BMC Regional Races External Results
Tipton
17 Jul 18
800 Mile 3000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:52.55James McCraePBU23MBud BaldaroNene Valley/Birmingham Uni1:52.551:52.55
21:52.89Adrian Lloyd-DaviesPBU20MStuart HamiltonBridgnorth1:52.891:52.89
31:53.51John Ashcroft SENMAndrew HendersonLiverpool H/Leeds Uni1:51.211:50.73
41:54.13Harry WellsPBU20MPaul de-CampsGloucester1:54.131:54.13
51:54.62Charlie ThurstanSBV40MStephen O'BrienBirchfield H/Midland Masters1:54.621:53.30
61:55.68Aaron Brown V35MStephen O'BrienTipton/Veterans1:54.681:54.68
71:55.77Callum Jones SENMCallum JonesNewquay & Par/Bristol Uni1:54.281:54.28
81:56.51Robert Warner SENMMick JuddBlackburn/Loughborough Students1:55.681:55.50
91:56.75Jack Bonser U23MDerrick HardingWolverhampton & Bilston1:56.311:56.31
101:59.60Max O'Sullivan U23MWayne WalkerOwls Leicester1:58.741:58.00
112:00.99Jonathan Hiorns SENMTrevor MuxlowNotts1:57.591:53.51
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.37Alistair RutherfordPBSENMDavid LawrenceBirchfield H/Birmingham City Uni/Mossley Hill1:57.371:57.37
21:57.67Ryan ShieldsPBU17MCatherine MuthBirchfield H1:57.671:57.67
31:59.58Henry Brocklehurst SENM Bournville Harriers1:59.021:59.02
41:59.72Connor Jones U23MStephen O'BrienLudlow/Telford AC1:58.61:58.6
51:59.85Adam Visram Cipolletta U17MRobert PintonSolihull & Small Heath1:58.881:58.88
62:00.24Adnan Haq SENM Rugby & Northampton1:58.381:57.1
72:00.29Ben Prince U20MPeter StewartBirchfield H1:59.741:59.74
82:00.34Dylan King U17MTracey DunnBirchfield H1:58.691:58.69
800m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.70Fraser BlackiePBU20M Edinburgh AC1:59.701:59.70
22:00.48Lewis Sternkopf U20MKevin TobinWorcester/Swansea Uni1:59.711:59.71
32:00.71Bill ChestersSBU20MRobert HughesCannock & Stafford2:00.711:59.9
42:00.74Archie RobertsPBU23M Tipton/Birmingham Uni2:00.742:00.74
52:00.89Roman Watson-QuilterPBU17MJohn SkevingtonWreake & Soar Valley2:00.892:00.89
62:01.70Adam Barnes SENMStephen O'BrienBirmingham Uni/Tipton2:00.182:00.18
72:03.34Peter DearSBU23M Halesowen2:03.342:03.0
82:03.54Jolyon Leavesley U17MBill BoydCorby2:01.752:00.47
92:04.26Jessica JuddSBSENWMick JuddBlackburn/Loughborough Students2:04.261:59.77
102:06.18Frederic Tremblay V40MStephen O'BrienRoyal Sutton Coldfield/France2:00.81:56.6
112:08.64James Hoult U23MPeter CoatesHalesowen2:04.92:04.9
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.91James DrakefordPBSENM Bournville Harriers2:01.912:01.91
22:05.81Ryan HandPBU15MChristopher HazellBirchfield H2:05.812:05.81
32:05.91Dylan WoottonPBU17M Tipton2:05.912:05.91
42:06.49Luke SheppardPBSENM Worcester2:06.492:06.49
52:06.69Daniel SwainPBU17MCatherine MuthBirchfield H2:06.692:06.69
62:08.09Christian ChapajongPBU15MCatherine MuthBirchfield H2:08.092:08.09
72:09.12Silas GoshawkPBU20MCatherine MuthBirchfield H2:09.122:09.12
800m E (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:08.61Alison LundySBSENWBud BaldaroBlackburn/Run Fast2:08.572:00.08
22:11.54Hannah Brooks SENWHannah BrooksCrawley2:11.482:04.71
32:16.29Beth SykesSBU17WRita BrownlieBromsgrove & Redditch2:16.292:15.57
42:17.48Susan McManus SENW Birchfield H/Ireland2:14.472:14.47
52:19.87Charlotte Burrows U15W Telford AC2:19.672:18.7
