BMC Regional Races / GAA Miler Meeting Open inc. Scottish Athletics U17 / U20 3000m Championsips External Results
Scotstoun
31 May 19
800 3000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.00Ewan Dyer SENMMark PollardWoodford Green Essex Ladies/Heriot-Watt Uni/Pitrea1:51.341:51.34
21:55.07Kane Elliott U20MWilliam SharpFalkirk1:52.081:52.08
31:55.64Stephen Mackay SENMMark PollardGlasgow City/Inverness1:50.861:50.39
41:55.83Ben Potrykus SENMMark PollardPitreavie/Bradley Uni1:53.721:51.06
51:56.01Greg Louden SENMKirk SmithLasswade/Napier Uni/Glasgow City1:53.221:53.22
61:58.70Finlay Murray SENMMark PollardEast Sutherland/Inverness1:54.011:53.06
72:00.55Cameron Steven U23MJamie BowieLasswade/George Mason Uni1:54.201:51.07
82:05.63Stewart Millar U23MAndy YoungAberdeen/Glasgow Uni1:58.971:55.21
92:10.12Allan Ramsay SENM Victoria Park City of Glasgow/Glasgow City/Strathc1:55.891:52.89
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:56.32Christopher McLew U20M Cambuslang1:55.681:55.68
21:57.55Kieran Hedley U20MLindsay DunnMorpeth1:55.961:55.78
31:58.08Nikolai Gajic U20MAndy YoungGiffnock North1:56.501:56.50
41:58.20Luke DavidsonPBU20MRoss CairnsInverness1:57.561:57.56
51:58.26Jamie MacKinnon U23M Cambuslang1:54.491:54.49
61:59.29Jack Kerr U23M Central/Aberdeen Uni1:56.951:56.66
72:00.14Euan Hood U20MKevin ReynoldsLasswade1:56.601:56.60
82:00.39Michael Macmillan U23MRoss MunroStornoway/Glasgow Caledonian Uni1:58.461:54.02
92:01.91Ross Whitelaw U20MNorrie HayVictoria Park City of Glasgow/Glasgow Sch of Sport1:57.941:54.94
102:02.13James Adam U23MSteven DoigDundee Hawkhill/Abertay Uni1:55.801:55.80
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.92Adam HaySBU20MMark PollardInverclyde/West of Scotland Uni1:56.061:56.06
21:59.61Steven Murray U23MKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni1:58.411:57.34
32:00.56Fabian Despinoy U17MSandy CameronEdinburgh AC1:56.921:56.92
42:01.08Colin Welsh V35M Gala/Teviotdale/Scottish Vets H1:59.511:51.57
52:02.03Lewis WattSBU17M Aberdeen2:00.832:00.83
62:02.23Cody Stevenson U20M Garscube2:02.132:00.15
72:02.78Ben Nelson SENMKen HoggAberdeen/Stirling Uni1:59.751:59.55
82:03.30Ben Sandilands U17MSteven DoigFife1:55.701:55.70
92:03.37Harris Pentecost U20MDavid LothianFalkirk1:59.311:56.91
102:04.14Harry Hall U20M Aberdeen2:00.811:58.04
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.28Ross O'BrienPBU17MDudley WalkerGiffnock North2:03.282:03.28
22:05.44Alasdair McMonagle U17M Cumbernauld2:01.192:01.19
32:05.45Peter Scott U17MSteven DoigFife2:03.322:03.32
42:06.66Hamish AndersonSBU17MNiall WalkerEast Kilbride2:04.922:04.92
52:09.18Elliot Duff U20M Garscube2:05.452:05.45
62:10.39Ben Nichol U20MNorrie HayInverclyde2:03.352:03.35
800m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.96Euan WondPBU17M Falkirk2:02.962:02.96
