Eltham - 17 July - Results

fjrigjwwe9r0contentitems:itembody

Races:13
Finishers: 138
PBs 55 (40%)
Power of Ten results: Here

BMC 800m A Race
1 1:54.1 Victor Nutakor SEN M Newham & Essex Beagles
2 1:54.2 Joseph O'Hara SEN M Bexley/St. Mary's Uni
3 1:54.4 Charlie Baldwin SEN M Worthing/St. Mary's Uni/Crawley
4 1:54.9 Paul Grange V40 M Ilford/Barking
5 1:55.2 Mohamed Ismail Mohamed SEN M Shaftesbury Barnet/St. Mary's Uni/Somalia
6 1:55.6 Daniel Stepney SEN M Brighton Phoenix/Brighton Uni
7 1:59.7 Daniel Richards U23 M Orion/Leeds Uni
.
BMC 800m B Race
1 1:53.1 Blake Moore U23 M Windsor Slough Eton & Hounslow/St. Mary's Uni
2 1:56.7 Jamie Rashbrook U17 M Basildon
3 1:56.8 Jack Exley U20 M Thurrock
4 1:57.8 Alex Richards SEN M Ilford
5 1:57.8 Farris Patel U17 M Ilford
6 1:57.9 Gilad Nachshen U17 M Shaftesbury Barnet
7 1:58.0 Mike Cummings SEN M Herne Hill/Hardley
8 1:58.7 Adam Hughes U20 M Herts Phoenix/Loughborough Students
.
BMC 800m C Race
1 1:58.5 Michael Ellis SEN M Tonbridge/Sheffield Hallam Uni
2 1:58.6 Lloyd Kempson SEN M Cambridge & Coleridge/St. Mary's Uni/Nene Valley/Nene Valley
3 1:59.3 William Page U23 M Colchester & Tendring/Keele Uni
4 2:00.5 Regan Thomas U20 M Bexley
5 2:00.6 Marley Godden U23 M Medway & Maidstone
6 2:00.6 Sam Coombes V35 M Dartford H
7 2:01.4 Kartik Iyer SEN M Croydon/Cambridge Uni
8 2:01.5 Taylor Newell U20 M Thurrock
9 2:02.1 Ryan Maunders U23 M Medway & Maidstone
10 2:03.3 Fergus Allison U23 M Stratford-upon-Avon/Brunel Uni London
.
BMC 800m D Race
1 1:59.3 Seweryn Czapka U17 M Ealing Southall & Middx
2 2:00.2 Will Beeston U20 M Tonbridge/Loughborough Students
3 2:01.1 Oscar Hussey U23 M Blackheath & Bromley/Dulwich
4 2:02.3 Alec Finch SEN M Thurrock/Loughborough Students
5 2:02.5 Cassius Hebden U17 M Brighton Phoenix
6 2:02.7 Craig Sharp V45 M Central Park/Southern Counties Vets
7 2:04.9 Ryan Morrissy U20 M Hastings AC
8 2:05.6 Toby Linsell U17 M Basildon
9 2:06.2 Daniel Morris U17 M Basildon
10 2:09.4 Dylan Bolton U20 M Hastings AC
.
BMC 800m Race E
1 2:09.6 Luke Hill U20 M Croydon
2 2:10.0 Max Bishop U15 M Thames Valley
3 2:10.2 Jad El-houssami SEN M Newham & Essex Beagles
4 2:11.4 Mohamed Elmi U20 M S Factor
5 2:12.7 Matthew Preston V45 M Cambridge H/Veterans
6 2:15.6 Wole Odele V50 M Cambridge H/Southern Counties Vets
7 2:16.0 Thomas Keenan SEN M Sutton & District
8 2:22.7 Kevin Chadwick V35 M Dulwich
9 2:23.3 Thomas Hunt U17 M Basildon
.
BMC 800m Race F
1 2:03.1 Adelle Tracey SEN W Guildford & Godalming/St. Mary's Uni
2 2:03.5 Revee Walcott-Nolan SEN W Luton/St. Mary's Uni/Woodford Green Essex Ladies
3 2:11.3 Kelly Hetherington SEN W Fulham/Australia
4 2:12.3 Laura O'Connor SEN W Harrow
5 2:17.2 Ella Newton U20 W Herne Hill/Cambridge H/Nottingham Trent Uni
6 2:17.7 Georgia Bell U23 W Sutton & District
7 2:19.4 Bluebell Cooke U17 W Luton
8 2:23.6 Abigail Nolan U23 W Coventry/St. Mary's Uni
9 2:26.1 Scarlett Kent U20 W Shaftesbury Barnet
.
BMC 800m Race G
1 2:21.8 Lily Meers U15 W Blackheath & Bromley
2 2:22.4 Billie Rouse U17 W Medway & Maidstone
3 2:26.0 Flora Davis U17 W Brighton Phoenix
4 2:27.3 Francesca Clayton U17 W Crawley
5 2:28.5 Rebecca Wilby SEN W Woodford Green Essex Ladies/Brunel Uni London
6 2:29.5 Amelia Middleton U15 W Blackheath & Bromley
7 2:31.3 Danielle Bonnici U15 W Malta
8 2:31.7 Rio Catney U23 W North Down/St. Mary's Uni
9 2:37.9 Robin Hallett U15 W S Factor
.
BMC 1500m Race A
1 3:58.6 Charlie Wyllie U23 M Dorking & Mole Valley/Kent Uni
2 4:00.7 Charlie Brisley U20 M Invicta East Kent
3 4:01.3 Finn Harvey U20 M Shaftesbury Barnet/Tonbridge
4 4:01.3 Hugo Cayssials SEN M Thames Valley/France
5 4:02.0 Joshua Olawunmi U20 M Cambridge H
