BMC Regional Races External Results
Nuneaton
28 Aug 20
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Mens 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:53.94Alfred YabsleySBU23MSimon GoodwinBedford & County/Swansea Uni1:53.941:53.83
21:54.17Thomas Niner SENMAllison BentonBrighton & Hove/Crawley1:51.471:51.47
31:54.46Oliver Carvell U20MStuart HamiltonTelford AC1:51.851:48.91
41:54.50Lewis CotterillPBU20MLaurence GarnhamWindsor Slough Eton & Hounslow1:54.501:54.50
51:57.76Jake Minshull U17M Coventry1:53.911:53.91
Mens 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.77Adam Saul-BraddockSBU20MDerrick HardingWolverhampton & Bilston1:55.771:55.37
21:56.60Joseph Rogers U23M Halesowen/Nottingham Trent Uni/Blackheath & Bromle1:51.561:51.56
31:56.70Luke Richardson U17MCatherine MijovicBromsgrove & Redditch1:54.211:54.21
41:57.77Harry Hudson U20MAndrew RailtonKingston upon Hull1:55.241:55.24
51:58.57Sam Davey U20M Worcester1:57.091:57.09
61:58.72Dean SmithSBSENMAlasdair CarpenterCity of Plymouth1:58.721:54.77
72:00.33Max CunninghamPBU20MAndy BibbyPreston1:59.891:59.89
Mens 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.33Ben McIntyrePBU20MKevin ButtleSwindon1:58.301:58.30
21:59.63Max Price U17MKeith HoltBirchfield H1:59.531:59.53
32:00.71Pierce Clisham U20MDavid DixCoventry1:58.851:58.85
42:01.25Joseph McLeod SENMPaul HayesCoventry/Coventry Uni1:59.331:59.33
52:01.44Jack Davies U17M Derby1:59.061:59.06
Mens 800m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.04Adam Ede U20MBernard WilkinsAbingdon1:59.651:59.65
22:03.36Oliver CappsPBU17M Exeter1:59.01:59.0
32:04.79Thomas Smales U17MAndrew RailtonKingston upon Hull2:01.772:01.77
42:05.45Finlay WhiteSBU17MGeoffrey JamesBirchfield H2:05.452:04.01
52:06.39Thomas Bentley U17MAndrew BentleyTipton2:01.582:01.41
62:08.07Luke Powell U15M Colchester & Tendring2:01.22:01.2
Mens 800m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.36Ryan HandSBU17MChristopher HazellBirchfield H2:03.362:02.83
22:03.69Joshua Geddes U17MShane SmithKettering2:02.292:02.29
32:04.39Will SteadmanPBU15MMartin BranfootChelmsford2:00.722:00.72
42:05.11Theo SimpsonPBU15MJohn DavisNotts2:05.112:05.11
52:05.57Connor Bell U15M Central2:04.102:04.10
62:11.91Clark Roberts SENMNorma PughCoventry/Edge Hill Uni2:04.001:58.85
Mens 800m F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.83Daniel RaclePBU23MGeorge GandyAltrincham/Loughborough Students2:01.832:01.83
22:04.56Corey Campbell U15MAlister RussellTeam East Lothian2:01.432:01.43
32:07.10Sam Yates U17MEric FowlerNuneaton2:06.742:06.74
42:08.78Ethan Bond U15M Gosforth2:07.772:07.77
52:09.97Jamie CooperSBU20MGeoffrey JamesBirchfield H2:08.262:07.4
62:11.73Blake Williams U15MDavid VarneyNewquay & Par2:05.12:05.1
Womens 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:13.74Tamsin McGraw U23WMartin CookAmber Valley & Erewash/Sheffield Hallam Uni/Sheffi2:08.312:08.31
22:16.52Indienne King U17WJohn SkevingtonWreake & Soar Valley2:10.922:10.92
32:26.18Hannah Roberts U20WKen SpencerBracknell AC2:15.112:10.96
Mixed 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:15.95George ThomasPBU15MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow2:15.952:15.95
22:16.59Alice Bennett U15WShane SmithKettering2:15.22:14.36
32:17.49Imogen Sheppard U20WMichael SheppardStratford-upon-Avon2:15.582:15.58
42:18.07India Barwell U17WRoy FreemanLincoln Wellington2:15.902:15.90
52:18.24Amelia McMurtrie U20WShane SmithKettering2:17.822:17.52
62:18.88Freya BennettPBU20W Coventry2:18.542:18.54
72:23.96Isabelle Cunningham U17W Preston2:17.992:17.7
82:25.07Samuel JohnstonSBU15MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow2:25.072:17.87
Womens 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:17.72Sophie Dunbobbin U15WStephen RobinsonSaffron AC2:12.582:12.58
22:19.81Charlotte BurrowsSBU17W Telford AC2:19.812:18.7
32:19.87Rosie ChallenderPBU15WKeeley SuttonNotts2:18.312:18.31
42:20.05Beth Sykes U20WCatherine MijovicBromsgrove & Redditch2:18.452:15.57
52:23.98Freya Murdoch U15WMike NixonStockport2:19.222:19.22
Womens 800m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:23.45Amelia Honor U17WAlan ThomasWestbury/Yate2:17.272:17.27
22:26.68Beth Hunter U17WPaul KelseyOxford City2:18.832:18.83
32:31.57Amelia Taylor U17WEddie CockayneBirchfield H2:25.802:24.85
Womens 800m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:17.48Catriona Witcombe SENWSteven PhillipsSouthampton/Oxford Uni2:16.822:16.4
22:20.14Gaby BilbiePBU15WRichard NationChelmsford2:16.92:16.9
32:28.71Abigail Nicholson U15WKeeley SuttonNotts2:24.32:24.3
42:31.66Emily Reed U20W Birchfield H2:30.742:27.49
52:31.81Kiera NeePBU13W Birchfield H2:31.812:31.81
62:32.29Nancy Britten U20WRichard MasseyMansfield2:31.502:24.14
Mixed 800m F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:13.15Mena ScatchardSBU20WKieron HallLeeds City2:13.152:12.7
22:15.66Aaron Warburton U15MColin LancasterOswestry2:10.812:10.81
32:16.18Shen Wigfield-Turner U17WJamie RussellHallamshire2:13.232:13.23