BMC Regional Races External Results
Birmingham
28 Apr 19
800 1500 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:54.90Oliver Carvell U20MStuart HamiltonTelford AC1:48.911:48.91
21:56.96Nick Armstrong SENMJon ArmstrongNewham & Essex Beagles/Loughborough Students1:51.471:51.47
31:59.31Jamie WebsterSBU20MSimon GoodwinBedford & County/London Schs1:53.121:53.12
41:59.48Jack Benstead U23MBill BoydCorby/Sheffield Hallam Uni1:53.801:53.80
52:00.31Henry Brocklehurst SENM Bournville Harriers1:56.701:56.70
62:00.61Charlie Roberts U17M St. Helens Sutton1:54.131:54.13
72:01.22Dylan Bowley U17MShane SmithKettering1:57.241:57.24
82:06.81Adam Soley SENMDavid PayneTipton2:02.12:00.46
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.04Adam Visram Cipolletta U17MRobert PintonSolihull & Small Heath1:59.541:58.88
22:02.62Max PricePBU17MKeith HoltBirchfield H1:59.921:59.92
32:03.05Luke Vine SENMDavid PayneTipton1:58.111:58.11
42:03.38Liam DaileyPBU20M Stroud2:02.552:02.55
52:03.49Douglas ScallyPBU17MMike ChambersWinchester2:00.282:00.28
62:06.94David Bendle U20M Stroud2:01.992:01.99
72:07.63Idayi JumbePBU17M Kettering2:07.12:07.1
82:08.99Jared Malcolm-Roberts U20M Birchfield H2:02.682:02.68
800m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:11.72Josh Turner U17M Halesowen2:06.872:06.87
22:13.93Hannah Roberts U17WKen SpencerBracknell AC2:10.962:10.96
32:14.54Ben BrookerPBU15MShane SmithKettering2:09.142:09.14
42:15.69Annie Testar U20WChristopher BrownStroud2:07.342:07.34
52:15.92Emily JenkinsonSBSENWTony FernSouthampton2:14.52:05.72
62:17.35Joshua CluttonPBU17MShane SmithKettering2:14.652:14.65
72:18.57Katrina Simpson U20WMichael MielczarekHalesowen/Cardiff Met Uni2:12.042:10.01
82:26.01Valentina Costa U17W Derby2:17.022:14.94
800m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:16.24Chris DjialaPBU17M Birchfield H2:13.42:13.4
22:17.48Imogen SheppardSBU20WMichael SheppardStratford-upon-Avon/Rugby & Northampton2:17.482:17.1
32:19.79Charlotte HeyPBU17WBrian HigsonRoyal Sutton Coldfield2:16.142:16.14
42:21.63Isobel Davis U23WMick WoodsCoventry/St. Mary's Uni2:17.692:17.69
52:22.42Lexie BullPBU15WChristopher BrownStroud2:14.252:14.25
62:23.12Isaac Searle U17MCatherine MuthBirchfield H2:15.942:15.94
72:24.27Freya Buglass U15W Avon Valley/Run 4 Fitness2:15.672:15.67
82:24.69Alice Bennett U15WShane SmithKettering2:14.362:14.36
800m E (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:22.05Charlotte Burrows U17W Telford AC2:19.062:18.7
22:22.99Penny OliverSBSENW Coventry/Exeter Uni2:22.992:22.6
32:24.36Jessica Starling U17WBrian DarbyCoventry2:21.352:21.35
42:24.53Poppy CarmichaelSBU20WBill BoydCorby2:24.532:19.21
52:24.72Eilidh MacleanPBU17WBill BoydHarborough/Corby2:22.32:22.3
62:26.39Bethan DyallPBU17WJohn AbbissWolverhampton & Bilston2:26.262:26.26
72:29.04Alice Burnhope U23W Cannock & Stafford/Loughborough Students/Bexley2:26.532:24.7
82:31.64Olivia WorthSBU20WBrian HolyfieldBirchfield H/Coventry Uni2:30.282:25.82
92:34.43Izabella Thompson U20W Sparkhill2:33.732:26.93
800m F (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:29.28Florence Fuller U17W Stroud2:26.452:26.45
22:30.96Erin TreacySBU17WBill BoydCorby2:27.32:27.3
32:32.08Shana StewardsonSBU17WDave StockKidderminster & Stourport2:19.482:19.48
42:32.15Emily Reed U20W Coventry2:27.92:27.49
52:32.89Grace TavnerSBU17W Stroud2:32.892:28.2
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:05.87Alex Burrows U23M Telford AC4:01.303:51.91
24:07.02Joshua WardSBU20MRobert HughesCannock & Stafford4:07.023:59.42
34:08.15Clark RobertsPBSENMNorma PughCoventry/Edge Hill Uni4:08.094:08.09