22:04.57Shaun MacDonald U17MJoyce HoggAberdeen2:04.032:04.03
32:05.48Lewis HaineyPBU17MNorrie HayInverclyde2:01.682:01.68
42:06.42Stuart FergusonSBSENMKen HoggBanchory Stonehaven/Aberdeen2:06.422:00.9
52:06.70Michael WattSBU20M Aberdeen2:06.702:06.63
62:07.69Kai Crawford U15MAndrew FergusonAberdeen2:01.392:01.39
72:08.75Fraser Morris U17M Livingston1:58.261:58.26
82:09.50Callan Hogarth U17MJerome VareilleFalkirk2:05.992:05.96
92:10.27Eoghan O'DonnellSBU20MDudley WalkerGiffnock North2:08.432:08.43
800m F (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:08.02Philippa Millage V35WWilliam ParkerVictoria Park City of Glasgow2:05.482:05.13
22:08.17Sarah CalvertPBU20W Livingston2:05.682:05.68
32:08.52Isla CalvertSBU17W Livingston2:05.092:05.09
42:10.04Hannah Cameron U23WJoyce HoggEdinburgh AC/Robert Gordon Uni/Aberdeen2:06.822:06.82
52:12.11Katy BrownSBSENWMichael LoveGiffnock North2:12.112:02.33
62:13.47Olivia Vareille U20WJerome VareilleFalkirk2:10.432:09.49
72:15.97Sarah Coutts U17W Pitreavie2:09.122:09.12
800m G (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.30Gavin McWhinniePBU20MSteven DoigFife2:01.822:01.82
22:04.43Steven Bryce T20/F20SBSENM Victoria Park City of Glasgow2:02.202:02.20
32:05.17Ben SutherlandPBU17M Falkirk2:05.172:05.17
42:06.37Michael MillerPBU20MAlan SprangClydesdale2:04.732:04.73
52:07.48Andrew RobertsonSBU20MDudley WalkerGiffnock North2:07.482:07.31
62:07.57Luca Librizzi U20M Edinburgh AC2:05.312:05.31
72:10.62Euan McCallumSBSENMDavid LothianFalkirk2:10.622:07.35
82:10.71Murray ClosePBU15MOwen WilliamsFalkirk2:10.32:10.3
92:13.91Fraser Armstrong U23MPatrick RussellRed Star/Bellahouston Harriers2:10.252:08.94
800m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:07.04Jamie PhillipsPBU15M Kilmarnock2:07.042:07.04
22:07.87Ross DewarPBU15MSandy CameronEdinburgh AC2:07.872:07.87
32:10.13Kai NewellPBU20MMichael JohnstonCambuslang2:08.622:08.62
42:10.16Finlay RossPBU15M Harmeny2:09.252:09.25
52:12.61Bruce Carse V35M Bellahouston RR2:12.152:12.15
62:13.90Jake Speirs U15M Victoria Park City of Glasgow2:08.942:08.94
72:15.29Katie Johnson U15W Edinburgh AC2:09.632:09.63
82:20.03Pippa Carcas U17WSandy CameronEdinburgh AC2:16.412:16.41
92:22.55Daisy Cumming U17W Dunfermline Track & Field2:17.082:15.59
102:23.88Jessica Christie U20WJohn PentecostFalkirk2:18.442:15.99
800m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:11.41Kian McconvillePBU17M Giffnock North2:11.412:11.41
22:13.82Daniel Lowe SENMJohn MontgomeryShettleston2:09.702:09.70
32:14.75Jordan PhillipsPBU15M Kilmarnock2:13.742:13.74
42:15.55Hannah AddisonSBU23WJoyce HoggCorstorphine/Aberdeen Uni2:15.552:12.16
52:16.51Eilidh GibsonPBU20WArthur SmithKilbarchan2:16.512:16.51
62:17.57Kyle MacfarlanePBU17MSteven DoigPitreavie2:14.352:14.35
72:18.11Angus WrightPBU15M Team East Lothian/Hunters Bog Trotters/Haddington 2:18.112:18.11
