BMC Regional Races External Results
Tipton
19 Jun 18
800 1500 5000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:50.47Markhim Lonsdale U20MMarkhim LonsdaleCrook1:47.731:46.97
21:57.37Adrian Lloyd-Davies U20MStuart HamiltonBridgnorth1:52.891:52.89
31:58.25Jack BensteadPBU20MBill BoydCorby1:57.441:57.44
41:58.26Paul TobinSBSENMKevin TobinSwansea/Sheffield Uni1:58.261:54.06
51:58.64Jonathan CurrieSBU23MLuke GunnTynedale/Birmingham Uni/Edinburgh AC1:58.641:52.77
61:58.72Harry Wells U20MPaul de-CampsGloucester1:54.131:54.13
71:58.90Joseph Martin U17MSpencer DuvalRoyal Sutton Coldfield1:58.21:58.2
82:00.10Mark Cottam U23M Bristol & West/Birmingham Uni1:58.821:58.82
92:00.10Ben Robinson SENM Bristol & West/Gloucestershire Uni1:59.931:59.6
102:00.32Stephen Garrett U23MDean MillerManx/Birmingham Uni1:58.831:58.6
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.02Henry BrocklehurstPBSENM Bournville Harriers1:59.021:59.02
21:59.41Adam Visram Cipolletta U17MRobert PintonSolihull & Small Heath1:58.881:58.88
31:59.51Adnan Haq SENM Rugby & Northampton1:58.381:57.1
42:00.07Jac SmithPBU20MJac SmithCardiff2:00.072:00.07
52:00.22Lewis SternkopfPBU20MKevin TobinWorcester/Swansea Uni1:59.711:59.71
62:01.75Archie Roberts U23M Tipton/Birmingham Uni2:00.742:00.74
72:02.03Max O'Sullivan U23MWayne WalkerOwls Leicester1:58.741:58.00
82:02.24Alex JollySBU20MChristopher HazellBirchfield H/Sheffield Hallam Uni2:02.242:01.9
92:06.46Jude Bush U17M Derby2:00.032:00.03
800m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.74Ben PrincePBU20MPeter StewartBirchfield H1:59.741:59.74
21:59.88Michael Proffitt U23MAlan ThomasNorth Somerset1:57.701:57.70
32:00.29Obied Bashir U17M Qatar1:59.971:59.97
42:00.61Andrew BowersPBU23MPaul PeplerGloucester/Gloucestershire Uni2:00.612:00.61
52:00.91Sarah McDonaldPBSENWDavid HarmerBirchfield H/Birmingham Uni2:00.882:00.88
62:04.61Conall Green U23MCatherine MuthBirchfield H2:03.862:03.86
72:05.11Hugo Villalobos FiniganPBU17MCatherine MuthBirchfield H2:02.692:02.69
82:06.95Reis BrookeSBU20MCatherine MuthBirchfield H2:06.952:00.89
92:07.21Thomas Symmons U20MAndrew WebberSolihull & Small Heath2:06.02:06.0
102:08.83James Hoult U23MPeter CoatesHalesowen2:04.92:04.9
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:04.98Mohammed Elmoftada AdamPBU17M Qatar2:04.982:04.98
22:05.46Max PricePBU15M Halesowen2:05.32:05.3
32:06.22James WardlePBU15MGraham MoffattRushcliffe2:06.222:06.22
42:07.02Richard Bruce V45M Fairlands Valley Spartans/Eastern Masters2:04.151:55.9
52:08.92Dylan WoottonPBU17M Tipton2:05.912:05.91
62:09.78Owen Jinks U15M Halesowen2:08.212:08.21
72:10.76Roman Hodgson U15MPhilip OliverColwyn Bay2:06.442:06.44
82:13.04Chris Nealon U20MNick NealonWreake & Soar Valley2:04.492:04.49
92:19.61Jamie Hickinbottom U17MDerrick HardingWolverhampton & Bilston2:10.02:08.3