800m F (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:12.73James VaughanPBU15MTracey DunnBirchfield H2:12.732:12.73
22:15.22Lucca Watson-Quilter U17MJohn SkevingtonWreake & Soar Valley2:15.202:15.20
32:17.12Conal Smith U15M Birchfield H2:15.362:15.36
42:18.04Andrew Prole U17M Tipton2:10.552:10.55
52:24.96Benjamin Ferguson U15MAndrew BentleyTipton2:22.582:22.58
62:26.19Mark Mountford V50M Telford AC2:24.522:18.3
72:27.15Michael BanksPBU15M Tipton2:27.042:27.04
82:30.08Thomas LoteSBU17MRobert MosesTelford AC2:30.082:28.7
92:33.22Daniel HawesPBU15M Birchfield H2:33.222:33.22
800m G (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:23.01Shana StewardsonPBU15W Bridgnorth/Kidderminster & Stourport2:23.012:23.01
22:23.28Allegra SoutarPBU20WRobert HughesCannock & Stafford2:23.282:23.28
32:26.17Rachel Coupe V45W Telford AC/Midland Masters2:24.222:24.22
42:27.77Izabella Thompson U20W Sparkhill2:26.932:26.93
52:28.16Kiera Griffiths U15WSean PriceAberdare Valley2:27.02:27.0
62:32.13Amelia Starling U20W Coventry2:29.362:29.36
72:35.67Bella Fantom U17WMark FantomTipton2:28.412:28.41
800m H (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:31.13Emilie BullockPBU15WCatherine MuthBirchfield H2:27.392:27.39
22:32.24Charli SampsonPBU15W Charnwood2:32.242:32.24
32:36.80Mar Ruiz-Monserrat U15W Charnwood2:33.672:33.67
42:41.29Abigail Cottam U15W Bridgnorth2:31.42:31.4
52:43.87Sydney Williams U15W Wolverhampton & Bilston2:40.512:40.51
62:45.19Isobel Eagle U15W Tipton2:39.92:39.9
72:48.56Katie Bevan U17W Tipton2:47.572:42.4
 
Mile A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:04.95Will RichardsonPBU23MPeter StewartBirchfield H4:04.954:04.95
24:07.07Kieran Clements SENM Shaftesbury Barnet4:03.724:00.36
34:18.03Kadar Omar Abdullahi U23MIdris HamudBirchfield H/Ethiopia4:17.654:17.65
44:23.64Jonathan GoringePBSENMDavid LawrenceBirchfield H/Kettering4:23.644:23.64
54:30.54Ed Banks SENM Birchfield H4:27.214:27.21
64:39.11Richard LatimerPBV35MJohn GercsRugby & Northampton4:39.114:39.11
74:39.51Daniel RobinsonPBV35M BRAT4:39.514:39.51
84:42.99Carl PlattPBV35MKevin HendrickenCity of Stoke/Midland Masters4:42.994:42.99
94:49.17Paul Jolliffe SENM Kings Heath4:45.824:45.82
104:51.49Calvin ScoltockPBV45MYasmine Al-DaftaryBromsgrove & Redditch/Midland Masters4:51.494:51.49
Mile A (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:50.46Luke MosesPBU17MRobert MosesTelford AC4:50.464:50.46
24:53.98Lewis DuvalPBU17M Royal Sutton Coldfield4:53.984:53.98
34:57.62Katie IngleSBSENWMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield4:57.624:53.6
44:58.18James IngramPBU17MRobert MosesTelford AC4:58.184:58.18
54:59.16Max PricePBU15M Halesowen4:59.164:59.16
65:00.65Becky Straw SENWBud BaldaroBirchfield H/Birmingham Uni4:56.944:56.32
75:02.33Karl HinettPBSENM Tipton5:02.335:02.33
85:04.90Lynden HuntPBU17M Tipton5:04.905:04.90
95:10.25Ed WilsonPBV35M City of Stoke5:06.15:06.1
105:14.35Alex DicksonPBU15MCatherine MuthBirchfield H5:14.355:14.35
115:17.59Howard BushPBV45M Tamworth5:17.595:17.59
125:33.29Lucy MatthewsPBU23W Newcastle (Staffs)5:33.295:33.29
135:33.45Tracy HinxmanPBV45W Derby/Gloucester5:32.95:32.9
145:34.67Nick SeagraveSBV35MRichard CarneyBRAT5:34.675:15.3