82:22.99Paul Forbes V60M Edinburgh AC2:17.721:45.66
92:24.20Rhiannon Hedley U17WMike BatemanMorpeth2:20.992:20.99
800m J (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:17.77Holly LittleSBU23WJohn LeesVictoria Park City of Glasgow/Queen Margaret Uni2:17.772:16.83
22:19.66Rebecca CraigPBU23WDerek EastonKilbarchan/Central/Stirling Uni2:19.662:19.66
32:22.24Zoe RenfrewSBU20W Inverclyde2:22.242:15.92
42:23.52Erin MacFarlanePBU15WJohn WandsPitreavie2:23.522:23.52
52:23.99Katie Christie U15WJohn PentecostFalkirk2:20.182:20.18
62:24.53Scott Martin V50MJim YoungKilmarnock2:18.022:18.02
800m K (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:18.28Matthew StewartPBU17M Cumbernauld/Glasgow Sch of Sport2:18.282:18.28
22:19.05Louise HastiePBU17WArthur SmithKilbarchan2:16.942:16.94
32:19.40Anna CairnsPBU15WRoss CairnsInverness2:19.402:19.40
42:20.75Aurelia TiffoneyPBU17W Kilbarchan2:20.752:20.75
52:23.54Isla ScottPBU15WDudley WalkerGiffnock North2:23.192:23.19
62:27.19Sophie YoungSBU20WRoss CairnsInverness2:27.192:21.16
72:27.73Caitlyn Christie U15WWilliam SharpFalkirk2:23.02:23.0
82:32.18Jackson AdamsPBU15M Garscube2:32.182:32.18
800m L (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:21.33Robbie AndersonPBU17M Team East Lothian2:18.262:18.26
22:22.14Erika MarwickPBSENWAmanda WoodrowOrkney/Ross County2:19.372:19.37
32:26.63Alex ChamberlainPBU15M Giffnock North2:26.312:26.31
42:27.18Ella McGregorPBU15W Giffnock North2:27.182:27.18
52:27.82Susie McLaughlin U17W Cambuslang2:27.02:26.74
62:30.75Kate PaulPBU15W Giffnock North2:30.752:30.75
72:34.89Kenzie Macintosh U15W Clydesdale2:30.792:29.89
82:35.30Evie LivingstoneSBU15W Kilbarchan2:35.302:34.92
92:37.70Andrew AndersonSBV55M Dunbar RC/Team East Lothian2:37.702:30.68
800m M (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:25.52Michael NolanPBU15M Giffnock North2:15.592:15.59
22:33.51Nicola Farmer U17WAlan HillSpringburn2:29.592:29.59
32:34.22Eva ChongPBU15W Giffnock North2:34.222:34.22
42:34.39Kirsty WyliePBU15W Giffnock North2:32.502:32.50
52:36.67Holly McAnenySBU17W East Kilbride2:35.182:33.84
62:36.95Belle Mccormack U17WArthur SmithKilbarchan2:34.812:34.81
72:37.37Nicole MacGilpPBU17W Kilbarchan2:37.372:37.37
82:43.35Eilidh McCallum U20W Falkirk2:37.182:33.7
92:45.09Tess MccormackPBU17W Kilbarchan2:45.092:45.09
 
3000m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:24.91Rory Leonard U20M Morpeth8:21.328:18.80
28:26.82Samuel Charlton U20MPaddy DinsmoreWallsend/Gateshead8:19.658:19.65
38:27.87Michael FergusonSBSENMKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni/Banchory Stonehaven8:27.878:22.66
48:31.49Alastair Hay SENM Central8:14.208:07.84
58:33.70James Donald U23MMark PollardDundee Hawkhill8:23.438:23.43
68:33.96Alex CarcasPBU23MEric FisherEdinburgh AC/Edinburgh Uni8:33.968:33.96
