BMC Regional Races External Results
Chester-le-Street
9 Jul 18
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:51.36James Young U23MGeorge YoungMorpeth/Lancaster Uni3:50.923:50.92
23:54.73Adrian Bailes SENMThomas MillmoreBirtley/Durham Uni3:53.113:53.11
33:55.02Gregory JayasuriyaPBSENM Middlesbrough & Cleveland3:55.023:55.02
43:55.82Joe EwingPBU17MCarol SharpEdinburgh AC3:55.823:55.82
53:58.09Joe ArthurPBU20MEric FisherEdinburgh AC/Loughborough Students3:58.093:58.09
63:59.13Peter CameronSBSENMMark PollardEdinburgh AC/Cambridge Uni3:59.133:55.83
74:05.77Sam Brown U20MCarol SharpEdinburgh AC4:03.293:58.45
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:56.57Gavin SmithPBU20M Cambuslang3:56.573:56.57
23:56.92Freddie CarcasPBU20M Edinburgh AC/Loughborough Students3:56.923:56.92
33:56.96Will BellamyPBU17MLynn CooperHoughton Harriers3:56.963:56.96
43:59.87Andrew Clarke SENM Herne Hill3:59.463:59.46
54:00.09Kieran ReayPBSENMLaura WeightmanBirtley/Leeds Beckett Uni4:00.094:00.09
64:01.39David RichSBSENMPaul RodenSale Harriers Manchester/Durham Uni4:01.393:57.80
74:03.65Taylor Jay Glover U20MGeorge YoungMorpeth4:02.654:02.65
1500m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:03.54Alex BrownPBU23MLindsay DunnHoughton Harriers4:03.544:03.54
24:05.47Jordan MiddlemistPBSENM Wallsend4:05.474:05.47
34:07.14Ben PalmerPBU20MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)4:07.144:07.14
44:07.62Kieran WalkerPBU23M Sedgefield4:07.624:07.62
54:09.89Ryan WatsonPBU20M Durham4:09.894:09.89
64:14.82Tom BalsdonPBU17M Morpeth4:14.824:14.82
74:15.74Jonathan Langley U20M Chester-le-Street4:08.74:08.7
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:11.04Samuel GibsonPBU17M Houghton Harriers4:11.044:11.04
24:11.71Rhys GibsonPBU20MBarry BarnesDoncaster4:11.714:11.71
34:14.20Thomas Sursham U17MLee MorganNorth Shields Poly4:12.634:12.63
44:15.11Archie LawsonPBU17MIan WilcockCity of York4:15.114:15.11
54:19.43Daniel MellingPBU17MMike BatemanMorpeth4:19.434:19.43
64:22.75Kate Avery SENW Shildon4:17.534:15.97
74:29.04Jonathan Wilkinson D SENMBryan MackayDurham/St. Mary's Uni4:19.504:07.07
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:17.66Simon LyonSBV35MPaddy DinsmoreWallsend4:17.664:13.5
24:19.34Danielle HodgkinsonPBSENWDanielle HodgkinsonWallsend/Army4:19.344:19.34
34:21.56Jonny EvansSBU23MLynn CooperJarrow & Hebburn/Northumbria Uni4:21.564:20.7
44:22.07Michael DawsonSBV35M North Shields Poly4:22.074:07.5
54:23.17Guy Bracken V55M North Shields Poly/VAA North East4:20.74:11.87
64:23.54Liam BrittlePBU17M Darlington H/Gateshead4:23.544:23.54
74:26.61David Race U15MJohn StephensonGateshead4:24.44:24.4
84:28.15Paul LoweSBV45M North York Moors4:28.153:51.1
94:30.40Jennifer WalshSBSENW Wakefield/Durham Uni/Kirklees4:30.404:12.96
104:40.74Josephine Moultrie SENWJosephine MoultrieVictoria Park City of Glasgow4:26.924:10.43
1500m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:30.59Max CreaseyPBU15M Middlesbrough (Mandale)4:30.594:30.59
24:35.88Finlay Ross U13M Harmeny4:34.724:34.72
34:36.43Matthew Somers U17MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)4:32.74:32.7
44:36.45Oliver DouglassPBU15MLee MorganNorth Shields Poly4:36.454:36.45
54:36.46Dylan GoodingPBU15M Morpeth4:36.464:36.46
64:37.57Dillon Thomas Revell U15M Sunderland4:35.894:35.89
74:38.60Chloe Price SENWThomas MillmoreBirtley/Durham Uni4:37.524:30.5
84:46.05Rhian Purves U20WColin HaggieGosforth/Gateshead4:40.164:36.2
1500m G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:39.08Izaak TaylorPBU17M Houghton Harriers4:39.084:39.08
24:40.59Christopher CoulsonPBU15MLynn CooperHoughton Harriers4:40.594:40.59
34:46.34Ben WalkerPBU15MMike BatemanMorpeth4:46.344:46.34
44:49.07Holly PeckPBU17WMike BatemanMorpeth4:49.074:49.07
54:51.85Jack SeeneyPBU17M Houghton Harriers4:51.854:51.85
64:52.87Dylan Davies U15MMike BatemanMorpeth4:49.574:49.57
74:55.49Lydia James U17WLynn CooperHoughton Harriers4:49.104:49.10
85:23.92Sophie Robson U17WMichael BunnJarrow & Hebburn5:00.34:54.69
1500m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:56.22Lucy Scothern U15WDavid LowesChester-le-Street4:52.54:52.5
24:56.95Jessica Fox U23WMichael HillSunderland/McNeese State Uni4:52.614:50.8
34:57.61Anna PigfordPBU17WLynn CooperHoughton Harriers4:57.614:57.61
44:58.36Holly Waugh U15WLee MorganNorth Shields Poly4:53.974:53.97
55:01.56Eve QuinnSBU20WJohn ArcherSunderland5:01.564:56.9
65:03.09Alastair McCallSBV50M Durham5:03.094:55.5
75:04.67Nicole Phillips U15WLynn CooperHoughton Harriers5:00.54:49.74
85:16.74Scarlett Newby U15WGary CurtisBirtley5:03.085:03.08
1500m I (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:03.50Emma McNeillPBU13WDavid HowellsMiddlesbrough (Mandale)5:03.505:03.50
25:04.23Lois CreaseyPBU15W Middlesbrough (Mandale)5:04.235:04.23
35:06.69Zoe Hill U13W Middlesbrough (Mandale)5:06.205:06.20
45:10.70Isabel Herbert U13W Middlesbrough (Mandale)5:09.605:09.60
55:11.34Gemma Harcombe-MooreSBSENWColin PleassHartlepool5:11.345:07.2
65:13.80Freya Clarkson U13W Chester-le-Street5:12.995:11.85
75:15.61Katie Lowe U15WMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)5:13.325:13.32
85:20.16Katie Joslyn U13WLee MorganNorth Shields Poly5:11.845:11.84
95:33.71Jessica Ord U15W Gateshead5:26.055:26.05