BMC Regional Races External Results
Tipton
22 May 18
800 1500 3000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:54.45Psalm Roberts-Nash U20M Wolverhampton & Bilston1:52.051:52.05
21:55.90Chris Monk SENMRichard MasseyMansfield1:55.361:50.21
31:56.23Cameron FieldSBU23MDavid LowesLiverpool H/Durham Uni1:56.231:51.48
41:57.31Aaron Cooper U23MLuke GunnHerts Phoenix/Birmingham Uni1:55.001:55.00
51:59.95Thomas Coe U23MDean MillerWindsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni1:55.401:55.40
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:54.80Jacob PickeringPBU23MBud BaldaroCheltenham/Birmingham Uni1:54.801:54.80
21:56.02Grant AndersonPBU23MMike NixonStockport/Birmingham Uni1:52.621:52.62
31:56.03Adam Saul-BraddockPBU17MJohn AbbissWolverhampton & Bilston1:56.031:56.03
41:56.84Harry WellsPBU20MPaul de-CampsGloucester1:54.131:54.13
51:58.59Jack BonserSBU23MDerrick HardingWolverhampton & Bilston1:56.311:56.31
61:58.82Mark CottamPBU23M Bristol & West/Birmingham Uni1:58.821:58.82
71:58.83Stephen GarrettSBU23MDean MillerManx/Birmingham Uni1:58.831:58.6
81:59.33Daniel CarpenterPBU23MBud BaldaroEnfield & Haringey/Birmingham Uni1:59.331:59.33
92:00.54Alex BurrowsSBU23M Telford AC2:00.541:53.54
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.48Joseph MartinPBU17MSpencer DuvalRoyal Sutton Coldfield1:58.21:58.2
21:58.97Thomas BuryPBU20M Stroud1:58.971:58.97
31:59.38Henry BrocklehurstPBSENM Bournville Harriers1:59.021:59.02
41:59.51Jack CollinsPBU23MJack CollinsHercules Wimbledon/Birmingham Uni1:59.081:59.08
51:59.85Adnan Haq SENM Rugby & Northampton1:58.381:57.1
62:01.04Dylan KingPBU17MTracey DunnBirchfield H1:58.691:58.69
72:01.33Jude BushSBU17M Derby2:00.032:00.03
82:03.91Jolyon Leavesley U17MBill BoydCorby2:01.752:00.47
92:07.23Harrison Hardy-Smith U17MRobert HughesCannock & Stafford2:00.132:00.02
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.44Ben Prince U20MPeter StewartBirchfield H1:59.741:59.74
22:03.91Ben SmithPBU17MRichard MasseyMansfield2:03.912:03.91
32:05.05Ryan AshforthSBU23MRobert HughesCannock & Stafford2:05.052:01.0
42:05.34Marc Turner V45MBrian WorthingtonHalesowen/Midland Masters2:05.11:52.46
52:05.64Daniel AshleySBU23M Basildon/Birmingham Uni2:05.642:02.20
62:06.64Luke Richardson U15M Bromsgrove & Redditch2:03.482:03.48
72:11.47Owen Jinks U15M Halesowen2:08.212:08.21
82:13.29Jasper Cole U17MHoward CourtWolverhampton & Bilston2:09.82:09.8
92:16.94Samuel Avis U23M Tonbridge/Birmingham Uni2:11.712:05.19
800m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:07.99James Drakeford SENM Bournville Harriers2:01.912:01.91
22:08.60Sam mcFallPBU17M Birchfield H2:08.602:08.60
32:10.08Max PricePBU15M Halesowen2:05.32:05.3
42:10.27Silas GoshawkPBU20MCatherine MuthBirchfield H2:09.122:09.12
52:10.40Dylan WoottonPBU17M Tipton2:05.912:05.91
62:12.25Katrina Simpson U20WMichael MielczarekHalesowen2:10.702:10.01