800m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:10.55Luke SheppardPBSENM Worcester2:06.492:06.49
22:14.43Abayomi AdedimejiPBSENM BRAT2:14.432:14.43
32:15.06James IngramPBU17MRobert MosesTelford AC2:14.92:14.9
42:15.35Andrew Prole U17M Tipton2:10.552:10.55
52:15.44Oliver Woodmason U15M City of Plymouth2:11.202:11.20
62:18.19Jensen Peak U15M Birchfield H2:17.762:17.76
72:19.94Zac TaylorPBU15M Wolverhampton & Bilston2:19.942:19.94
82:20.47Clark WoodhallPBV40M Tipton2:20.472:20.47
800m F (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:09.78Alison Lundy SENWBud BaldaroBlackburn/Run Fast2:08.572:00.08
22:14.24Bryony GunnSBU23WPeter StewartBirchfield H/Loughborough Students2:14.242:11.2
32:17.34Sabrina Sinha U20WBud BaldaroCambridge H/Birmingham Uni2:17.202:05.48
42:17.67Issy CothamSBU23W Wolverhampton & Bilston/Birmingham Uni2:17.672:16.80
52:19.35Sophia Malpass U17W Wrekin College Triathlon Club2:16.22:16.2
62:21.28Selina Scott U20WBill BoydCorby/Rugby & Northampton2:15.052:15.05
800m G (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:17.96Amelia SamuelsPBU20WJohn AbbissWolverhampton & Bilston2:17.962:17.96
22:19.67Charlotte BurrowsSBU15W Telford AC2:19.672:18.7
32:20.30Molly AndrewsPBU20W Wolverhampton & Bilston2:20.302:20.30
42:20.52Ruby Brook U15W Stroud2:20.302:20.30
52:24.59Maria CalleiaPBU17WPaul TaborWolverhampton & Bilston2:24.592:24.59
62:28.53Charlotte Gilbody U15W Bridgnorth2:21.492:21.49
800m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:22.91Benjamin Ferguson U15MAndrew BentleyTipton2:22.582:22.58
22:24.52Mark FantomPBV45M Tipton2:24.522:24.52
32:25.65Susannah DaviesSBSENWAndrew BentleyTipton2:25.652:23.8
42:27.43Shana StewardsonSBU15W Bridgnorth/Kidderminster & Stourport2:23.012:23.01
52:28.40Michael BanksPBU15M Tipton2:27.042:27.04
62:29.84Grace SlaterSBU17W Tipton2:29.112:24.2
72:31.70Rachel CoupeSBV45W Telford AC/Midland Masters2:24.222:24.22
82:33.06Sarah MacknessSBSENWLuke GunnNotts/Telford AC2:33.062:16.7
92:34.99Lucy Evans U20W Wolverhampton & Bilston  
102:35.99Charli Sampson U15W Charnwood2:32.242:32.24
800m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:24.52Mark MountfordSBV50M Telford AC2:24.522:18.3
22:33.08Jack CunninghamPBU15M Tipton2:33.082:33.08
32:36.52Emily ReedSBU17W Coventry2:31.392:27.49
42:38.36Eve MulvaneySBU20W Tipton2:38.362:33.7
52:38.56Abbie Fryer-WinderPBU15W Buxton2:38.562:38.56
62:39.55Jessie Walker U15W Tipton2:39.412:38.0
72:40.39Jade CharltonPBU15WMark FantomTipton2:40.392:40.39
82:40.66Isobel Eagle U15W Tipton2:39.92:39.9
92:41.40Sydney WilliamsPBU15W Wolverhampton & Bilston2:40.512:40.51
102:47.20Joseph LewisSBU15M Tipton2:47.202:46.9
112:47.57Katie BevanSBU17W Tipton2:47.572:42.4
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:58.55Richard de-CampsSBSENMPaul de-CampsCheltenham3:55.713:55.71
23:59.31Philip WilsonSBSENMDavid PayneTipton/Lancaster Uni/Cornwall AC3:56.983:56.98