78:35.44Jack LeitchPBU23MMark PollardWorthing/Edinburgh Uni8:34.478:34.47
88:35.76Michael ChristoforouSBSENM Enfield & Haringey/Birmingham Uni/Edinburgh AC8:35.768:24.78
98:42.47Connor MacleanSBU23MRoss MunroKilbarchan/Glasgow Uni8:42.478:24.89
108:44.52Marc BrownSBSENMLindsay DunnSalford H8:44.528:30.38
118:45.58Peter CameronSBSENMMark PollardEdinburgh AC/Cambridge Uni8:27.998:27.99
128:47.46Max MilarvieSBU23MMark PollardGlasgow City/Edinburgh Uni Hare & Hounds8:47.468:44.38
138:50.27Ryan Thomson SENM Cambuslang8:39.198:18.86
148:51.25Conan McCaughey SENMMark KirkNorth Belfast/Central8:38.118:37.53
159:00.78Calum McKenzieSBSENMMoray AndersonCorstorphine/Aberdeen Uni9:00.788:31.54
169:11.72Craig CampbellSBSENMJohn LeesInverness9:11.728:41.41
179:18.71Michael Wright SENMDerek EastonCentral8:33.118:33.11
3000m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:37.93Cameron Wright U20MRobert HawkinsKilbarchan8:29.028:29.02
28:38.42Lewis RaeburnPBU20MJohn MacKayShettleston8:24.638:24.63
38:39.30Ben MacMillan U20MDerek EastonCentral8:38.168:38.16
48:45.08Jack PattonSBU17MRobert HawkinsKilbarchan8:45.088:41.13
58:59.48James GillonPBU20MPatrick KellyLaw/St. Mary's Uni/Aldershot, Farnham & District8:57.28:57.2
68:59.82Christian GrahamSBU20MKirk SmithLasswade8:43.748:43.74
79:00.66Magnus TaitPBU20MLinda SmithLasswade9:00.669:00.66
89:02.61Harry McGillPBU17MStephen McLooneGreenock Glenpark9:02.619:02.61
99:03.66Cameron Watson U20MMark PollardInverclyde/West of Scotland Uni8:34.218:34.21
109:04.99Stephen AddisonPBU20MJohn O'HaraCorstorphine9:04.999:04.99
119:05.26Hamish HickeyPBU20MDerek EastonCentral/Stirling Uni9:05.269:05.26
129:07.96Alastair MarshallPBU17M Livingston9:07.969:07.96
139:11.53Sunny McGrath U20M Aberdeen9:00.259:00.25
149:11.70David Addison U17MDavid ArnottCorstorphine9:03.969:03.96
159:12.55Andrew MacAngus U20MAndy YoungKilbarchan/Strathclyde Uni8:58.488:58.48
169:17.08Lewis HanniganSBU17MRobert HawkinsKilbarchan9:11.949:04.73
179:17.25Severi SalonenPBU20M Bedford & County/Lasswade9:17.259:17.25
189:20.72Ryan Donald U20M Dundee Hawkhill9:11.209:11.20
199:27.28Harry Henriksen U17M Lasswade9:25.859:21.89
209:34.77Lewis DowPBU17MDerek EastonCentral9:34.779:34.77
219:36.89Ethan Carolan U17MDudley WalkerGiffnock North9:23.529:15.28
229:37.87Craig KennedySBU20MRobert HawkinsKilbarchan9:37.879:07.78
3000m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:45.16Matthew TurnerSBSENM Shettleston8:45.168:44.08
28:46.37Richard MairPBV35M Kilmarnock8:46.378:46.37
38:51.34Jordan MiddlemistPBSENM Wallsend8:51.348:51.34
48:58.87Tom Graham-MarrPBU20M Central8:58.878:58.87
58:59.19Jack Eykelbosch SENM Dacorum & Tring/Edinburgh Uni8:45.838:45.83
69:01.47Craig RuddySBSENMMark PollardInverclyde9:01.478:23.46
79:02.86Michael Houston SENMMark PollardInverclyde/Glasgow Caledonian Uni/Falkirk8:46.288:46.28
