Exeter - 30 July - Results

Races:13
Finishers: 114
PBs 47 (41%)
Power of Ten results: Here

. Race : 26 800m Mens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 1 01:53.61 Dan Wilde U23 Taunton / Loughborough Students
2 5 01:56.51 Dean Smith City Of Plymouth
3 2 01:57.27 Liam Dunne U17 Chichester
4 3 01:58.50 Otis Mondir Bristol & West / Uwe
5 7 01:59.47 Andrew Smith U23 Poole Runners / Loughborough Stud
6 9 02:01.01 Will Bond U17 Exeter
7 4 02:03.45 Joshua Olawunmi U20 Cambridge H
8 8 02:03.92 Alberto Beltran Bristol & West
9 10 02:04.78 Adam Wilson U23 Yate / Bristol & West
.
.
. Race : 25 800m Mens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 11 02:01.73 Michael Biss U23 Wells City / Yeovil
2 12 02:02.60 Louis Chamberlain U17 Exeter
3 13 02:04.98 Callum Choules U23 North Devon / Brunel Uni London / H
4 18 02:05.65 Oliver Woodmason U17 City Of Plymouth
5 16 02:06.50 Martin Flook V35 Bristol & West / Mendip
6 14 02:07.06 Henry Cullen U17 Doncaster
7 147 02:14.79 Patrick Chesser Newham & Essex
.
.
. Race : 24 800m Mens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 19 02:06.94 Archie Coates U15 Yeovil / Dorset Schs
2 22 02:06.98 Adam Leworthy U17 North Devon
3 26 02:07.59 Leo Stockham U17 Wells City
4 20 02:08.05 Charlie Cook U17 Wells City
5 21 02:09.39 Hamish James U20 North Devon
6 24 02:09.61 Oliver Capps U15 Exeter
7 25 02:11.48 Thomas Humprey South West Rr
8 150 02:21.36 Bernard Mealing U17 Wells City
.
.
. Race : 22 800m Mens D
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 32 02:10.15 John Cooper V35 Plymouth H
2 27 02:14.62 Craig Bridges Team Bath
3 29 02:15.24 Luke Mallon U15 Exeter
4 28 02:16.77 Dylan Dayman U17 North Devon
5 30 02:18.53 Christopher Oliveira U13 North Devon
6 33 02:26.63 Ewan Dix U15 Tavistock
7 34 02:28.77 Christopher Kirwin U17 Torbay
8 35 02:28.84 James Larkin U15 Torbay
9 148 02:34.58 Liam Mcqueen-mason Torbay
10 37 02:35.46 Ben Osmond U15 Torbay
.
.
. Race : 21 800m Mens E
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 36 02:28.59 Peter Mountain V60 Bristol & West / South West Vets
2 39 02:33.54 Finn Tolson U15 Bideford
3 41 02:34.12 Tithecott Jack U13 North Devon
4 38 02:34.41 David Bedwell V65 Bristol & West / Midland Masters
5 42 02:36.05 Ben Tolson U15 Bideford
6 43 02:43.93 Malcolm Cowton V55 Bristol & West / South West Vets
7 40 02:45.02 David Cooke V60 Yeovil / South West Vets
.
.
. Race : 23 800m Womens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 102 02:13.26 Elise Thorner U20 Wells City / Yeovil
2 104 02:18.84 Hayley Harvey City Of Plymouth
3 105 02:19.58 Susannah Reid Cambridge & Coleridge / Exeter Un
4 107 02:23.34 Tilly Mcdowell U17 Tavistock / Cornwall Schs
5 108 02:24.81 Kirsten Fraser U13 Bracknell Ac
6 109 02:25.02 Heidi Taylor U17 Poole Ac
7 110 02:27.05 Jade Kinsey U23 Tavistock
.
.
. Race : 20 800m Womens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 116 02:27.05 Martha Neal Newton Abbot / Southampton Uni
2 115 02:28.68 Millie Ayres U17 North Devon
3 119 02:31.60 Ella Isaias U15 Erme Valley
4 113 02:33.40 Sophie Land U13 North Devon
5 112 02:33.49 Olivia Travers U17 Erme Valley
6 114 02:33.90 Ashleigh Steer U17 Newport
7 121 02:35.64 Emily Wilcox U17 Newport
8 122 02:37.11 Sophie Wren U15 North Devon
