BMC Grand Prix External Results
Eltham
7 Jul 18
800 1500 3000 3000SC 3000SCW 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Mens 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:49.82James PrestonSBU23M New Zealand1:49.821:48.06
21:49.95John Fitzsimons U23M Ireland1:49.591:48.68
31:50.05Markus Teijula U23M Finland1:49.261:48.87
41:50.23Archie Davis U23MJoel KidgerBrighton Phoenix1:48.781:48.78
51:50.80Kieran Kelly SENM Raheny Shamrocks/Ireland1:49.241:47.50
61:51.54Garrett O'Toole U23M United States1:49.411:49.13
71:52.77Jack Hallas SENMJack HallasBirchfield H/Leeds Beckett Uni1:50.101:49.09
81:53.50James Downing U23MRichard AsheHarrow/Brunel Uni London1:49.931:49.93
Mens 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:52.44Darren McBreartySBSENM Letterkenny, IRL/Ireland1:52.441:47.87
21:52.83Ben Brunswick U23MNorman PooleDorking & Mole Valley/Manchester Uni1:50.461:50.46
31:57.35Conor Duncan SENM Ireland1:49.661:49.66
42:00.71Sondre Dingsør Skogen U23M Norway1:50.941:49.58
Mens 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:51.98Alex GruenPBU23M MK Distance Project/Oxford Uni/Kingston & Poly/Aus1:51.981:51.98
21:52.59Callum Dodds U20MJohn WildmanEnfield & Haringey1:51.901:51.77
31:52.76Andrew WrightSBSENMJames ThieWillowfield/Cardiff Uni1:52.761:52.28
41:53.06Jeremy BarnesSBU23MPaul HayesCoventry/St. Mary's Uni1:53.061:51.42
51:53.10Harry Russell U23MMartin CookNewbury/Sheffield Uni/Mansfield1:52.281:52.28
61:53.30Conall Hayes U23M Le Cheile/Ireland1:51.771:50.67
71:54.02Aaron ManganPBU20M Tullamore/Ireland1:54.021:54.02
81:54.41Tom BowermanSBSENMMick WoodsAldershot, Farnham & District/Swansea Uni1:54.411:53.10
91:58.55Charlie Baldwin SENM Crawley/St. Mary's Uni1:51.701:51.70
Mens 800m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:53.88Max PickardSBSENMJosh GuilmantBrighton Phoenix1:53.881:52.25
21:54.56Beck GroverSBU23MJeffrey VeitchHerts Phoenix1:54.561:53.97
31:54.77Liam HolbrookPBU23MRoger WilliamsHillingdon1:54.221:54.22
41:54.85Jed Skilton U20MDavid AllenPoole AC1:54.701:54.70
51:55.25Aaron Cooper U23MLuke GunnHerts Phoenix/Birmingham Uni1:55.001:55.00
61:56.16Robin Wathne Nedrehagen U20M Norway1:55.211:55.21
71:56.31Mark McDonaldSBSENM Clonliffe/Ireland1:56.311:53.30
Mens 800m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.70Aaron Mangan U20M Tullamore/Ireland1:54.021:54.02
21:58.00Isaac Brown U20MSteve ReynoldsBasildon/Essex Schs1:56.761:56.76
31:58.55James HancockPBU23MMaureen HancockSutton & District/Exeter Uni/Croydon1:57.521:57.52
41:59.46Ben Hawkins U23MCharlotte FisherTaunton1:57.891:54.23
51:59.59Jack WoodsSBU23M Crawley1:59.591:57.43
62:00.59Graham JonesPBSENMJames TuttleMarshall Milton Keynes2:00.592:00.59
72:10.55Giovanni ReggioriPBSENM Italy2:10.552:10.55
Womens 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.75Katie SnowdenSBSENWRob DenmarkHerne Hill/Nottingham Uni2:01.602:00.92
22:01.98Hanna HermanssonSBSENW Sweden2:01.982:00.43
32:02.70Alena Brooks SENW Trinidad & Tobago2:01.812:01.81
42:02.94Sara KuivistoPBSENW Finland2:02.942:02.94
52:04.48Hannah EnglandSBSENWBud BaldaroOxford City2:02.891:59.66
62:04.72Suzanne Voorrips SENW Netherlands2:04.322:04.04
72:05.44Ellie Baker U23WJon BiggShaftesbury Barnet2:02.022:02.02
82:10.61Katy Brown SENWAndy YoungStewartry2:05.142:02.33
Womens 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:06.57Georgie HartiganSBU23WBev HartiganBirchfield H/St. Mary's Uni2:05.872:05.87