72:22.26Jessica Keene U20WBud BaldaroBlackheath & Bromley/Birmingham Uni2:16.492:12.44
82:25.39Mark FantomPBV45M Tipton2:24.522:24.52
800m F (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:18.45Ella SemplePBU17WJohn AbbissWolverhampton & Bilston2:15.642:15.64
22:19.19Issy Cotham U23W Wolverhampton & Bilston/Birmingham Uni2:17.672:16.80
32:20.30Ruby BrookPBU15W Stroud2:20.302:20.30
42:21.25Molly AndrewsPBU20W Wolverhampton & Bilston2:20.302:20.30
52:21.55Valentina CostaSBU15W Derby2:14.942:14.94
62:22.11Charlotte BurrowsSBU15W Telford AC2:19.672:18.7
72:24.93Ruby Spencer U15WAlison HartoppMacclesfield2:20.42:20.4
82:32.23Florence Fuller U15W Stroud2:27.22:27.2
92:32.96Lucy Semple U15WPaul TaborWolverhampton & Bilston2:27.502:27.50
102:34.69Edith Charlesworth U17W Wenlock2:28.72:28.6
800m G (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:26.93Izabella ThompsonPBU20W Sparkhill2:26.932:26.93
22:28.41Bella FantomPBU17WMark FantomTipton2:28.412:28.41
32:28.67Lucy EvansPBU20WJohn AbbissWolverhampton & Bilston2:28.672:28.67
42:29.38Susannah Davies SENWAndrew BentleyTipton2:25.652:23.8
52:30.92Leah SpencerSBU17WTracey DunnBirchfield H2:29.92:24.6
62:31.77Shana Stewardson U15W Bridgnorth/Kidderminster & Stourport2:23.012:23.01
72:31.81Alex WestburyPBU15W Tipton2:31.812:31.81
82:34.46Emma BendleSBU15W Stroud2:31.72:31.7
92:39.41Jessie WalkerSBU15W Tipton2:39.412:38.0
102:40.13Emily Pearce U15WRobert HughesCannock & Stafford2:33.42:33.4
800m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:22.58Benjamin FergusonPBU15MAndrew BentleyTipton2:22.582:22.58
22:25.09James BrazierPBU17M Wolverhampton & Bilston2:25.092:25.09
32:29.08Michael Banks U15M Tipton2:27.042:27.04
42:33.18Adam CrispPBU17M Wolverhampton & Bilston2:33.182:33.18
52:34.38Jack CunninghamPBU15M Tipton2:33.082:33.08
62:36.24Anaya PowisPBU17W Stroud/Tri Team Gloucester2:31.62:31.6
72:46.51Isobel EagleSBU15W Tipton2:39.92:39.9
82:52.49Katie Bevan U17W Tipton2:47.572:42.4
92:55.01Hannah TavnerSBU15W Stroud2:49.12:49.1
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:58.45Shaun Evans U23MMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield3:53.263:53.26
23:59.21Daniel PrestonPBU20MAdrian WebbLiverpool H3:54.523:54.52
34:01.25Mike Tanner SENMPhil WilliamsBirchfield H/Rotherham3:55.703:53.77
44:03.30Liam Rawlings U17MColin LancasterOswestry3:59.933:59.93
54:03.63Ryan ShieldsPBU17MCatherine MuthBirchfield H4:03.634:03.63
64:03.66Ben GriffithsSBSENMGeoffrey JamesBirchfield H4:01.94:01.18
74:06.51Joshua Ward U20MRobert HughesCannock & Stafford4:00.153:59.42
84:07.31Ed BanksPBSENM Birchfield H4:07.314:07.31
94:13.46Bill Chesters U20MRobert HughesCannock & Stafford4:11.04:10.10
104:16.80Max O'Sullivan U23MWayne WalkerOwls Leicester4:12.774:01.90
114:20.22Peter Mumford U23MTrevor MuxlowNotts/Birmingham Uni4:17.674:14.6
