BMC Regional Races External Results
Chester-le-Street
3 Jul 17
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:58.25James YoungPBU23MGeorge YoungMorpeth/Lancaster Uni3:58.253:58.25
23:58.45Sam BrownPBU20MCarol SharpEdinburgh AC3:58.453:58.45
33:59.75Nathan Baker U20MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)3:57.973:57.89
44:03.07Kieran Reay SENMThomas MillmoreBirtley/Leeds Beckett Uni4:00.724:00.72
54:03.81Jamie MacKinnon U20M Victoria Park City of Glasgow4:03.154:03.15
64:07.26Sparrow Morley SENMSparrow MorleyTyne Bridge/Newcastle Uni4:02.403:59.82
74:09.00Joe Johnston SENM Rossendale4:07.74:07.7
84:09.70Alex Brown U20MLynn CooperHoughton Harriers4:06.834:06.83
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:06.64Adam PrattSBSENMPeter VenusTynedale4:06.04:04.8
24:07.79Sam RichardsonPBU17M Notts4:05.634:05.63
34:09.10Alistair DouglassPBSENM Morpeth4:09.104:09.10
44:09.99Jordan Scott SENMChristopher WaughMorpeth/Newcastle Uni4:07.464:07.46
54:10.53Ben LambertPBU20M Darlington H4:10.534:10.53
64:14.09Thomas Straughan SENMChristopher WaughMorpeth4:10.04:10.0
74:21.57James Martin U17MAlan WearsJarrow & Hebburn4:10.44:10.4
1500m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:14.80Will BellamyPBU15MLynn CooperHoughton Harriers4:14.74:14.7
24:17.42Lee DoverPBSENMLynn CooperHoughton Harriers4:17.424:17.42
34:17.48Andy GrahamSBSENMPaddy DinsmoreWallsend4:16.34:06.5
44:20.12Scott Ellis SENMLee MorganNorth Shields Poly/Northumbria Uni4:09.44:09.2
54:20.37Thomas SurshamPBU17MLee MorganNorth Shields Poly4:16.644:16.64
64:20.71Fraser Logan SENM Belgrave/Central4:15.184:15.18
74:21.15Daniel CurrieSBU17MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)4:21.154:18.0
84:22.42Fraser GorvettPBU20MHenry GrayEdinburgh AC4:20.274:20.27
94:41.32Luke Pickering U20M Durham4:20.34:20.3
1500m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:17.51Ben PalmerPBU20MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)4:17.514:17.51
24:20.72Simon LyonSBSENMPaddy DinsmoreWallsend4:20.724:13.5
34:22.70Rob EversonPBSENM Durham4:22.704:22.70
44:22.80Ross CharltonPBU17MMike BatemanMorpeth4:22.804:22.80
54:26.84Douglas TicknerSBSENM Tyne Bridge4:26.844:19.3
64:26.93Cameron Grey U17MPeter VenusTynedale4:22.74:22.7
74:29.81Kevin Schenk SENMJohn LeesForres/Stirling Uni4:21.074:21.07
84:30.20Joseph Clancy U17MAndrew HendersonLeeds City4:22.74:22.7
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:24.31Denver StreteskyPBU20M Wallsend4:24.314:24.31
24:24.43Harry GreenbankPBU17M Cumberland Fell Runners4:19.964:19.96
34:25.53Michael WadePBU20M Durham4:22.04:22.0
44:26.25Leodhais MacPhersonPBU17MSimon KristiansenCambuslang/Tyne Bridge4:26.254:26.25
54:26.89Connor MarshallPBU17MGeorge YoungMorpeth4:26.894:26.89
64:30.51Peter CookPBU15MPeter HemmingDurham4:30.514:30.51
74:33.09Lucy-Erin HunterPBU20WDavid LowesDarlington H4:30.774:30.77
84:34.17Adam MiddletonPBU20MLynn CooperHoughton Harriers4:34.174:34.17
94:34.69Liam BrittlePBU15M Darlington H4:34.694:34.69
104:38.15Kenny MacPherson V45MKenny MacPhersonCambuslang/Tyne Bridge4:31.764:22.1
1500m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:41.24Benjamin JohnsonPBU15MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)4:41.244:41.24
24:42.35William SimpsonPBU15M Middlesbrough (Mandale)4:42.354:42.35
34:42.51Emma Johnson U15WEnid JohnstoneEdinburgh AC4:39.444:39.44
44:44.79Max Parry U17MBrian ThompsonCumberland Fell Runners/Team North Cumbria4:42.854:42.85
54:45.67Charlie DaleyPBU15MPeter VenusTynedale4:44.64:44.6
64:48.45Ewan Waite T38/F38SBU23MJohn StephensonGateshead4:48.454:44.89
74:50.08Katie JohnsonPBU13W Edinburgh AC4:47.124:47.12
84:53.24Elisha Tait U20WKevin FlanneryGateshead4:48.394:48.39
95:23.60Sophie Robson U17WMichael BunnJarrow & Hebburn4:54.694:54.69
1500m G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:52.20Nicole Phillips U15WLynn CooperHoughton Harriers4:49.744:49.74
24:52.64Emily Chong U15WDavid LowesChester-le-Street4:51.814:51.81
34:54.78Emma HartPBU15WRobin RutherfordDarlington H4:54.784:54.78
44:56.93Holly MathesonPBU20WTrevor HopkinsHeaton4:56.934:56.93
55:00.83Heidi MurraySBU20W Lancaster & Morecambe5:00.834:45.4
65:03.70Christopher Coulson U15MLynn CooperHoughton Harriers5:00.015:00.01
75:04.24Bethany BergstrandPBU15WMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)5:04.245:04.24
85:07.98Ashlyn Holliday U20W Border/Team North Cumbria4:58.954:58.95
95:10.04Erin Keeler-Clarke U13WPeter HemmingDurham5:02.415:02.41
105:14.75Ellie Phillips U17WRobin RutherfordDarlington H4:59.764:59.76
1500m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:11.72Lucy Scothern U13W Chester-le-Street5:10.25:10.2
25:13.51Scarlett NewbyPBU15WGary CurtisBirtley5:13.515:13.51
35:15.53Katie LowePBU13WMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)5:15.535:15.53
45:17.36Freya Clarkson U13W Chester-le-Street5:11.855:11.85
55:19.47Jack Seeney U15M Houghton Harriers5:18.845:18.84
65:19.83Katie Francis U13W Birtley5:11.545:11.54
75:32.36Abigail Thwaites U13W Birtley5:19.245:15.48
85:42.88Sophie BellSBU17W Birtley5:42.885:22.5