33:59.98Thomas McstayPBU20M Galway/Ireland3:59.983:59.98
44:01.14Harry HalfordPBU23MHarry HalfordBirchfield H/Coventry Uni4:01.144:01.14
54:02.09Casey Maddock U20MGeorge CooperCity of Stoke3:58.223:58.22
64:05.02William Ruiz U23MBud BaldaroBlackheath & Bromley/Birmingham Uni4:04.774:04.77
74:07.38Stephen Parkes SENMMartin KnowlesTamworth/Leicester Uni4:05.33:57.97
84:08.50Jon MorrisPBSENM Wolverhampton & Bilston4:08.504:08.50
94:10.09Aaron BrennanPBU20M Ireland4:10.094:10.09
104:11.43Keelan HopewellSBU20M Solihull & Small Heath4:11.434:01.97
114:13.76Joe ConnorsSBU23MDean MillerYate/Birmingham Uni/Westbury4:11.244:10.73
124:25.53Jonathan Hiorns SENMTrevor MuxlowNotts4:08.824:04.6
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:09.77Bradley HaycockPBU23MAlli CrossmanCannock & Stafford/Surrey Uni/Guildford & Godalmin4:09.774:09.77
24:11.96Harry DyallPBU20M Wolverhampton & Bilston4:11.964:11.96
34:12.63Louie Boot U20MDean MillerSolihull & Small Heath/West Midlands Schs4:10.304:10.30
44:13.73Gregor KellingPBU20M Banbury4:13.734:13.73
54:14.57Ashley Palmer U23M Owls Leicester/Leeds Beckett Uni/Pudsey & Bramley4:12.014:12.01
64:16.21Alex StapletonPBU17MTracey DunnBirchfield H4:16.214:16.21
74:19.02Mohammed Asaad KemelPBU17M Qatar4:19.024:19.02
84:19.46Joshua FrenchPBU15M Wrekin College Triathlon Club4:18.464:18.46
94:21.56Carl Platt V35MKevin HendrickenCity of Stoke/Midland Masters4:21.144:21.14
104:21.69Aedan O'BrienSBU23MNoel StoddartWindsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni4:21.694:03.00
114:23.20Senay Mkiale Guzai U20M Derby4:19.914:19.91
124:26.87Tom HughesSBU20MTom HughesLeicester4:26.874:25.39
134:28.24Stephen CorbishleyPBSENM Tipton4:28.244:28.24
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:22.33Alex VelosoPBU15M West Midlands Schs4:22.334:22.33
24:30.14Sam mcFall U17M Birchfield H4:28.334:28.33
34:33.42Matthew WilkinsonPBU20M Halesowen4:30.394:30.39
44:36.51Silas GoshawkPBU20MCatherine MuthBirchfield H4:32.514:32.51
54:37.59Ben SmithPBU17MBen SmithAberdare Valley4:29.814:29.81
64:37.82Chloe RichardsonSBSENWPeter StewartBirchfield H/Loughborough Students4:37.824:25.66
74:38.94Rochelle Harrison SENW Lincoln Wellington4:30.654:26.63
84:39.03Floren ScraftonSBSENWSally StrawYate/A.D. Marathon/Westbury/Oxford Uni4:36.834:27.01
94:45.93Hayley CarruthersPBSENWGary WarhurstRotherham4:45.934:45.93
104:50.35Susie McManus SENW Dublin City  
114:56.76Finnan Robins U13MTracey DunnBirchfield H4:41.964:41.96
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:36.74Karl HinettPBSENM Unattached4:36.744:36.74
24:41.05Victoria WeirSBU23WBud BaldaroCity of Plymouth/Birmingham Uni4:41.054:28.72
34:43.86Molly BrownePBSENWRichard CarneyBRAT/Coventry Uni4:43.864:43.86
44:47.60Zoe BrickleyPBU20WJohn AbbissWolverhampton & Bilston4:47.604:47.60
54:51.17Claire MartinSBV40W Telford AC4:51.174:25.04
