.2 29 Jacob Tidridge U20 M Oswestry
3 23 Connor Jones U23 M Ludlow/Telford AC
4 24 Obied Bashir O Mohamed U17 M Qatar
5 25 Max Price U17 M Birchfield H
6 30 Hugo Villalobos Finigan U20 M Birchfield H
7.1 31 Ben Farrell U15 M Cardiff
7.2 32 Joshua French U17 M Wrekin College Triathlon Club
8.1 33 Joseph McLeod SEN M Coventry/Coventry Uni
8.2 34 Frederic Tremblay V40 M Royal Sutton Coldfield/France
.
.
Race 12 800 D 20:56
Lane Num First Surname AG Sex Club
1.1 39 Roman Watson-Quilter U17 M Wreake & Soar Valley
1.2 40 Ben Farrell U15 M Cardiff AAC
2 41 Michael Gayle U20 M Birchfield H
3 35 Jamie Day U17 M Charnwood
4 36 Jacob Droogmans U20 M Newcastle (Staffs)
5 37 Roman Hodgson U15 M Colwyn Bay
6 42 Owen Jinks U17 M Halesowen
7.1 43 Gabe Morris V35 M Shrewsbury/Midland Masters
7.2 44 James Hoult SEN M Halesowen
8.1 45 Alex Rieley U23 M Mansfield/Birmingham Uni
8.2 46 Dylan Wootton U17 M Tipton
.
.
Race 10 800 E 20:46
Lane Num First Surname AG Sex Club
1.1 49 Claire Tarplee SEN W Solihull & Small Heath/Dundrum South Dublin/Loughborough Students/Ireland
1.2 50 Daniel Ullah SEN M Birchfield H
2.1 51 Josh Turner U17 M Halesowen
2.2 52 James Vaughan U17 M Birchfield H
3 38 Ejiro Okoro SEN W Birchfield H/Iowa State Uni
4 47 Harry Cresswell U23 M Wolverhampton & Bilston
5 48 Baljeev Kandola U23 M Leamington
6 53 Sam mcFall U17 M Birchfield H
7.1 54 Rochelle Harrison SEN W Lincoln Wellington
7.2 55 Chris Djiala U17 M Birchfield H
8.1 56 Amelia Samuels U20 W Wolverhampton & Bilston
8.2 57 Katrina Simpson U20 W Halesowen/Cardiff Met Uni
.
.
Race 4 800 F 20:10
Lane Num First Surname AG Sex Club
1.1 61 Alex Dickson U15 M Birchfield H
1.2 62 Mike Hodgson V45 M Deeside AAC/Colwyn Bay
2.1 63 Iris Downes U15 W Shrewsbury
2.2 64 Jasmin Drummond U20 W Birchfield H
3 58 Benjamin Ferguson U15 M Tipton
4 59 Michael Banks U17 M Tipton
5 60 Hannah Robinson SEN W Notts
6.1 65 Holly Roberts U20 W Colwyn Bay
6.2 66 Ellie Minshull U20 W Coventry Godiva
7.1 67 Noah Sandland U15 M Wolverhampton & Bilston
7.2 68 Katherine Mills U17 W Gloucester
8.1 69 Charlotte Burrows U17 W Telford AC
8.2 187 Adam Warmsley U20 M Coventry Godiva
.
.
Race 11 800 G 20:51
Lane Num First Surname AG Sex Club
1.1 73 Lucy Semple U17 W Birchfield H
1.2 74 Shana Stewardson U17 W Kidderminster & Stourport
2.1 75 Kara Ingram U17 W Birchfield H
2.2 76 Kiera Griffiths U15 W Aberdare Valley
3 70 Savannah Causer U20 W Birchfield H
4 71 Daniel Hawes U15 M Birchfield H
5 72 Leo Merritt U15 M Birchfield H
6 77 Kevin Pye V55 M Notts/Midland Masters
7.1 78 Amelia Taylor U15 W Birchfield H
7.2 79 Zoe Brickley U20 W Wolverhampton & Bilston
8.1 81 Gemma Newport U17 W Charnwood
8.2 82 Rae Nicholls U20 W Birchfield H
.
.
Race 3 800 H 20:05
Lane Num First Surname AG Sex Club
1 85 Ruby Hancox U17 W Telford AC
2 86 Ben Parker U17 M Birchfield H
3 80 Amelia Hartshorn U15 W Halesowen
4 83 Sarah Bourne U15 W Derby AC
5 84 Grace Slater U20 W Tipton
6 87 Olivia Scott U15 W Birchfield H
7 88 Amelia Starling U20 W Coventry
8.1 89 Sydney Williams U15 W Wolverhampton & Bilston
8.2 90 Bella Fantom U17 W Tipton
.
.
Race 8 800 J 20:36
Lane Num First Surname AG Sex Club
1 94 Holly Graham U17 W Tipton
2 95 Bethan Eve Homer U15 W Royal Sutton Coldfield
3 91 Zara Buchanan U15 W Royal Sutton Coldfield
4 92 Isobel Eagle U17 W Tipton
5 93 Ruby Richards U17 W Wolverhampton & Bilston
6 96 Ines Villalobos Finigan U15 W BRAT
7 97 Becky Palmer V40 W Wolverhampton & Bilston
8.1 98 Sophie Banks U15 W Tipton
8.2 99 Hazel Smallman V55 W Wolverhampton & Bilston/Midland Masters
.
.