9 117 02:39.00 Lucy Acott U15 Mendip
10 118 02:41.23 Grace Fielder U15 Taunton
.
.
. Race : 19 1500m Mens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 48 04:08.53 Owen Locke U23 Cardiff / Loughborough Students
2 49 04:09.47 James Alcock U20 Torbay
3 51 04:10.28 Daniel Bodman Aberdare Valley
4 45 04:12.50 Harris Mier U20 Cornwall Ac / Truro School
5 56 04:16.63 Spencer Smith U20 Newport
6 54 04:17.16 Luke Hamley U17 North Devon
.
.
. Race : 16 1500m Womens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 136 05:05.83 Helen Southcott V40 Maiden Newton / Wells City
2 135 05:09.15 Mackenzie O'dea U15 Yeovil / Wells City
3 137 05:14.31 Isla Bryson U13 Exeter
4 138 05:15.00 Freya Woodhead U13 Bideford
5 139 05:19.06 Natalya Smith U17 City Of Portsmouth
6 141 05:25.66 Eliza Banbury U17 North Devon
7 144 05:28.18 Charlotte Tilney U17 Tavistock
8 143 05:41.10 Charlotte Walker U15 Tavistock
.
.
. Race : 18 1500m Mixed A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 53 04:13.60 Joseph Donworth V35 Frome / City Of Salisbury
2 59 04:16.53 Michael Robbins Newbury
3 47 04:16.56 Sean Byme Tipton / Army / City Of Salisbury
4 57 04:18.98 Ryan Symington U17 Poole Ac
5 65 04:20.12 Martin Edwards Bideford
6 63 04:20.61 Isaac Murray U17 Cornwall Ac
7 64 04:21.65 Sam Mills U15 Exeter
8 58 04:22.33 Joe Beaton U20 Tavistock
9 67 04:30.06 Dan Parkin U17 North Devon
10 60 04:31.20 Jack Wilkinson U20 North Somerset
11 66 04:31.67 James Mckibbin U23 North Devon
12 62 04:43.29 Liam Hallows U23 Erme Valley
.
.
. Race : 17 1500m Mixed B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 69 04:27.86 Daniel Maydew U17 Wells City / Yeovil
2 72 04:30.19 Iwan James Smith U17 Aberdare Valley
3 68 04:31.12 Archie Pierce U17 Swindon
4 70 04:32.62 Cameron Bryson U17 Exeter
5 78 04:32.87 William Pengelly U15 North Devon
6 77 04:33.20 Charlie Hague U13 Exeter
7 71 04:34.46 Ollie Campbell U15 North Somerset
.
.
. Race : 15 1500m Mixed C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 79 04:39.59 Owen Astington Wells City
2 83 04:43.27 Paul Barlow V45 Gloucester / Northern Masters
3 81 04:44.75 Thomas Jones U15 City Of Plymouth
4 82 04:45.29 Simon Tithecott V45 North Devon
5 80 04:46.56 Jack Harvey U15 Wells City / Yeovil
6 142 04:53.69 Madeline Cooper U17 Southampton
7 127 04:54.17 Courtney Howard U20 Exeter
8 128 04:54.87 India Barwell U15 Lincoln Wellington
9 125 05:01.69 Alanah Hill U17 Cardiff Archers
10 131 05:09.42 Alice Bridger-morales U17 North Somerset
11 85 05:19.30 Nathan Hill U13 Cardiff Archers
.
.
. Race : 14 3000m Mens A SW Champs
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 87 08:24.02 Callum Jones Bristol & West / Bristol Uni
2 90 08:27.42 Kurt Taylor Bristol & West
3 88 08:27.94 Jack Millar Bristol & West / Oxford Uni
4 91 08:28.68 Harry Allen Bristol & West
5 92 08:39.41 Jack Bancroft Wells City / Bristol & West / Brist
6 93 08:39.82 Joshua Moody Bristol & West
7 94 08:46.83 Oliver Smart U17 Tavistock Run Project
8 89 08:50.39 Will Stockley U23 Belgrave / St. Mary's Uni
9 97 08:58.19 Jed Bartlett Bristol & West
10 98 09:05.81 Andrew Watt Bristol & West / Stroud / Nottingha
11 99 09:14.59 Jack Williams U23 Southampton
12 100 09:58.33 Shaun Pinch U20 Aberdare Valley

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013