BMC Regional Races External Results
Tipton
21 May 19
800 1500 3000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.54Aaron PhelpsSBSENMChristopher FrapwellStroud1:54.641:54.24
21:56.80Jai SispalPBU17MChris JacksonLeamington1:55.961:55.96
31:56.98Jack Bonser U23MDerrick HardingWolverhampton & Bilston1:55.971:55.97
41:57.54Aaron Cooper SENMLuke GunnHerts Phoenix/Worcester Uni1:53.311:53.31
51:57.76Henry BrocklehurstPBSENM Bournville Harriers1:56.701:56.70
61:57.95Jonathan HiornsSBSENMTrevor MuxlowNotts1:56.691:53.51
71:59.26Alistair RutherfordSBSENMAnthony ClarkeLiverpool H/Birmingham City Uni/Mossley Hill1:59.261:57.37
81:59.59Adnan HaqSBSENM Rugby & Northampton1:59.591:57.1
92:03.33Yahye Dirir U23MLuke GunnBirchfield H/Aston Uni/Netherlands1:59.61:55.80
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.63Joseph Martin U17MSpencer DuvalRoyal Sutton Coldfield1:55.001:55.00
22:00.51Luke RichardsonPBU17M Bromsgrove & Redditch1:57.611:57.61
32:02.81Max Price U17MKeith HoltBirchfield H1:59.921:59.92
42:05.29Peter DearSBU23M Halesowen2:00.052:00.05
52:07.06David Bendle U20M Stroud2:01.992:01.99
62:07.71Owen JinksPBU17M Halesowen2:07.32:07.3
72:08.44Luke SheppardSBSENM Worcester2:08.442:06.49
82:08.91Matthew Pollard V35M Bournville Harriers/Midland Masters2:08.42:08.4
800m C (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:11.25Bryony Gunn U23WPeter StewartBirchfield H/Loughborough Students2:10.492:10.49
22:15.02Sophia MalpassPBU20W Telford AC2:12.582:12.58
32:16.93Holly BankesSBU23WChristopher BrownStroud/Birmingham Uni2:16.932:12.2
42:17.59Beth SykesSBU20WRita BrownlieBromsgrove & Redditch2:16.42:15.57
52:19.19Lexie BullPBU15WChristopher BrownStroud2:14.252:14.25
62:19.45Charlotte BurrowsSBU17W Telford AC2:19.062:18.7
72:23.20Selina Scott U20WBill BoydCorby2:20.182:15.05
82:23.87Molly Andrews U20WSarah BensonWolverhampton & Bilston2:19.102:19.10
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:14.42Jamie StaceyPBU17M Stroud2:11.752:11.75
22:15.67Andrew ProleSBU20M Tipton2:13.172:10.55
32:17.98Isaac SearlePBU17MCatherine MuthBirchfield H2:15.942:15.94
42:18.12Archie England U15MNick RadburnBirchfield H2:15.382:15.38
52:18.92Benjamin FergusonPBU15MAndrew BentleyTipton2:15.252:15.25
62:19.71Michael BanksPBU17M Tipton2:11.72:11.7
72:21.91Jack CunninghamPBU17M Tipton2:21.912:21.91
82:22.42Leo Merritt U15M Birchfield H2:18.812:18.81
92:23.60Craig WoodwardPBV35M Tipton2:23.602:23.60
102:24.19Ben LucasPBU15M Tipton2:24.192:24.19
800m E (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:21.67Ruby BrookSBU15W Stroud2:19.922:19.92
22:24.98Rae NichollsPBU20WPeter StewartBirchfield H2:24.982:24.98
32:26.63Lillian WilcoxPBU20W Bridgnorth2:25.472:25.47
42:26.97Grace SlaterSBU20W Tipton2:25.762:24.2
52:27.08Esme Ranger U15W Bromsgrove & Redditch2:24.132:24.13
62:28.39Anna NicodSBU20W Bromsgrove & Redditch2:28.392:25.9
72:28.93Florence Fuller U17W Stroud2:26.452:26.45
82:32.54Shana Stewardson U17WDave StockKidderminster & Stourport2:19.482:19.48
92:33.46Jessie Walker U15W Tipton2:29.62:29.6
800m F (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:29.71Emma BendlePBU17W Stroud2:29.712:29.71