44:10.45Amittai Ben-Israel U23M Coventry/Coventry Uni4:02.984:02.98
54:10.85Ben SmithPBU17MRichard MasseyMansfield4:07.944:07.94
64:11.22Adam DayPBU23MRodger HughesChiltern/Birmingham Uni4:05.724:05.72
74:13.58Bill Chesters U20MRobert HughesCannock & Stafford4:04.244:04.24
84:13.81Luke HynesPBU17MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:07.124:07.12
94:17.07Adam EdePBU20MBernard WilkinsAbingdon4:02.824:02.82
104:18.18Joseph McLeod SENM Coventry/Coventry Uni4:09.624:09.62
114:21.85George BeardmoreSBU20MDavid WalkerWorcester4:21.854:19.6
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:19.33Dan GallowayPBU15M Telford AC4:08.534:08.53
24:23.39Sam Hodgson U17MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:19.574:19.57
34:23.83Michael Gayle U20M Birchfield H4:16.704:16.70
44:24.51Joshua PattesonSBU17MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:18.514:18.51
54:25.18Luke RichardsonPBU17M Bromsgrove & Redditch4:14.684:14.68
64:25.52Daniel Steventon-BoxPBU17MWesley Charles CampionWolverhampton & Bilston4:22.424:22.42
74:25.75Jack Cole U20M Bridgnorth4:19.14:19.1
84:27.32Daniel Swain U20MCatherine MuthBirchfield H4:12.944:12.94
94:28.45Ross van HeerdePBU17MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:27.484:27.48
104:30.36Baljeev KandolaPBU23M Leamington4:13.084:13.08
114:30.90Luke Birdseye U15MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:25.964:25.96
124:39.78Harrison Mayne U17M Bromsgrove & Redditch4:27.484:27.48
134:42.38Samuel Roberts U17MMike ChambersWinchester4:08.644:08.64
144:51.20Ben RowePBU17MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:51.204:51.20
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:25.95Finley SmithPBU20M Worcester4:23.314:23.31
24:29.00Nathan CaseyPBU20M Birchfield H4:29.004:29.00
34:30.48Bryony Gunn U23WPeter StewartBirchfield H/Loughborough Students4:23.974:23.97
44:31.52Amelia SamuelsPBU20WJohn AbbissWolverhampton & Bilston4:27.534:27.53
54:40.26Harry Cunningham U17MKevin ButtleSwindon4:34.884:34.88
64:42.24Katie LordSBU23WJohn DavisNotts/Nottingham Uni4:40.744:40.74
74:43.15William Goddard U17MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:28.644:28.64
84:43.84Spencer NewportSBV50MGeorge GandyCharnwood4:43.843:47.2
94:46.47Jordi Evans-Rodriguez U17MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:38.174:38.17
104:46.80Ella Semple U17WCatherine MuthBirchfield H4:37.804:35.71
114:47.59Jasmine Young U17WShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:38.984:38.98
124:48.50Matthew Wilkinson U20M Halesowen4:38.894:30.39
134:48.63Ella van HeerdePBU17WShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:48.394:48.39
144:49.67Molly Jones U20WShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:42.384:42.38
1500m D (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:49.16Sarah WardPBSENWBill BoydHarborough/Corby4:46.44:46.4
24:55.20Alice Bates U15WShane SmithKettering4:41.074:41.07
34:58.57Zoe Brickley U20WJohn AbbissWolverhampton & Bilston4:47.184:47.18
44:59.10Ellie TaylorPBU17WEddie CockayneBirchfield H4:59.104:59.10
55:00.93Rebecca Pierce SENW Bristol & West/Walton4:53.384:48.69
65:06.95Rae NichollsSBU20WPeter StewartBirchfield H5:06.955:03.64
75:07.00Caitlin McMorrow U20WEddie CockayneBirchfield H5:04.25:04.2
85:09.62Amelia Starling U20WPaul HayesCoventry5:05.65:05.52
95:13.71Savannah CauserSBU20WChristopher HazellBirchfield H5:04.155:03.4
105:14.22Freya Batkin U17WShane SmithKettering5:10.085:10.08
115:21.19Ruby Richards U17WJohn AbbissWolverhampton & Bilston5:12.05:04.5