22:06.70Joceline MonteiroSBSENW Chelmsford/Herts Phoenix/Portugal2:06.702:03.6
32:07.84Chloe BradleyPBSENWBill FosterWoodford Green Essex Ladies/Loughborough Students2:07.842:07.84
42:08.15Cara AndersonPBSENWBev HartiganPerth Strathtay/Charnwood/Derby Uni2:08.152:08.15
Womens 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:09.86Zakia MossiPBU15WPhillip KissiBlackheath & Bromley2:09.862:09.86
22:10.86Louise JørgensenSBSENW Denmark2:10.862:10.23
32:10.89Laura O'Connor SENWBill FosterHarrow2:09.452:09.45
42:11.03India PentlandPBU17WDavid LowesDarlington H2:11.032:11.03
52:12.40Natalie BrethertonPBU23WAlan DriverCamberley/Bristol Uni/Woking2:12.402:12.40
62:16.05Hannah Roberts U17WKen SpencerBracknell AC/Reading AC2:12.972:11.59
72:17.95Fiona de Mauny V35W Herne Hill2:10.242:09.07
Womens 800m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:14.59Amy Miller U17WAndy FrankishBlackheath & Bromley2:12.902:12.90
22:14.65Amber Wallace SENWRichard AsheHarrow2:13.432:13.43
32:14.67Caitlin Millar SENW Hastings AC2:13.422:13.42
42:16.75Katja Blunden V35WGlen GrantNotts/Sleaford/Finland2:14.812:07.22
52:18.10Annabel Hobday U20WWayne VintonHerne Hill2:17.032:15.53
 
Mens 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:43.84Spencer ThomasPBU23MJon BiggBrighton Phoenix3:42.213:42.21
23:48.47Sam BlakePBSENMJames ThieCardiff/Cardiff Uni/Australia3:48.473:48.47
33:48.87Kieran Reilly SENMMark HookwayTonbridge/Eastern Michigan/Loughborough Students3:46.293:45.99
43:49.76Declan NearyPBU23MJoel KidgerBrighton Phoenix/Brighton Uni3:49.763:49.76
53:51.15Daniel Bebbington U23MAndy BibbyPreston/Edge Hill Uni3:48.443:48.44
63:51.40Christoffer Boll SENM Denmark3:49.203:46.74
73:51.61Niek Blikslager SENM Netherlands3:46.773:46.77
83:53.37Jacob Boutera U23M Norway3:49.433:49.43
93:54.16Thomas Moran SENM Ireland3:48.103:48.10
103:55.08Luke Mccann U23M Dundrum South Dublin/Ireland3:44.313:44.31
Mens 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:48.43Mats HaugePBU23M Norway3:48.433:48.43
23:49.07Benjamin DaviesPBU20MSimon GoodwinBedford & County3:49.073:49.07
33:50.54Patrick MacgabhannPBU23M Ireland3:50.543:50.54
43:54.22Mihn Kyun Cho SENM Denmark3:50.123:49.38
53:54.62Grant Anderson U23MMike NixonStockport/Birmingham Uni3:51.273:51.27
63:55.17Francois Marzetta SENM Italy3:50.273:44.51
73:56.44Sam Hyde-smithPBU20M New Zealand3:56.443:56.44
84:01.67Tom Richardson SENM Basildon/Boise State Uni3:53.413:49.46
94:03.28Michael Ferguson SENMKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni/Banchory Stonehaven3:50.503:45.27
Mens 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:53.47James HeneghanPBU20MJames ThieWinchester/Cardiff Uni3:53.473:53.47
23:54.80Jack MeijerPBU20MBarry HearnMarshall Milton Keynes3:54.803:54.80
33:54.99Corey De'AthSBU23MMick WoodsTonbridge/St. Mary's Uni3:54.993:51.66
43:55.50Gus CockleSBU23MMick WoodsAldershot, Farnham & District/UCL3:55.503:51.81
53:59.30Nick Armstrong U23MJon ArmstrongNewham & Essex Beagles/Loughborough Students3:59.013:56.12
64:00.79Callum Crawford-Walker U23M Annadale/St. Mary's Uni/Nene Valley3:58.933:58.93
74:03.20Kevin Chesser SENM Newham & Essex Beagles//Ireland3:55.333:52.18
84:03.34Thomas KearnsSBSENMThomas KearnsShaftesbury Barnet/Cambridge Uni4:03.343:58.34
94:04.14Michael MccarthyPBSENM Ireland4:04.144:04.14
104:08.37William Hughes SENM Thurles Crokes/Ireland3:56.743:56.25
114:09.74Ruadhan O'Grada U23M Dundrum South Dublin/Ireland3:55.833:55.83