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:14.64Callum O'NeillSBU23MDean MillerNewbury/Birmingham Uni4:14.644:11.4
24:15.13Harry DyallPBU20M Wolverhampton & Bilston4:11.964:11.96
34:15.73James WardlePBU15MGraham MoffattRushcliffe4:14.184:14.18
44:17.74Joshua RobinsPBU15MCatherine MuthBirchfield H4:17.744:17.74
54:18.19Alex StapletonPBU17MTracey DunnBirchfield H4:16.214:16.21
64:18.41Sam ManningsPBU15M Halesowen4:18.414:18.41
74:19.66Jordan BoamPBU23MRichard MasseyMansfield/Derby Uni4:19.664:19.66
84:20.84Jenson ConnellPBU17MRichard MasseyMansfield4:19.924:19.92
94:22.99Shaun BarnsleyPBSENM Tipton/Central Lancashire Uni4:22.994:22.99
104:23.34Archie RobertsPBU23M Tipton/Birmingham Uni4:23.344:23.34
114:25.58Noah Bennett U15M Rugby & Northampton4:16.74:16.7
124:26.93Jake Martin U17M Derby4:26.224:19.22
134:27.16Abayomi AdedimejiPBSENM BRAT4:27.164:27.16
144:27.79Frank MorganPBU15MCarol JonesCarmarthen4:25.114:25.11
154:34.12James VaughanPBU15MTracey DunnBirchfield H4:28.484:28.48
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:34.30Nathan WarrenPBV35M BRAT4:34.304:34.30
24:38.09Lynden Hunt U17M Tipton4:36.94:36.9
34:43.17Jensen PeakPBU15M Birchfield H4:43.174:43.17
44:47.34Ed Parry U15MKelly BramhaldRushcliffe4:42.974:41.37
54:47.47Paul Jolliffe SENM Kings Heath4:30.974:30.97
64:52.39Andrew Prole U17M Tipton4:51.34:40.1
74:54.62Sofie Kent SENWMick WoodsAldershot, Farnham & District/Wolverhampton Uni4:42.284:40.08
84:55.12Lily Saxon U15WStuart AlbuttSolihull & Small Heath4:44.874:41.11
94:56.01Allegra Soutar U20WRobert HughesCannock & Stafford4:53.34:53.3
104:56.93Abigail SakerSBU20WMichael MielczarekHalesowen4:56.934:46.61
114:58.72Beth Rawlinson U15WColin LancasterWenlock4:52.844:52.84
125:03.17Lizzy Edge U15W Rushcliffe4:58.724:50.17
135:11.03Amy Harland U15WCatherine MuthBirchfield H4:44.424:44.42
1500m D (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:54.77Zoe BrickleySBU20WJohn AbbissWolverhampton & Bilston4:47.604:47.60
24:56.68Natalie HatfieldPBU15W Bromsgrove & Redditch4:49.914:49.91
34:56.72Cameron-Ellie ManderPBU17W Wrekin College Triathlon Club4:56.724:56.72
44:57.53Olivia MartinSBU15WBernard WilkinsAbingdon4:50.544:50.54
55:02.92Lexie BullPBU15W Stroud4:47.204:47.20
65:03.87Bethan DyallPBU15WPaul TaborWolverhampton & Bilston4:57.334:57.33
75:05.76Ruby Richards U15WJohn AbbissWolverhampton & Bilston5:04.55:04.5
85:09.37Emilie BullockSBU15WPaul TaborWolverhampton & Bilston5:00.245:00.24
95:09.66Grace TavnerSBU17W Stroud5:09.665:01.06
105:15.70Freya BatkinSBU15WShane SmithKettering5:15.705:12.94
115:23.00Hayley Winters V35WPaul de-CampsGloucester5:03.515:03.51
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:27.99Phoebe ClarkPBU15W Tipton5:23.635:23.63
25:30.32Andrew LewisPBV60M Shrewsbury5:30.325:30.32
35:31.40Gaia BowermanPBU15W Stroud5:31.405:31.40