64:55.90Lexie Bull U15W Stroud4:47.204:47.20
74:58.49Natalie Hatfield U15W Bromsgrove & Redditch4:49.914:49.91
84:59.19Jess Humphreys U17W Wolverhampton & Bilston4:57.64:48.14
95:03.32Noah Sandland U15M Wolverhampton & Bilston4:57.314:57.31
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:57.33Bethan DyallPBU15WPaul TaborWolverhampton & Bilston4:57.334:57.33
25:00.02Bethany WalkerPBU20WAndrew BentleyTipton5:00.025:00.02
35:08.26Alex WestburyPBU15W Tipton5:08.265:08.26
45:11.52Zoe Gilbody U13W Bridgnorth5:06.75:06.7
55:16.92Lucie Tait-HarrisPBV45W Telford AC5:08.835:08.83
65:23.63Phoebe ClarkPBU15W Tipton5:23.635:23.63
75:24.88Beth TaborSBU20WJohn AbbissWolverhampton & Bilston5:12.65:02.5
85:30.67Rosa Shadforth-GroucuttPBU15W Tipton5:30.675:30.67
95:36.61Cameron Lomax U15M Tipton5:33.845:33.84
105:41.01Becca Peach U23WTrevor MuxlowNotts5:38.25:38.2
116:17.59Penelope BarberSBV55W Tipton6:17.595:46.6
 
5000m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
114:57.03Abdishakur Abdulle SENMIdris HamudHillingdon/Somalia14:35.5314:25.16
215:00.97Peter BrookesPBSENM Tipton14:43.8014:43.80
315:13.51Stuart Hawkes V40MDavid PayneTipton/Kidderminster & Stourport15:05.7115:05.71
415:19.28Joe Smith SENMDavid PayneTipton15:04.4414:59.6
515:33.98Kevin FarrowSBV40M Derby15:33.9814:14.19
615:37.72Martin WilliamsSBV40MNick AndersonTipton/Police15:37.7214:27.85
715:48.77Tim Stratton SENM Nottingham Uni15:42.3515:42.35
815:51.62Daniel Robinson V35M BRAT15:34.8615:19.19
915:58.62Matthew Chronicle U20M Rugby & Northampton15:51.815:51.8
1016:08.33Richard WhiteSBV35MDavid PayneTipton16:08.3315:42.5
1116:12.73Chris Jordan V35M Leicester/McCarkiss Endurance Project15:35.5115:35.51
1216:14.36Steven DunsbySBSENM BRAT16:14.3616:10.03
1316:15.29Jonathan Bradford SENMJonathan BradfordSerpentine/Australia16:10.6015:47.0
1416:15.74Gordon Lee V50M Leicester/Midland Masters/Nuneaton15:53.0714:42.5
1516:36.39Gary WhitehousePBV40MDavid PayneTipton16:36.3916:36.39
5000m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
116:10.08Ben FosterPBV35MJim BrownDudley & Stourbridge16:10.0816:10.08
216:13.72Joel DungworthPBU20M Leicester16:13.7216:13.72
316:15.72Mark Ince V40MMark InceBRAT/Midland Masters15:57.0815:51.61
416:50.54Connor Mills U20MRobert HughesCannock & Stafford16:40.3116:40.31
516:53.70Ben CarringtonPBV35MDavid PayneTipton16:53.7016:53.70
616:56.67Nathan WarrenPBV35M BRAT16:56.6716:56.67
717:01.46Paul Jolliffe SENM Kings Heath16:55.816:55.8
817:07.10Iain LewisSBSENMDavid PayneTipton17:07.1017:00.0
917:09.70Adam PollockSBSENM Worcester17:09.7017:00.5
1017:15.22Athanasios Tsolakis V40M BRAT/Birmingham Running & Triathlon Club17:13.7917:13.79
1117:23.50Darren JohnPBSENM Knowle & Dorridge17:23.5017:23.50
1217:48.46Matthew VaughanPBU17MRobert MosesTelford AC17:48.4617:48.46
1319:36.59Charlotte BushPBU20W Tamworth19:36.5919:36.59