Mens 1500m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:00.77Paul O'Donnell U23M Dundrum South Dublin/Ireland3:58.493:58.49
24:01.57Darragh LynchSBSENM Ennis Track/Ireland4:01.573:59.38
34:03.38Rikki JamesPBSENMSteven PhillipsCity of Plymouth/Southampton3:58.733:58.73
44:04.60David Clark U23MRichard ClaessensWycombe/Bournemouth Uni4:02.814:02.81
54:06.41Keelan KilrehillPBU20M Ireland4:06.414:06.41
64:08.24Conor Kissane-Wood SENMMick WoodsThames Valley4:04.184:04.18
74:09.11Lewis Laylee U23M Dulwich/Birmingham Uni/Herne Hill4:02.534:02.53
84:10.26Jim Davies V35MSteven PhillipsSouthampton/Southampton Uni4:08.044:08.04
94:10.62Callum WilsonSBU23MBarry BarnesDoncaster/St. Mary's Uni4:10.624:10.55
104:12.76Cormac MacdermottPBU20M Ireland4:12.764:12.76
Womens 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:20.57Amy O'Donoghue SENW Emerald/Ireland4:18.844:18.84
24:20.73Tori TsolisSBSENW United States4:20.734:10.62
34:21.39Stephanie HerrickPBSENW United States4:21.394:21.39
44:21.99Nadia Power U23W Ireland4:19.814:19.81
54:22.09Naomi TaschimowitzSBSENWCharlotte FisherShaftesbury Barnet/UCL4:18.564:16.32
64:22.93Jade Williams SENWJames ThieAmman Valley4:17.174:15.63
74:22.98Mary Ann O'Sullivan SENW St. Abbans/Ireland4:19.324:19.32
84:23.43Khahisa Mhlanga U20WMick JuddHerts Phoenix4:20.964:18.83
94:27.21Hannah Viner U23WHannah VinerHighgate/King's College London4:23.714:23.71
Womens 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:26.24Rachel McClaySBSENW Bracknell AC4:25.364:15.39
24:27.74Chloe SharpPBU20W Central Park4:27.744:27.74
34:28.20Zoe WassellPBU20WChristopher FrapwellStroud/Loughborough Students4:28.204:28.20
44:28.31Charlotte DannattPBU20WAlan DriverCamberley/Oxford Uni/Woking4:28.314:28.31
54:29.65Holly ArcherSBSENWMark VileCambridge & Coleridge4:29.654:22.36
64:31.03Rachel Gibson SENWFrancis MarshNorth Down4:27.014:27.01
74:31.87Saskia Millard U20WWayne VintonHerne Hill4:29.024:29.02
84:33.06Julia Paternain U20WMark VileCambridge & Coleridge4:29.124:29.12
94:34.83Nicole Roberts SENWNicole RobertsBirchfield H4:28.964:28.96
104:44.39Lucy-Erin Hunter U20WDavid LowesDarlington H4:32.444:30.77
Womens 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:35.16Ella Newton U20WJames McDonaldHerne Hill/Cambridge H4:29.774:29.77
24:36.48Zoe DoylePBV40W Wycombe/Belgrave/Veterans4:36.484:36.48
34:37.78Laura Gent SENWLuke GunnAldershot, Farnham & District/Birmingham Uni4:34.974:34.97
44:42.06Lizzie ClarkePBU20W Hastings AC4:42.064:42.06
54:42.22Greta Streimikyte SENW Ireland4:38.354:38.35
64:45.85Saffron Moore U17WAlex BuddCity of Portsmouth4:45.264:40.91
74:49.67Eloise O'Shaughnessy U20WPhillip KissiBlackheath & Bromley/Millfield Sch4:49.484:47.4
84:50.04Nicola Ravenhill U20WSteve MannEaling Southall & Middx4:42.104:42.10
94:51.03Hannah Taunton T20/F20 SENWCharlotte FisherTaunton4:47.684:47.68
 
Mens 3000m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:06.06Jonathan Hay SENMMick WoodsAldershot, Farnham & District7:58.307:58.30
28:09.09Elliott DoreyPBSENMNeville TaylorGlasgow City/St. Mary's Uni/Jersey8:01.968:01.96
38:09.84Ben BradleyPBSENMCraig WinrowAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni8:09.848:09.84
48:09.92Chris ParrPBSENMLindsay DunnGateshead/Jarrow & Hebburn8:09.928:09.92
58:10.47Conor DooneyPBSENM Ireland8:10.478:10.47
68:11.30Jayme RossiterPBSENMGeorge GandyNewham & Essex Beagles/Clonliffe/Loughborough Stud8:11.308:11.30
78:11.62Lewis JaggerPBU23MMick WoodsSheffield & Dearne/St. Mary's Uni8:11.628:11.62