89:03.90Colin Reilly SENMJohn MontgomeryCambuslang8:55.248:55.24
99:07.39Alistair Campbell SENM Glasgow City/Cambuslang8:52.518:37.27
109:09.38Tom Cunningham SENM Corstorphine8:55.778:50.19
119:09.61Derek Rae T46SBSENMRon MorrisonFife9:09.619:01.25
129:14.93Colin DohertyPBV35M Inverclyde9:14.939:14.93
139:16.19Aaron OdentzSBU23MKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni9:16.199:11.95
149:18.08Shaun LyonSBSENM Greenock Glenpark9:18.089:10.15
159:18.76Alistair GudginSBSENMSteven DoigFife9:18.769:09.00
169:20.49Campbell Laird U17M Isle of Wight9:11.229:11.22
179:21.59Stuart JohnstonPBV40MGarry RobertsonEdinburgh AC9:21.599:21.59
189:28.06Gregor MalcolmPBU23M Fife/Edinburgh Uni Hare & Hounds9:28.069:28.06
199:28.36Sandy HollSBU20M Central9:28.369:26.41
209:35.34Stuart McGeachy V35M Campbeltown9:19.569:19.56
219:54.12Alan BlairSBV35M Garscube9:54.129:13.18
3000m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:14.21Joshua DackPBSENM Billingham/Lothian9:14.219:14.21
29:15.27Harris PatersonPBU17M Giffnock North9:10.579:10.57
39:16.18Charlie DaleyPBU17MPeter VenusTynedale9:16.189:16.18
49:21.62David Iain HoustonSBSENMJohn MontgomeryShettleston9:21.629:09.70
59:22.65Lucas Cairns U17MRoss CairnsInverness9:21.579:21.57
69:24.40Sam GriffinPBU17M Aberdeen9:24.409:24.40
79:29.92Jack BellPBU20MDudley WalkerGiffnock North9:29.929:29.92
89:31.16Elspeth CurranSBSENWLawrie SpenceKilbarchan/Glasgow Uni9:31.169:30.12
99:31.17Fearghas ThomsonSBSENMKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni9:31.179:07.1
109:32.11Eloise Walker U20WJohn LeesEdinburgh AC9:21.969:21.96
119:34.09Jonathan RoebuckPBSENM Inverclyde9:34.099:34.09
129:34.66Annabel Simpson U23WSteven DoigFife/Glasgow Uni9:26.519:26.51
139:36.17Jon Hammerman V35MMark PollardInverclyde9:23.379:23.37
149:39.94Olivia MasonPBU20WGraeme MasonBorder9:39.949:39.94
159:39.97Michael HealySBV40M Cambuslang9:39.979:32.69
169:40.33Peter TuckerSBV35MMark PollardInverclyde/Scottish Vets H9:40.338:47.76
179:40.67Kerry MacAngus U23WAndy YoungKilbarchan/Strathclyde Uni9:25.509:25.50
189:44.13Ethan McColgan U17M Dundee Hawkhill9:31.989:31.98
199:46.65David Tamburini V45MMark PollardInverclyde/Scottish Vets H9:31.679:25.45
209:47.60Stephen Allan V45M Cumbernauld9:25.639:25.63
219:49.93Stephen Brown V35M West End RR/Scottish Vets H9:33.059:33.05
229:55.44Naomi Lang U20W Aberdeen/Edinburgh Uni9:38.539:34.03
239:58.72Kevin SchenkSBSENMJohn LeesForres/Stirling Uni9:58.729:37.25
3000m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:29.33Craig MorrisPBU20MRon MorrisonFife9:29.339:29.33
29:34.22Drew DuttonSBSENM Campbeltown9:34.229:27.45
39:36.53James ConnellyPBU17M Garscube9:36.539:36.53
49:44.79Fergus ReidPBU17MAlan HillSpringburn9:32.949:32.94
59:45.50Anna HedleyPBU17WMick WoodsFife9:45.509:45.50