Race 6 Mile A 20:20
Lane Num First Surname AG Sex Club
1 100 Omar Ahmed U23 M Birchfield H/Ethiopia
2 101 Luke Vine SEN M Tipton
3 102 Adam Saul-Braddock U20 M Wolverhampton & Bilston
4 103 Mike Tanner SEN M Birchfield H/Rotherham
5 104 Ed Banks SEN M Birchfield H
6 105 Rosie Clarke SEN W Epsom & Ewell
7 106 Scott Hudspith SEN M Coventry
8 107 Mark Ince V40 M BRAT/Midland Masters
9 108 Patrick Mackie U23 M Bromsgrove & Redditch/Birmingham Uni
10 109 Sebastian Clarke U20 M Gloucester
11 110 James Ingram U20 M Telford AC
12 111 Paul Jolliffe SEN M Kings Heath
13 112 Finnan Robins U15 M Birchfield H
14 113 Joe Preece SEN M BRAT
15 114 Nathan Warren V35 M BRAT
16 115 Calvin Scoltock V50 M Bromsgrove & Redditch/Midland Masters
17 116 Ben Beaumont SEN M BRAT
.
.
Race 7 Mile B 20:28
Lane Num First Surname AG Sex Club
1 117 Rob Andrews V55 M RSC
2 118 Nick Moore V40 M Hinckley
3 119 Ed Wilson V35 M City of Stoke
4 120 Nick Seagrave V35 M BRAT
5 121 Rosa Shadforth-Groucutt U15 W Tipton
6 122 Lucie Tait-Harris V45 W Telford AC
7 123 Scarlett Williams U13 W Wolverhampton & Bilston
8 124 Tom Burdett U15 M BRAT
9 125 Morgan Hill U15 M BRAT
10 126 Martha Wood U15 W Royal Sutton Coldfield
11 127 Lucy Matthews U23 W City of Stoke
12 130 Elsa Buchanan U17 W Royal Sutton Coldfield
13 131 Matt Allen V40 M Halesowen
14 132 Peter Eckersley V60 M BRAT
15 133 Katie Bevan U17 W Tipton
16 134 Wendy Morant V50 W Birchfield H/Midland Masters
.
.
Race 13 3000 A 21:01
Lane Num First Surname AG Sex Club
1 135 Richard Weir SEN M Derby
2 136 Christian Howett U20 M Ripley/Amber Valley & Erewash/Loughborough Students
3 137 Stephen Morris SEN M Cardiff/DSW Para Academy
4 138 George Watson U23 M Cheltenham/Loughborough Students
5 139 Dominic Smith U23 M Swansea
6 140 Housem Hrabi U20 M Qatar
7 141 Joseph Green U20 M Lincoln Wellington
8 142 Stuart King SEN M Notts/Leeds Beckett Uni
9 143 Alistair Smith SEN M Coventry
10 144 Adam Wilson U23 M Yate/Bristol & West
11 145 Dylan George U20 M Mansfield
12 146 Daniel Bodman SEN M Aberdare Valley
13 147 Michael Houston SEN M Inverclyde AC
14 148 Joel Dungworth U20 M Leicester
15 149 Abdalla Elkhair U17 M Qatar
16 150 Joshua Robins U17 M Birchfield H
17 151 Stephen Long V40 M Notts
18 152 Finn Antony Lydon U23 M Charnwood/Heriot-Watt Uni/Carnethy
2.1 153 Omer Hamid Elfadl U17 M Qatar
2.2 154 Lewis Budgen U17 M Lincoln Wellington
2.3 155 Richard Bayliss V40 M Bournville Harriers
2.4 156 Chris Sharp V35 M Knowle & Dorridge
2.5 157 Alex Veloso U17 M Solihull & Small Heath
2.6 158 Luke Ingram SEN M Owls Leicester
2.7 159 Trevor Shawn Osborne SEN M Dudley & Stourbridge
2.8 160 Tom Isherwood V35 M Dudley & Stourbridge
2.9 161 Toby Scott U17 M Gloucester
.
.
Race 1 3000 B 19:45
Lane Num First Surname AG Sex Club
1 162 Abayomi Adedimeji V35 M BRAT
2 163 Jordan Boam SEN M Mansfield/Derby Uni
3 164 Reuben Kite U17 M BRAT
4 165 Daniel Swain U20 M Birchfield H
5 166 Luke Moses U20 M Telford AC
6 167 Andrew Drake V35 M Bristol & West
7 168 Nick Lewis V35 M BRAT
8 169 Finbar Myers U17 M Rugby & Northampton
9 170 Ed Parry U17 M Rushcliffe
10 171 Matthew Vaughan U20 M Telford AC
11 172 Matthew Wilkinson U20 M Halesowen
12 173 Molly Browne SEN W BRAT/Coventry Uni
13 174 Vicky Jackson SEN W Cardiff
14 175 Ella Semple U17 W Birchfield H
15 176 Ben Hewson U20 M Barrow Runners
16 177 Garry Palmer V45 M Wolverhampton & Bilston
17 178 Laurence Heathcock V45 M Tipton
118 179 Omar Saeed SEN M Kings Heath
2.1 180 Lynne Hill V40 W Tipton
2.2 181 Andrew Prole U20 M Tipton
2.3 182 Holly Love U20 W Worcester
2.4 183 Ellie Taylor U17 W Birchfield H
2.5 184 Caroline Warrington V40 W Bromsgrove & Redditch
2.6 185 Samantha Harrison SEN W Notts

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013