155:50.72Alex WestburyPBU15W Tipton5:50.725:50.72
165:52.37Derek BoltonPBV55MDerek BoltonTamworth/Midland Masters5:52.375:52.37
175:55.97Stuart WhitehousePBV40M Tipton5:55.975:55.97
186:01.89Cameron LomaxPBU15M Tipton6:01.896:01.89
 
3000m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:09.72Richard Weir SENMSpencer DuvalDerby8:02.207:56.66
28:16.63Joe WilkinsonSBU23MRob DenmarkLincoln Wellington/Loughborough Students8:16.638:11.26
38:29.17Alastair WatsonSBV40M Notts/Hermitage8:29.178:21.18
48:33.03Shaun EvansSBU23MMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield8:33.038:27.80
58:34.68Omar AhmedPBU23M Birchfield H8:27.998:27.99
68:34.71Sam JohnsonPBU23MMick WoodsDerby/St. Mary's Uni/Aldershot, Farnham & District8:34.718:34.71
78:38.97Richard de-CampsPBSENMPaul de-CampsCheltenham8:38.978:38.97
88:42.34Benjamin WestPBU20MKyle BennettMK Distance Project8:42.348:42.34
98:43.85Daniel Owen SENMAndrew BeadleCheltenham/Sale Harriers Manchester8:42.098:22.86
108:46.92Nick HardyPBSENMAaron ThomasTipton/Leeds Beckett Uni/City of York8:46.928:46.92
118:50.54Louie BootPBU20MDean MillerTipton/West Midlands Schs8:50.548:50.54
128:57.78William Ruiz U23MBud BaldaroBlackheath & Bromley/Birmingham Uni8:48.198:48.19
3000m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:54.78Alex JollyPBU20MChristopher HazellBirchfield H/Sheffield Hallam Uni8:54.788:54.78
29:00.60Christopher HicksPBSENM Birmingham Uni9:00.609:00.60
39:08.72Jenson ConnellPBU17MRichard MasseyMansfield9:08.729:08.72
49:10.32Sam MarshPBU17M Heanor9:10.329:10.32
59:11.45Jennifer Nesbitt SENWDavid WalkerWorcester/Bath Uni9:11.379:11.37
69:12.70Ben FosterPBV35MJim BrownDudley & Stourbridge9:12.709:12.70
79:14.81Mark InceSBV40MMark InceBRAT/Midland Masters9:14.819:07.1
89:16.61Joshua RobinsPBU15MCatherine MuthBirchfield H9:16.619:16.61
99:18.53Joel Dungworth U20M Leicester9:14.019:14.01
109:19.53Steven DunsbyPBSENM BRAT9:19.539:19.53
119:20.58William KayPBU17M Telford AC9:20.589:20.58
129:20.68Sam mcFallPBU17M Birchfield H9:20.689:20.68
139:23.48Stephen LongSBV40MTrevor MuxlowNotts9:23.489:00.84
149:26.28Stephen Corbishley SENM Tipton9:15.229:15.22
159:27.76James JeffersonSBSENMDavid PayneTipton9:27.769:20.40
169:29.85Alfie MeadeSBU23MChristopher HazellBirchfield H9:29.859:29.2
179:53.98Abayomi Adedimeji SENM BRAT9:47.349:47.34
3000m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:31.10Juliet PotterSBV35WRoy StowellCharnwood9:31.109:10.78
29:56.29Thomas BentleyPBU15MAndrew BentleyTipton9:56.299:56.29
39:59.17Matthew Wilkinson U20M Halesowen9:57.459:57.45
410:05.98Floren ScraftonSBSENWSally StrawYate/A.D. Marathon/Westbury/Oxford Uni10:05.989:42.40
510:13.49Ella SemplePBU17WCatherine MuthBirchfield H10:13.4910:13.49
610:40.95Ellie Leather U23WJason MichaelYate/Westbury/Fresno State10:34.110:34.1
710:42.80Cameron-Ellie Mander U17W Wrekin College Triathlon Club10:39.110:39.1
810:45.41Vicky Jackson SENWPaul DarneyCardiff10:33.710:33.7
910:47.58Rosie Hamilton-JamesPBU17W Westbury/Yate10:47.5810:47.58
1010:48.19George SilberyPBU23M Unknown10:48.1910:48.19
1111:08.42Charlotte Bush U20W Tamworth11:03.4411:03.44
1211:15.97Annwen GammonSBU20WPhil BanningCardiff11:15.6610:41.30
1311:17.71Bethany Walker U20WAndrew BentleyTipton11:16.8011:14.9