22:29.73Sophie Groom U17W Bromsgrove & Redditch2:25.72:25.7
32:33.00Isobel EaglePBU17W Tipton2:30.582:30.58
42:35.77Jade CharltonPBU15WMark FantomTipton2:35.772:35.77
52:35.88Zara BuchananSBU15Wmartin phippsRoyal Sutton Coldfield2:29.862:29.86
62:39.38Sydney WilliamsPBU15W Wolverhampton & Bilston2:31.802:31.80
72:41.09Mya WoodwardSBU15W Tipton2:37.772:36.62
82:45.43Sophie Banks U15W Tipton2:38.252:38.25
92:53.31Becky Palmer V40W Wolverhampton & Bilston2:38.222:38.22
103:19.21Hazel Smallman V55W Wolverhampton & Bilston/Midland Masters3:17.553:11.3
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:59.57Ryan ShieldsPBU17MCatherine MuthBirchfield H3:55.123:55.12
23:59.72Daniel MaudSBU20M Charnwood3:56.913:56.91
34:00.10Louie BootPBU23MDean MillerTipton/Birmingham Uni3:59.333:59.33
44:00.53Luke VineSBSENMDavid PayneTipton4:00.533:54.8
54:01.37Lewis LayleePBU23M Herne Hill/Birmingham Uni4:00.934:00.93
64:01.46Adam Saul-BraddockPBU20MJohn AbbissWolverhampton & Bilston4:01.464:01.46
74:01.66Noah BennettPBU17MAnthony LoveRugby & Northampton4:01.664:01.66
84:02.91Michael Proffitt U23MAlan ThomasBristol & West/Birmingham Uni3:59.823:59.82
94:05.87Callum O'NeillPBU23MDean MillerNewbury/Birmingham Uni4:05.874:05.87
104:06.82Joshua RobinsPBU17MCatherine MuthBirchfield H4:06.824:06.82
114:06.88Joe Smith SENMDavid PayneTipton4:05.924:05.92
124:10.17Adam Wilson T20/F20SBU23MDavid BedwellYate/Bristol & West4:08.854:08.42
134:13.24Liam DaileyPBU20M Stroud4:09.74:09.7
1500m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:09.11Luke MosesPBU20MRobert MosesTelford AC4:09.114:09.11
24:09.62Joseph McLeodPBSENM Coventry/Coventry Uni4:09.624:09.62
34:12.85Sam ManningsPBU17M Halesowen4:10.634:10.63
44:17.75Sam DaveyPBU17M Worcester4:15.64:15.6
54:22.42Daniel Steventon-BoxPBU17MWesley Charles CampionWolverhampton & Bilston4:22.424:22.42
64:23.31Finley SmithPBU20M Worcester4:23.314:23.31
74:34.91James IngramPBU20MRobert MosesTelford AC4:34.914:34.91
84:37.34Molly HudsonPBU20W Derby4:36.314:36.31
94:39.25Noah SandlandPBU15M Wolverhampton & Bilston4:38.834:38.83
104:39.30Paul Jolliffe SENM Kings Heath4:35.964:30.97
114:44.32Finnan Robins U15MCatherine MuthBirchfield H4:43.04:41.96
124:46.99Isabelle PricePBU15WJohn AbbissWolverhampton & Bilston4:46.994:46.99
134:48.95Zoe BrickleySBU20WJohn AbbissWolverhampton & Bilston4:47.184:47.18
144:50.07Cameron Lomax U15M Tipton4:44.284:44.28
154:51.15Alice Bates U15WShane SmithKettering4:41.074:41.07
164:58.22Bethan Dyall U17WJohn AbbissWolverhampton & Bilston4:54.524:54.52
174:58.24Natalie Hatfield U17W Bromsgrove & Redditch4:56.74:49.91
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:56.73Martyn ColePBV60M Worcester/Welsh Masters4:56.734:56.73
24:59.13Scarlett WilliamsPBU13W Wolverhampton & Bilston4:57.524:57.52
34:59.56Lucy HatfieldPBU15W Bromsgrove & Redditch4:59.564:59.56
45:01.40Lucie Tait-HarrisPBV45WDaniel RobinsonTelford AC/Midland Masters4:57.224:57.22
55:02.54Merryn HiltonSBU20W Stroud5:02.544:59.2
65:03.22Rebecca Turton SENWLes RaymentTipton/Birmingham Uni4:54.294:41.04
75:13.58Alex WestburySBU15W Tipton5:13.585:08.26