6 4:02.3 Lewis Laylee U23 M Herne Hill/Birmingham Uni
7 4:02.8 Leon Wheeler U20 M Thurrock
8 4:03.0 Louis Small U17 M Ashford AC
9 4:03.3 Marshall Smith U20 M Ashford AC
10 4:03.3 Max Perry U20 M Vale of Aylesbury
11 4:04.6 Isaac Elam U17 M Hastings AC
.
BMC 1500m Race B
1 4:04.3 Eliot Buckner SEN M Newham & Essex Beagles/Loughborough Students
2 4:05.7 Jacques Cunningham Marsh U20 M Medway & Maidstone/Sussex Uni
3 4:06.4 Mungo Prior U20 M Ilford
4 4:09.5 Christopher McGurk SEN M Notts/Achilles/Kent
5 4:10.3 Adam Hudson U17 M Sutton & District/Chiltern Church Runners
6 4:11.5 Jordan Weaver SEN M Kent
7 4:12.0 Matt Welsh SEN M Belgrave
8 4:12.3 Jack Small U17 M Ashford AC
9 4:12.8 Raul Simmons-Perez 0 Trent Park/Warwick Uni
10 4:13.1 Sarab Dhillon U20 M Thurrock
11 4:14.5 Henry Fisher U20 M Blackheath & Bromley
12 4:29.4 Andrew Grieve U23 M Skye & Lochalsh/Glasgow Uni
.
BMC 1500m Race C
1 4:15.2 Jalen Pople U17 M Bexley
2 4:18.0 Jack Gemmell U17 M Walton
3 4:18.5 Cameron Sharp U20 M Central Park
4 4:19.4 Jamie Bailey U17 M Dacorum & Tring
5 4:27.5 Olukorede Fasina U17 M Tonbridge
6 4:27.6 Lukas Harber U15 M Worthing
7 4:28.3 Louis Woods U17 M Cambridge H
8 4:29.9 Tom Phillips U15 M Tonbridge
9 4:36.5 Reece Asik SEN M Ealing Southall & Middx/St. Mary's Uni
10 4:37.9 Chauncey Edwards U20 M Ealing Southall & Middx
11 4:44.2 Tony Tuohy V55 M Dulwich/Veterans
12 4:50.2 Gervace Card U15 M Cambridge H
13 4:52.6 Colin Bates Dartford H
.
BMC 1500m Race D
1 4:37.7 Stevie Lawrence U23 W Croydon/St. Mary's Uni
2 4:41.5 Caitlin Millar SEN W Hastings AC
3 4:51.3 Rose Garrett U17 W London Heathside
4 4:52.6 Anna Palmer U15 W Medway & Maidstone
5 4:52.7 Briony Walsh SEN W Ashford AC/Canterbury Christ Church
6 4:53.1 Nicole Edmunds U23 W Hastings AC/UCL
7 5:01.2 Darja Knotkova-Hanley U20 W Haywards Heath
8 5:03.8 Sophie Morris U15 W Horsham Blue Star
9 5:08.3 Ellen Donald U17 W Highgate
10 5:12.6 Amalie Primdal U17 W Crawley
11 5:16.6 Louise Maignan U15 W South London
.
BMC 5000m Race A
1 14:47.8 Ben Johnson SEN M Southport Waterloo/Loughborough Students/Shettleston/Run Fast
2 14:58.1 William Cork U23 M Brighton & Hove/Crawley/City of Norwich
3 15:11.7 Ewan Cameron V35 M Victoria Park & Tower Hamlets
4 15:17.6 Fergal Smithwick SEN M Highgate/LSE/Newcastle & District/Ireland
5 15:26.7 Jamie Goodge U23 M Tonbridge/Loughborough Students
6 15:34.9 Dominic Smith SEN M Highgate
7 15:43.7 Bayley Massey U23 M Cambridge H
8 15:45.8 Tom Collins SEN M Medway & Maidstone
9 15:46.4 Jonathan Laybourn SEN M Highgate
10 15:47.6 Neil Phillips V40 M Kent
11 15:58.2 Simon Baines V45 M Thames Hare & Hounds/Veterans
12 15:59.6 William Stanley SEN M Victoria Park & Tower Hamlets
13 16:14.1 Fahad Abdi SEN M Hillingdon
14 16:28.2 Darryl Davison V35 M Highgate
15 17:02.1 Mukhtar Farah U23 M Ealing Southall & Middx/St. Mary's Uni
DNF Morgan Mitchell SEN M Fife/St. Andrews Uni
.
BMC 5000m Race B
1 15:59.6 Liam Mclaughlin SEN M Cambridge H
2 16:02.1 James Bartram SEN M Thames Hare & Hounds/Cambridge Uni
3 16:09.3 Ethan Hodges U20 M Hastings Runners/Hastings AC
4 16:10.4 Richard Jones SEN M Eastbourne/Hercules Wimbledon
5 16:39.1 Tom South V40 M Dulwich
6 16:45.6 Paul Cheetham V45 M Thames Hare & Hounds/Veterans
7 16:52.9 Ben Mccallion U23 M Hastings AC
8 17:01.4 Neill Wright V40 M Medway & Maidstone
9 17:14.9 Ben Gillham U20 M Sutton & District
10 17:40.7 Daniel St Martin SEN M Medway & Maidstone
11 17:44.4 Daniel Longhurst V35 M Medway & Maidstone/Maidstone
12 17:49.2 Amy Clements V35 W Kent
13 17:50.0 Clare Elms V55 W Dulwich/Blackheath & Bromley/Veterans/Kent
14 17:54.5 Des Crinion V35 M Dulwich
DNF Phil Dickens V35 M Cambridge H

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2019