45:33.84Cameron LomaxPBU15M Tipton5:33.845:33.84
55:39.17Abbie Fryer-WinderPBU15W Buxton5:39.175:39.17
65:49.75Sydney WilliamsPBU15W Wolverhampton & Bilston5:49.755:49.75
 
3000m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:38.21Jonathan GoringeSBSENM Birchfield H/Kettering8:38.218:32.71
28:40.09Ben RobinsonPBSENM Bristol & West/Gloucestershire Uni8:40.098:40.09
38:41.43Stuart HawkesPBV40MDavid PayneTipton/Kidderminster & Stourport8:41.438:41.43
48:45.20Richard de-Camps SENMPaul de-CampsCheltenham8:38.978:38.97
58:47.21Fynn BatkinPBU20MShane SmithKettering8:34.978:34.97
68:51.27Omar Ahmed U23M Birchfield H8:27.998:27.99
78:53.53Philip WilsonSBSENMDavid PayneTipton/Lancaster Uni/Cornwall AC8:53.538:31.7
88:56.64William BryanPBU23MSteven PhillipsSouthampton/Birmingham Uni8:43.438:43.43
99:10.60Daniel Robinson V35M BRAT9:05.879:04.8
109:10.60Milan Campion U20MJohn DavisNotts8:57.258:50.29
119:10.82Ian Williams SENM Tipton/Taf Running & Orienteering (TROTS)9:05.38:47.93
129:28.11Joe Connors U23MDean MillerYate/Birmingham Uni/Westbury9:04.759:04.75
139:30.65James Jefferson SENMDavid PayneTipton9:27.769:20.40
149:37.73Scott CarpenterSBU23MPaul de-CampsGloucester9:37.739:07.82
3000m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:12.79Matthew ChroniclePBU20M Rugby & Northampton9:12.799:12.79
29:14.01Joel DungworthPBU20M Leicester9:14.019:14.01
39:15.22Stephen CorbishleyPBSENM Tipton9:15.229:15.22
49:20.24Richard WhitePBV35MDavid PayneTipton9:20.249:20.24
59:27.11Xavi SalcedoPBU17M Wreake & Soar Valley/4Life Tri9:27.119:27.11
69:30.00Dean BateSBSENMDavid PayneTipton9:30.009:15.9
79:36.38Aidan DanielPBU23M Birmingham Uni9:36.389:36.38
89:38.76Jack Rushby U20M Lincoln Wellington9:38.729:38.72
99:39.90Andy McQueSBV35M Vale Royal9:39.909:37.85
109:48.89Ben CarringtonPBV35MDavid PayneTipton9:48.899:48.89
119:57.45Matthew WilkinsonPBU20M Halesowen9:57.459:57.45
1210:07.21Thomas BentleyPBU15MAndrew BentleyTipton9:56.299:56.29
1310:11.43Daniel BrazierSBV35M Wolverhampton & Bilston10:11.439:34.7
3000m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
110:11.29Amie WilliamsPBSENWAmie WilliamsTipton10:07.810:07.8
210:12.15Louisa WhittinghamPBU20WLuke GunnMacclesfield/Birmingham Uni10:12.1510:12.15
310:20.72Clark WoodhallPBV40M Tipton10:20.7210:20.72
410:37.96Jade LittlechildSBU20WMartin RushTeam Bath10:37.9610:37.88
510:38.84Jess Humphreys U17W Wolverhampton & Bilston10:12.6210:12.62
610:43.45Robert DowsePBSENMRichard CarneyBRAT10:43.4510:43.45
710:50.49Jordan Waine U20WBill FosterSaffron AC10:41.2310:41.23
811:02.16Lydia Attwell U17WChristopher BrownStroud10:47.010:47.0
911:03.44Charlotte BushPBU20W Tamworth11:03.4411:03.44
1011:13.15Nick Seagrave V35MRichard CarneyBRAT10:55.1510:55.15
1111:16.80Bethany WalkerSBU20WAndrew BentleyTipton11:16.8011:14.9
1211:20.44Peter EckersleyPBV60MPeter EckersleyBRAT11:20.4411:20.44