BMC Regional Races External Results
Birmingham
23 Apr 17
800 1500 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:54.42Adrian Lloyd-DaviesSBU20MStuart HamiltonBridgnorth1:53.411:53.41
21:55.84Jonathan CurrieSBU23MPeter VenusTynedale/Birmingham Uni/Edinburgh AC1:55.841:52.77
31:56.32Oliver Carvell U17MStuart HamiltonBridgnorth1:54.91:54.9
41:57.54Chris Monk SENM Mansfield1:56.351:50.21
51:58.57Thomas CoePBU23MNeil DodsonWindsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni1:56.781:56.78
61:58.77Jack BonserSBU23MDerrick HardingWolverhampton & Bilston1:58.771:56.48
72:04.12James Share SENMSue GoodePoole Runners/Guildford & Godalming2:02.871:59.4
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.81Conor SmithPBU20MVince RollasonBromsgrove & Redditch1:59.811:59.81
22:01.64Archie RobertsPBU20M Kidderminster & Stourport/Birmingham Uni2:01.02:01.0
32:02.06Jack Benstead U20MBill BoydCorby1:58.631:58.63
42:03.35Reis Brooke U20MCatherine MuthBirchfield H2:02.42:00.89
52:04.03Conall McGinnessPBU17MRobert PocklingtonHuntingdonshire2:04.032:04.03
62:04.18Steve Beardwell U23M Yate/Birmingham Uni2:02.231:57.9
72:04.41Adam Barnes SENM Birmingham Uni/Tipton2:03.222:02.88
82:05.49Jolyon Leavesley U15MBill BoydCorby2:04.122:04.12
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:07.82Ben PrincePBU17M Tipton2:03.32:03.3
22:09.02Eddie Roberts U20M Kidderminster & Stourport2:08.72:06.0
32:11.28Luca Mayes U15MBill BoydCorby2:09.082:09.08
42:12.66Graham Dodd SENM Northbrook/Coventry2:11.392:11.39
52:15.05Harry Sachs U20MKeith HoltBirchfield H2:13.522:07.9
62:18.07Jordan Fisher Brindle U15MCatherine MuthBirchfield H2:12.22:12.2
72:19.12Alexander JohnsonSBU20M Bromsgrove & Redditch2:19.122:15.5
800m D (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:10.26Ellie Baker U20WGeorge HarrisonShaftesbury Barnet2:07.262:07.26
22:10.38Anna SmithPBU17WStuart ColledgeNewark AC2:10.382:10.38
32:10.45Samantha ColebySBSENWJulie ColebyDurham/Edinburgh AC2:09.382:07.84
42:11.24Molly CanhamSBU17WKevin CanhamExeter2:09.402:07.84
52:13.65Katrina Simpson U20WMichael MielczarekHalesowen/West Midlands Schs2:10.012:10.01
62:14.54Katie AllenSBSENWEddie CockayneBirchfield H/Brunel Uni London2:14.542:12.21
72:15.41Tamsin McGrawSBU20W Amber Valley2:13.382:13.38
82:22.20Karys Amory U20WPeter StewartBirchfield H2:18.062:16.4
92:30.10Lily Gregory U17W Charnwood2:18.42:16.20
800m E (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:22.88Ailis MacFarlaneSBU17WJaime WalkerBurton2:22.882:21.36
22:23.08Imogen Sheppard U17WMichael SheppardStratford-upon-Avon2:17.12:17.1
32:23.82Rosie WhiteheadSBU17WAlan ThomasBristol & West2:23.822:18.40
42:25.63Tania-Cyrena Cyrus SENW Enfield & Haringey/East London U2:23.612:19.17
52:27.55Selina Scott U17WBill BoydCorby/Rugby & Northampton2:23.412:21.7
62:31.66Katie Wright U17WRobert PocklingtonHuntingdonshire2:28.252:21.2
72:32.95Lucy EvansPBU17WJohn AbbissWolverhampton & Bilston2:32.952:32.95
82:37.50Emma Gascoigne U17WRobert GriffithsSaffron AC2:34.032:28.42
92:39.63Poppy JonesPBU15W Birchfield H2:32.62:32.6
102:40.19Erin TreacyPBU15WBill BoydCorby2:40.192:40.19
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:52.75Lascelles HusseyPBU23MLascelles HusseyHerne Hill/Birmingham Uni3:47.853:47.85
23:56.90Thomas BeasleyPBSENMDavid LawrenceBirchfield H3:56.903:56.90
33:57.63Shaun EvansPBU23MMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield3:56.83:56.8
43:58.81Matthew SeddonSBU23M Bracknell AC/Cardiff Met Uni3:58.813:58.80