85:15.25Tulah Searle U15W Birchfield H5:14.205:14.20
95:17.39Rosa GroucuttPBU17W Tipton5:17.395:17.39
105:27.39Rachel VinesSBV35WBrendan WardCLC Striders/Gloucester5:15.514:59.9
 
3000m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:29.80Fynn BatkinPBU20MShane SmithKettering8:29.808:29.80
28:31.90Alastair WatsonSBV40M Notts/Hermitage8:31.908:21.18
38:37.16Joshua MoodyPBSENMRobert StewartBristol & West8:37.168:37.16
48:41.96Kieren Coleman SmithPBU20MAlison WyethCharnwood8:34.378:34.37
58:42.87Ben WinfieldPBU20MGeorge HarrisonShaftesbury Barnet/Hertfordshire Schs8:42.878:42.87
68:44.63Felix McGrathPBSENM Newcastle (Staffs)/Keele Uni8:42.688:42.68
78:46.97Jon MorrisPBSENM Wolverhampton & Bilston/Unattached8:46.978:46.97
88:47.73Richard de-CampsSBSENMPaul de-CampsCheltenham8:47.738:38.97
98:51.32Sam RoddaSBU20M Reading AC/Bristol Uni8:51.328:42.40
108:54.96Joe ConnorsPBU23MDean MillerYate/Birmingham Uni/Westbury8:54.968:54.96
118:55.30Aedan O'BrienSBSENMDean MillerTipton/Birmingham Uni8:55.308:54.58
128:57.99Richard CarpenterPBSENM Tipton8:57.998:57.99
139:04.66Adam SoleyPBSENMDavid PayneTipton9:04.669:04.66
149:05.83Matthew BonneyPBU20MRobert HughesCannock & Stafford9:05.839:05.83
159:06.81Archie BanksSBU20M Charnwood9:06.819:05.3
169:13.11Dean BatePBSENMDavid PayneTipton9:13.119:13.11
3000m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:09.84Mark Ince V40M BRAT/Midland Masters8:55.458:55.45
29:11.60Olly SheppardPBSENMPhil LuckerBristol & West9:11.609:11.60
39:21.73Richard White V35MDavid PayneTipton9:19.489:19.48
49:26.25Richard Bayliss V35M Bournville Harriers9:17.399:05.60
59:27.54Ben FosterSBV35MJim BrownDudley & Stourbridge9:27.549:12.70
69:31.60Thomas BentleyPBU17MAndrew BentleyTipton9:31.609:31.60
79:34.76James VaughanPBU17MTracey DunnBirchfield H9:34.769:34.76
89:45.98Daniel SwainSBU20MCatherine MuthBirchfield H9:26.099:26.09
99:47.65Nathan Warren V35M BRAT9:46.369:46.36
109:51.91Holly SmithPBU20WAndrew CarterVale Royal9:45.769:45.76
119:53.87Hayley Carruthers SENWDaniel RobinsonBirchfield H9:31.349:31.34
129:58.92Matthew WilkinsonSBU20M Halesowen9:58.929:57.45
1310:01.37Matthew Vaughan U20MRobert MosesTelford AC9:45.139:45.13
1410:42.15Katie LordPBU23WRobert HughesNotts/Nottingham Uni10:42.1510:42.15
3000m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
110:02.11Tyler HawleyPBU15M Wolverhampton & Bilston10:02.1110:02.11
210:14.99Katie ParkerPBU17WGlynn ParkerWreake & Soar Valley10:14.9910:14.99
310:16.39Jess Humphreys U20W Wolverhampton & Bilston10:02.7610:02.76
410:34.32Matt WhitehousePBV40MDavid PayneTipton10:34.3210:34.32
510:39.72Garry Palmer V45M Wolverhampton & Bilston10:13.0110:13.01
610:47.08Louisa Whittingham U23WLuke GunnMacclesfield/Birmingham Uni10:27.3310:12.15
710:48.40Laurence HeathcockSBV45M Tipton10:48.4010:26.2
810:49.89Cameron-Ellie ManderSBU17W Wrekin College Triathlon Club10:49.8910:39.1
910:52.39Tracy HinxmanPBV45W Derby/Gloucester/Midland Masters10:52.3910:52.39
1011:00.10Lynne Hill V40WDavid PayneTipton10:48.1810:31.3
1111:15.46Stuart WhitehousePBV40M Tipton11:15.4611:15.46
1212:11.82Holly SidesSBU20W Wolverhampton & Bilston12:11.8211:47.5