69:46.04Sarah PotterSBSENWMick WoodsVictoria Park City of Glasgow/Sheffield Uni9:46.049:43.08
79:47.77Finlay Ross-DaviePBU17M Garscube9:40.339:40.33
89:48.77Daniel ScroopPBV45M Garscube9:48.779:48.77
99:52.49Craig ShieldsSBV35M Garscube9:52.499:43.12
109:58.02Zoe PflugPBU20WJohn LeesGala/Edinburgh Uni Hare & Hounds9:44.949:44.94
1110:03.89Jack MackinnonPBU17M Cambuslang10:03.8910:03.89
1210:13.22Mark Gallacher V45M Motherwell9:49.99:49.9
1310:17.57Ross McEachern V50M Cumbernauld10:05.939:58.10
1410:17.65Ines Curran U17WJanice LawtonGateshead10:04.0810:04.08
1510:18.33Michelle SandisonSBV35WAnne-Marie HughesSpringburn10:18.3310:10.73
1610:25.22Charles ThomsonSBV50M Cambuslang10:25.228:23.8
3000m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:56.94Cera Gemmell U20WHenry MuchamoreTeam East Lothian9:32.769:32.76
210:13.21Andy Norris V35MAlan HillSpringburn10:02.9610:02.96
310:20.40Jason Kane SENMMark PollardInverclyde10:02.689:53.02
410:22.95Meredith ReidPBU17WNorrie HayNorth Ayrshire/Glasgow Sch of Sport10:22.0210:22.02
510:26.20Sarah Tait U20WLinda SmithLasswade10:25.0210:25.02
610:27.87Zoe FlowerPBU17WLynne MacDougallGiffnock North10:27.8710:27.87
710:30.51Malcolm MclurePBU17M Dunfermline Track & Field10:30.5110:30.51
810:31.76Lauren McCullochPBU20W Central/Stirling Uni10:31.7610:31.76
910:32.77Iain Craven V40MAmanda WoodrowEdinburgh AC10:11.8110:11.81
1010:37.02Esme Davies U20WGraeme MasonEden Runners10:35.669:58.40
1110:40.67Sean Casey V50M Cumbernauld10:22.7910:22.79
1210:41.47John Brogan V45M Airdrie Harriers10:23.3810:23.38
1310:43.93Lesley Bell V40W Garscube10:23.5910:05.47
1410:45.56Hannah Anderson U17WNiall WalkerEast Kilbride10:03.8310:03.83
1510:46.29Emily AndrewSBU20WRoss CairnsInverness10:46.2910:09.13
1610:53.03Rosie Davidson U17W Ayr Seaforth10:45.9910:27.62
1711:00.91Charlie Frew U17WGareth BegganWhitemoss10:52.7610:51.43
3000m G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
110:40.59Ailsa CruickshanksSBU23WRon MorrisonNapier Uni/Fife10:40.5910:31.79
210:41.20Isla Scott-PearcePBSENWKen HoggEdinburgh AC/Aberdeen Uni/Aberdeen10:27.4610:27.46
310:50.92Alan Cunningham V45M Lothian10:44.5310:44.53
410:51.30Chloe SimpsonSBU23WCameron SpenceKilbarchan10:51.3010:42.67
510:54.65Holly Thompson U23W Kilbarchan10:36.6710:36.67
611:09.99Alicia Paton U23W Cumbernauld/Glasgow Uni11:02.3511:02.35
711:13.70Jennifer Martin SENW Shettleston10:50.5810:50.58
811:15.60Rose NewmanPBU17W Edinburgh AC11:15.6011:15.60
911:16.85Alexander ChisholmSBV60M Garscube11:16.8510:56.41
1011:19.64Steven Phillips V40M Airdrie Harriers11:05.4211:03.92
1111:42.36Summer McdonaldPBU17W Garscube11:42.3611:42.36
1212:08.71Jemma JamiesonSBU20W Pitreavie12:08.7111:02.85
1312:13.59Katie LancasterPBU17W Dunfermline Track & Field12:13.5912:13.59
1412:35.72Minnie Brocklesby U20W Dunfermline Track & Field11:36.3311:36.33