54:00.21Tom MortimerPBU20MChristopher BrownStroud4:00.214:00.21
64:01.46Alex Rieley U20MRichard MasseyMansfield/Birmingham Uni3:53.473:53.47
74:01.66Callum AbberleyPBU17MSimon KingBurton4:01.664:01.66
84:02.23Kieron SextonSBSENMPaul OppeThames Valley/Crusaders/Ireland4:02.234:00.86
94:04.63Jack Simpson U20MSimon KingBurton4:00.54:00.5
104:06.13Aaron CooperPBU23M Herts Phoenix/Birmingham Uni4:06.134:06.13
114:06.66Stephen GarrettPBU23MAndrew FoxManx/Birmingham Uni4:04.864:04.86
124:06.89Chris Thornton SENMAndrew HendersonSkyrac/Sheffield Hallam Uni4:02.674:02.67
134:10.36Oli LumPBU23MOli LumMarshall Milton Keynes/Cardiff Met Uni4:10.364:10.36
144:12.41Adam Wilson T20/F20 U23MRobert EllchukYate/Westbury4:09.224:08.42
154:15.56Lewis Sternkopf U20MDavid WalkerWorcester4:06.04:05.11
1500m B ((Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:07.81Alistair RutherfordPBU23MDavid LawrenceBirchfield H/Birmingham City Uni/Mossley Hill4:07.64:07.6
24:14.43Bill Chesters U17MRobert HughesCannock & Stafford4:13.024:13.02
34:15.60Joseph McLeodPBU23M Coventry/Coventry Uni4:15.604:15.60
44:16.67Clark RobertsSBSENMNorma PughCoventry/Edge Hill Uni4:16.674:15.8
54:18.33Craig Pearson V35MCraig PearsonCannock & Stafford4:16.663:55.18
64:18.87Ben McLaughlinPBU17MMargaret GalvinLeigh4:18.874:18.87
74:18.91Richard Bayliss V35M Bournville Harriers4:11.84:11.8
84:19.81Thomas BuryPBU20M Stroud4:19.814:19.81
94:21.28Samuel BagleyPBU20M Cannock & Stafford4:21.284:21.28
104:21.89Julia Cooke SENWBud BaldaroBirchfield H/Birmingham Uni/Run Fast4:21.064:12.49
114:28.00Matty Adcock V40M Hermitage/Midland Masters4:26.914:26.91
124:29.82Mari Smith U23WBud BaldaroBirchfield H/Birmingham Uni4:20.664:19.63
134:30.05Ben Smith U15MStuart ColledgeNewark AC4:23.14:23.1
144:34.14Nigel Haycock V45MRobert HughesCannock & Stafford4:26.24:26.2
154:41.88Joshua RobinsPBU15MVince RollasonBromsgrove & Redditch4:38.64:38.6
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:22.71Anna BurtPBU20WKevin BruntTeam Bath4:21.944:21.94
24:28.41Callum DavisPBU17MChristopher BrownStroud4:28.414:28.41
34:28.98Catrina ThomasPBU23WSally StrawTrafford/Birmingham Uni4:28.984:28.98
44:34.66Daniel SwainPBU17MCatherine MuthBirchfield H4:34.664:34.66
54:34.72Katie InglePBU23WMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield4:34.724:34.72
64:36.32David BendlePBU17M Stroud4:36.324:36.32
74:36.49Emily ThompsonPBU20WRos KellingBanbury4:36.494:36.49
84:36.99Mia O'ConnellSBU23WMatt RichardsCheltenham/Birmingham Uni4:36.994:27.21
94:40.91Aine CunninghamSBU20WRichard GoddardSale Harriers Manchester4:40.914:36.16
104:45.08Maatii AbebeSBU20MCatherine MuthBirchfield H4:45.084:28.1
114:48.70Abigail NolanPBU20WPaul HayesCoventry4:48.074:48.07
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:49.52Silas GoshawkPBU17MCatherine MuthBirchfield H4:49.524:49.52
24:51.44Eloise CoombsSBU17WBill BoydCorby4:51.444:50.92
34:52.46Rebecca PierceSBSENW Team Bath/Walton4:48.694:48.69
44:55.07Nick SeagravePBSENMRichard CarneyBRAT4:55.074:55.07
54:56.51Rebecca BrownPBU20WRobert HughesCannock & Stafford4:56.514:56.51
64:58.37Robert Dowse SENMRichard CarneyBRAT4:56.44:55.18
75:01.04Sophie TothillSBU20WDavid WalkerWorcester5:01.044:44.36
85:07.15Grace Knapp U20W Stroud4:57.004:48.64
95:09.47Amelia ErringtonPBU20W Stroud5:09.475:09.47
105:19.52Allegra Soutar U17WRobert HughesCannock & Stafford5:06.45:06.4
115:43.93Megan Rowley U20WRobert GriffithsSaffron AC5:38.075:02.7