BMC Regional Races External Results
Exeter
24 Apr 18
800 1500 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Mens 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.34Elliot MoranPBU20MBrian O'HareExeter1:57.351:57.35
21:58.76Lewis CotterillPBU20MLaurence GarnhamNewquay & Par1:58.761:58.76
31:59.96Sam GentryPBU17MAlan ThomasNorth Somerset1:58.71:58.7
42:00.51Andre StoneSBU23MJon ArmstrongBexley/Exeter Uni2:00.511:59.09
52:00.76Kurt TaylorPBSENM Bristol & West1:59.211:59.21
62:00.82Thomas BuryPBU20M Stroud1:58.971:58.97
72:02.15TC ChuluPBU20M South West RR1:59.841:59.84
Mens 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.59Richard Scott V40MRobert GrewExeter/South West Vets2:00.581:55.44
22:06.39Edward FalkinghamPBU20MRichard CaburnTaunton2:03.052:03.05
32:06.95Bradley McLellanSBU17MMark BothamNewquay & Par2:06.952:04.1
42:08.92Will Bond U17M Exeter2:02.132:02.13
52:10.17Max Watson U17MCharlotte FisherTaunton/King's College Taunton2:07.762:06.12
62:10.54Louis ChamberlainPBU15MBrian O'HareExeter2:09.012:09.01
72:10.63Harry CunninghamPBU15MKevin ButtleSwindon2:04.342:04.34
82:11.04Jack WilkinsonPBU17MAlan ThomasNorth Somerset2:09.502:09.50
92:13.83Hamish James U17MMark BraceNorth Devon2:07.772:07.77
Mens 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:18.85Oliver Woodmason U15M City of Plymouth2:14.072:14.07
22:22.45Cameron Bryson U15M Exeter2:16.472:16.47
32:25.06Samuel HartPBU15MEve BatesTorbay/Newton Abbot2:13.902:13.90
42:41.41Nicolas MaczugowskiPBU13M Tavistock2:38.652:38.65
Womens 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:19.79Lucy CrossmanPBU17WRichard CaburnTaunton/King's College Taunton2:19.792:19.79
22:20.87Emma MartinSBU20WIan KennedyWimborne/Exeter Uni2:17.562:17.56
32:26.09Heidi TaylorPBU15W Poole AC2:25.12:25.1
42:31.42Katie Marriott U17W Exeter2:30.182:19.81
52:38.25Josie WilsonSBSENW Exeter2:33.42:20.68
Womens 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:25.63Alice Bridger-MoralesPBU15WAlan ThomasBristol & West2:25.632:25.63
22:29.26Tallulah WatsonPBU15WRichard CaburnTaunton2:28.982:28.98
32:30.41Courtney HowardSBU17W Exeter2:30.412:29.79
42:33.14Iona FarquharsonPBU13W Torbay2:29.512:29.51
52:35.78Olivia TraversSBU15W Erme Valley2:29.582:28.05
62:36.88Millie Ayres U15WSteve ChoulesNorth Devon2:30.712:30.71
72:38.47Jess Courtney U15W Exeter2:36.862:36.86
82:38.71Emma HarrisonPBU15W Torbay/Newton Abbot2:32.082:32.08
92:41.17Ella RogersPBU13W Torbay2:37.652:37.65
102:48.57Anaya Powis U17W Stroud/Tri Team Gloucester2:35.52:35.5
Womens 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:42.61Mia RatcliffPBU13WEve BatesTorbay2:42.612:42.61
22:43.76Eleanor DixonPBV40W Newquay RR2:43.762:43.76
32:48.44Nell GrayPBU13W Newquay & Par2:48.442:48.44
42:50.50Catherine HarmanSBV45W Exeter2:46.772:32.7
52:52.29Danielle RawsonSBU20WDavid VarneyNewquay RR/Newquay & Par2:40.302:33.66
63:00.28Emma Luckham U13W Tavistock2:53.982:53.98
 
Mens 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:02.11Finn Birnie U20MJohn KnowlesNewquay & Par/Truro School3:54.623:54.62
24:06.74Nathan BrownSBU20MGraeme RileyErme Valley4:06.744:06.30
34:08.02Harris Mier U17MJohn KnowlesCornwall AC/Truro School3:58.783:58.78
44:13.14Phil Burden V40MCharlotte FisherTaunton4:06.654:04.70
54:15.35Felix Rusby U23M Wells City/Yeovil/Bristol Uni4:05.414:05.41
64:16.36Callum ChoulesSBU20MMark BraceNorth Devon4:16.364:10.89
74:16.61Adam Wilson T20/F20SBU23MRobert EllchukYate/Westbury4:09.634:08.42
84:18.11James Alcock U17M Torbay4:11.194:11.19
94:19.63Callum SmithPBU20MAlan ThomasNorth Somerset4:19.634:19.63
104:21.64Tom BrewPBU20M Tavistock4:18.064:18.06
114:23.51Hayden FeySBU20M Torbay4:23.514:12.35
124:28.74Oscar Lee U17MCharlotte FisherTaunton4:17.994:17.99
Mens 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:34.44Alexander McCartney U20MJohn KnowlesNewquay & Par/Truro School4:20.274:19.29
24:39.34Howard Bailey SENM Exeter4:37.414:31.20
34:43.15Lucas MosesSBU17M Newquay & Par4:43.154:41.0
44:43.90Euan BothamPBU15M Tavistock4:41.014:41.01
54:44.93William RussellPBU15M Tavistock4:36.104:36.10
64:55.76James ReaderSBSENM North Devon4:55.764:53.30
74:56.69Isaac Murray U15MJohn KnowlesCornwall AC4:38.714:38.71
84:59.54Dan LuckhamSBU15M Tavistock4:42.744:42.74
94:59.82Morgan CurrySBU20M Taunton4:55.904:40.35
105:09.36Jamie BrewPBU15M Tavistock4:59.104:59.10
115:10.19Tomas PiskacSBU15M Exeter5:10.195:02.79
125:11.13Paul Thomas V55M South West RR5:01.375:01.37
135:15.01Morgan Alcock U15M Torbay/Newton Abbot4:58.884:57.90
Womens 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:37.69Heidi Tregenza SENWPeter RobinsCornwall AC4:30.334:30.33
24:51.35Katie HughesSBU20WPeter RobinsCornwall AC4:40.604:40.60
34:56.63Eilish O'Grady U23WJohn KnowlesHarrow/Exeter Uni4:47.064:47.06
44:58.46Hannah Taunton T20/F20 SENWCharlotte FisherTaunton4:47.684:47.68
55:01.84Lydia AttwellPBU17WChristopher BrownStroud4:56.34:56.3
65:04.76Harriet TurnerSBU17WMark BraceNorth Devon5:04.764:48.33
75:12.47Caitlin SmithSBU17W Exeter5:12.475:02.79
85:12.92Grace Tavner U17W Stroud5:09.665:01.06
95:14.79Alexandra Cutts V35WJohn KnowlesSouth West RR/Exeter5:01.794:59.16
105:19.45April Hogg SENW Enfield & Haringey/Newquay & Par5:16.34:43.22
115:29.98Lauren Webster U17W Newquay & Par5:23.65:15.4
125:49.41Rhyan SilvesterSBU20W North Devon5:49.415:07.1
136:05.54Leigh SpencerPBU20W Newquay RR6:05.546:05.54