88:13.14Abdishakur AbdullePBSENMIdris HamudHillingdon/Somalia8:13.148:13.14
98:13.95Oliver FoxPBU23MRichard Llewellyn EatonWells City/Yeovil/Cambridge Uni8:13.958:13.95
108:16.45Harvey DixonSBSENMGeoff WightmanAldershot, Farnham & District/Providence Col/Gibra8:16.458:12.33
118:23.11Dane BlomquistSBU23MMick WoodsAldershot, Farnham & District/Sheffield Hallam Uni8:23.118:20.19
128:26.47Alex Pointon SENMTad DickerAldershot, Farnham & District8:18.868:18.86
138:32.83Eric Keogh SENMJohn DownesDonore/University College Dublin/Ireland8:22.688:19.18
148:40.66Robert StonePBSENM United States8:40.668:40.66
Mens 3000m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:22.89Jake SmithPBU23MJames ThieCardiff/Cardiff Met Uni/Axe Valley8:22.898:22.89
28:24.31Chris Rainsford SENMChris RainsfordHighgate/Loughborough Students/Heanor8:16.898:16.89
38:25.18Chris WrightPBSENMDavid ChalfenSerpentine/Hercules Wimbledon8:25.188:25.18
48:25.24William MycroftPBSENM Enfield & Haringey/Sheffield Uni8:25.248:25.24
58:25.88Micheal PowerPBU20M Ireland8:25.888:25.88
68:26.31George GathercolePBU23MMick WoodsAldershot, Farnham & District/Cambridge Uni8:26.318:26.31
78:26.56Kevin MoorePBSENMAllison BentonBrighton & Hove/Ireland8:19.998:19.99
88:28.58Elliot DeePBU20M Bedford & County8:28.588:28.58
98:29.48Frederick SlemeckPBSENMPhilip O'DellHercules Wimbledon/Leeds Uni/Basingstoke & Mid Han8:25.268:25.26
108:30.24Kojo KyeremeSBV40MConrad MiltonShaftesbury Barnet/Herne Hill8:30.248:16.11
118:33.01Ross BradenPBSENMDavid ListonBlackheath & Bromley/Kent Uni8:22.928:22.92
128:35.44Mohamed Hashi SENMMick WoodsEaling Southall & Middx8:27.008:27.00
138:35.83Dara Francis ChesserPBSENMDara Francis ChesserNewham & Essex Beagles/Ireland8:35.838:35.83
148:38.15Belal AhmedPBSENMPhilip O'DellHercules Wimbledon/Italy8:30.438:30.43
158:49.43Padraig MoranSBU23M Mullingar/Ireland8:49.438:29.99
169:00.13David Mcglynn U20M Ireland8:48.428:48.42
179:04.48Finn JohnsonPBSENM Hercules Wimbledon8:59.868:59.86
Womens 3000m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:11.37Jennifer NesbittPBSENWDavid WalkerWorcester/Bath Uni9:11.379:11.37
29:13.24Philippa BowdenPBSENWMick WoodsAldershot, Farnham & District9:13.249:13.24
39:31.61Meghan RyanPBSENW Ireland9:31.619:31.61
49:31.87Emily RuanePBU23WPhilip O'DellHerts Phoenix/Cambridge Uni9:31.879:31.87
59:32.02Georgie GrgecPBSENW Herne Hill/New Zealand9:27.539:27.53
69:37.40Sophie HarrisPBSENW Belgrave9:25.779:25.77
79:39.25Cheryl NolanPBSENW Leinster/Hercules Wimbledon/Ireland9:39.259:39.25
89:48.50Niamh Bridson HubbardSBU23WAndy FrankishBlackheath & Bromley/Cambridge Uni9:48.509:33.37
99:52.85Rebecca JohnsonPBSENW Highgate/Edinburgh Uni Hare & Hounds9:43.949:43.94
1010:10.32Fiona Clinton SENW Dundrum South Dublin/Ireland9:41.109:38.30
1110:12.44Tara Bage U23WJon BiggBrighton Phoenix/UCL/Highgate10:00.0310:00.03
1210:19.14Isabel Brinsden SENWRichard PickeringEpsom & Ewell/Royal Holloway Uni of London10:08.249:53.00
 
Mens 3000m SC A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:10.28Umberto ContranSBSENM Aldershot, Farnham & District/Italy9:10.289:04.76
29:29.96Joseph TurnerPBSENMMark VileCambridge & Coleridge9:29.969:29.96
 
Womens 3000m SC A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
110:27.11Michelle FinnSBSENW Ireland10:27.119:43.19
210:35.30Sara Treacy SENWBud BaldaroBirchfield H/Dunboyne/Run Fast/Ireland10:13.299:39.41
311:03.43Emily Bullis SENW Basildon/Manchester Metropolitan Uni/Newham & Esse11:02.5711:02.57